Türkiye'den Bir Başarı Hikayesi: Ercüment Büyükşener
Genel

Türkiye'den Bir Başarı Hikayesi: Ercüment Büyükşener

Röportaj serimize, 23 yaşında Sony tarafından 23 ülkeye örnek gösterilen Ercüment Büyükşener ile başlıyorum. Ercüment, Sony’den yardım almadan 8000 kişiyi aşkın VAIO Notebook kullanıcısını biraraya getirerek dünyada bir ilke imza attı ve başarısını Sony Avrupa’dan iş teklifi alarak perçinledi. Gerisini kendisinden dinleyelim.

Hasan: Ercüment, hoşgeldin. Öncelikle; kısaca nasıl başladın, biraz bahseder misin?

Ercüment: 16 yaşımda ilk şirketleşme sürecimi başlattım. Aynı zamanda da özel sektörde çalışmaya devam ediyordum. 2003 yılında Hayal Akademisi Bilişim ve İletişim Hizmetleri adıyla şirketimi resmileştirerek yola devam ettim. 2006 yılında ‘VAIO’ nun marka anlayışıyla, ürün tasarımlarıyla ve yapısı itibarı ile sadece bir dizüstü bilgisayar markası değil; bir yaşam tarzı olduğunu düşünmeye başladım ve “neden benim gibi düşünen insanları bir araya getirmeyeyim?” sorusunu kendime sordum. Aslında hikâyem bu sorunun ardından başladı.

Hemen internet ortamında Ozan Akçora arkadaşımın programlama alt yapısını üstlenmesi ve benimde fikri geliştirmem ile kulübün online alt yapısını kurduk. Kulübe inanılmaz bir ilgi oluştu ve kısa zamanda binlerce üyeye ulaştık. Bu başarı, Sony Avrupa’nın dikkatini çekti. Sony’nin, Avrupa’nın üç ülkesinde kulüpleri vardı. Ancak ilk defa bir kulüp, şirket idaresi dışında kurulmuştu. Zaten onları şaşırtan ve ilgilerini çeken nedenlerden biri de buydu. Ayrıca kulübe üye olan VAIO kullanıcılarının birbirleri arasında yarattıkları etkileşimin, Avrupa’daki kulüplerden çok daha üst düzeyde olması da diğer bir nedendi.

kulupvaioturkiyekahvalti

Hasan: Neden VAIO’ yu seçtin?

Ercüment: Her şeyden önce VAIO’mu çok seviyordum ve az önce de bahsettiğim gibi; bunun bir yaşam tarzı olduğunu düşünüyordum. İkincisi, VAIO kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara Türkiye’de çare bulunamıyordu. Biz kulüp olarak bu kullanıcıların seslerini duyurabilecekleri ve sorunlarını çözebilecek bir platform olmayı hedefledik.

Hasan: Sizinle ilk nasıl kontak kurdular?

Ercüment: Sony’den tamamen bağımsız olarak etkinlikler ve buluşmalar düzenliyordum. Bazen, sadece kahve içmek için toplanıyor, bazen yemek ve eğlence içerikli organizyonlar yapıyordum. Üstelik bu organizasyonlara dair ücretlendirmeleri katılan üyeler ödüyordu. Bu kadarı bir marka için hayal gibiydi. Bir gün Rumeli Hisarı'nda büyük bir organizasyon düzenledim. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı bir kahvaltı... Öneriler, sorunlar ve her şeyden önemlisi sıcak bir ortam. Sony Türkiye ofisinde VAIO markasından sorumlu ürün ve pazarlama müdürlerini de bu organizasyona davet ettim. Kendileri bana, bu davete yanlarında Türkiye’de yaşayan, VAIO kullanıcısı olan yabancı bir dostlarını getirmek istediklerini ilettiler. O yabancı misafir, Sony Avrupa’da 23 ülkenin online pazarlama yöneticisi olduğunu gizleyen, ayrıca İş Geliştirme'den ve Stratejik Çözüm Ortaklıkları'ndan sorumlu Nico Henderijckx idi. Karşılaştığı ortamdan çok etkilenen Nico Henderijckx, kendisini tanıtmadan, Sony Türkiye yöneticileri ile birlikte bir sonraki gün öğle yemeğinde benimle görüşmek istediğini söyledi. Bu öğle yemeğinde kimliğini açıkladıktan sonra Sony Avrupa tarafından gönderildiğini, kimliğini gizleyerek katılmış olduğu organizasyonda görmüş olduğu tablonun kendisini ne denli etkilediğini ifade etti. Ve sonrasında da "Kulüp Vaio Türkiye" projesini kendi bünyelerine katmak istediğini iletti. Tabi bununla ilgili gerekli şartlar değerlendirildi. Bu değerlendirme esnasında Türkiye’den benimle birlikte bir VAIO uzmanının daha görev alması talep edildi. Bu kişi bilişim basınında ve sektörde kendini kanıtlamış ve uzun yıllardır sektörün yakından tanıdığı Cem Kıvırcık oldu.

Hasan: Sony, kulübü satın aldıktan sonra neler değişti?

Ercüment: Sony’nin projeyi satın almasının ardından; Belçika’ya davet edildik. Belçika’da Avrupa genelinde tüm VAIO uzman ve yetkililerinin bir araya geldiği toplantıya katıldık. Sony VAIO Avrupa Başkan Yardımcısı Akihira Matsubara bizi bizzat tebrik etti ve Sony’nin böyle bir yerel proje ile işbirliğine girmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu toplantı esnasında Türkiye’de kendi çabalarımızla doğan "Kulüp Vaio Türkiye" projesi, resmi bir sunumla "Club VAIO Turkey" olarak 23 ülkeye tanıtıldı. Bunun öncesinde Club VAIO, üç dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca) faaliyet gösteren bir kulüptü. Kurmuş olduğumuz kulüp, elde ettiği başarılar nedeniyle Avrupa genelinde tam 23 ülkeye örnek gösterildi. Bunun neticesinde, kulübü olmayan ülkelerde de yerel kulüplerin kurulması kararı alındı. Sebebi ise, her ülkede benim gibi birisinin çıkma ihtimalinin marka adına risk taşımasıydı. Çünkü bu tarz internet projeleri markanın kontrolü dışında kalıyordu.

Sony, resmi bir açıklama yaparak beni ve Cem Kıvırcık’ı, Club VAIO Türkiye Yerel Stratejiler Uzmanı olarak açıkladı. Aynı açıklamada şu cümlelere de yer verildi: “VAIO of Europe, Kulüp VAIO’nun kendi üyeleri için İstanbul’da başarıyla düzenlediği bir brunch’a katıldıktan sonra mevcut işbirliğini genişletmeye karar verdi. Üyeler, brunch’a 20 Euro ücret ödeyerek adlarını yazdırıp katılabiliyorlar ve Sony VAIO Türkiye personeliyle buluşma ve yeni VAIO Türkiye Serisi’ni “Görme ve Hissetme" fırsatına sahip oluyorlardı. Bu tür yerel faaliyetler sadece alkışlanabilir ve diğer ülkelerin benzer faaliyetlere yakında başlamasını umuyoruz.” Bu açıklama, 23 farklı dile çevrilerek resmi web sitesinde yayınlandı.

cv08_color_black_vertical1

Hasan: Gerçekten büyük bir başarı. Peki, Türkiye’de bir girişim ile ilgilenen gençler ne yapmalı, onlara ne önerirsin?

Ercüment: Öncelikle Türkiye’de sıfırdan bir internet projesini geliştirip başarılı bir sonuca ulaştırmadaki bilmemiz gereken en önemli şey, sabır göstermek ve çok çalışmak! Bunların yanında uygulamayı düşündüğümüz projenin ciddi bir ihtiyaca hizmet ediyor olması, barındırdığı özellikler ile özgünlük taşıması gerekmektedir.

İnternet projesi sahibi gençlere ön araştırmalarını iyi yapmalarını, söz konusu projeleri ile alakalı üst düzey yöneticilerle iletişime geçmekten çekinmemelerini tavsiye ediyorum. Projeleri ile ilgili kuracakları her diyaloğun projelerinin geleceğinde ve ilerleyişinde bir basamak olarak yer alabileceğini belirtmek isterim.

Hasan: Şimdiki vizyonun nedir? Gerçekleştirmeyi düşündüğün yeni projeler var mı?

Ercüment: Ülkemizdeki dizüstü ve mobil cihaz kullanımı alışkanlıklarını ölçmek ve bu bilincin toplumumuzda yer etmesini sağlayacak projeler oluşturmayı hedefliyorum. Türkiye’ de 5 milyon dizüstü bilgisayar kullanıcısı varolduğunu resmi açıklamalar doğrultusunda bilmekteyiz. 2009 yılında satılması hedeflenen dizüstü bilgisayar rakamı ise 1,2 milyon. Ve, 2009 yılında satılan bilgisayarlar arasında, dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlara eşit olacağı öngörülüyor.

Bu öngörüleri dikkate alarak, Türkiye’deki tüm dizüstü bilgisayar kullanıcılarını bir araya toplamayı ve yeni ürün satın alacak olan kişilere bilinçli satın alma rehberi oluşturmayı hedefleyen www.notebookplatformu.com’u vizyonumu yansıtan bir internet projesi olarak destekliyor, ayrıca VAIO segmentinde yer alıyorum. Bu projenin ülkemizdeki tüm notebook ve mobil cihaz kullanıcılarını hedef kitlesi sayarak; büyük bir satın alma rehberi ve destek servisi oluşturduğunu düşünüyorum. Ülkemizdeki tüm notebook kullanıcılarının da bu internet projesi çatısı altında toplanacağına inanıyorum.

Yorumlar (49)
 1. Aybüke Altınöz Aybüke Altınöz

  çok güzel bir yazı... tebrik ederim. konu da etkileyici. tabi bu vesile ile seçtiğiniz konunun baş karakterini de tebrik etmek isterim. Gerçekten başarılı bir başarı öyküsü... tebrikler :)

 2. Önder Eren Önder Eren

  Gerçekten etkileyici. Tebrik ediyorum. Sony gibi bir devin dikkatini çekebilecek kadar başarılı bir proje ortaya koymuş oldukları için ne kadar gururlansalar azdır bence.

 3. Ali Kara Ali Kara

  Kendisini tebrik ediyoruz.

 4. Halil Kara Halil Kara

  Tamamen şişirilmiş bir balondan ibarettir kendisi ve bugüne dek yaptığını iddia ettikleri. Zaten biraz inceleyen herkes anlar bunu.

  1. Ercüment Büyükşener Ercüment Büyükşener

   Merhaba,

   Halil Bey'in söylediği konulara cevaben 2008 yılında bizzat SONY Avrupanın bütçesini karşıladığı ve benim şahsen organize ettiğim VAIO kullanıcıları buluşmalarına ait Raporumun Türkçesini bu linkten indirebilirsiniz. http://www.ercument.org/cv2008.pdf bunun yanı sıra resmi SONY VAIO ve Club VAIO sitesinde de 23 farklı dilde hakkımda bu projenin SONY Avrupaya katıldığına dair resmi haberide bulabilirsiniz. Buda yetmiyor derseniz, Sony Avrupa'da görevini sürdüren 27 ülkede VAIO'dan sorumlu Online Pazarlama Müdürü Nico Henderijckx Haziran ayında İstanbulda misafirim olucak sizi onunlada tanıştırıp hikayeyi ondanda dinlemenizi sağlayabilirim :) Bu projenin maddi konuları hakkında konuşmak yerine ülkemizden çıkan böyle bir projenin diğer ülkelere örnek gösterilmesi konuşulur diye düşünürken herşeyin ne kadar maddiyata bağlı olduğunu görmek üzücü, bu konu hakkında da Sony Avrupa ile yaptığım anlaşma gereği herhangi bir telafuzda bulunamıyacağım. Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. VAIO ile ilgili her türlü konuda iletişimde kalmaktan memnuniyet duyarım. 2008 Faaliyet raporu dosyasını indirip okumayı lütfen unutmayın Club VAIO'da ne işler yapıldığını görmeniz açısından faydalı olur belki sizde birgün VAIO kullanırsınız :)

  2. Cihat Dağlı Cihat Dağlı

   Türkiye Club Vaio nun umrunda olmadığı dönemlerde biz vaio kullanıcıları boşlukta sorunlarımızla uğraşıyorduk ve Sn. Ercüment Büyükşener Sony den hiçbir desteği olmaksızın bir vaio sever olarak Kulüp Vaio yu kurmuş ve sorun yaşayan vaio kullanıcılarına sorunlarını paylaşıp çözüm alabilecekleri bir platform sağlamıştır. Bu platform farklı sektörlerden bir çok insanı bir araya getirerek sosyal aktivitelerle vaio tutkumuzu doruklara taşıdı. Sn. Ercüment Büyükşenerin bu başarısı ve Türkiye deki Vaio Tutkunlarını bir araya toplaması SONY nin dikkatini çekti ve Club VAIO resmi olarak Türkiye ye geldi. Sizce Sn. Ercüment Büyükşener' in atılımları olmasaydı Club VAIO Türkiye ye gelirmiydi ? Yada SONY Türkiye' de bu kadar çok vaio sever olduğunun farkına varabilirmiydi ?

 5. Merakli Merakli

  En önemli soru sorulmamış. Sony kaç para vermiş kulübü satın almak için?

 6. kendisini tebrik ederim, çalışmasını beğendim.

 7. Kenan Yurdakul Kenan Yurdakul

  Yurdumuzdan böyle gençlerin çıkması gurur verici bir olay. Ercüment bey'in yeteneği haricinde fikir ve zamanlası da yerinde ve zamanında düşünülmüş ki başarıya ulaşılmış. Diğer projeniz olan notebookplatformu'nuda biliyorum. Daha doğrusu www. notebookplatformunu.com 'u biliyordum da size ait olduğunu bilmiyordum.Harika işler çıkarıyorsunuz.

  Ercüment bey müsayitseniz size ulaşmak istiyorum. Bir projem var. Fikirlerinizi almak isterim. Kimbilir belkide beraber çalışma imkanı buluruz. Başarılarınızın devamını dilerim.

 8. Barış Aslan Barış Aslan

  Türkiye'de internet girişimciliği konusunda ben dahil olmak üzere bir çok arkadaşımın projesi var. Bu başarı hikayesinden haberim olmamıştı, bu tarz başarıya ulaşan örnekleri görmek benide umutlandırıyor birebir tanışmayı çok isterim. Ayrıca Belçikadan Sony yöneticilerinin dikkatini çekip bu ülkeye getirecek kadar etkileyici bir iş yapmak kolay olmasa gerek, tebrik ederim eminim yeni projelerinizdede başarıya ulaşırsınız.

 9. Berkay Kakat Berkay Kakat

  Kendisi 23 yaşında çok önemli işlere imza atmış.Tebrik ediyorum.

 10. Diziizle Diziizle

  Sony'nin bu projeye ciddi bir bedel mi ödediğini yoksa yok pahasına mı kapattığını cidden merak ediyorum.

 11. Ersin Denre Ersin Denre

  Malesef ortada elle tutulur bir başarı hikayesi yok bana biraz abartılmış gibi geldi.

  Saygılar.

  1. Halil Kara Halil Kara

   Tamamen katılıyorum. Sony bu projeye asla bir bedel ödemedi, sadece ortada boşa sarfedilmiş bir emeğin üstüne konmuştur. Forumlarda sorulara cevap vermekten başkada bir görevi yoktur bu arkadaşın.

   1. Ercüment Büyükşener Ercüment Büyükşener

    Merhaba,

    Ersin Bey, görüşünüze saygı duyuyorum, tabiki görüşler ayrı olabilir.

    Ancak Halil Bey'in söylediği konulara cevaben 2008 yılında bizzat SONY Avrupanın bütçesini karşıladığı ve benim şahsen organize ettiğim VAIO kullanıcıları buluşmalarına ait Raporumun Türkçesini bu linkten indirebilirsiniz. http://www.ercument.org/cv2008.pdf bunun yanı sıra resmi SONY VAIO ve Club VAIO sitesinde de 23 farklı dilde hakkımda bu projenin SONY Avrupaya katıldığına dair resmi haberide bulabilirsiniz. Buda yetmiyor derseniz, Sony Avrupa'da görevini sürdüren 27 ülkede VAIO'dan sorumlu Online Pazarlama Müdürü Nico Henderijckx Haziran ayında İstanbulda misafirim olucak sizi onunlada tanıştırıp hikayeyi ondanda dinlemenizi sağlayabilirim :) Bu projenin maddi konuları hakkında konuşmak yerine ülkemizden çıkan böyle bir projenin diğer ülkelere örnek gösterilmesi konuşulur diye düşünürken herşeyin ne kadar maddiyata bağlı olduğunu görmek üzücü, bu konu hakkında da Sony Avrupa ile yaptığım anlaşma gereği herhangi bir telafuzda bulunamıyacağım. Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. Cep telefonum 0532 285 54 51 VAIO ile ilgili her türlü konuda iletişimde kalmaktanda memnuniyet duyarım. 2008 Faaliyet raporu dosyasını indirip okumayı lütfen unutmayın sadece Forum dışında ne işler yapıldığını görmeniz açısından faydalı olur :)

   2. Halil Kara Halil Kara

    Ercüment Bey, öncelikle faliyet raporu denilen dosyanın nasıl hazırlanması gerektiği ve içeriklerinin ne olması gerektiği konusunda profesyonel bir destek alın bence. Onun haricinde cember.net gibi bir cok proje alınlarının akıyla aldıkları ücreti söylerken, bu sekilde bir bahanenin altına gizlenmeyin lütfen derim ben.

   3. Kenan Yurdakul Kenan Yurdakul

    Halil bey. Sizin başardığınız, Avrupaya veya Dünyaya sattığınız projeleriniz nedir. ? Varmıdır. ? Neden meyva veren ağacı taşlamaya çalışıyorsunuz.? Abartıldığı zaman webrazzi'nin çıkarı mı vardır.? Biliyoruz ki yoktur. Yada Ercüment bey'e mi faydası vardır. Mantıklı birisinin vereceği cevap tabiki " hayir " olacaktır. Yalan kimseye kariyer sağlayamaz. Bence siz bir rakipsiniz. Kişinin yeni meyva'sı notebook platformu sizi rahatsız ediyor. Bu projenin var olmasi sizin küçük projelerinizi çıkmasa sokuyor olmalı. 8000 kullanıcıya ulaşmış bir site neden SONY'ye bedavaya hibe edilsin ki bedavadan.?? Siz olsanız edermiydiniz. ?? Yada 8000 kullanıcıya ulaşmamış bir siteyi siz SONY olsaniz bünyenize katarmıydınız.? Lutfen mantıklı düşünelim.

  2. Halil Kara Halil Kara

   8000 kullanıcıya ulaşıldıgını birisi bana ispat edebilir mi acaba? foruma 8000 kişinin kaydolması mıdır 8000 kişiye ulaşmak? Ulaşılan yada başarılan olay nedir, proje nedir burada?

   sony nin club vaio su zaten hep vardı başka ülkelerde. uluslararası club.vaio sayfasının türkçeye çevrilmesi midir bu projenin sony'e satılmasından anladıgınız? lütfen incelemeden konuşmayalım.

   1. Kenan Yurdakul Kenan Yurdakul

    :)

    Yorumsuz...

 12. Aybüke Altınöz Aybüke Altınöz

  @halil kara, biraz açıklar mısın? çok kesin konuşuyorsun. "asla bi bedel almadı, hepsi şişirme" vs derken? tanıyor ya da aynı işin içindeymiş kadar kesin yazmışsın. olmamış birşeyi burada nasıl yazsın ve nasıl haber yapsınlar tam anlayamadım. yorumunu okuduktan sonra da googleda söz konusu ismi arattığımda; bir çok ciddi yerde aynı haberi okudum. gazetelerde de aynı haber var... yazıyı hazırlayanlar da zan altında kalıyor bence.

  1. Halil Kara Halil Kara

   Aybüke hanım Ercüment bey'in karısı oldugunuz sonucuna ulaşmak hiç zor değil googledan. "söz konusu isim" diye kocanızı mı aratıyorsunuz googledan? daha da fazla batıyorsunuz bence. Bu konularda yakinen alakalı olan birisi zaten az çok bilir hangi projenin nasıl yürüdüğünü. Gerçek olmayan şeyleri gerçek gibi göstermekten lütfen uzak duralım. Zaten koyun olmak tek suçumuz her konuda.

   1. Aybüke Altınöz Aybüke Altınöz

    Bravo!Saklamadığım birşeyi bulmuş olmanız çok zekice :))

    Halil bey, eşi olduğum hususunu gizlemek gibi bir durumum olsa, "herhangi bir isim" ile de yorum yazabilirim. bunu biliyorsunuzdur sanırım. isminiz gerçek isminiz değilse ki ben olduğunu düşünmüyorum; çok iyi biliyorsunuzdur... :) bu arada Ercüment Büyükşener benim eşimdir, fakat onunla ilgili bir yazının altına "aa sevgili eşim, bunu yaptı" gibi yorumlar yazmak adetim değildir. Googleda aratma konusuna gelince eşimi değil; bahsettiğiniz gibi bir iddianın olup olmadığını herkes aratsın ve görsün diyerek ekledim... anlamak bu kadar zor değildir sanırım... yoksa; "aa sen benim eşime ne diyorsun diye mi girmeliydim?" :)) komik ve ilginç... Kişisel hazımsızlık söz konusu bence… Bence sataşma yerine sorularıma cevap verseniz çok daha anlamlı ve inandırıcı olur idi…

  2. Halil Kara Halil Kara

   aybüke hanım size hiçbir cevap vermeye bile gerek duymadan yazınızdan aynı şeyi alıntı yapıyorum ki burada gereksiz üstünüze gelmediğim anlaşılsın...

   "yorumunu okuduktan sonra da googleda söz konusu ismi arattığımda; bir çok ciddi yerde aynı haberi okudum."

   sanırım sizin bu alıntınızdan da anlaşılacaktır ki, eşinizin hangi başarılarının oldugunu ve nerede haber olup olmadıgını internetle bukadar alakalı biri olarak webrazzideki yazıdan önce elbet haberdarsınızdır. 2.si kendisinden önce başkalarının tebrik etmesine izin vermelisiniz. yoksa başka kimse tebrik etmiyecek diye mi korktunuz?

   1. Aybüke Altınöz Aybüke Altınöz

    Bu, cevap vermemiş haliniz oluyor sanırım  ciddi hırs yapmışsınız… sadece bunu kanıtlıyorsunuz… üzücü  "Googleda aratma konusuna gelince eşimi değil; bahsettiğiniz gibi bir iddianın olup olmadığını herkes aratsın ve görsün diyerek ekledim… anlamak bu kadar zor değildir sanırım…" demiştim ve fakat bu kadar zormuş demek ki... evet "şişirme" kimliğinizle daha fazla muhatab olmak gereksizdir. zira siz cevap vermek değil; karalamak ve "kişisel hazımsızlığınızı" yansıtma amacı güden birisiniz... burada bir çıkarınız olduğu aşikar. buyrun. go on please :) the end…

 13. Belki de şişirmedir... Ne farkeder. Şişirme o kadar çok proje gördük ki... Daha yakın zamanda muhteşem bir teknoloji diye tanıtılan fizy.com tam bir balon mesela. Zaten davalık olmuşlar, neyse konu dışı. Günümüzde ne yaptığından çok nasıl pazarladığın daha önemli görünüyor. Tabii bu kişisel başarılar için önemli. Şimdi siz bir platform yapıp örneğin 20-30 bin Nokia kullanıcısını bir araya getirmeyi başarırsanız bu durum elbette Nokia'nın ilgisini çekecektir. Çok ahım şahım bir şey yapmanız gerekmiyor. Kitleyi bir arada tutmayı başarmak ve etkileşimde bulunmalarını sağlamak bu tür markalar için önemli. Keza tüm markalar kendi ürünlerinin bir yaşam tarzı olduğu imajını vermek isterler. E Türkiye'de Vaio kullananlar için bu arkadaş bunu başarmış. Sadece bu veritabanı bile Sony için önemlidir sanırım. Para verip vermedikleri de çok önemli değil. Muhtemelen biraz vermişlerdir ama buradaki asıl önemli konu Ercüment'in motivasyonunun oldukça yükselmiş olması ve bundan sonra daha bir çok başarılı projede onu görüyor olacak olmamız. Halil Kara bize şişirilmiş bir kaç projenden bahsetmeni isterdim. Devir şişirme devri zaten. Ercüment de şişirmiş olsun, sonuçta şişirdiğine değer veren birileri çıktı işte.

 14. Ahmet Halimoğlu Ahmet Halimoğlu

  Merhaba öncelikle arkadaşımızı tebrik ederim etmesine de benim anlamadığım bir tek nokta var,

  Sony Ercüment Beyi 10-20 kişilik gruplarla çay içip doğa yürüyüşleri yaptığı için mi iş teklifi almış? Kullanıcı topluluğu yaratmak ne demektir? BU tür gruplar hakikate kullanıcı toplulukları mıdır? Bu topluluk bir araya geldiğinde katma değer üretir mi? Yoksa sadece çay kahve mi içer? Elle tutulur, bize, camiayai Sony'e yararlı ne gibi işleri olmuştur. Mesela aklıma gelen MMIstanbul var, onlarda kullanıcı topluluğu, birçok etkinliklerine, seminerlerine gittim bir sürüde şey öğrendim.(MMIstanbul'la yada kurucularıyla hiçbir kişisel bağım yoktur bu arada sadece aklıma ilk gelen oydu). yani aslında ortada bir başarı hikayesi falan yok. Sony'nin işe aldığı bir gencin hikayesi var hepsi bu. haber yapılmaya değer mi? Sitenizi güncel tutmak için her haber mübahtır, bu nedenle evet haber yapılmaya değerdir.

 15. Hasan Başusta Hasan Başusta

  Herkese merhaba;

  Buraya kadar zaman zaman sertleşen ama çok yararlı bir tartışma olmuş. Gözlemlerimi paylaşayım: Gerek burada gerekse bu konunun geçtiği Friendfeed gibi sitelerde yapılan yorumlarda büyük çoğunluk tebrik ederek, kutlamış. Tabii, bunun tam tersi yorumlar da mevcut. Bu yorumlar ise ikiye ayrılıyor. Birinci grup, bunun bir başarı hikâyesi olmadığını düşünenler. Bu tamamen kişinin kendi fikridir ve saygı duyarız.

  İkinci grup, söz konusu kişinin anlattıklarının dolayısı ile yazının doğru olmadığını iddia edenler. Burada, Ercüment söylediklerini belgelerle kanıtlamış. Eğer ikna olmayan varsa, ne gerekiyorsa yapabileceğini anlatarak, cep telefonu numarasına kadar vermiş. Aslında, söylenecek çok fazla da bir söz bırakmamış.

  Burada tam olarak anlaşılamayan nokta şu olabilir: Yazının başlığı “Bir Başarı Hikayesi” ve başarının kriterleri herkese göre farklı. Bana göre buradaki asıl başarı paradan ziyade sıfırdan bir topluluk yaratarak bir Dünya devinin dikkatini çekmektir. Başarı kriterleri farklı olanlar bunu bir başarı hikâyesi olarak görmeyebilir. Buradaki asıl soru şu: Eğer bu hikâyede anlatılan kişi siz olsaydınız, kendinizi başarılı görür müydünüz? Eğer cevabınız hayırsa, çok daha büyük başarılara imza attığınızı görmek ve bunu yayınlamak bizi çok sevindirecektir. Aynı şekilde, eğer bu yazının haber yapılmaya değer olmadığını düşünüyorsanız ve daha başarılı bir hikaye yarattıysanız, onu da yazmaktan memnuniyet duyarım.

 16. Belkıs Kısakol Belkıs Kısakol

  Ercüment bey;

  Başarılarınızın devamını dileriz.

  Ercüment beyi az da olsa tanırım. Resmi sony'ye katılmadan önce kendi sitesinde çok fazla yardımını görmüştüm. o zamanlar resmi sony'nin türkçe sitesi yoktu. sürünüyorduk destek veren yoktu. Çok duamızı almıştır. Toplantıların bir tanesine de katılmıştım. Çok sıcak bir ortamdı. vaio dostlarıyla beraber kahve içmek güzeldi. Mücadelesinin ödüllendirilmiş olması ben ve benim gibi vaio kullanıcılarını çok mutlu etti. Selamlar.

 17. Teakolik Teakolik

  Merhabalar ;

  Öncelikle yorumları okuyunca şaşırdığımı belirtmek isterim. Ortada bir başarı olduğu kesin. Bunu Sony'e de sorabilirsiniz. 23 yaşında bir genç kalkıyor 100 kişi topluyor hep beraber toplantılar organizasyonlar yapıyor. Proje geliştiriyor ve Sony'e satıyor. Bunun yalan bir tarafıda yok.

  Şunu sormak isterim. Oradan buradanı geçelim arkadaş çevrenizden 20 kişi toplayıp bir organizasyon yapabiliyor musunuz ? Emin olun bu tip bir organizasyon yapmayı geçtim insanları aynı platformda (KARŞILIKSIZ) toplamak bile bir başarıdır.

  Hele ki böyle bir başarıdan sonra Sony'e projeyi satmak. Sonrada Türkiye'de Türkçe Sony Club diye bir oluşum gerçekleştirmek hiç kimsenin görmezden geleceği bir unsur değildir.

  Neden başarı = PARA olarak bakılıyor ki ? Atıyorum 5 kuruş bile almadan SONY gibi bir firmadan ya kardeş projeni beğendim... gibi bir söz duymak bir başarı değil midir ? Sanırım şu para olayını aradan çıkatıp farklı bir bakış açısıyla baktığınızda birazda objektif olunursa başarının büyüklüğü ortaya çıkacaktır.

  Arkadaşımı tebrik ediyorum. Başarılarının devamını bekliyorum. Güzel bir atasözümüzle kapatmak istiyorum. "Mevye veren ağaç taşlanır."

  Yalnız arkadaş sağlam meyve vermiş :)

 18. Cem Doğan Cem Doğan

  Merhabalar;

  Eski bir kulüp vaio şimdi ise club vaio üyesiyim Ercüment bey'i vaio için yaptığı sosyal aktivitelerden tanıyorum. Kendisinin sadece forum ortamında değil gerçek hayatta vaio kullanıcılarına çok özel bir emeği olduğunu düşünüyorum.SONY firmasının o zamanlar sağlayamadığı müşteri memnuniyetini 23 yaşında bir genç fikirleri ve stratejileri ile bağımsız yaratıyorsa bunu "BAŞARI" olarak nitelendirmeyelimde ne yapalım? Hasan Başusta'nın yazdıklarına da aynen katılıyorum, ayrıca insanlara boş laflar ile sataşmak yerine varsa yaptığınız daha iyi bir iş yazında onu görelim.Başarılı bir insana neden bu şekilde olumsuz yorumlar gelmiş diye sorarsanız Teakolik isimli kişinin söylediği gibi meyve veren ağaç durumu söz konusudur bence.

  Bir vaio kullanıcısı olarak, bu projeyi başlattığı, başarıya ulaştırdığı için Ercüment Bey'e ve ekibine buradan tekrar teşekkür ediyor, resmi club vaio forumunda yazılan yüzlerce teşekkürüde okumanızı tavsiye ediyorum. Yeni aktiviteleri heyecanla bekliyorum.

 19. Byastsubay Byastsubay

  Söylenecek herhangi bir söze gerek kalmamış Ercüment arkadaşımız icin, başarılarının devamini dilerim, Vaio kullanicisi olarak.

 20. Ersin Denre Ersin Denre

  Merhabalar, Tekrarlıyorum, bir forum kurup belli bir markanın kullanıcılarını toplamak, hoş bir olay fakat bu kadar "büyük bir başarı" olarak adlandırılabilecek birşey değil. Bu yüzden abartıldığını düşünüyorum. Başarı hikayesi olarak adlandırılabilecek projeler bence bu kadar basit olmamalı. Eğer bu tarz girişimelrde başarı hikayesi oluyorsa, Cember.net'i yapmak ve Xing'e satabilmek ne oluyor, biri bana bunu açıklasın? Lütfen... Ercüment Bey, size karşı bir atıfım değildir bu, yazdıklarımı kişisel algılamayın fakat ben ortada konu olabilecek bir başarı hikayesi değil, "tutmuş bir forum" görüyorum.

  Saygılarımla.

  1. Ercüment Büyükşener Ercüment Büyükşener

   Estafurullah Ersin Bey,

   Görüşünüze saygım sonsuz bu konuda diğer yorumlardan görüş ayrılığınızı saygıyla karşılıyorum yukardada belirtmiştim zaten sadece farklı ithamlarda bulunan kişiye cevaben yazdıklarım vardı yorumunuz için teşekkürler.

 21. Rahmi Vidinlioğlu Rahmi Vidinlioğlu

  Herşeyden önce rahatlıkla görülüyor ki Ercüment bey takdir edilecek bir işe imza atmış. Buradaki karalama kampanyasını anlamaya çalışıyorum ama bunu anlamam pek kolay değil.

  VAIO sahibi olan her insan VAIO'nun ne kadar önemli bir olgu olduğunu bilir. Çünkü VAIO bir bilgisayar olmanın çok ötesinde adeta bir statü sembolü, bir "kendini iyi hissetme" aracıdır.

  Bunu keşfetmiş ve bu tutkuyu paylaşan diğer insanları bir araya toplamayı akıl etmiş, ardından çok fazla çalışarak (ki bu işler çok büyük emek gerektirir) bu amacına ulaşmış bir insan kesinlikle başarılıdır.

  Site alınmış, satılmış ve bunun gibi ticari konular başarının yalnızca maddiyata indirgendiğinin de en önemli kanıtı zaten.

  Paradan daha önemli şeyler vardır hayatta: bunu zaten bilgisayar alırken VAIO tercihinde bulunmuş bir insansanız çok iyi bilirsiniz :)

  WebRazzi'nin bu konuda haber yapması da hem "konu sıkıntısı" hem de "fake haber" şeklinde eleştiriliyor ancak ben bunca yıllık VAIO delisi bir adamım,klüpten WebRazzi sayesinde haberim oldu. Ben WebRazzi takipçisiysem WebRazzi elbette beni bundan haberdar edecek."Fake haber" iddiası ise kanıtlanmalıdır. Kanıtlama görevi iddia makamına aittir ve bu evrensel bir kuraldır.

  Son olarak Hasan Başusta'ya da bir merhaba desem iyi olucak sanırım. İyi ki geldin, iyi ki bana bu kadar güzel bir haber verdin! VAIO'suna aşık bir tek ben varım sanıyor ve şizofrenik bir aşk yaşadığımı sanıyordum. Meğerse toplumsal psikozmuş :) Bırakıyorum o zaman antipsikotikleri hemen ;-)

 22. Mert Ekşi Mert Ekşi

  Bu yorumu bir Club VAIO üyesi olarak yazmaktan gurur duyuyorum, Ercüment bey'i tanımam bir VAIO satın almamla başladı.Donanım haber forumlarında VAIO hakkında araştırma yaparken kendisinin VAIO Uzmanı olarak görev aldığını öğrenince kendisiyle bi konuda yardım almak için irtibata geçtim.

  Kendisinden VAIO ile ilgili her türlü bilgiyi edinerek VAIO'mu satın aldım. Ürünümle alakalı başıma gelen bir olayda garanti kapsamında olan cihazıma, 340 euro ödemekten kurtardığı için tekrar burdanda teşekkürlerimi kendisine sunuyorum.

  Şunuda eklemek isterim, Türkiye'deki böyle başarıları tebrik etmek yerine eleştirecekseniz, yorumunuzu daha iyi olduğuna inandığınız projelerinizi sunarak yapın. Kimsenin kimseyi başarısından dolayı karalamaya hakkı yok diye düşünüyorum okuduğum asılsız iddiaları bir VAIO kullanıcısı olarak esefle kınıyorum.

  Saygılarımla..

 23. Cihan Pekuz Cihan Pekuz

  Ercüment,

  Ben senin nerelere geleceğini çoktan sana söylemiştim. Daha çok yolun var biliyorsun. Cihan Elektronik ve kendi adıma her zaman başarıların devamını dileriz.

 24. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Süper ve farklı bir başarı öyküsü tebrikler.

 25. Derya Uslu Derya Uslu

  Gerçekten fikir güzel.Başlarda ticari amaçla başlamamıs ama daha sonraları derinleşmiş olması dolayısıyla güzel bir imkan almıs sonyden.

  Tebrikler

 26. Mustafa Topaloglu Mustafa Topaloglu

  harika bi basari oykusu, tebrik ederim. girisimci ruhun herkese ornek olmasi dilegiyle..

 27. Murat Değirmenci Murat Değirmenci

  1 Yıldır Vaio kullanıcısıyım. Ercüment bey ile Club Vaio forumlarında tanıştım. Sorularıma içtenlikle cevap vermiş ve doğru bilgiye ulaşmama yardımcı olmuştu. Sorularım için bir çok forumda araştırma yapmıştım ama en doğru bilgiyi kendilerinden almıştım.

  1 Yıl sonunda ise diğer vaio kullanıcılarının yararlanması için ufak bir rehber hazırladım ve bunu yayınlaması için(teakolik.com)Hamza Şamlıoğlu'na rica ettim. Sağolsun ricamızı kabul etti.

  Ercüment beyinde belirttiklerine ek olarak Vaio'nun bir çok ince noktası var. Gerçekten güzellikleri ve kalitesi detaylarında gizli. Bu şekilde bir seçim yaptığım için çok mutluyum.

  Son olarak başarılarınızın devamını dilerim.

 28. Muhammed Çelik Muhammed Çelik

  Sony ' nin bu kulübe destek çıkması ne kadar isabetli olmuş ki , Sony milyarlarca paraya yapacağı VAIO reklamını yapmış oluyor :))

 29. Atınç Taşkiran Atınç Taşkiran

  Örnek alınması gereken bir azim ve başarı öyküsü..

  başarılarının devamını dilerim...

 30. Notebook Hastanesi Notebook Hastanesi

  paylaşım için teşekkürler....

 31. Uğur Özmen Uğur Özmen

  Teşekkürler Hasan, Tebrikler Ercüment...

  Kendi başarı öyküsü olmayanların attıkları çamurlara aldırmadan yürüyün.

  Kervan yürür...

 32. Murat Öztürk Murat Öztürk

  Bende üyeyim. Tebrik ederim.

 33. Mustafa Düzenli Mustafa Düzenli

  Ercüment i ilk tanıdığımda gencecik hayalleri olan biriydi. Vaiodan öncede değişik projelere imza atan gerçekten hırslı, müthiş bir beyne sahip daha 19 unda biriydi. Vaio projesine başladığında bir çok insan bu işin nasıl -yapılamayacağını- ona anlattı durdu. Ama o yılmadan çalıştı. bi apartmanın en dibinde gece yarılarına kadar durmadan çalıştı. evi soyuldu, bilgisayarları çalındı.. yanındaki insanalrın çoğu dayanamadı bırakıp gittiler. o durmadı. çabaladı. İnandı ve başardı. Ben ne akrabasıyım nede yakını.. Yaşım 40. Ama ercüment gerçekten bütün bunları yaptı ve haketti. Lütfen eleştirirken biraz aynaya bakalım. biz neleri başardık ? Tebrikler kardeşim senle gurur duyuyorum.

 34. Helal olsun. :)

 35. Hüsnü Hüsnü

  Abartılacak bir başarı öyküsü olmadığını düşünüyorum.

  Yine de kendisini tebrik ederim.

 36. Rafet Ozdag Rafet Ozdag

  Rakamın 400.000 TL olduğunu belirteyim eski parayla 400 milyar :)