NotebookPlatformu.com ve Kurduğu Gelir Modeli
E-Ticaret

NotebookPlatformu.com ve Kurduğu Gelir Modeli

notebook platformu logoTüm dizüstü bilgisayar kullanıcılarını tek çatı altında toplamak amacıyla ortaya çıkan 58.000 üyeli Notebook Platformu 2007 yılında kuruldu ama tam anlamı ile faaliyete geçeli yaklaşık 1 sene oldu. Kulüp Vaio projesini hayata geçiren Hayal Akademisi şirketinin yeni girişimi Notebook Platformu yine benzer ama bu sefer daha geniş bir konsept üzerine oturmuş.

Türkiye'de dizüstü bilgisayar alacak kişilere en uygun bilgileri ulaştırmayı hedefleyen hali hazırda Notebook.gen.tr ve Sadece Notebook gibi siteler mevcut. Benim asıl dikkatimi çeken ise Notebook Platformu'nun gelir modeli. Notebook Platformu klasik reklam-tanıtım modelinin yanında alt alan adları üzerinden markalara proje hazırlayarak iş ortaklığı geliştiriyor. Bunun klasik bir örneği 3g.notebookplatformu.com adresi. İçeriği de marka tarafından sağlanan bu alt alan adları markanın kurumsal kimliğine uygun olarak hazırlanıyor. Notebook Platfomu daha şimdiden iş ortakları arasına Turkcell ve Intel gibi iki güçlü şirketi de katmayı başarmış.

notebook platformu

Google'da 3g ve notebook yazınca Notebook Platformu 1. sırada geliyor. Söz konusu durum dizüstü bilgisayarlarından 3g ile internete bağlanmak isteyen kullanıcıların markanın kurumsal kimliğine uygun doğru içeriğe ulaşmaları sağlıyor ve elbette markaların bu model için neden ücret ödediklerini de açıklıyor.

Hayal Akademisi şirketinin bu girişimini oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ülkemizde masaüstü bilgisayarlardan dizüstü bilgisayarlara geçiş ve tüketicilerin bu konudaki ihtiyaçları devam ettiği sürece sitenin giderek büyüyeceğini tahmin ediyorum.

Yorumlar (5)
 1. Yedincisenol Yedincisenol

  Bi'süredir ciddi bir gelişme içinde olan notebook pazarı için tam zamanında başlatılan bir proje,gelir modeli ise çok başarılı. Ercüment Büyükşehir'i tebrik ediyorum ve size de bu yazıdan dolayı teşekkür ediyorum.

 2. Hasan Basusta Hasan Basusta

  Rica ederim, beğendiğinize sevindim :)

 3. Selam,

  Yazıda bahsi geçen 3 siteden biri olan sadecenotebook.com bilgi verme amaçlı bir site değil. Notebook satışı üzerine yoğunlaşan bir eticaret sitesi. Bunun yanında notebook.gen.tr ve notebookplatformu.com'un ülkemizdeki notebook marka ve modelleri ile ilgili yeteri kadar bilgi verdiğini düşünüyorum.

 4. Kemal Onur Kemal Onur

  notebookplatformu.com'u bir süredir yakından takip ediyorum. Turkcell 3g projesi iyi bir balangıç ve çok ciddi bir adım oldu bence, forum kısmının olması apayrı bir karizma katıyor notebookplatformu'na. yönetim gayet ciddi ve samimi çalışıyor, onlara başarılar dilerim size de paylaştığınız için teşekkür ederim:)

 5. Notebook Platformu ilk çıkışını korumayı başaramadı gibi gözüküyor.