Google'dan Blogspot'un Kapatılması Konusunda Açıklama Geldi
Genel

Google'dan Blogspot'un Kapatılması Konusunda Açıklama Geldi

Google'ın blog servisi blogspot.com'un engellenmesinin ardından sessiz kalan şirket, biraz önce elimize ulaşan açıklamayla ilk kez konu hakkında yorum yaptı. Açıklamanın tamamını paylaşıyoruz.

Google olarak telif hakkı ihlali iddialarını çok ciddiye alıyor ve telif ihlali konusunda elimize geçerli bir yasal uyarı ulaşan içerikleri hızlı bir şekilde Blogger’dan kaldırıyoruz. Blogger’a yüklenmiş içerikler ile ilgili telif ihlali sozkonusu olduğunda, içerik sahipleri internet uzerinden gerekli uyarıyı kolaylıkla yapabilmekte ve süreç etkin olarak işlemektedir.  Tüm içerik sahiplerini, Blogger hizmetine erişimin engellenmesi konusunda girişimde bulunmaktansa, bu süreci kullanmaları yönünde teşvik ediyoruz. Bu şekilde, biz söz konusu şikayetle ilgilenirken Türkiye’deki kullanıcılar Blogger’dan sorunsuz bir şekilde yararlanmaya devam edebilir. İlgili politikamıza ilişkin ayrıntılara http://www.google.com/blogger_dmca.html. adresinden ulaşılabilmektedir.

Google bu açıklamasıyla Digiturk'ün mahkemeye gitmeden önce site üzerinden bildirim yapmadığını iddia etmiş ve ilgili sayfayı öne çıkarmış. Arda Kutsal'ın da katıldığı 5n1K programında konuşan Digiturk tarafı davaların yurdun 4 bir tarafından farklı avukatlar tarafından açıldığını dile getirmişti. Acaba kararın alındığı Digiturk'ün Diyarbakır'daki avukatı, bu form üzerinden başvuru yapmadan direkt mahkemeye gitmiş olabilir mi?

Bunu bilemiyoruz. Ancak internete düşen fakat dava sürdüğü için paylaşamadığımız kapatmaya sebep olan dilekçede alt alan adları belirtilmeksizin blogspot.com'un birden çok IP adresi üzerinden kapatılması isteniyor.

5n1k programında Digiturk tarafının açıklamalarını da tekrar düşündüğümüzde kendileri için çalışan 450 avukatın konu hakkındaki bilgi seviyelerinin ne kadar yeterli olduğu sorusu akıllara geliyor. Aynı programda yetkili avukatın paylaştığı belgelerde sürekli alt alan adları hedeflenirken Diyarbakır'daki dilekçede direkt ana alan adının hedeflenmiş olması bu soruyu kuvvetlendiriyor.

Yasal süreçlere çok hakim olamasak da olayda iki tarafında ihmali olduğunu düşünüyoruz. Google tarafı yıllardan beri bu sorunu yaşayan Digiturk ile diyalog yolunu kurabilirdi. Digiturk tarafı ise bu tip kapatma isteklerinin sadece merkezden yapılmasını sağlasa, böyle önemli bir konuyu tüm Türkiye'de anlaştığı serbest avukatların inisiyatifine bırakmamış olurdu.

Güncelleme: Google'ın açıklamasına cevaben Digiturk bir açıklama yaptı.

Yorumlar (11)
 1. Halil Halil

  Tüm bunlarla birlikte:

  Tekil kapatma talepleri için sadece belirli kullanıcılar ya da alt alan adlarıyla ilgili bir talepte önce ilgili üst alan adı sahibine başvurulmasını şart koşacak ve tüm sitenin kapatılması kararının çıkmasını engelleyecek bir yasa ve bunu uygulayabilecek yargıç ve bilirkişilerimiz olsa nasıl olur?

  Bununla birlikte ve yukarıdaki maddeyle ilgili olarak; sadece üst alan adı sahibinin belirli bir süre cevap vermemesi ve tekrarlanan dikkate almama davranışları neticesinde üst sahiple ilgili daha ağır yaptırımlara gidilse?

  Yani 1 veya 0 yerine ara değerlere de sahip olma durumu.

  Neticede hem özgürlükleri hak ettiğimizi, hem de adaleti elden bırakmamamız gerektiğini, hem de yasal ve mali yönlerden herhangi bir ülke kadar dikkate alınma hakkına sahip olduğumuzu düşünüyorum.

 2. Aynur Aynur

  muhataplar sorunu birbirine paslıyor ve her iki taraf da karşı tarafı suçluyor

  ne yapılacağı konusunda açıklama yapan yok

  şöyle bir yol izlenecek diyen yok

  ne bu ya

  filler tepişir çimenler ezilir misali

 3. Ayrıca bu olayların digiturk'ün kurumsal kimliğini yenilediği ve her yerde reklam yapmaya başladığı bir döneme denk gelmesi de ilginçtir. Digiturk'un bu olayda iyi niyetle hareket ettiğini düşünmüyorum.

  1. Magnus Lorenz Magnus Lorenz

   İlgili blogları (alt alan adlarını) kapattırabilmek mümkün ve normalde uygulama bu şekilde işliyor. Burada Digiturk'ün yaptığı bilerek ve isteyerek yaptığı ise tüm blogspot.com 'a yasaklama istemesi. 2008'de yaşadığımızın aynısı tekrar karşımıza çıktı. Kurumsal kimlik farklı ama zihniyet aynı.

 4. Yalçın Yalçın

  Bence "Suçlu ayağa kalk" denmeli. Bu iyi yapanlar kim ise, bu blogları açanlar kimse onlar çıkarılması hakim karşısına. Bulunamaz mazeretini kabul etmiyorum. Bulacaksınız.

  Alan adını engelleyerek bir yere varılamaz. Dün wordpress bugün blogspot yarın bir başka site...

  1. Halil Halil

   İşin ironik olan bir yönü de, herkesin içinde en az zararı onların görmüş olması :) Neticede cüzi bir yıllık ücretle ya da hatta ücretsiz olarak istedikleri alan adı ve barındırma hizmetiyle devam edebilirler.

 5. M.ozan Hazer M.ozan Hazer

  Bir taraftan düşününce Google Türkiye Cumhuriyeti yasalarını daha önce ne zaman sallamış ki şimdi sallasın. Almanya'da İngiltere'de bu kadar umursamaz davranabiliyor mu acaba?

  .

  Diğer taraftan yargı sistemimizin sorunları olduğunu devletin her kademesi kabul ederken sallamamakta haklı mı acaba diye geliyor insanın aklına...

  .

  Başka bir yönden bakınca da alt domain mi kapatılacak tüm domain mi bu kararın avukatlara bırakılması ne kadar doğru? Diyarbakır'daki avukat kapatılsın dediyse mahkemenin bu yönde karar alması mı lazım hemen? Bunun bir yönetmeliği kararnamesi bişeyi olmaz mı yahu?

  .

  Gerçi neden şaşırıyoruz ki, tutuklu sayısı cezalı sayısından daha fazla Türkiye'de. Site kapatılmasını da bir nevi "tutuklu yargılama" gibi düşünürsek hukukun gayet tutarlı işlediğini (maalesef) görebiliriz :)

 6. Sesebian Sesebian

  Yakında Facebook'a erişim yasağı gelir tam olur. Bu iş pire için yorgan yakmaya benzemiş. Belkide sosyal medyanın ülke yönetimleri üzerine etkinliği ve etkileri, ülkemizde Profilaksi bir çözüm diye birileri tarafından düşünülmüş olmasın.

 7. Yasin Yasin

  Google tarafından yapılan açıklamaya yanıt olarak digiturk'ün duyurusu

  Değerli kamuoyuna,

  Google tarafından yapılan ve uyarı yapıldığı takdirde yasa dışı içeriklerin hızlı bir şekilde Blogger’dan kaldırıldığı yolundaki açıklaması karşısında DIGITURK olarak bu açıklamayı yapmak zarureti doğmuştur.

  Öncelikle şu bilinmelidir ki, hukuk kuralları gereği, illegal bir içerik yayınlandığı iddia olunan bir internet sitesinin , yayınının engellenmesi için mahkemeye başvurduğunuzda, mahkeme bir karar vermeden önce bu sitenin dava açılmadan önce iddia sahibi tarafından bir ihtarla uyarılıp, uyarılmadığına bakıp, ilgili sitenin yayının halen devam edip etmediğini incelemektedir.

  Dolayısıyla DIGITURK, Google'a karşı gerekli uyarıları yapmamış olsaydı zaten mahkemenin bu kapatma kararını vermesi mümkün değildi. Somut olayda da mahkemenin verdiği “erişimin engellenmesi” kararı DIGITURK'ün Google'a karşı her türlü yasal uyarıyı yaptığının ve mahkemenin de bunu yaptığı inceleme ile tespit ettiğinin kesin kanıtıdır.

  Sadece son dönemde 20.09.2010, 25.10.2010, 08.11.201, 29.11.2010, 03.12.2010, 17.12.2010 tarihlerinde Google Sistemi üzerinden gerekli uyarılar yapılmış ve Google Sistemi üzerinden “alt alan adları da”verilerek söz konusu alt alan adı altındaki maç yayınlarının engellenmesi istenmiştir. Buna benzer farklı dönemlerde yüzlerce uyarı aynı şekilde Google’a bildirilmiştir.

  DIGITURK, ayrıca Beşiktaş 4.Noterliğinin 23.09.2010 tarih ve 18341 yevmiye numaralı ihtarı ile de yasa dışı içeriklerin kaldırılmasını talep etmiştir.

  Google ise mahkeme kapatma kararı alana kadar DIGITURK’un taleplerine karşı aksiyon almadığı için blog erişimine engellenmesine yol açacak sürecin sorumlusu olmuştur. Söz konusu belge ve bilgilerin tamamı Mahkeme kayıtlarında yer almaktadır.

  DIGITURK olarak tek talebimiz, hukuk kuralları gereği tartışmasız hak sahibi olduğumuz Spor Toto Süper Lig Maçlarının canlı yayını esnasında Google’ın imkânlarını kullanarak bu maçların yasa dışı yollarla yayınlanmasının engellenmesidir. DIGITURK bu konuda Google ile efektif bir işbirliğine hazırdır. Aksi takdirde maalesef, bu konu ile ilgili bütün yasal haklarımızı kullanmak konusunda ısrarlı olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

 8. Yalçın Yalçın

  Şu an Adwords'e ulaşamıyorum. http://i52.tinypic.com/2vwdxmo.jpg

  Bunun blogspot'la bir ilgisi var mı yoksa ayrı bir engelleme mi?

 9. Webkenti.net Webkenti.net

  Çok faydalı bir paylaşım, teşekkürler