hereweAD'in Türkiye 2010 Mobil Reklam Raporu Yayınlandı

hereweAD'in Türkiye 2010 Mobil Reklam Raporu Yayınlandı

Türkiye'ye yönelik hazırlanan belki de ilk Mobil Reklamcılık Raporu hereweAd tarafından yayınlandı. Kendi ağındaki reklam alanlarının analizini yapan şirket, mobil reklamcılıktaki gelişmeyi gösterdi.

Türkiye 2010 Mobil Reklam İstatistiklerine baktığımızda Ocak ayında yapılan reklam görüntülenme sayısı 20 milyona yaklaşırken, yıl sonunda 80 milyon sınırında olduğunu görüyoruz. Reklam kampanyalarının sayılarına baktığımızda ise Ocak ayı ile yıl sonunda 3 kat fazla reklam kampanyasının mobil alanları hedeflediği görülüyor. 

hereweAd'in reklam ağı içerisinde Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Vatan ve TRT gibi medya organlarıyla birlikte Arabam.com, Donanım Haber, eBebek, e-Kolay, Ekşisözlük, Gamyun, Mahmure, Pilli Network, SporX gibi internet yayınlarının da yer aldığını görüyoruz. Vodafone'un mobil uygulamaları da listede yer alıyor. 2011 yıl sonu itibariyle sisteme entegre mobil kanal sayısının 200'ü aşması beklenmekteymiş. Sistemdeki kanalların mobil reklam alanları MedyaNet ve ReklamZ tarafından satılan ağda, iPhone uygulamaları kadar mobil arayüzlerin de bulunması dikkatimizi çekiyor.

Yayınlanmış reklamların mecra türlerine bakıldığında %80'inin mobil arayüzlerde yer aldığını, %13'ünün iPhone uygulamalarında, %5'inin sponsorlu SMS uygulamlarında görüntülenirkern %2 iPad uygulamalarında yer verildiğini görüyoruz. Reklam mecralarında ki tıklama oranları iPhone'da %0.68, Mobil arayüzler de %0.61 olurken iPad'de %0.52 olarak ölçülmüş.

Sisteme gelen isteklere cihaz bazında bakıldığında ise %45 ile Apple ürünleri başı çekerken, arkasından Nokia'nın %33, Samsung'un %8, Blackberry'nin %7 ile yer aldığını görüyoruz. Burada ek bir istatistik olarak Webrazzi'nin mobil ziyaretçilerine baktığımızda %30 iPhone, %28 SymbianOS, %14 Android ve %12 iPad işletim sistemini kullandıklarını görüyoruz.

hereweAD'in raporunda son olarak operatör bazında dağılımlara göre yer verilmiş. Paylaşılan istatistiklere göre kullanıcıların %74 Wi-Fi, %14 Vodafone, %9 Turkcell, %3'te Avea'dan bağlanarak mobil içeriklere ulaşmış.

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.