Turkcell'den Sosyal Futbol Oyunu: Footbo City

Turkcell'den Sosyal Futbol Oyunu: Footbo City

Ülkemizde sosyal oyun alanında girişimlerin artması memnun edici bir gelişme. Bu konuda paylaştığımız Townster, iyi ürünler çıkarabileceğimize işaret ediyor. Şu sıralarda dikkat çeken bir diğer sosyal oyun ise Turkcell'in Pixofun ile geliştirdiği Footbo City. Biz de hem oyun hakkında edindiğimiz dikkat çekici istatistikleri hem de oyun ipuçlarını sizinle paylaşmak istedik.

Temel olarak bir futbol menejerlik ve şehir kurma oyunu olan Footbo City, aslında Footbo.com'a dahil bir sosyal oyun. Hem kendi sitesinde hem de Facebook üzerinde oynanabilen oyun 1 Eylül'den bu yana ilgi çekici istatistiklere ulaşmış ama istatistiklere geçmeden önce oyun hakkında biraz bilgi verelim.

Bir futbol takımı kurmakla başladığınız oyunda çevre takımlarla maç yapma hakkınız bulunuyor.  Oyunun kurgusunda futbol stadyumu, antrenman sahası, yönetim ve federasyon binasının yanında yerleşim ve eğlence alanları da mevcut. Footbo City'nin önem verdiği asıl alan ise taraftarlar. Taraftar toplamak oyunun en önemli değerlerinden biri ve bu amaçla amigo okulu, casus okulu ve taraftar evini geliştirmek gerekiyor. Buralarda geliştirdiğiniz taraftarlar ile arkadaşlarınızın taraftarlarını kendi safınıza çekebiliyorsunuz. :)

Oyunda mekanları geliştirmek için ve maç yaparak para kazanmanız gerekiyor ki bu da yine taraftar sayınızın çok olmasıyla paralel bir durum. Futbolcuları geliştirmek için ise onları spor ve yenilenme merkezine götürebilir, moral kazandırmak için onlara limonata ısmarlayabilirsiniz. Federasyon binasında ise Süper Lig maçları için tahminde bulunabiliyorsunuz.

Foootbo City oyun

Oyunu daha fazla anlatmadan bu bilgiler ışığında istatistiklere geçelim. Geçen 15 günlük sürede Footbo City'i 42.109 kişi oynamaya başlamış. Oyunda kişi başına 184 aksiyon alınmış ki bu da takımı geliştirmek için iyi bir çaba demek. Oyunda 175.708 kez bina geliştirmesi ve günde 25.000'i aşkın maç yapılmış.

İstatistiklerin en can alıcı noktası ise takım değiştiren taraftarlar. Footbo City de bu amaçla 757.749 kez amigolar göreve gönderilmiş. Bunlardan 544.060 adet amigo taraftar çalmakta başarılı olmuş. Her amigonun minimum taraftar çalma sayısının 25 olduğunu düşünülünce en az 13.6 milyon taraftarın takım değiştirdiğini söyleyebiliriz. :)

Oyunun geliştirme sürecinde sanal ürünler, derbi günleri özel aktiviteler ve daha zorlayıcı taktiksel değerler eklenecek. Bu sürece dahil olmak isteyen taraftarların oluşturduğu gayri resmi Facebook sayfası da şimdiden ciddi bir ilgi toplamış. Pixofun'ın bu alandaki tecrübesiyle 3,5 aydan kısa bir sürede geliştirilen oyuna, konum tabanlı özelliklerin ekleneceğinin de haberini verelim. Bu amaçla mobil uygulamalarda önümüzdeki haftalarda yayınlanacakmış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.