Analytics Kullanarak Nasıl 500 Milyon Dolar Topladılar?
Genel

Analytics Kullanarak Nasıl 500 Milyon Dolar Topladılar?

Daha önce Barack Obama'nın Dijital Pazarlamayı nasıl kullandığını kısaca anlatmış, bu kampanyanın sonuçlarını paylaşmıştım. Bu yazımda ise Obama'nın takımının Analytics kullanarak nasıl 500 Milyon Dolarlık yardım topladığını anlatacağım.

Analytics grubunun başındaki isim Dan Siroker'in anlattığına göre bu müthiş başarının formülü 5 ana başlıktan oluşuyor. 6 kişilik bir ekip tüm Yeni Medya ekibiyle birlikte koordineli olarak çalışmış ve tamamen bilimsel yöntemler kullanarak en doğru kurguları bulmaya yönelmişler.

1. Ölçülebilir başarı kriterleri belirle

Bu başlık 3 aşamada gerçekleşiyor. Hedef kitleyi web sitesine yönlendir, e-posta adreslerini topla ve yardım topla. Bu üç aşamanın da başarı kriterleri olan tıklama başı maliyetleri, e-posta toplama oranı ve alıcı başı toplanan yardımları sürekli ölçerek artırmayı hedeflemişler.

cost per click

2. Olasılıkları Sorgula, Varyasyonları Dene

Web sitesinin ana sayfasında bir imaj ve e-posta toplamak için bir tuş yer alıyordu. Bu iki seçenek için şu varyasyonlar denendi:

Tuş İçin: "Kayıt Olun", "Daha fazla bilgi edinin", "Bize katılın", "Şimdi Kayıt Olun" seçenekleri

Ve medya için: "Bir Parçası Olun Resmi", "Obama ve Ailesinin Resmi", "Değişime İnanıyoruz Resmi", ve 3 adet değişik video.

obama family

Bu 24 kombinasyondan hepsi bir süre denendi ve "Daha Fazla Bilgi Edinin" tuşunun diğer tuşlara göre yüzde 18,6 "Aile Fotoğrafının" diğer medyalara göre ise yüzde 13,1 daha fazla etki sağladığı gözlendi. Burada önemli olan işin web sitesi kısmının birkaç kişinin insiyatifinden ziyade tamamen bilimsel metodlara uygun bir şekilde dizayn edilmesiydi.

obama combinations

3. Böl ve Fethet

Yukarıdaki kombinasyonlar denendikten sonra bu sefer farklı gruplar için bu testler uygulandı. Aşağıdaki resmi sırasıyla tercüme ediyorum:

Aşağı doğru: "Şimdi bağışta bulunun", "Lütfen bağışta bulunun", "Neden Bağışta Bulunmalısınız", "Bağışta bulunun ve hediyenizi kapın", "Katkıda Bulunun".

Soldan sağa doğru: "Hiç Kayıt Olmamış Grup", "Kayıt Olmuş ama Bağışta Bulunmamış Grup", "Daha önce bağışta bulunmuş grup".

donation experiment

Böylece hiç kayıt olmamış grup için havuç (hediye) kurgusu işe yararken, ( %15,2 artış) kayıt olmuş ama bağış yapmamış grup için kibarlık (lütfen- % 27,8), daha önce zaten bağışta bulunmuş grup için işin bir parçası olma (Katkıda Bulunun - %18,4) kurgusunun en etkili olduğunu açıkça görüyoruz.

4. Tekerleği Yeniden Keşfetmeyin.

500 milyon dolarlık fon toplarken zaten piyasada herkesin kullanımına açık olan ve çoğu ücretsiz olan aşağıdaki araçlar kullanılmış . Aynı zamanda da maliyetten de tasarruf sağlanarak çok etkin bir şekilde yönetilmiş.

obama tools

5. Krizi Fırsata Çevirin

McCain'nin ve Sarah Palin'in Barack Obama'ya karşı çok agresif bir şekilde yalanlarla üstüne geldiği bir akşam, kampanyanın en başındaki isim David Plouffe'den Analytics grubunun lideri Dan'e aşağıdaki e-postageliyor.

Mailde özetle şunları söylüyor David: Gördüğünüz gibi alaylarla ve aşağılanmalarla karşı karşıyayız ve bunlara bir cevap vermeliyiz. Bence bağışçılarımıza şöyle bir e-posta gönderelim: Sıradan insanların bir araya geldiklerinde sıradışı bir şey yaratabileceklerine inanıyoruz. Mccain'nin açıklamalarını duydunuz. Eğer siz de buna inanıyorsanız hemen şimdi en az 100 dolarlık bir bağışta bulunun.

mail from david plouffe

Ve bu e-posta ile birlikte bir günde 10 milyon dolar bağış topluyorlar.

Barack Obama'nın takımının sosyal medya alanında harikalar yarattığını, değişimin öncelikle kendisinden başladığını ve bunu da müthiş bir şekilde kitlelere, özellikle gençlere, anlatabilme başarısından ileri geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bu başarıda Facebook'tan, Google'dan ayrılarak kampanyada görev alan ülkenin en parlak gençlerinin payı oldukça büyük.

Ama asıl önemli olan ise bu kurgular siyasette bile kurgulanabildiyse iş hayatında daha da başarılı bir şekilde uygulanabilir. Önümüzdeki yazılarda Türkiye'deki sosyal medya başarılarına değineceğim. Siyasette henüz böyle bir başarı öykümüz yok, iş hayatı için de yok ama dikkat çekmeyi başarmış birkaç kampanya var. Bu büyük bir tehdit olduğu kadar bir fırsat da aslında. Bu emekleme sürecine hep beraber tanıklık etmemiz ise çok heyecan verici...

Yorumlar (10)
 1. Özgür Admin Özgür Admin

  merhaba,

  öncelikle güzel yazı ve sade anlatım için teşekkür ederim.

  sosyal medya başarısı ve Türkiye denilince bizi tanıtmaktan zevk duyarız.

  blogumuz bir sivil girişime katkıda bulunuyor. Bir yasa konusunda mağdurları, hukukcuları ve muhalifleri bir araya getiriyor.

  ilgilenirseniz, anlatmaktan zevk duyarım.

  esen kalınız.

  1. Hasan Basusta Hasan Basusta

   Özgür, dinlemek isterim tabii ki, mail atabilirsin bana.

   1. Pirayeninkedisi Pirayeninkedisi

    hocam konu zamanasımına ugrasmıs gibi dursada biz tekrar sizinle iletişime gecmeyi istiyoruz ...

 2. Yedincisenol Yedincisenol

  Gayet güzel bir yazı dizisi teşekkürler.

 3. Mehmet Alp Mehmet Alp

  süper bir araştırma yazısı. Ellerine sağlık Hasan hocam

 4. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

  Webrazzinin en iyi analizini yaptığınız için teşekkürler.

  1. Hasan Basusta Hasan Basusta

   İfaden biraz abartı olmuş ama teşekkürler Özgür :)

 5. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Vaaay anasını diyorum.

  Yanlış anlaşılmasın çektiğim vaay Obama'nın analitikçilerine değil.

  Vakti zamanında 1 yıl kadar önce ileri analitik teknikleri olarak firmalara anlatmaya çalıştığımız bu hizmetimizin tek muhattabı Amerikan başkanıymış :D

  Bu yöntemlerin daha ileri tekniklerini firmam varken kullanmıştık. Üstelik yaptığımız çalışma sadece analitik üzerine de değildi.

  Doğru kelimeleri bulabilmek için insights kullandık.

  Daha spesifik ancak adwords de kullanılmayan rekabet oranı düşük analitik kelimelerle coğrafi hedefleme de yaparak reklamlarımızın bütün reklam barlarında tek olarak kocaman bir şekilde görünmesini sağladık.

  Günlük 5 lira ile 300 ziyaretçi çekiyorduk.

  Biz kelimeler arasındaki varyanslarıda inceliyorduk.

  Sitemiz www.mersinfirsat.com idi.

  Boşuna ziyaret etmeyin. Eski tanıtımlardan başka bir şey yok. Yani ziyaret etsenizde artık bi faydası yok :D

  Bizde kapattık dükanı.

  En büyük sebep ise Google'ın sürekli olarak düzenlediği toplantılar ve bu toplantılara çağırdığı topluluk.

  Ben bu teknikleri kullandığımda kimse bilmiyordu. Sonra bir gün bir mail aldım. Uzun süredir kullandığınız için sizi özel seminerimize davet ediyoruz. Taksim de bir oteldeydi hiç unutmuyorum. Herkese bedava sınava giriş hakkı için kupon dağıtıyorlardı.

  Bende takımı giydim ve toplantıya gittim. Bi baktım ki önüne gelen giriyor. Hiçte dedikleri gibi bir kimlik ve kayıt kontrolü yok. Sonra bi baktım içeri çoluk çocukla dolu. Alakalı alakasız bir sürü adam. Oturacak yer bulamadım ve yere çöktüm. Sonra ara verdiler öğle yemeği. Bir baktım herkese ekmek arası sandviç dağıtıyorlar ve millet birbirini parçalıyor almak için. O taraftan gelen adamlar arasında iki sandviç aldığı için övünen adamlar vardı. O anda oraya ait olmadığımı düşündüm. Anlatılan şeyler zaten bildiğim şeylerdi. Ben iş ilişkileri kurmaya gittim ama ortamda bir homojenlik olmadığından herkes tandıklarıyla takıldı. Sonra google Türkiye genel müdürü salona 10 dan fazla web sitesi olan varmı diye sorduğunda salonun büyük bir kısmı el kaldırdı. Buna hemen arkamdaki 13 -14 yaşlarındaki 5 -6 çocukta dahildi. O gün yaptığım işin Türkiyedeki meşruiyetini yitirdiğini düşündüm ve Google'ın Türkiyedeki yaklaşımını anlamakta zorlandım. Demek ki dedim, google'ın birinci amacı araçlarını en çok kullanan kişiye ulaşmak. Aslında google indexlemediği site kalmasını istemediği gibi, araçlarını kullanmayan site de kalmasın istiyor.

  O gün google'a olan saygımı yitirdim. Microsoft'un insanlar üzerindeki peneterasyonu gibi Google'ın da interneti penetere etmeye başladığını gördüm. O gün google dan ürktüğümü hatırlıyorum.

  Bu arada, Google'ın o gün orada anlattıklarını anlayan adam sayısı da az olduğu için şu geldi aklıma.

  "Buradaki insanlar bu araçları kullanacak. Peki bu adamlar anlatılanları zor anlıyorsa, müşteri benimle onun arasındaki farkı nasıl anlayacak?"

  Bunu sağlayacak ve peşinde koşacak ben değilim. Nitekim bugün muhteşem bir çalışma gibi sunulan bu yazı, işin bizzat içinde olanların takip ettiği bu blog da bile heyecanla karşılanıyor.

  Bu noktada susasım geldi ama çok dolmuştum.

  Kusura bakma Hasan. Yazın güzel ama benimde içim dolmuştu.

  Patlayıverdim birden :D

  1. Umut Akyol Umut Akyol

   2009 yılından Mersinfirsat.com iyi bir şey yakalamış. Fırsat sitelerinin öncüsü sayabilir miyiz? :)

 6. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

  Hasan, eline sağlık. Süper bir yazı olmuş.

  Özgür KILIÇ'a katılıyorum; Webrazzi'de okuduğum en iyi analiz yazısı.