x

Sobbe ile kimin nerede olduğu artık sır değil!

sobbe_logoSobbe, Turkcell destekli bir servis olarak bu hafta başında hizmete girdi. 1 yıldır geliştirilmesinin ve son 1 aydır  testlerinin sürdüğünü öğrendiğimiz Sobbe, arkadaşlarınızın gerçek zamanlı bulunduğu yerin cebinize gelmesini sağlıyor. Servise kayıt olmak ve arkadaşlarınızı davet etmek için gönderdiğiniz mesaj dışında hiçbir ücretin talep edilmediği serviste, arkadaşınızın yerini sorgulatmak ise 2 sms ile ücretlendirilmiş. Servis Pazartesi’den beri açık ve şimdiden 1200 kayıtlı kullanıcıya ulaşmış durumda.

Sobbe cep telefonu dışında Facebook uygulaması üzerinden de hizmet veriyor. Uygulamayı kullanarak Facebook üzerinden size izin veren arkadaşlarınızın nerede olduklarını görebiliyorsunuz. Ne yazık ki Facebook uygulamasına giriş yapmak için servise kayıt olmanız gerekiyor.

Nerede olduğunuz görülmesinin tabi ki handikapları da  yok değil, bunun için de çözümler üretilmiş.  Yerinizin öğrenilmesini istemediğiniz zamanlarda “Sakla” komutuyla nerede olduğunuzu gizleyebiliyor veya “Engelle” komutunu kullanarak kişiye özel bloklama yapmak mümkün.

Şubat ayında Webrazzi Gündem’in de konusu olan lokasyon bazlı servisler önümüzdeki yıllarda hayatımızdaki yerini fazlasıyla alacak. Sobbe bu servislere önemli bir örnek olarak kullanıma sunuldu. Servis daha önce Turkcell ile araç takip sistemleri konusunda çalışmış olan Inta Spaceturk tarafından geliştirilmiş.

Önümüzdeki günlerde reklam kampanyalarının yanında Turkcell tarafından SMS ile tanıtımları da yapılacak olan uygulamanın kısa sürede üye sayısını katlamasını bekliyoruz.

Turkcell’in mobil internet tarafına sağladığı servislerle bu alandaki gücü her geçen gün artarken, diğer operatörlerin neden sessiz kaldığını da anlamak oldukça güç…

Yorumlar (9)

 1. Muthiş bir haber! sobbe çok çok tutacağa benziyor.

  Cevapla
 2. Google Latitude’den bir farkını göremiyorum. Fazlası yok eksiği var hatta.

  Cevapla
 3. @Halil
  Farkı Türkiye’yi desteklemesi olmasın? 🙂

  Cevapla
 4. Çok düşündüğüm birşeydi, eline sağlık yapanların.

  Cevapla
 5. Sobbe’den çok uzun zaman önceden beri yine Turkcell altyapısı ile
  http://www.tamnerede.com
  sitesi aynı hizmeti vermektedir 😉

  Cevapla
 6. sobbe’yi bugun annemlerle kullandım, bazen telefonu açmamaları beni delirtiyordu!!! cidden işe yarıyor… şimdi nişanlımı ikna turlarındayım 😀

  Cevapla
 7. çok güzel bir hizmet yalnız adresler kısıtlı.tam yerini görebileceğimiz bir harita olsa veya burdan adresi yazıp gösterilmiş olsa çok daha güzel olacaktı.

  Cevapla
 8. Çok güzel bir proje çoğu kişinin aklına geliyor ama hızlı olan yapıyor ve gündeme geliyor.

  Cevapla
 9. Turkcell olmasa acaba tutar mıydı ?

  Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *