Sobbe ile kimin nerede olduğu artık sır değil!
Mobil

Sobbe ile kimin nerede olduğu artık sır değil!

Sobbe, Turkcell destekli bir servis olarak bu hafta başında hizmete girdi. 1 yıldır geliştirilmesinin ve son 1 aydır  testlerinin sürdüğünü öğrendiğimiz Sobbe, arkadaşlarınızın gerçek zamanlı bulunduğu yerin cebinize gelmesini sağlıyor. Servise kayıt olmak ve arkadaşlarınızı davet etmek için gönderdiğiniz mesaj dışında hiçbir ücretin talep edilmediği serviste, arkadaşınızın yerini sorgulatmak ise 2 sms ile ücretlendirilmiş. Servis Pazartesi'den beri açık ve şimdiden 1200 kayıtlı kullanıcıya ulaşmış durumda.

Sobbe cep telefonu dışında Facebook uygulaması üzerinden de hizmet veriyor. Uygulamayı kullanarak Facebook üzerinden size izin veren arkadaşlarınızın nerede olduklarını görebiliyorsunuz. Ne yazık ki Facebook uygulamasına giriş yapmak için servise kayıt olmanız gerekiyor.

Nerede olduğunuz görülmesinin tabi ki handikapları da  yok değil, bunun için de çözümler üretilmiş.  Yerinizin öğrenilmesini istemediğiniz zamanlarda "Sakla" komutuyla nerede olduğunuzu gizleyebiliyor veya "Engelle" komutunu kullanarak kişiye özel bloklama yapmak mümkün.

Şubat ayında Webrazzi Gündem'in de konusu olan lokasyon bazlı servisler önümüzdeki yıllarda hayatımızdaki yerini fazlasıyla alacak. Sobbe bu servislere önemli bir örnek olarak kullanıma sunuldu. Servis daha önce Turkcell ile araç takip sistemleri konusunda çalışmış olan Inta Spaceturk tarafından geliştirilmiş.

Önümüzdeki günlerde reklam kampanyalarının yanında Turkcell tarafından SMS ile tanıtımları da yapılacak olan uygulamanın kısa sürede üye sayısını katlamasını bekliyoruz.

Turkcell'in mobil internet tarafına sağladığı servislerle bu alandaki gücü her geçen gün artarken, diğer operatörlerin neden sessiz kaldığını da anlamak oldukça güç...

Yorumlar (9)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Muthiş bir haber! sobbe çok çok tutacağa benziyor.

 2. Google Latitude'den bir farkını göremiyorum. Fazlası yok eksiği var hatta.

 3. Fikirsel Fikirsel

  @Halil

  Farkı Türkiye'yi desteklemesi olmasın? :)

 4. Seo Teknikleri Seo Teknikleri

  Çok düşündüğüm birşeydi, eline sağlık yapanların.

 5. Sobbe'den çok uzun zaman önceden beri yine Turkcell altyapısı ile

  http://www.tamnerede.com

  sitesi aynı hizmeti vermektedir ;)

 6. sobbe'yi bugun annemlerle kullandım, bazen telefonu açmamaları beni delirtiyordu!!! cidden işe yarıyor... şimdi nişanlımı ikna turlarındayım :D

 7. çok güzel bir hizmet yalnız adresler kısıtlı.tam yerini görebileceğimiz bir harita olsa veya burdan adresi yazıp gösterilmiş olsa çok daha güzel olacaktı.

 8. Çok güzel bir proje çoğu kişinin aklına geliyor ama hızlı olan yapıyor ve gündeme geliyor.

 9. Şampiyonlar Ligi Şampiyonlar Ligi

  Turkcell olmasa acaba tutar mıydı ?