GittiGidiyor Kurucularından Bendeİstiyorum.com'a Yatırım!
E-Ticaret

GittiGidiyor Kurucularından Bendeİstiyorum.com'a Yatırım!

Günde tek ürün servislerinden Woot'un Amazon tarafından satın alınmasının ardından bu alanda halen gözden kaçan bir fırsat olduğunu yazmıştım. Hatta yazıda şu cümlelere yer vermiştim.

Hazır Türkiye e-ticaret pazarı belirli bir seviyeye gelmiş durumdayken, girişimcilerin ve özellikle de yatırımcıların bu çok daha düşük maliyetli ve çok daha kolay operasyonel süreçleri olan iş modelini göz önüne almalarında fayda var diye düşünüyorum.

Private shopping ve grup alışveriş girişimleri ile başarılı işbirliklerinin kurulması da mümkün olan günde tek ürün servislerini bence fazla gecikmeden tekrar değerlendirmeye başlamak gerekiyor. Woot’un satışının etkisiyle oluşan rüzgar çok büyük olasılıkla Amerika ve Avrupa’da birilerini hareketlendirecektir. Onlar rüzgarın şiddetini azaltmadan yelkenleri açmak iyi olabilir.

1 Temmuz'da yazdığım bu yazının ardından bugün bu alanın önde gelen oyuncularından Bendeİstiyorum.com'a yapılan bir yatırımın haberini aldık.

GittiGidiyor'un kurucularından Burak Divanlıoğlu ile Serkan Borançılı'nın gerçekleştirdiği yatırımla kurulan İndirdik Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.'ye toplam 100.000 TL sermaye aktartılmış. Yeni şirketin ortakları arasında Bendeİstiyorum.com'un kurucu ortakları Mustafa Kemal Acet (%40) ve Abdullah Serdar Çurgunlu'nun (%14) yanı sıra yatırımı gerçekleştiren GittiGidiyor kurucu ortakları Burak Divanlıoğlu (%20) ve Serkan Borançılı (%20) da bulunuyor. Şirketin bir diğer ortağı da Burak Büyükdemir'in sahibi olduğu Goril Bilişim (%6).

Yeni kurulan şirketin adından da anlaşılacağı gibi Bendeİstiyorum.com yakın zaman içinde İndirdik.com olarak bir isim değişikliğine gidecek ve yoluna bu markayla devam edecek. Eylül ayının başlarında yayına alınması beklenen İndirdik.com'un yeni bir altyapıyla hayata geçirileceğini de öğrendik.

Hali hazırda başarılı bir operasyonu bulunan ve karlı bir girişim olan Bendeİstiyorum.com'un aldığı yatırımın ardından dikkatimi çeken bir nokta daha oldu.

Hatırlarsanız Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı bir süre önce Pabbuc.com'a da bir yatırım gerçekleştirmişlerdi. Bu yatırım netleşirken Amazon'un Zappos'u satın aldığını öğrenmiştik. Benzer bir durum da bu sefer Bendeİstiyorum.com'da oldu. Bu yatırımın netleşmesinin ardından bu sefer de Amazon Woot'u satın aldı.

Konuyla ilgili Burak Divanlıoğlu'yla görüşürken özellikle bundan sonraki adımlarının ve ilgilendikleri şirketin hangisi olduğunu sordum. Çünkü görünen o ki Amazon'la aşağı yukarı aynı alanlara bakıyorlar, böylece dünyada herkesten önce Amazon'un bir sonraki adımını kestirmemiz mümkün olabilir. :)

Yorumlar (12)
 1. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  100.000 TL'ye şirketin %40'ı ? GG ortaklarını tebrik etmek lazım bana göre. Doğru yatırım, doğru zamanda, doğru projeye yatırım yapmaktır. Buda bir örnek teşkil etmekte bana göre.

 2. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Merak ediyorum nasil para kazanyorlar, gunde 4-5 tl lik urunler satarak. Hadi diyelim cironun yarisi direk net kar, gunde en asagi 400-500 adet satiyorlar sanirsam.

  GG'de hemen butun ortaklar baska islere yatirim yapmaya basladi, GG raylara oturmaya baslayinca baska projerele odaklanmalar basladi sanirsam.

  1. gg üzerinden oldukça fazla ürün satılıyor. Her üründen %10 kesiyorlar. Bunun %5i kar olarak hesaplanıyor. bu %5'lik kısımdan reklam bölümüne ve çalışanların ücreti çıktığı zaman yinede çok ciddi karlılık sağladığını düşünüyorum.

   Sadece gg yok. Birçok siteleri var. Özellikle arkadaşlık siteleri cimri.com ve timsah.com'dan da büyük paralar sağladıklarını düşünüyorum. Ancak burdaki önemli konu yatırımı magnet olarak yapmamışlar. Magnet'in 2 ortağı tarafından bireysel olarak yapılmış. Tıpki diğer yatırım pabbuc.com gibi...

   1. Guru Fasulye Guru Fasulye

    GG'un calisma prensibini anlatmissiniz, ben bir onceki mesajimda bendeistiyorum.com tarzi sitelerin ne kadar geliri var nasil para kazanabiliyorlar demistim ona gore bakkal usulu bir hesaplama yapmistim. Hala sorum gecerli.

    trktu bey/hanim, gg sahiplerinin diger yatirimlari ve projelerinden haberdarim, yaptiklarina gercekten sariliyorlar, nokta.com gibi ellerindeki domainleri kendileri saklayip, daha sonra da siteler yapmak ya da populerlesmis siteleri satin almak yerine; az ama oz projelere odaklanip calisiyorlar. Ben su an cimri'nin kar yaptigina inanmiyorum ama kendilerinin hazirladiklari is planlarina göre breakeven noktasina daha erken varacaklarindan eminim. Cimri.com gibi sitelerin daha sonra onemleri ortaya cikacaktir, tahminimce bundan 3-4 sene sonunda. En basta pazara farklilik yaratmadan girdiler ama konumlandirmalarini dogru yaptilar fikrimce.

   2. Guru Fasulye Guru Fasulye

    Cimri.com'un pay almaya calistigi pasta bakire bir pazar, insanlar henuz karsilastirmanin ne anlama geldigini cok iyi bilimyorlar tr'de (en azindan benim 1.5 sene onceki yaptigim arastirma ile) ama cimri.com sayesinde yavas yavas ogrenmeye basladilar. Bu fikrimden cikarmak istedigim ozellikle, cimri.com'un akakce'nin ziyaretcilerine degil, kendi olusturduklari yeni ziyaretci kitlesine hitap etmeleri.

    Bir uzmantv.com hem yavas yavas ama bir o kadarda emin adimlarla ilerleyen baska bir proje; ayni sekilde cimri.com'un da o sekilde oldugunu dusunuyorum.

    Arkadaslik sitelerine sozum yok zaten, tr'de yontem belli (gg boyle yapiyor demiyorum kesinlikle) kadin profilleri acip spam yaparak erkek parali uyeleri cekmek. inanilmasi guc ama insanlari dolandirarak deli gibi para kazanan siteler var. (ne davalik oldular ne de musteri sayilarinda belirgin bir azalma var). durum boyleyken gittigidiyor gene konumlandirmasini arkadaslik sitelerinde daha dogru bir sekilde yapiyorlar. Elbetteki ellerine sermaye, is gucu, taninirlik da gg kendi projelerine guc katiyor.

   3. Guru Fasulye Guru Fasulye

    Ayrica bence, tr'de herhalde buyuk bir portal olusturmanin ne kadar zor emek ve para isteyen bir is oldugunu bence en iyi gg sahipleri anlatabilir.

 3. özgür öztürk özgür öztürk

  Umarım girişimcileri ve yatırımcıları için hayırlı sonuçlar doğurur.

 4. Firma Rehberi Firma Rehberi

  Günde bir ürün tarzı siteler popülerliğini kaybetmişti aslında. Webrazzi'de yayınlanan yazıda da söylediğin gibi yeniden hayat bulacak anlaşılan

 5. Yerinde bir yatırım olmuş tebrik etmek lazım :) 100.000 TL ile %40 ortalık çok hoş.

 6. Türkiye e-ticaret pazarında liderliği göğüsleyen Gittigidiyor.com günlük tek ürün furyasına katılma girişimi takdire şayan. fakat bendeistiyorum gibi bakkal mantığı ile çalışan çin den gelen çöp malları satan bir sitede tercih kılması amatörce olmuş. bunu tek başına yapması çok daha doğru olurdu.

 7. Tolga Ergin Tolga Ergin

  4 yıl kadar önceydi sanırım, bugunbu.com ile günlük ürün satışı yapıcaktık. reklam ve tanıtım kısımlarında gerekli maddi desteği bulamadığımız için doğmadan öldürmüştük aslında projeyi.

  indirdik.com yerine, bugunbu.com daha anlamlı geliyor bana.

 8. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Woot devam bizimkiler gitti, neden,