hereweAD'in Türkiye 2010 Mobil Reklam Raporu Yayınlandı
Mobil

hereweAD'in Türkiye 2010 Mobil Reklam Raporu Yayınlandı

Türkiye'ye yönelik hazırlanan belki de ilk Mobil Reklamcılık Raporu hereweAd tarafından yayınlandı. Kendi ağındaki reklam alanlarının analizini yapan şirket, mobil reklamcılıktaki gelişmeyi gösterdi.

Türkiye 2010 Mobil Reklam İstatistiklerine baktığımızda Ocak ayında yapılan reklam görüntülenme sayısı 20 milyona yaklaşırken, yıl sonunda 80 milyon sınırında olduğunu görüyoruz. Reklam kampanyalarının sayılarına baktığımızda ise Ocak ayı ile yıl sonunda 3 kat fazla reklam kampanyasının mobil alanları hedeflediği görülüyor. 

hereweAd'in reklam ağı içerisinde Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Vatan ve TRT gibi medya organlarıyla birlikte Arabam.com, Donanım Haber, eBebek, e-Kolay, Ekşisözlük, Gamyun, Mahmure, Pilli Network, SporX gibi internet yayınlarının da yer aldığını görüyoruz. Vodafone'un mobil uygulamaları da listede yer alıyor. 2011 yıl sonu itibariyle sisteme entegre mobil kanal sayısının 200'ü aşması beklenmekteymiş. Sistemdeki kanalların mobil reklam alanları MedyaNet ve ReklamZ tarafından satılan ağda, iPhone uygulamaları kadar mobil arayüzlerin de bulunması dikkatimizi çekiyor.

Yayınlanmış reklamların mecra türlerine bakıldığında %80'inin mobil arayüzlerde yer aldığını, %13'ünün iPhone uygulamalarında, %5'inin sponsorlu SMS uygulamlarında görüntülenirkern %2 iPad uygulamalarında yer verildiğini görüyoruz. Reklam mecralarında ki tıklama oranları iPhone'da %0.68, Mobil arayüzler de %0.61 olurken iPad'de %0.52 olarak ölçülmüş.

Sisteme gelen isteklere cihaz bazında bakıldığında ise %45 ile Apple ürünleri başı çekerken, arkasından Nokia'nın %33, Samsung'un %8, Blackberry'nin %7 ile yer aldığını görüyoruz. Burada ek bir istatistik olarak Webrazzi'nin mobil ziyaretçilerine baktığımızda %30 iPhone, %28 SymbianOS, %14 Android ve %12 iPad işletim sistemini kullandıklarını görüyoruz.

hereweAD'in raporunda son olarak operatör bazında dağılımlara göre yer verilmiş. Paylaşılan istatistiklere göre kullanıcıların %74 Wi-Fi, %14 Vodafone, %9 Turkcell, %3'te Avea'dan bağlanarak mobil içeriklere ulaşmış.

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Osman Mahmut Osman Mahmut

  "Hediye kol saati kazandınız, şu şu numarayı arayın" mesajları da bu rapora dahil mi? :)

  1. Sinan Sinan

   Operatörlerin müşterilerini epeyce sevdiği dönemlerde bu gibi işler gayet yasal yollardan yapılabiliyordu :) Ancak bildiğim kadarıyla artık devlet bu konularda oldukça sıkı bir denetim uyguluyor. Yapılıyorsa da bunu opetörün bilgisi olmadan yapmak imkansız olurdu. Çünkü bütün mesajlar operatör üzerinden geçip kullanıcılara iletiliyor.

 2. Mobil Adam Mobil Adam

  Mobil reklamcılığın önü çok açık. Turkcell, Avea ve Vodafone'da bunu görüp mobil internet'e bağlanan kullanıcı sayısını mutlaka artırmalılar. Bunun yolu da son kullanıcıya yansıyan data ücretlerinin düşmesinden geçiyor...

 3. Mobile Ads Mobile Ads

  Merhaba,

  Dikkatle degerlendirilmesi gereken bir nokta "Kendi ağındaki reklam alanlarının analizini yapan şirket" Mobil reklamda 4 sene deneyimi olan bir kisi olarak daha onceden acikcasi bu sirketin adini duymadim, benim hatam diyelim.

  Ancak bu raporu Turkiye'nin mobil reklam raporu olarak lanse etmek dogru olmak. Turkiye'de ve Dunya'da mobil reklam konusunda sektore danismanlik verecek boyuta gelmis olan Turkcell'i raporlarindan neredeyse goremiyorum. Bknz http://www.totaltele.com/view.aspx?ID=453214 ( Bu da raporun sadece sirketin limitli datasinin baz alinarak hazirlanmasiyla baglantili)

  1. Mobilize Mobilize

   Herewead.com sitesine bakildiginda TR'de online olan web sitelerinin neredeyse tamaminin bu networkte yer aldigi goruluyor. Turkcell ise sadece kendi sinirli cercevesinde olaya bakacak bir dataya sahip durumda. Bu durumda Turkcell nasil oluyorda mobil reklamcilik alanina TR-de hakim durumda olabiliyor. Ayrica burada medyanet ve reklamz'nin de digital reklamcilik alanindaki agirliklari oldukca belirleyici durumda.

  2. Sinan Sinan

   Merhaba Sayın Mobile Ads,

   Linkte verdiğiniz rakamlara göre Turkcell 2009 yılında sadece mobil reklam olarak adlandırılabilecek işlerden 30 milyon dolar gelir elde etmiş. Bu piyasayı az çok bilen herkes bu rakamın imkansıza yakın olduğunu bilir. (Turkcell'in o dönemki mobil reklam'dan kastı belki şimdikinden farklıydı)

   Ancak özellikle 2009 ve öncesinde Turkcell'in bu alana tek başına tekel oluşturacak seviyede hakim olduğunu da herkes biliyordur diye düşünüyorum. 2009 yılının ardından özellikle medya'nın mobil internet ve iphone uygulamlarına ilgi göstermeye başlamasıyla bir anda Turkcell'in mobil reklamcılık alanındaki tekeli ortadan kalkmış oldu. Çünkü daha önce Turkcell'e rakip herhangi bir mobil site/uygulama bulunmadığından eğer bu operatörü kullanıyorsanız mecburen haber, spor, eğlence, astroloji, oyun, hava durumu gibi aklınıza mobil ile ilgili ne geliyorsa hepsini operatör mobil servisleri üzerinden almak zorundaydınız. Eğer mobil alanda bir reklam vermek istiyorsanız doğal olarak bütün kullanıcılar burayı tercih ettiğinden Turkcell'i tercih etmeniz de bence akıllıca bir davranıştı. Hatta reklam verenler açısından bu tekelleşme iyiydi, çünkü hedef kitlesinin toplanabileceği alan zaten belliydi. Reklam için pek çok farklı siteyi kullanmak yerine tek bir siteyi kullanmış oluyorlardı. Bu durum operasyon ve gider anlamında kendilerine çok daha ucuza mal oluyordu.

   Ancak son dönemde artan mobil kullanım ve 3G'nin yaygınlaşması ile bir anda kullanıcılar başka servislerin de var olduğunu farketmeye başlayınca ibre tersine dönmeye başladı. Tabii burada medyanın kendi mobil sitelerini sürekli duyurmasının da mutlaka büyük etkisi olmuştur. Şu anda Turkcell için mobil internet'te sağladığı tekel ortadan kalkmış durumda. Turkcell'in artık 2009 ve öncesi sayfa gösterim rakamlarına ulaşabilmesi de imkansız.

   Ancak yine de görünen o ki, eğer mobile ilgi bu hızla devam ederse bu işten yine en fazla abone'ye sahip operatör olan Turkcell kazanacaktır. Bunun için de kullanıcılarına mobil interneti daha ucuza kullandırmanın yollarını bulmaları gerekiyor. Vodafone'nun son dönemde bu yöndeki çalışmalarını görüyoruz.

   Son bir not daha, Turkcell'in 3G lansmanında ağırlığı mobil cihazlar ile interneti kullanmaktan çok, 3G modemlere verdiğini de unutmayalım... Burada Turkcell'in kendince verdiği stratejik bir karar da var olabilir. Çünkü modem satmak hem kısa hem uzun vadede cepten mobil interneti kullandırmaktan daha karlıdır. Mobil internet kullanımı ve bu alandaki reklamcılık muhtemelen 4-6 yıl sonra büyük paralar kazandırmaya başlayacaktır.