11 Basit Adımda Facebook Gizlilik Ayarları
Analiz

11 Basit Adımda Facebook Gizlilik Ayarları

 • Facebook'un 26 yaşındaki patronu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde D8 Konferansına katıldı ve Kara Swisher ile Walt Mossberg'in sorularıyla terledi.

Facebook gizlilik ayarlarıFacebook'un 26 yaşındaki patronu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde D8 Konferansına katıldı ve Kara Swisher ile Walt Mossberg'in sorularıyla terledi. Söyleşinin bir noktasında Zuckerberg, Facebook kullanıcılarının yarısının gizlilik ayarlarını değiştirdiğini söyledi. Yani yaklaşık 250 milyon kişi Facebook'ta kiminle neyi paylaşacağına kendi karar vermeyi tercih etmiş.

Bu yazı özellikle diğer 250 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Eğer şimdiye kadar fazla karışık bulduğunuz veya yeterince önemsemediğiniz için Facebook hesabınızdaki gizlilik ayarlarına elinizi sürmediyseniz belki de artık vakti gelmiştir. İşte 11 basit adımda Facebook gizlilik ayarları ile ilgili bilmeniz gereken (hemen hemen) herşey…

Facebook'ta özel fotoğraf albümü oluşturma, Facebook sayfalarının gizlilik ayarları, aramalarda isminizin çıkması ve zaman tünelinizin arkadaşlarınızca görüntülenmesi gibi çok sayıda detayı aşağıda bulabilirsiniz.

1- Uygulamaların Tümünü Engelleyebilirsiniz

Facebook'un en güzel yanlarından biri uygulamalar, ama her zaman değil. Özellikle de durmadan size bir şeyler anlatmaya çalışarak ana sayfanızı dolduranlar bir yerden sonra sıkıcı olabiliyor. Hangi uygulamanın ana sayfanızda mesajlarının görünmesini istemediğinizi Hesap > Gizlilik Ayarları > Uygulamalar ve İnternet Siteleri altından "ayarları düzenle"ye tıklayarak kontrol edebilirsiniz. "Tüm platform uygulamalarını Kapat"a tıklayarak arkadaşlarınızın size Osmanlı Poke'si göndermesini veya çiftliklerinde ortaya çıkan garip yaratıkları evlat edinmeniz için yakarışlarını duymayacaksınız…

Facebook gizlilik ayarları, uygulama yönetimi

2- Arkadaşlarınızı Kategorize EdinFacebook gizlilik ayarları, arkadaş kategorizasyonu

Facebook üzerindeki arkadaşlarınızın hepsini aynı derecede sevmiyor veya güvenmiyor olabilirsiniz. Bunu yüzlerine söylemenize gerek yok ama yine de onları farklı kategorilere göre sınıflandırıp, listeleyebilir ve hangi listeye ait olanlarla hangi bilgilerinizi paylaşacağınıza karar verebilirsiniz. Eğer henüz yapmadıysanız arkadaşlarınızı listelere ayırmak için Hesap > Arkadaşlarını Düzenle'ye geldikten sonra sol sütundaki Arkadaşlarım bağlantısına tıklayın ve üst bölümde "Yeni Liste Oluştur"dan listeleri hazırlayın. Bu listeler daha sonra çok işimize yarayacak.

3- Facebook Aramalarından Kendinizi Saklayın

Facebook gizlilik ayarları, arama sonuçlarıEğer "beni kimse bulmasın, bana gerekli olanları ben bulurum" diyorsanız, sizi adınızın Facebook aramalarında geçmemesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için Gizlilik Ayarları ana sayfasına gidin. "Temel Dizin Bilgileri"ndeki "Ayarları Gör"e tıklayın. Muhtemelen karşınıza "Herkes"lerle dolu bir sayfa gelecek. En üstteki "Facebook'ta beni arama" satırının en sonundaki menüye tıklayarak "Sadece Arkadaşlarım"ı seçin. Böylece artık sizi sadece, zaten bulmuş olan kişilerin arama sonuçlarında görmelerini sağlayabilirsiniz.

4- Google Aramalarından Facebook Profilinizi Saklayın

Adınızı Facebook aramalarından sildiniz ama bu yeterli olmayabilir. Facebook'taki sanal varlığınızı sessiz sedasız bir şekilde sürdürmek konusunda gerçekten kararlıysanız, arama motorlarına karşı da önlem almanız gerekiyor. Adınızı Google'da aradığınızda büyük ihtimalle Facebook profilinizi de göreceksiniz. Şimdi sıra bu durumu değiştirmeye geldi.

Mantık yürüterek bu ayarlarında bir önceki adımla aynı yerde olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama hayat o kadar kolay değil. Şimdi 1. adımda ziyaret ettiğiniz "Uygulamalar ve İnternet Siteleri" sayfasına geri dönün. Burada en altta "Herkese Açık Arama" başlığını göreceksiniz. Eğer "Herkese açık aramayı etkinleştir" işaretliyse kaldırıp, Facebook'un bunu yaptığınız taktirde arkadaşlarınızın sizi bulamayacağına dair uyarısına "Onayla" yanıtı verin.

Facebook gizlilik ayarları, Google aramaları

5- Etiketlendiğiniz Fotoğrafları Siz Yönetin

Facebook gizlilik ayarları, etiketlendiğiniz fotoğraflarPek çoğumuzun şakacı arkadaşları var. Facebook bu tip arkadaşlara garip bir şekilde özgüven ve ilham veriyor. Sonuç olarak bir sabah uyandığınızda Facebook'ta son derece sakıncalı bir fotoğrafın altında isminizi görebilirsiniz. İşin kötü yanı bunu gören sadece siz değil, arkadaşlarınız ve tabi ki arkadaşlarınızın arkadaşları da olacak. Özellikle arkadaş listenizde sevgiliniz veya sululuğu hiç sevmeyen patronunuz yer alıyorsa sonuç felaket olabilir.

Buna en baştan önlem almak için bir kez daha gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasını ziyaret edin. "Etiketlendiğim fotoğraflar ve videolar" satırının sonundaki menüden seçim yaparak ister kimsenin etiketleri görmemesini sağlayabilirsiniz, isterseniz de Özelleştir seçeneği ile 2. adımda oluşturmuş olduğunuz sakıncalı kimseleri içeren listelerden seçimizi yapabilirsiniz.

6- Fotoğraflarınızı Kimin Göreceğini Siz Seçin

Facebook gizlilik ayarları, fotoğraf veya albümlerde gizlilik ayarlarıFotoğraf çekmeyi ve bunları Facebook hesabınızda oluşturduğunuz galeride paylaşmayı seviyor olabilirsiniz. Ama artık pek çok kişinin arkadaş listesi sadece yakın arkadaşlarından oluşmuyor. Neyse ki ailenizin veya iş arkadaşlarınızın görmesini tercih etmediğiniz fotoğraflarla dolu bir albümü, sadece ilgili kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.

Gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasında "Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle" seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayarak her bir galerinin kimler tarafından görülebileceğini seçebilir, listelediğiniz arkadaşlarınıza özel izinler verebilirsiniz.

7- Arkadaşlarınızın Gizliliğini de Koruyun

Facebook gizliliği ile ilgili en önemli konulardan biri paylaştıklarınızın sadece size ait bilgiler olmayabileceği. Facebook'ta 1500 arkadaşınız olabilir ve her biri ile arkadaş olmak size gurur verebilir. Ama bu onların sizin sayfanızda boy göstermekten hoşlanıyor olduğu anlamına gelmez. Örneğin profil sayfanız herkes tarafından görülebiliyorsa, istemeden arkadaş listenizdeki kişilerin spam mesajlara kurban gitmesine yol açıyor olabilirsiniz.

Eğer arkadaşlarınızın listesini meraklı gözlerden saklamayı tercih ediyorsanız Temel Dizin Bilgileri ayarları sayfasına dönün ve "Arkadaş listemi görme" satırının sonundaki menüden arkadaşlarınızı kimlerin görebileceğini kendiniz ayarlayın.

8- İletişim Bilgilerinizi Gizleyin

Facebook gizlilik ayarları, iletişim bilgilerinizŞu anda muhtemelen bu yazının en can alıcı noktasına gelmiş bulunuyorsunuz. İletişim bilgilerinizi yani; cep telefonu, sabit telefon, e-posta adresleri ve hatta gerçek adresinizi kimlerin bilmesini istediğinizi gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasından belirleyebilirsiniz.

Bu konu belki de yetişkinlerden çok Facebook üzerindeki genç kullanıcılar için önemli. Farkında olmadan yukarıdaki son derece önemli bilgileri yeterince iyi tanımadıkları insanlara açıyor olabilirler. Her ne kadar Facebook 18 yaşından küçüklerin bilgilerini paylaşmalarını otomatik olarak kısıtlasa da yine de bu konuya özel ilgi göstermek önemli.

Yapılacak en iyi şey Facebook üzerinde bu tip bilgileri mümkün olduğu kadar paylaşmamak. Nasıl olsa çok lazım olduğunda arkadaşlarınız telefon numaranızı veya adresinizi size bir mesaj atarak da sorabilirler. Bu yüzden gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasının en altında yer alan bu tip bilgileri, ilgili satın sonundaki menüden mümkün olduğu kadar az kişiyle paylaşacak şekilde ayarlamak en doğrusu olacaktır.

9- Kimse Yaşınızı Öğrenmek Zorunda Değil

Sadece bayanların yaşlarını gizlemek için özel çaba sarf ettiği gibi yanlış bir inanış var. Aslında benim tanıdığım erkeklerin de ciddi bir kısmı, belli dönemlerde yaşını paylaşmak konusunda kendisini çok rahat hissetmeyebiliyor.

Facebook gizlilik ayarları, yaş bilgisiAma Facebook profil sayfanızda doğum tarihinizi paylaşmamak için tek sebep kendinizi yaşlı hissetmek istememeniz değil. Doğum tarihinizi size en sık sorunlar kişiler genellikle telefonla işlem yaptığınız ve sizin güvenliğiniz için bu bilgileri kontrol eden bankaların çağrı merkezi çalışanlarıdır. Bir telefon görüşmesinde sizi sıkmadan sorabilecekleri zaten 2 veya 3 tane bilgi var. Bunlardan biri de; "Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde" söylemeniz. Sizin güvenliğinizi sağlayan 2-3 bilgiden birini kendi ellerinizle başkaları ile paylaşmak istemiyorsanız, bu ayarı da düzenlemek iyi bir fikir olabilir.

Bu kez rotamız gizlilik ayarları sayfası değil, profil sayfanız. Profil fotoğrafınızın altındaki "Profilimi Düzenle" bağlantısına tıkladıktan sonra Doğum Günü satırının sonundaki menüden bu özel bilginin ne kadarını paylaşacağınızı belirleyebilirsiniz.

10- Duvarınızı Temiz Tutun

Arkadaş listenizde hem ortaokulda beraber çok eğlendiğiniz arkadaşınız, hem de geçen ay katıldığınız iş toplantısında tanıştığınız çok önemli üst düzey bir yönetici mi var? Bu ikisi tam olarak sizi aynı şekilde görüyor olmayabilir. Dolayısıyla sizi hala ortaokuldaki halinizle anımsayan arkadaşınızın duvarınıza göndereceği ve tuttuğunuz takımla dalga geçen bir yazı, diğer bağlantılarınız açısından bakınca "karizmanızın çizilmesi"ne yol açabilir.

Eğer karışık sosyal gruplara ait arkadaşlarınız varsa ve bunların paylaşımları bir araya geldiğinde içinden çıkılmaz bir Facebook duvarı görüntüsü meydana geliyorsa, belki de bu konuda bir şeyler yapmak gerekiyordur.

Yine Facebook gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasına gidiyor ve orta alanda yer alan "Başkalarının paylaştığı şeyler" bölümündeki ayarları inceliyoruz. Burada arkadaşlarınızın duvarınıza bir şeyler göndermesini tamamen engelleyebileceğiniz gibi, dilerseniz duvarınızdaki paylaşımları görecek arkadaşlarınızı da yine liste yardımıyla sınırlayabilirsiniz.

Facebook gizlilik ayarları, profil duvarı/zaman tüneli ayarları

11- İlgi Alanlarınızı Herkes Öğrenmesin

Ne tür müzik sevdiğiniz, hangi politikacıyı beğendiğiniz gibi detayları yakın arkadaşlarınız zaten biliyor olabilir. Ama Facebook'un hayran sayfaları ve topluluk sayfalarını beğenerek bu bilgileri aslında herkesle paylaşıyorsunuz.

Hiç kimse beğendiği şeyler yüzünden utanmak zorunda değil. Fakat giderek özel yaşam ve iş yaşamının iç içe girdiği Facebook üzerinde bu tip detayları daha kapalı bir grupla paylaşmayı tercih edenler gizlilik ayarlarındaki Temel Dizin Bilgileri'ni ziyaret ederek, en alt satırda yer alan "İlgi alanlarımı ve diğer Sayfalarımı görme" kısmında gerekli düzenlemeyi yapabilirler.

Ve Sonuç…

Facebook pek çok sebepten dolayı çok önemli bir sosyal ağ sitesi. Arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanın yanı sıra iş bağlantıları yapabileceğiniz geniş fırsatlar sunan bir site. Fakat bu kadar göz önünde olan ve çok fazla miktarda kişisel bilginin paylaşıldığı bir sitede, size ait hangi bilgilerin kimlerle paylaşıldığına karar vermek hafife almamanız gereken bir zorunluluk.

Bu yazı Zuckerberg'in bahsetmediği o diğer 250 milyon kişinin, bu konuda biraz daha fazla bilgi sahibi olması için hazırlandı. Muhtemelen 250 milyonun tamamına ulaşamayacağız ama yine de ulaşabildiklerimiz arasından bu konuyu merak edenlerin, biraz daha sadeleştirilmiş olmasına rağmen yine de gizlilik ayarlarını karışık bulanlar için bu rehberin faydalı olacağını umuyoruz.

Eğer bu konularda yeterli bilgisi olmayan tanıdıklarınız varsa, bu yazıyı paylaşarak onların da Facebook'u daha güvenli ve daha keyifli bir şekilde kullanmaya devam etmelerine yardımcı olabilirsiniz…

Yorumlar (41)
 1. Bu liste iyi oldu gercekten..ilk firsatta hesaplari yeniden yapilandirmak gerek.

 2. Sukru Arican Sukru Arican

  bilgilendirme için teşekkürler işime yaradı...

 3. Atakan A. Atakan A.

  uygulamalar ve internet siteleri gibi bir bölüm yok gizlilik sayfasında.

  ayrıca Temel Dizin Bilgileri ayarları sayfasına dönün demişsiniz böyle birşey de yok :)

  1. Gizlilik ayarları ana sayfasında http://www.facebook.com/settings/?tab=privacy) en alt solda Uygulamalar ve İnternet Siteleri, sayfanın en üstünde ise Temel Dizin Bilgileri yer alıyor. Temel Dizin Bilgileri açıklamasının sonundaki "Ayarları gör"e tıklayarak içeriğine erişebilirsiniz :)

   1. Adam Olmak Adam Olmak

    faceden arkadaşım olmayan insanlara fotoğrafımı msj olarak gönderemiyorum.göndermek istedıgım ınsanın ismını alıcı kısmına yazmama rağmen face bana lütfen alıcı adı girin dıyor neden olabılır.yardımcı olursanız sevınırm

   2. Ramazan Ramazan

    merhaba ümit bey . bana yardımcı olabilirmisiniz.

    bir ilgialanı sayfası oluşturup beğendiğim gurupları bu sayfaya atmıştım sonra bu sayfayı sildim

    şimdi bu sayfaya önceden atmış olduğum grup ve sayfaların paylaşımlarını göremiyorum

    ilgi alanından,haber kaynağı en yenilerden ve beğenmeyi iptal edip tekrar beğendim ama olmuyor aylardır uğraşıyorum olmuyor yardımcı olabilirseniz sevinirim. facebook : yellowking2qhotmail.com ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim

   3. arama gizliliği yapmış birisini bulma şansım varmı ?

 4. Baştan sona doğru oldukça doyurucu bir içerik olmuş, okuyarak hepsini teker teker uyguladım.

 5. ben de profil ayarlarına özelleştir yok...sebebini bilen var mı?

 6. benim arkadaşım bende ekli değil ve bir ortak arkadaşımız var ben o ortak olan arkadaşımı göremiyorum ve hatta o kişiyi engelleyip şikayet bile edemiyorum . bunu gizlilik ayarını nasıl yapmış olabilir bende yapabilirmiyim acaba

 7. Cevat Çolak Cevat Çolak

  arkadaşlar sayfa açıyor ama bildirim ayarları normal olmasına rağrem sayfa boş hiç bir şey görünmüyor

 8. facebookda şirket sayfası oluşturdum. kullanıcı adımla girip şirket sayfasına geçiyorum. burada yorum yap butonu olmasın istiyorum. fakat sayfa düzenle ayarında böyle bir ayar yok. ne yapmalıyım acaba.. teşekkürler

 9. sayfamda yayınladığım vidyoları profil sayfamda görüyom arkadaşlarımın ortak olan ana sayfamda göremiyom yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim

 10. facebookta sayfa kurdum ve gizlilik ayarlarını düzenleyemiyorum.kendi profilimden sayfaya geçiş yapabiliyorum ama sayfaya geldiğimde gizlilik ayarı görünmüyor

 11. benim bi sorum var. neden başkalarında arkadaşlarının beğendiği,yorum yaptığı haberler köşede görünüyorda bende görünmüyor? yardımcı olur musnuz ?

 12. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Evet, gerçekten sosyal medya bir yandan büyük tehditleri beraberinde getiriyor. Bu şekilde bilgilendirici yazıların yazılması çok önemli ,teşekkürler.

  Facebook gizlilik ayarlarının çoğunu size haber vermeden değiştiriyor, bu yüzden herkesin haftada bir gizlilik ayarlarını kontrol etmesi şart gibi.

 13. o değilde begendim foto ve yazıları arkadaşlarımın görmesini istemiyorum onu nasıl yapacağız

 14. Ahmet Sert Ahmet Sert

  Hicbir uygulama kullanmama ragmen baskalarinin duvarlarinda reklam paylasiyor facebook, bunu nasil engelleyebilirim?

  Facebook hesabima Mac'imde Chrome'dan girince oluyor sadece.

 15. Sevda Kahraman Sevda Kahraman

  o değilde begendim foto ve yazıları arkadaşlarımın görmesini istemiyorum onu nasıl yapacağız

 16. Deniz Firtina Yağmur Deniz Firtina Yağmur

  fasebook kişisel ayarlarımda numara yazmadım sımdı fasebook hesabıma giremiyorum aktivasyon kodu istiyo ama bana ulaşmiyor lütfen yardım

 17. hesabımı otamatik girişe çevirdim yanlışlıkla nasıl değiştireceğimi bilmiyorum

  yardım eder misiniz

 18. rkadaşlar önce ilgi alanı listesi açtım sonra beğendiğim sayfaları bu listeye akledim .

  sonra ilgi alanı listesini sildim,şimdi bu listeye eklediğim sayfalaı ana sayfada paylaşımlarını gemiyorum tüsayfaları beğenmekten vaz geçip yeniden beğendim ama yinede bu sayfaları laşımlarını ana sayfamda göremiyorum yardımcı olursanuz sevinirim ...teşekkürler...

 19. Dilek Dilek

  ben aramalarda özellikle birkaç kişinin karşıma çıkmasını istemiyorum s ye basıyorum hep o hep o bunun içinde bir gizlilik ayarı varmı..?

 20. arama motorunda kendimi gizlediğim halde çıkıyorum yardımcı olurmusunuz?

 21. facebook her açtığım zaman mutlaka bir video paylaşılmış.ben bu videoları paylaşmıyorum ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim..........

 22. Karia Karia

  Merhabalar arkadadlar bizim doyle bir probleminiz var, belkide bircogunuzda var ve farketmemis olabilirsini.erkek arkadasim daha once gozukmeyen ve 2 gundur hortlayan bir payladimda etiketlenmis.ve gonderiyi kendi goremiyor etiketlen onun arkadadlari ve etkek ark arkaslari goruyor kendisi goremedigi icin ve karsi taraf engelledigi icin etiketi kaldiramiyoruz.bilgisi olan lutfen yardim etsin biz cozemedik :(

 23. Neslihan Demirel Neslihan Demirel

  merhabalar,

  yapacağım bir yorumum yok ama, anlamak istediğim bir durum var. engellediğim bir insan beğendiğim sayfaları ve bu sayfalardaki yorumumu görmeye devam eder mi? lütfen açıklar mısınız?

  1. Ahmet Sarı Ahmet Sarı

   hayır bir kişiyi engellediginiz taktirde o kişiyi ne siz nede o sizi görebılır ve aynı sekılde begenılerınızı ve yorumlarınızıda göremez..

 24. Ayşegül Ayşegül

  facebook tan arkalaslarımla mesajlasırken nerden mesaj attıgımı görüyorlar örnegin gemlikten yazıyor diyor bunu nasıl engellerim benim için çok önemli.

 25. Slm bana Facebook tan biri yazip engellemis elimde tek olan sey tarih ve resim onu nasil bulabilirim lütfen yardimci olun

 26. Fevkelade1Ifevkelade1I Fevkelade1Ifevkelade1I

  Arkadaşlar eğer beğendiğiniz sayfaların veya arkadaşlarınızın gönderilerini ana sayfanızda göremiyorsanız bu videoda nasıl yapacağınız anlatılmıştır..

  http://www.youtube.com/watch?v=2Nkoq9Pt2cY

 27. Mehmet Sel Mehmet Sel

  Çok teşekkürler sayın yönetici facebook konusunda bilmediklerimizi öğrenip uygulama fırsatı yakaladık, diğer değerli yazılarınızı merakla bekliyorum inşALLAH

 28. Erkan Yılmaz Erkan Yılmaz

  ARKADAŞLAR ŞÖYLE BISI WARMI BENIM durumlarımı ve resımlerımı begenen kısılerın sadece ortak arkadaşlar gozuksun yanı benım arkadasım olmayıpta benı begenen kısılerı gızlemek ıstıyorum mumkunmu ?

 29. Facebookta telefon numarasını araratarak seni kimler bulabilir ayarlarını arkadaslar yapıyorum bir süre sonra herkes olarak degisiyor lütfen yardımcı olun bu neden olur

 30. facede ekli olmayan insanların ana sayfamda yorumlarını görüyorum

 31. Günnur Yanik Günnur Yanik

  Gizlilik ayarlarinda herkes seçeneği neden çıkmıyor.

 32. peki engelediklerimi engel listesinde gørmek istemesek liste siliniyormu?

 33. Merhaba benim bir sorum olacak. Sayfada cok fazla engelli oldundan bi muddet sonra tamamini gostermemeye basladi. Isyedigim kisiyi listede bulup engelini acamiyorum. Ne yapacagimi bilen varsa yardimi icin simdiden tesekkur ederim

 34. Arkadaşlık tekliflerini kabul ettiğimde ya da biri benim arkadaşlık teklifimi kabul ettiğinde '' şununla arkadaş oldu '' bilgisi paylaşmak istemiyorum. Bunun için ne yapılması gerekiyor. Teşekkürler.

 35. Guncelleyin Guncelleyin

  reis şuna bir el atın güncelleyin aradan 7 yıl geçmiş dolar 4 tl olmuş siz halen 2010daki olaylardan bahsediyorsunuz yazık

 36. Verda Güzel Verda Güzel

  Beğendiğim sitelerden paylaştığım site adresleri görünsün istemiyorum ne yapabilirim?