Sanalsecim.com 2011 Seçimine Işık Tutuyor
Girişim

Sanalsecim.com 2011 Seçimine Işık Tutuyor

Ülke olarak milletvekili aday adaylarının başvurularıyla kısa süre önce seçim maratonuna başlangıç yaptık. Sosyal medyanın siyasi seçimlere etkisini en iyi şekilde Barack Obama'nın ABD Başkanlığı seçiminde görmüştük.

Referandum döneminde Türk siyasi partilerinin online kanallarda aktif olmaya başladığını görmüştük. Bu tecrübeden kendine pay çıkaran Sanalsecim.com, siyasi partilerin ve milletvekili aday adaylarının tanıtım yapabileceği bir site olarak yayına başlamış.

Sanalsecim.com'da parti, şehir ve aday adayı başlığında hem görsel hem de yazılı içeriklere ulaşabiliyor. Kendi genel seçim oylamasını da başlatan sitede partilere göre oy dağılımı canlı olarak yayınlanıyor ve katılım gelecek için potansiyel bir seçim sonucu öngörüyor.

Sanal Seçim

Milletvekili aday adaylarının kendini tanıtma fırsatı bulduğu Sanalsecim.com, seçmenlerin milletvekili aday adaylarını tanımasını kolaylaştırıyor. Henüz 2 hafta önce açılışı yapıldığı için içerik çok zengin değil ancak seçime doğru önemli bir haber kaynağı olması mümkün.

Türkiye'de bu tür girişimlerin bize kadar ulaşması seçim döneminde daha yoğun online aktiviteler ile karşılaşacağımızı net bir şekilde gösteriyor. 3 kişilik bir ekiple VeMedya tarafından hazırlanan Sanalsecim.com'un seçim yaklaştıkça önemseneceği de açık. Salih Karadeniz de kurmuş oldukları sitenin amacını "Seçmene seçim ile ilgili her türlü bilgiyi bir arada sunmak." olarak iyi bir şekilde özetliyor.

Siyasi gündemin online dünyada bir hareketlilik oluşturmasından doğru şekilde faydalanan Sanalsecim.com, Twitter ve Facebook'ta daha profesyonel hareket etmesi halinde seçmenlerin ilgisini daha fazla çekecektir. Önümüzdeki 84 günde bakalm siyaset, sosyal medyaya ne kadar yaklaşacak.

Yorumlar (1)
  1. Murat Murat

    Sitenin haberini 3 gün önce yine webrazzi de gördüm. Çok güzel olmuş. Baya emek verildiği kesin. 3 gündür düzenli olarak girip bakıyorum.

    Ancak çözülmesi gereken bir sorun var. Çerezler temizlenerek tekrar tekrar oy verilebiliyor. Bunu engellemek için daha iyi bir yöntem bulunmalı bence. Çünkü böyle olduğunda sitedeki istatistiklerin hiç bir değeri olmayacak.

    Bu açığı kullanarak biri(leri) siteye sabotaj uyguluyor sanırım:) Sürekli genç partiye oy verip genç partinin istatistiklerini yükseltiyorlar.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri