New York Times Ücretli Modele Geçmekte Haklı mı?

New York Times Ücretli Modele Geçmekte Haklı mı?

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times online tarafta abonelik modeli ile içeriğini ücretlendireceğini açıkladı. Peki NY Times ücretli modele geçmekte haklı mı?

ABD'nin en çok ziyaret edilen gazetesi olan NY Times, bu ünvanını yitirme pahasına da olsa önemli bir adım attığının farkında. 1851’den beri yayında olan gazetenin bu adımı online kullanıcıların bedava içerik algısını kırabilirse sektörü kesinlikle hareketlendirecektir.

Online dünyada ücretli yayınlar çok uzun bir geçmişe sahip olmasa da iPad gibi tablet cihazların hayatımıza girmesi ile farklı bir boyut kazanmıştı. Apple ve Google'ın uygulama marketlerinde abonelikli ücretlendirme modelini açması da bu alanda yeşil ışık yakmıştı.

Kimi gazeteler online içeriğini çeşitli modellerle ücretli olarak okuyucularına sunuyor ve bunu haklı buluyor. NY Times da reklamveren ve okuyucu arasında sağlıklı bir denge kurmanın öneminden bahsediyor. Online tarafta yıllardır ücretsiz içerik sunarak kullanıcılarda oluşturulan psikolojik etkiyi de öngören NY Times, yeni modelin çok korkutucu olmadığını rakamlarla açıklıyor.

Aylık 20 makaleden fazlasını okumak isteyenler için 15 dolardan başlayan 4 haftalık abonelikler (web+mobil) sunan saygın gazete, okuyucularının %85'inin bu sınıra ulaşmayacağını öngörüyor. Google'dan gelecek ziyaretçilere 5 makaleye kadar izin verildiği açıklanıyor ama diğer referans bağlantılar için ise şimdilik bir sınırlama görünmüyor.

NY times işin mali boyutunuda masaya yatırarak, Amerikan gazetelerinde (basılı ve dijital) reklam gelirlerinin 2009-2010 arasında % 6.3 düştüğünü paylaşıyor. Amerikan Gazeteler Birliği bunu rekor bir düşüş olarak kaydetmiş ve bu durum zaten basılı yayın için içerik hazırlayan gazeteleri bazı sorgulamalara itiyor. Kantar Media raporuna göre online medyaya yapılan harcamalar %6.5 artmış ama New York Times Media Group reklam gelirlerinin 2010'da %2.1 düşerek 780.4 milyon dolar olduğu aktarılıyor.

NY Times'ın abonelik için belirlediği ücret, The Wall Street Journal ve The Financial Times ile karşılaştırıldığında biraz daha fazla duruyor. Hatta konuyu kalema alan Jeremy Peters, bir okuyucunun;

Ücretler yok yüksek, bunu karşılayamayacağım. BBC veya CNN'i tercih edeceğim. Üzgünüm NY Times, varlıklı kişileri seçtin.

şeklindeki yorumuna Lori K. adlı başka bir okuyucunun;

Varlıklı mı? Bir aylık tüm emek sadece iki öğle yemeği tutarında. Ben bu düşük ücretler için NY Times'ı desteklemekten mutluyum.

şeklindeki sözlerine yer veriyor.

NY Times 28 Mart'tan itibaren yeni sistemini uygulamaya alacak. Okuyucular şimdiden bu yapıyı mümkün olduğunca zorlayacak fikirler üretiyor ama ben Lori K.'nın görüşüne sonuna kadar katılıyorum. Online yayıncılık basılı taraftan çok daha fazla çaba gerektiyor ve alınan hizmetin karşılığını bulamaması kimsenin hoşlanmadığı reklam çeşitlerinin karşımıza çıkmasına sebep oluyor.

Büyük bir tecrübe ve çalışma gerektiren, sürekli güncel tutulan online yayınlar aylık bir kaç kahve parasını haketmiyor mu dersiniz? Bu konuda kararınızı etkileyen değişken, içeriğin kalitesi mi yoksa ücreti midir?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.