Facebook Uygulamalara Telefon Numarası ve Adres Erişimini Açtı [Güncellendi]

Facebook Uygulamalara Telefon Numarası ve Adres Erişimini Açtı [Güncellendi]

Gizlilik şartlarının kapsamı ve güvenlik zaafları sürekli tartışma konusu olan Facebook bu kez oldukça ciddi bir adım attı. Facebook geliştirici blogundan gelen açıklamaya göre uygulama geliştiriciler artık kullanıcılardan adres ve telefon numaralarını paylaşmasını isteyebilecek.

İlk uygulama dünyasında küçük kullanıcı bilgilerinin paylaşılmasına izin veren Facebook, zamanla bunun kapsamını genişletti. Son olarak eposta gönderimini de uygulamaların erişim listesine ekleyen sosyal ağ devi şimdi daha radikal bir kararla kullanıcıların adres ve telefon bilgilerini paylaşıma açıyor.

Uygulama geliştiricilere "user_address" ve"user_mobile_phone" tanımlamalarıyla yol açan Facebook'un bu çıkışıyla ciddi bir risk aldığını söyleyebiliriz.  Geçen yaz 100 milyon Facebook kullanıcı bilgisinin torent sitelerine düşmesi haberi Facebook'un basit kullanıcı bilgileri için bile tehdit altında olduğunu göstermişti. Ağustos ayında ise daha derin bir gizlilik ihlali ve kullanıcı bilgilerinin kötüye kullanılması gündeme gelmişti. Bugün gelinen noktada ise Facebook direkt olarak özel hayata dair bilgileri paylaşıma açıyor.

Güncelleme: Facebook developer blogunda biz yazıyı yayınladıktan yaklaşık yarım saat sonra yapılan açıklamayla, bu özelliği şimdilik durdurduğunu duyurdu. Özelliğin e-ticaret tarafında işi çok kolaylaştıracağı paylaşılan açıklamada kullanıcıların ancak istedikleri zaman bu bilgiyi paylaşacakları şekilde özelliğin üzerinde çalışılacağı söyleniyor. Açıklamanın tümünü buradan okuyabilirsiniz.

Facebook Uygulama İzni

Bilgi paylaşımı kullanıcı izni olmaksızın gerçekleşmese de siber korsanların adres ve telefon bilgilerine erişmek için türlü numaralar çevireceğine şüphe yok. Ülkemizde bu işe ilk soyunacaklar da kontör avcıları olacaktır. Yayınlanan açıklama da da uygulama geliştiricilerin dahi böyle bir izni pek sıcak karşılamadığı görülüyor.

Hatırlatmak gerekirse Facebook, şu anda 200 milyonun üzerinde mobil kullanıcısı olduğunu söylüyor. Kendi profilime baktığımda her 7 kişiden birinin telefon numarasını paylaştığını görüyorum ki mobil kullanıcıların Facebook ile telefon numarasını paylaşmış olma ihtimali yüksek. Dolayısıyla yeni Facebook mesaj sisteminde kısa mesaj gönderimi için telefon numarası isteyen Facebook'un milyonlarca telefon numarasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer profilinizde adres ve telefon bilgileriniz kayıtlıysa uygulama kullanımı sırasında hangi bilgileri istediğine kesinlikle dikkat edin. Eğer Facebook üzerinden hangi bilgilerinizin paylaşıldığını bilmiyorsanız 11 Basit Adımda Facebook Gizlilik Ayarları yazımıza bir göz atın.

Bir diğer güncelleme de Facebook sayfasını beğenmekten vazgeçen kullanıcıları artık geliştiriciler tarafından öğrenilebilecek olması. Sayfayı beğenmekten vazgeçen kullanıcıları taikp etmek için "edge.remove" etiketi kullanılabilecek ama bu durum kişisel bilgiler açısından bir tehdit oluşturmuyor.

Görsel Kaynak: D8 Konferansında Mark Zuckerberg'in ceketinin içindeki Facebook sembolü (bkz)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.