New York Times Ücretli Modele Geçmekte Haklı mı?
Analiz

New York Times Ücretli Modele Geçmekte Haklı mı?

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times online tarafta abonelik modeli ile içeriğini ücretlendireceğini açıkladı. Peki NY Times ücretli modele geçmekte haklı mı?

ABD'nin en çok ziyaret edilen gazetesi olan NY Times, bu ünvanını yitirme pahasına da olsa önemli bir adım attığının farkında. 1851’den beri yayında olan gazetenin bu adımı online kullanıcıların bedava içerik algısını kırabilirse sektörü kesinlikle hareketlendirecektir.

Online dünyada ücretli yayınlar çok uzun bir geçmişe sahip olmasa da iPad gibi tablet cihazların hayatımıza girmesi ile farklı bir boyut kazanmıştı. Apple ve Google'ın uygulama marketlerinde abonelikli ücretlendirme modelini açması da bu alanda yeşil ışık yakmıştı.

Kimi gazeteler online içeriğini çeşitli modellerle ücretli olarak okuyucularına sunuyor ve bunu haklı buluyor. NY Times da reklamveren ve okuyucu arasında sağlıklı bir denge kurmanın öneminden bahsediyor. Online tarafta yıllardır ücretsiz içerik sunarak kullanıcılarda oluşturulan psikolojik etkiyi de öngören NY Times, yeni modelin çok korkutucu olmadığını rakamlarla açıklıyor.

Aylık 20 makaleden fazlasını okumak isteyenler için 15 dolardan başlayan 4 haftalık abonelikler (web+mobil) sunan saygın gazete, okuyucularının %85'inin bu sınıra ulaşmayacağını öngörüyor. Google'dan gelecek ziyaretçilere 5 makaleye kadar izin verildiği açıklanıyor ama diğer referans bağlantılar için ise şimdilik bir sınırlama görünmüyor.

NY times işin mali boyutunuda masaya yatırarak, Amerikan gazetelerinde (basılı ve dijital) reklam gelirlerinin 2009-2010 arasında % 6.3 düştüğünü paylaşıyor. Amerikan Gazeteler Birliği bunu rekor bir düşüş olarak kaydetmiş ve bu durum zaten basılı yayın için içerik hazırlayan gazeteleri bazı sorgulamalara itiyor. Kantar Media raporuna göre online medyaya yapılan harcamalar %6.5 artmış ama New York Times Media Group reklam gelirlerinin 2010'da %2.1 düşerek 780.4 milyon dolar olduğu aktarılıyor.

NY Times'ın abonelik için belirlediği ücret, The Wall Street Journal ve The Financial Times ile karşılaştırıldığında biraz daha fazla duruyor. Hatta konuyu kalema alan Jeremy Peters, bir okuyucunun;

Ücretler yok yüksek, bunu karşılayamayacağım. BBC veya CNN'i tercih edeceğim. Üzgünüm NY Times, varlıklı kişileri seçtin.

şeklindeki yorumuna Lori K. adlı başka bir okuyucunun;

Varlıklı mı? Bir aylık tüm emek sadece iki öğle yemeği tutarında. Ben bu düşük ücretler için NY Times'ı desteklemekten mutluyum.

şeklindeki sözlerine yer veriyor.

NY Times 28 Mart'tan itibaren yeni sistemini uygulamaya alacak. Okuyucular şimdiden bu yapıyı mümkün olduğunca zorlayacak fikirler üretiyor ama ben Lori K.'nın görüşüne sonuna kadar katılıyorum. Online yayıncılık basılı taraftan çok daha fazla çaba gerektiyor ve alınan hizmetin karşılığını bulamaması kimsenin hoşlanmadığı reklam çeşitlerinin karşımıza çıkmasına sebep oluyor.

Büyük bir tecrübe ve çalışma gerektiren, sürekli güncel tutulan online yayınlar aylık bir kaç kahve parasını haketmiyor mu dersiniz? Bu konuda kararınızı etkileyen değişken, içeriğin kalitesi mi yoksa ücreti midir?

Yorumlar (11)
 1. Yasin Yasin

  İpad ile birlikte taşınabilirlik artığı için kanımca bu ve benzeri cihazlar üzerinden dergi ve gazetecilik ücretli olacak diye düşünüyorum. Zira içeriklerin hazır olması durumunda ipad kullanan birinin artık gazete veya dergi alacağını sanmam, tamamen digital olarak bu içeriklere ulaşmak isteyecektir. Zaten google'da bu öngördüğü için bu işin ödeme tarafında adım atmış görünüyor.

 2. Kamil Kamil

  her ne olursa olsun, para alınmaz ise içeriğin kalitesi düşecektir. Bu sebeple makul bir ücretlendirmeyle aynı kalitede yollarına devam edebilirler...

 3. Serkan Encan Serkan Encan

  Ben NYT yim haklı buluyorum. Emeğin karşılığı olmalı ve abartılı reklamları önelmek için de uygun bir yol. İnsanlar günlük gazete almak için bedelini ödüyorlarsa internetten makale okumak için de aynen ödeme yapmalılar. Ancak burada dengeyi iyi sağlamak lazım. Günlük gazete fiyatından yola çıkılarak bir maliyetlendirme yapılabilir.

 4. tabiki haklılar. Verilen emeğin her zaman karşılığı verilmeli.

 5. Harun Turan Harun Turan

  Ben de New York Times'ı bu konuda destekliyorum, zira herkes harcadığı emeğin karşılığını layıkıyla almak ister.

 6. Bir kullanıcı olarak ise her kim ücretli içeriği seçerse ben orada yokum. Sadece bir furya haline gelmesini istemediğim için. Pek tabii ki emeğin bir karşılığının olmasından yanayım ama bunu kullanıcılara yüklemek bir furya haline gelirse internet yayıncıları kendi varlıklarını tehlikeye atmış olur. Birincisi ücretsiz içeriği seçen (yitirilen) kullanıcılar ile reklam gelirlerinde bir düşüş yaşanacaktır. İkincisi yitirilen kullanıcıyı kazanmak her zaman daha maliyetlidir. Üçüncüsü üyelerden elde edeceği gelirin reklam gelirlerinin yerini almayacağını ve böylece rekabet avantajını yitireceklerini düşünüyorum.

 7. Ömer Faruk Gül Ömer Faruk Gül

  Bizler internette, "dokunamadığı", "tadamadğı" ve "koklayamadığı" içeriğe, ürüne para vermeyi öğreneceğiz. Bence tüm gazeteler bu tür bir sisteme geçmeli. Özellikle bizim gazeteler. Hit arttırmak için sitelerini, haber başlıklarını ne hale getirdiklerini biliyoruz. Tabii bu geçiş zamanla, alıştıra alıştıra olacaktır.

 8. Özgün Özgün

  kesinlikle desteklemiyorum, herşeyin paraya endekslendiği bir dünyada bazı fikirleri okumak paralı hale gelmemeli. biz öğrenciler interneti daha çok bilgiye ulaşmak için kullanıyoruz. eğer bir gün paralı bir sistem gelecekse bu vikipedi sistemi olabilir gönüllü olarak. insanlar içlerinden sindikleri kadar para vermelidirler. herşeyin cebindeki 3 kuruşla ölçüldüğü dünya da insanların fikirlerini öğrenmekte belli bir ücrete tabii olacaksa ben o siteye girmem okumam gerçekten içten iş yapan insana destek olurum. Bugün vikipedi'ye destek oluyorsak para anlamında bu içimizden geldiği içindir. Bizim para vermek istememiz en doğru sistemdir. Onların zorla para almak istemesi ise pek yakışık almayan bir modeldir. Saygılar.

 9. Mustafa Mustafa

  Aslinda en basindan beri, yaygin internet doneminden onceki zamanlarda bile yani, yanlis bir anlayis uzerine insa edilmis bir sistemdi bence ; icerigin ne oldugu bilinmeden pesin odeme yolu ile bir sunumun ( muzik, film, gazete, kitap vb. herseyin) satilmasi / satin alinmasi.

  Tekrar o eski carpik duzeni getirmeye calisan bu yapay ruzgalarin cikmasi keyif bozucu.

 10. thetimes.co.uk'da paralı olmuştu demek başarılı olduki halen devam ediyor. Ama zaten grup firması oldukları için bir çok site için tek bir ücret ile açılması sağlanıyor o yandan iyi.

 11. "Haklılar" diyenleri gerçekten anlamıyorum. Güncel haber almak için en iyi kaynak olarak NYT'yi bilirdim, daha sonra on makale sınırına takıldım ve gerçekten hoş karşılamadım durumu. Türkiye için konuşuyorsak bu ücretler gerçekten çok fazla. Ben bir öğrenciyim ve bu ücreti karşılayacak param yok. Ayrıca ücreti ödeyebileceğim bir kredi kartım bile yok. Haklılar diyen arkadaşlar "sınırsız bilgi havuzu" denilen internetin bütün siteleri içeriklerini ücretli yaparsa açıkta kalırsınız.Ama olsun boşverin. İnsanlar ansiklopediyi unutmuştu nasıl olsa, hatırlamış olur!