Futbolun Facebook'u: Footbo.com
Röportaj

Futbolun Facebook'u: Footbo.com

Dünyanın pek çok ülkesinde yayında olan ve milyonlarca üyesi bulunan Footbo.com Haziran ayı içerisinde NTV Spor ve Turkcell'in işbirliği ile Türkiye'yede yayın hayatına başladı. Sadece futbolun konuşulacağı bu platformda üyeler tuttukları takım ve beğendikleri futbolcuların destekleyicisi olabiliyor, futbolun içerisindeki en önemli olaylar, tartışmalar ve takımlar hakkında diğer tüm üyeler ile birlikte görüşlerini paylaşabiliyorlar.

Her üyenin kendi blog'unu oluşturmasına da olanak tanıyan Footbo.com hakkında daha detaylı bilgi almak için Doğuş Yayın Grubu Yeni Medya Koordinatörü Yunus Halit Türe ile konuştuk.

Ümit Öncel: Footbo.com projesindeki Turkcell işbirliğinden biraz bahsedebilir misiniz?

Yunus Halit Türe: Bu işbirliği projenin büyüklüğünden ziyade her iki markanın da projeye katabilecekleriyle ilgili. NTV SPOR olarak tabi ki footbo.com’un hem içeriğini hem de yönetimini yapabiliriz. Ancak Turkcell’in desteği ile fotboo’nun hem mobil ayağı güçlendi, hem de Turkcell’in sahip olduğu içerikleri footbo kullanıcılarına sunma imkanı doğdu. Kullanıcı açısından bakarsak buradaki iş birliği 1+1=3 etti. Bu birlikteliğin bir diğer noktası ise Türkiye’de çok alışık olmadığımız bir şekilde iki büyük şirketin uzun soluklu bir proje de bir araya geliyor olması. Herkesin sosyal medyadan bahsettiği bugünlerde DYG ve Turkcell bu alanda büyük bir yatırım yapmış oldu.

ÜÖ: Şu anki kullanıcı sayısı nedir?

YNT: Bir ay içinde 40.000’e ulaşan kullanıcı sayımız hızla artıyor. Senenin ilk derbisi olan Galatasaray-Fenerbahçe maçını 21 Temmuz akşamı footbo üzerinden canlı olarak yayınladık. Yalnızca footbo üyelerinin yararlanabildiği bu hizmet, büyük ilgi gördü ve kullanıcı sayımız bir gün içinde 35.000 artarak 75.000 üyeye ulaştı. Bu neredeyse bir rekor. Gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. Footbo üyelerine sürprizlerimiz devam edecek.

Tabii sadece kullanıcı sayısı değil, site içerisindeki aktivite de bizi oldukça memnun ediyor. Açılan forum ve blogların birçoğu yüzlerce yorum alıyor ki, bu da hem içerideki topluluğun siteyi ne kadar sahiplendiğini hem de aradaki paylaşımın ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Öte yandan kullanılan dilin de oldukça temiz olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz. Sitede sadece post-moderasyon olmasına rağmen şu ana kadar pek müdahale etmemiz gerekmedi.

ÜÖ: Footbo sanıyorum 2008'de hayata geçen yabancı bir proje. Bu projenin Türkiye'ye de açılma süreci nasıl gerçekleşti?

YNT: Bildiğiniz üzere, “yeni medya” ya da dilerseniz “dijital medya” dünyası çok hızla evrilmekte. Kuşkusuz aynı evrilme hızı sosyal medya için de geçerli. 2010 yılında tematik dikey toplulukların yükselişine tanık olacağımız öngörüsünde bulunduğumuzdan; bu sene için 4 adet tematik topluluk projesi üzerinde çalıştık. Footbo bunların ilki. Bu projelerin bazılarının yazılım-tasarım tüm süreçlerini biz yönetirken, bazılarını ise Türkiye’ye uyarlamayı tercih ettik.

ÜÖ: Şu ana kadar siteye üye olan kullanıcıların eğilimlerinden hangi Türk takımlarının Footbo üzerinde daha çok taraftara sahip olduklarını (veya ilgi gördüklerini) görebiliyorsunuz?

YNT: Geleneksel olarak üç büyük İstanbul klübünün taraftarlarının ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz.

ÜÖ: Footbo üyesi Türk futbol severlerin en çok ilgi gösterdikleri yabancı klüp takımları hangileri?

YNT: Barcelona başı çekiyor. İspanyol ve İtalyan takımlarının taraftarları yabancı klüplerin ağırlığını oluşturuyor. En çok hayranı bulunan futbolcu da Messi.

ÜÖ: Benzer şekilde kayıtlı Türk kullanıcılar Dünya Kupası'nda hangi ülke milli takımına daha çok ilgi gösterdiler?

YNT: İspanya ve Arjantin kupa boyunca ilgi gördü. Almanya’nın da oldukça destekçisi olduğunu gözlemledik.

ÜÖ: Liglerin ve Avrupa Kupası maçlarının başlaması ile birlikte kullanıcı sayısında veya kullanıcıların siteye katkılarında nasıl bir artış olacağını ön görüyorsunuz?

YNT: Elbette şu anda footbo için düşük olarak nitelendirebileceğimiz bir sezonda olduğumuz bir gerçek. Transferlerin hareketlenmesi ve liglerin açılmasıyla birlikte, çok yoğun bir ilgi olacağını öngörüyoruz. Liglerle birlikte, içerik anlamında da bazı sürprizlerimiz olacak.

ÜÖ: Footbo.com'un bir de mobil tarafı var. WAP sitesi ve mobil uygulamalara gösterilen ilgiyi nasıl buldunuz?

YNT: Mobil çok hızlı gelişen bir dünya. Artık dijital projelerinizi mobil bacakları olmadan düşünemiyorsunuz. İlgi ve kullanım her alanda olduğu gibi giderek artacaktır.

ÜÖ: Footbo.com yabancı bir sitenin Türkçe versiyonu gibi ama Türkiye'ye özel, diğer dillerdeki Footbo sitelerinde olmayan farklılar var mı ya da böyle bir şeyler düşünüyor musunuz?

YNT: Elbette içerik anlamında farklılıklar olacak. Öte yandan proje bizim elimizde de evrilmekte. Kullanıcılardan gelen istekler elbette bu konuda yönlendirici oluyor. Gittikçe Türkçe versiyonuna özel bazı geliştirmelerin yapıldığına tanık olacağız.

ÜÖ: Sitenin teknik kısmında Türkiye'den yazılımcılar veya geliştiricilerin katkısı ne oranda?

YNT: Projenin mobil bacağını Turkcell’deki dostlarımız üstlendi ve geliştirmeleri sağlanan API’lar aracılığıyla onlar yapıyor. Kuşkusuz implemantasyon sürecinde bizim mühendislerimiz de çeşitli teknik katkılarda bulundular ve bulunuyorlar.

Yorumlar (8)
 1. Firma Rehberi Firma Rehberi

  Sosyal medya ve futbolu seven kullanıcılar için ilgi çekebilir gibi görünüyor.

 2. Murat Kavak Murat Kavak

  "Dünyanın pek çok ülkesinde yayında olan ve milyonlarca üyesi bulunan Footbo.com..." bu pek de doğru bir ifade değil, webrazzi okuyucularını yanıltıyorsunuz. Gerek Crunchbase.com profiline, adplanner'a ve diğer verilere bakıldığında footbo.com 2 milyon dolar yatırım almasına karşın pek de başarılı bir proje değil. İlk lanse edildiğinde merak edip araştırmıştım. Şu anda Türkiye iplerine kapatılmış ama İngilizce, Almanya, İspanyolca sitelerine vpn üzerinden girebildiğimde 2 yıldır yayında olmasına karşın çok az üye kaydettiğini gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Açıkçası dünya genelinde 300-400 binden fazla üyesi olduğunu sanmıyorum.

  Hani gerçekten futbolun facebook'u olsa NTV onu almadan çok önce zaten haberimiz olurdu :)

  1. Mantıklı görünüyor yazdıkların...

   Dediğin gibi crunchbase profiline baktım: http://www.crunchbase.com/company/footbo İngiltere'de ofisleri var ama İsrailli bir VC'den fon almışlar. Techcrunch'a göre başka İsrailli startuplarla geçen yıl Amerika'dan yatırımcı aramışlar ama bulamamışlar: http://www.crunchbase.com/company/footbo sanırım asıl merkezleri İsrail sanırım. Ama pek başarılı olamamışlar.

 3. Nedim Dalyan Nedim Dalyan

  "Futbol'un Facebook'u" gibi reklam cümleleri çok güzel. Herkes kendini Facebook'a benzetmeye çalışıyor ama eninde sonunda o sitenin yapabildikleriyle sınırlısınız. 1) usability açısından çok sorunlu bir site Footbo (ismini geçtim). Neyi nasıl yaptığınızı ve nereye nasıl ulaşacağınızı bulmak bir dert. 2) "3 büyüklerin taraftarlarından ilgi gören" bir futbol sitesinin kitlesel bir futbol sosyal ağı olması imkansız. Futbol sosyal ağı anadolu klüp taraftarlarını da kapsayan yerdir. 3) Sosyal medyayı biraz takip eden herkes canlı maç yayınının bir fiyaskoyla sonuçlandığını gördü. Evet, güzel bir tanıtımla bir günde rekor üye sayısına ulaşabilirsiniz ama o üyelerin o anda yaşadığı rahatsızlık size çok daha fazlasına malolacaktır.

  Bütün bunları söylüyorum ama keşke bu tür siteler başarılı olsa. Sosyal ağ yönetmek, sosyal ağ geliştirmek hiç kolay iş değil, ntvspor.net yönetmeye benzemiyor. Tüm footbo ekibine başarılar dilerim.

 4. bence gayet güzel bi proje ilk defa duydum ismini ama bundan sonra sağda soolda yaygarası yapılacaktır bence ama içerik olarak şans oyunlarınada ağırlık verilmesi gerek bence.

  ayrıca söylemeyi unuttum bazı haberlere tıkaldığımızda ntv sitesine gidiyo ebnce çok yanlış bi hamle her türlü içeriği sitede barındırmak daha mantıklı gibi geliyo bana

 5. futbolu seven kullanıcılar için iyi olacağa benziyor

 6. "Galatasaray-Fenerbahçe maçını 21 Temmuz akşamı footbo üzerinden canlı olarak yayınladık"

  Hayır yayınlayamadınız! Size küfür eden 300 tane yorum vardı. Türkiye'de web üzerinden yayın yapmak kolay mı, hem de derbiyi :) Neyse, denizin derinliğini anlamış oldunuz.

 7. 120 bin kullanıcıya stream'i youtube yapamıyor. 25-26bin kişinin aynı anda izlediği Alicia Keys konserinde Youtube eleştiri görmüştü yavaş diye. canlı yayın ekranını erkenden açan 30bin kişi falan rahat izledi ve gerisi rahat izleyemedi. Burada aslında canlı yayını basan aracı kurumun başarısızlığından bahsetmek lazım, canlı yayın hakkının satın alınması web ortamında hem bir ilk, hem de başarılı bir iş.