Obama'nın Sosyal Medya Kampanyasının Sonuçları

Obama'nın Sosyal Medya Kampanyasının Sonuçları

Dünyanın şu ana kadar gördüğü en başarılı sosyal medya kampanyası Barack Obama'yı anlattığım yazım ile başarılı  sosyal medya kampanyalarına bir giriş yapmıştım. Bu kampanya sonucunda Obama'nın Başkan seçildiği biliyorduk ama online tarafındaki rakamlar hakkında detaylı bilgi vermemiştik. Bu konuyu bana geçtiğimiz haftalarda Googleplex yani Google Genel Merkezi, Kaliforniya'ya davet edilen ve orada bu başarıyı gerçekleştiren kişiden sunumu dinleyen SEM Genel Müdürü Cem Özkaynak anlattı. O yüzden değil Türkçesi, İngilizcesi bile çok az olan bir içerik için kendisine teşekkür ediyoruz.

Bu yazıyı iki bölümde incelemeye karar verdim. Birinci yani bu yazının konusu Barack Obama sosyal medyayı kullanarak nasıl bir başarı elde etti, diğer bir deyişle "ne yaptı", ikinci yazının konusu ise "nasıl yaptı" olacak. Önce aşağıdaki resme bir bakalım:

barack obama analytics

Resimde görüldüğü gibi Barack Obama'ya bağlı 8 ana başlıktan bir tanesi New Media yani Yeni Medya. Barack Obama'nın başarısının altında yatan ana nedenlerin başında gelen Yeni Medya yapılanmasının altında 7  başlık yer alıyor. Bu başlıkların her biri ayrı bir yazı konusu ama biz kısaca genele değineceğiz. Her şeyden önce şu alttaki fotoğrafa bir bakmanızı istiyorum. Bu aşağıdaki gençler Barack Obama'nın takımı. Türkiye'de başbakanın böylesine yirmili yaşlarındaki gençlerden oluşan bir ekip kurduğunu hayal edebiliyor musunuz?

obama's young team

Şimdi, bu başarının rakamlarını derinlemesine inceleyelim. Karşılaştırmalı olarak iki başkan adayının öncelikle sosyal medya sonuçlarına bir bakalım; hem Facebook arkadaş sayısında, hem Youtube izlenme sayısında hem de web sitelerinin tekil ziyaretçi sayısında Obama, McCain'in 4 katından fazla bir etki yaratmayı başarmış.

obama vs mccain social media results

Ancak bu başarıdaki online tarafın en büyük etkiye sahip olduğunun göstergesi ise aşağıdaki grafik. Bu grafikte açıkca görülüyor ki McCain toplam olarak 201 milyon dolar fon toplarken, Obama'nın offline fonları 156 milyon dolarda kalıyor. Yalnız, Obama'nın ekibi onlineda 500 milyon dolar toplayarak tarihte görülmemiş bir başarıya imza atıyorlar. Peki bunu nasıl başarıyorlar? Bu bir sonraki yazımızın konusu...

obama mccain online money raised

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.