Günde Tek Ürün Sitelerine Tekrar Gün Doğar Mı?
Arama
E-Ticaret

Günde Tek Ürün Sitelerine Tekrar Gün Doğar Mı?

Türkiye’de özellikle 2006-2007 yılları arasında popülaritesi yükselmiş bir girişim alanıydı “Günde Tek Ürün” konsepti ile kurulmuş alışveriş siteleri. Bu alanda birçok servis hayata geçirilmiş ve dünyada Woot tarafından başlatılan akıma girişimciler fırsat gözüyle bakıp bugün içinde bulunduğumuz grup alışveriş trendine yakın bir saldırganlık göstermişlerdi.Ama arada bir fark vardı. Bugün grup alışverişe ilgi gösteren girişimcilerin büyük bölümü arkasına ya büyük grupları ya da yatırımcı desteğini almış olanlarken, günde tek ürün konseptine ilgi gösteren girişimciler ya bireysel ya da sermayesi fazla yüksek olmayan küçük şirketlerdi.Türkiye e-ticaret pazarının o yıllardaki durumu, firmaların bu tür alternatif alışveriş modellerine olan düşük ilgisi ve tüm bunların üstüne e-ticaretin bu küçük alanına az sayıdaki yatırımcının olmayan ilgisi eklenince bu alandaki girişimcilerin birer birer pazardan ayrıldığını gördük.Bugün ise bu alanda tekrar bir hareketlenme olabileceğini işaret eden tünelin sonundaki ışığı gördük.Dünyada bu alanın öncü ve önde gelen servislerinden olan Woot, dünya devi Amazon tarafından TechCrunch’ın tahminlerine göre $110 milyon karşılığında satın alındı.Private shopping yani kapalı alışveriş kulüplerinin atası olarak düşünebileceğimiz günde tek ürün modelinin ülkemizde halen ayakta kalmış ve operasyonunu başarıyla devam ettiren örnekleri bulunuyor.Bizim şu günlerde aktif olarak çalıştığından haberdar olduğumuz girişimlerden birisi aslında sektörün ilk isimlerinden olan indragandi.com, diğerleri ise bendeistiyorum.com, firsatabak.com, gununfiyati.com, gunlukurun.com, kampanyamatik.com. Hatta günde tek ürün servislerindeki kampanyaları takip edip listeleyen girişimler de bulunuyor. Bunlar arasından tekurunler.com ve fiyattakip.com incelenebilir. Eğer atladığımız benzer alanda hizmet veren servisler varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.Haliyle private shopping servisleri hayatımıza girince bu tür girişimlerin pabucu nispeten dama atılmış gibi duruyor. Ancak dünyada yıllardır başarıyla hayatını sürdüren hatta Amazon gibi bir dev tarafından satın alınan Woot’u düşününce daha uzun bir süre günde tek ürün modelinin modasının geçmeyeceğini göz önüne alabilirsiniz.Hazır Türkiye e-ticaret pazarı belirli bir seviyeye gelmiş durumdayken, girişimcilerin ve özellikle de yatırımcıların bu çok daha düşük maliyetli ve çok daha kolay operasyonel süreçleri olan iş modelini göz önüne almalarında fayda var diye düşünüyorum.Private shopping ve grup alışveriş girişimleri ile başarılı işbirliklerinin kurulması da mümkün olan günde tek ürün servislerini bence fazla gecikmeden tekrar değerlendirmeye başlamak gerekiyor. Woot’un satışının etkisiyle oluşan rüzgar çok büyük olasılıkla Amerika ve Avrupa’da birilerini hareketlendirecektir. Onlar rüzgarın şiddetini azaltmadan yelkenleri açmak iyi olabilir.Görsel Kaynak: xenxen

Yorumları GösterYorumlar Gizle (26)
 1. @tunix dedi ki:

  bitenekadar.com var atladığınz.. bitir işi butonuyla sayısız ürün aldğım ve arkadaşlarım arasında da baya kullanılan bir servis diyebilirim. webrazzi’nin atlamasına şaşırdım dorusu 🙂

  1. Arda Kutsal dedi ki:

   Günde tek üründen ziyade fırsat sitesi olarak kabul ediyoruz bitenekadar.com'u. Sitenin yapısına bakacak olursak birden fazla indirimli ürün listeleniyor. O yüzden bu yazıda yer vermemiştik. Ama tabi bu bakış açımız tartışılabilir. Tartıştığımız zaman da Hepsiburada'nın hepsi1000go'sunu da bu kapsamda düşünmek gerekir.

   1. Barbaros Fendi dedi ki:

    @Arda Kutsal
    bendeistiyorum.com ve gunlukurun.com’un bitenekadar.com’dan farkı nedir o zaman? Bunlarda günde tek üründen ziyade fırsat sitesi. Yani aynı yapıdalar, birden fazla ürün satıyorlar…
    Bakış açınıza tartışma unusuru katmak istemezdim ama…

  2. mehmet ali dedi ki:

   “Http/1.1 Service Unavailable”

   Webrazzi atladıysa bi bildiği vardır.

 2. Aylin Erkul dedi ki:

  Aman gün doğmasın neydi o günler öyle. İpini koparan tek ürün sitesi açıyor, ve spam yağmuruna tutuyorlardı.

 3. emin yılmaz dedi ki:

  bence bu işin modası geçiyor. artık herkes ürünleri neredeyse maliyetine satıyor nette. kimileri 1 tl kargo kimiler maliyetinden düşük fiyatla satıp yer edinmeye çalışıyor sektörde. artık incik boncuk 1 tl lik çin pazarına dönmeye başladı yapı. yeni alternetifler satış şekilleri gelişsede dönüş tekrar çoklu ürün satan sitelere olacak. Tek ürün tarzında benim de bir önerim olacak kurumsal yapısıyla birdesenal.com .

 4. yedincisenol dedi ki:

  Bu şekilde girişimci ve yatırımcıları yönlendirmeniz çok faydalı. Teşekkürler.

 5. cuhadar dedi ki:

  woot bayağı tutuluyor anlaşılan. Zira web sitesi epey yükseklerde. Gerçi domain güzelmiş insanlar birde alışveriş meraklısı olunca bunun nedenini bulmak zor değil

 6. Murat Turan dedi ki:

  2008 yılında yani tam bu konseptin düşüşe geçmeye başladığı dönemde ufak bir araç olan indirimlistesi.com’u yayına almıştım. Geçen bir yıl içerisinde sektörü gözlemleme şansım oldu ve büyüme ivmesinin çok düşük olması aktif sitelerinde sona yaklaşması sonucu 2009’da indirimlistesi’ni kapatma kararı aldım. Şimdi tekrar alex’a rankdan yola çıkarak baktığımda 2009’dan bu yana sektörün yaklaşık 3 kat daha gerilediğini görüyorum. Bence artık bu konseptin zamanı geçti ve bir daha kayda değer bir çıkış yapacağını sanmıyorum.

 7. meltem dedi ki:

  Beraeralsak.com tüketicileri biraraya getiren farklı bir e-ticaret .Üstelik benim gibi siteyi tanıtanlara para kazandırdığı gibi tüketicilere toptan fiyatına alışveriş yapma imkanı sağlıyor10110 yazarak giriş yapabilirsiniz

 8. eda dedi ki:

  merhabalar;
  önü açık bir girişimcilik örnegii …
  limitli.com olsun bendeistiyorum.com olsun gayet mütavazi ve üyelerine önem veren sitelerdir.
  gerçekten herzman müşteri memnuniyeti sağlayan sitelerdir.

 9. Berkin dedi ki:

  içlerinden alışveriş yaptığım sadece bendeistiyorum.com, şimdiye kadar 10 larca alışveriş yaptım oldukça memnun kaldım. satış sonrası da ilgileniyorlar. diğerleri pek güven vermiyor açıkçası. bence güzel konsept. çok iyi fiyatlara denk gelebiliyor insan.

 10. Mehmet dedi ki:

  Bu tip yazılar pek ilgimi çekmiyor,eskiden daha güzel yazılar yazıyordunuz ama bu aralar milletin dikkatini çekmeye calışıyosunuz ama yazıyı okuyunca magazinsel bir agızla yazılmış yazıları görüyorum..

 11. Taşkın dedi ki:

  Bu yorumlara bir kampanya sitesi tedarikçizi olarak katılmıyorum.
  satış gerçekleştirme rakamlarını en iyi tedarikçi olduumdan dolayı biliyorum ve hiçte aımsanmayacak rakamlarda seyretmektedir.
  sadece 2-3 yıllık dönemde şu değişti pek çok internet sitesi açılmasına rağmen bu işi en iyi müşteri portolio su ile yapan site sayısı bir elin parmaklarını geçmez. ve uzun vadede de pek düşeceğini sanmıyorum zira markafoni ve limango gibi kendini V..İP olarak tanımlayan ancak incelendiğinde müşterilerini tamamen kandırma enasına dayanan .
  Örn ( Piyasada 50 tl olan bir ürünü kampanya yapıyoruz diyerek 149 tl den 49 tl ye indirdik demek ne kadar akılcı ve etik.)
  bu sitelerin çok daha uzun vadede stabil gideceklerine inanmıyorum
  çünki yurt dışındaki private sale sisteminde türkiyedeki gibi bu kadar belirli bir haksız uygulama söz konusu değil.

  burdaki en önemli konu markalarda bu şekilde uygulamalar ile kendi isimlerini kötülemiş oluyor.

  1. Can Tok dedi ki:

   Sayın Taşkın a katılıyorum.

 12. erhan güntur dedi ki:

  http://www.cokindirim.com bu alanda başarılı bir örnek olacak gibi.

 13. yasemin güngör dedi ki:

  http://www.yakaladinyakaladin.com tek ürün siteleri içinde iddialı fiyat ve farklı ürün çeşittliliği başarılı

 14. oktay dedi ki:

  Bu alanda bence şuan için tek adres adına yakışır bir site olan http://www.buldunmualcan.com ‘dur.

 15. thebalci dedi ki:

  http://www.pinigo.com. Günlük tek ürün veren sitelere çok farklı bir boyut getirdi. Hergün bir çeşit ürünü bedava veriyorlar. bence son nokta.

 16. fatih dedi ki:

  muşteilerin en çok şikayetleri ürünlerin kalitesinden cityfoni.com bu siteler ile rekabet içerisinde ve ürünlerin kalitesine çok önem veren site dir.

 17. Emrah dedi ki:

  Günde tek ürün satan site ve her gün yeni ürün satan siteler gördüğüm kadarıyla çok takipçisi var. ben hepsini takip ediyorum. hepsinde farkı fırsatlar çıkabiliyor. bende son zamanlarda http://www.aklindatut.com adlı siteyi de takip listeme aldım. özellikle günün fırsatı bölümünde çok iyi fiyatlar çıkarıyorlar. ismi de güzel ve ilginç.

 18. Kadının Sesi dedi ki:

  Birçok günlük ürün sitesi kendini toparlayamadı hala.

 19. Bence tekrardan zirveye çıkarlar 🙂

 20. kampanyamatik dedi ki:

  Günlük Tek ürün satmak fikri gerçekten çok iyi fakat tutmadı, çünkü stok takibi ve organizasyon sıkıntıları yaşanıyordu.. özellikle reklam tarafı çok sıkıntılı olan bir durumdu.. tabi ki hala satmaya çalışan bu konu da da başarılı olan web siteleri var.

  ben kampanya tanıtım faslına bakıyorum, kampanyamatik’i ararken http://www.kampanyamatik.net sitesini gördüm, onlarda günlük kampanyaları tanıtmaya çalışmışlar.. Ülkemizde sadece kampanya için site site dolaşan insanların olduğunu duymuştum.

Bir Yorum Yazın