Dünyanın En Büyük Şirketleri Bu Torrent Dosyasının Peşinde!
Arama
Sosyal Ağlar

Dünyanın En Büyük Şirketleri Bu Torrent Dosyasının Peşinde!

Bundan birkaç gün önce Thinq, Skull Security firmasından Ron Bowes‘ın torrent sitelerine yüklediği bir dosyayı gündeme getirmişti. 100 milyon Facebook kullanıcısına ait bilgileri içeren bu dosyayı bir araya getirmek için Bowes ufak bir program yazdı ve Facebook’taki açık profillerin adreslerini ve bu adreslerden erişilebilen bilgileri bir dosyaya kaydetti.

Bowes’ın topladığı tüm bilgiler zaten herkes tarafından erişilebilir olduğu için burada bir suç unsuru yok. Buna rağmen 100 milyon kişinin Facebook bilgilerinin toplu halde bir arada bulunması dikkat çekici. Ayrıca 2.8 GB‘lık bu dosyada, gizlilik ayarlarına önem vermeyen kullanıcılara ait çok fazla bilgi olma ihtimali da oldukça yüksek.

Bu sıra dışı torrent dosyasına ilgi oldukça büyük oldu. Gizmodo’nun haberine göre bu dosyayı indirmek için torrent başına oturanlar arasında sadece meraklı kullanıcılar değil, dünyanın en büyük şirketleri de yer alıyor.

Peer Block gibi bir program kullanarak, torrent dosyasını indiren kişilerin IP adreslerini inceleyince, bu IP adreslerinin hangi şirket veya organizasyon tarafından kullanılabildiğini tespit etmek mümkün. 100 milyon Facebook kullanıcısına ait bilgilerin yer aldığı bu dosyayı indirenlerin IP adresleri incelendiğinde ise ortaya çok ilginç sonuçlar çıkıyor. Torrent dosyasını indiren IP adreslerinin ait olduğu firmalar arasında Apple, Cisco, Disney, Duracell, HP, IBM, Pepsi, Symantec ve Vodafone gibi dev isimler yer alıyor.

Tabi ki bu bilgi, tüm bu firmaların torrent dosyasını bir şekilde kullanmak üzere indiriyor olduğu anlamına gelmiyor. Sadece o şirketin ağı üzerinden dosyayı indiren meraklı bir çalışan yüzünden de firmanın adı bu listede yer alıyor da olabilir.

Yine de bize oldukça ilginç gelen şirket listesini aşağıda görebilirsiniz. Firmaların dışında bizim ilgimizi çeken ise listede United Nations yani Birleşmiş Milletler‘in de yer alıyor olması…

Bu fırsatla eğer Facebook gizlilik ayarlarınızı bir kez daha gözden geçirmek isterseniz daha önce yayınladığımız 11 basit adımda Facebook gizlilik ayarları yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

A.C. Nielsen
Agilent Technologies
Apple
AT&T – Possible Macrovision
Baker & McKenzie
BBC
Bertelsmann Media
Boeing
Church of Scientology
Cisco Systems
Cox Enterprises
Davis Polk & Wardwell
Deutsche Telekom
Disney
Duracell
Ernst & Young
Fujitsu
Goldman Sachs
Halliburton
HBO & Company
Hilton Hospitality
Hitachi
HP
IBM
Intel
Intuit
Levi Strauss & Co.
Lockheed-Martin Corp
Lucasfilm
Lucent
Lucent Technologies
Matsushita Electric Industrial Co
Mcafee
MetLife
Mitsubishi
Motorola
Northrop Grumman
Novell
Nvidia
O’Melveny & Myers
Oracle Corp
Pepsi Cola
Procter and Gamble
Random House
Raytheon
Road Runner RRWE
Seagate
Sega
Siemens AG
SONY CORPORATION
Sprint
Sun Microsystems
Symantec
The Hague
Time Warner Telecom
Turner Broadcasting system
Ubisoft Entertainment
Unisys
United Nations
Univision
USPS
Viacom
Vodafone
Wells Fargo
Xerox PARC

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. Utku dedi ki:

  100 milyon kişinin iletişim bilgilerinden bahsediyoruz. Firmalar bu tarz bir veritabanına ulaşmak için ne ödüller, hediyeler, paralar dağıtıyor. Artık bu saatten sonra bulmanın kolay olacağını sanmıyorum. Sahte dosyalar patlama yapmıştır.

 2. Huseyin dedi ki:

  O şirketlerin resmi olarak bunu indirip kullanacaklarını hiç düşünmüyorum. Belirttiğiniz gibi şirket networkünü kullanıp oradan dosya download eden kullanıcılardır bunlar.

 3. arif dedi ki:

  Bu dosyayı nerden bulabiliriz? :))

 4. sonypuma13 dedi ki:

  dosya bende mevcut, mod izin verirse link atarim buraya 😉

Bir Yorum Yazın