Nokia Ovi Maps'i uygulama geliştiricilere açtı!

Finli Nokia'nın uygulama ve eğlence marketi Ovi'ye  daha önce entegre edilen Nokia Maps sürümü, dün yapılan açıklamayla uygulama geliştiricilere açıldı. 3 boyutlu gösterimleri ile webdeki deneyimini yükselten Nokia, aynı tatmini mobile uygulamalara aktarmanın peşinde.

Daha önce Ovi'de Friend View ile arkaplanda uygulama çalıştırılmasını mümkün kılan Nokia, bu defa Ovi Maps Player API üzerinden lokasyon tabanlı uygulamalar üretilmesini hedefliyor. Artık Google Latitude benzeri servisler geliştirmeye imkan tanıyan Ovi Maps giderek popülerleşen bir noktaya zamanında eğiliyor.

Nokia Maps'in son sürümüyle gelen yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri, 216 şehre ait üç boyutlu yer işaretleri ve arazi haritaları ile yön belirleme ve daha bir çok özelliği artık uygulama geliştiricilerin yeteneklerine göre daha dinamik birer işlev kazanacak.

Yeni dinamizmin daha iyi anlaşılabilmesi için Ovi Maps Player API üzerinde yapılabilecekleri gösteren bir video sunan Ovi bu işi ciddiye almış görünüyor. Bu gelişmenin diğer uygulama ve içerik market sahiplerini nasıl etkileyeceği ise tartışılmaya başlandı bile.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.