Google News Yeni Yapısıyla Artık Daha Kişisel ve Sosyal

Google News Yeni Yapısıyla Artık Daha Kişisel ve Sosyal

Google'ın haberler servisi Google News servisi, bugün 2002 yılından beri ilk defa büyük bir tasarım ve özellikle yenilemesi yaptı. Basit yapısını koruyan servis çok daha kişiselleştirlebilir bir hale geldi. Yeni özelliklerin başında ise sol menüde yapılan düzenleme geliyor.

Eski Google News'te belli kategorilerin bulunduğu bir menü varken, yenilenmiş yapıda kategorileri düzenlemek ve istenileni öne çıkartmak mümkün. Sol menünün en üstünde yer alan "Top Stories", "En Çok Okunan Haberler" başlığı altında ise günün anahtar kelimeleri bulunuyor. Twitter'daki "Trending Topics" listesiyle benzer bir mantıkla çalışan menüde günün en çok aranan kelimeleri yer alıyor.

Basit yapısını koruyan servisin ana haber kaynağı da kişiselleştirilebilir bir hale gelmiş. Google News anasayfasını açtığınızda sadece istediğiniz başlıklarda haberlerin görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Bulunduğunuz yer bilgisine göre yerel haberler ve hava durumu bilgisi de Google News sayfasında yerini almış.

Servisin sağ menüsünde ise eskiye göre çok daha zengin bir içerik sunuluyor. Seçilen konu başlığına göre eski ve yeni popüler olmuş haberler listeleniyor. Bununla birlikte dönemsel olarak önemli olaylar da sağ menüde yer alıyor olacak. Örnek olarak şu anda görüntülenen "Dünya Kupası" sonuçlarını ele alabiliriz.

Sosyal ağlarla etkileşim de yeni Google News'te unutulmamış... Haber başlıklarının hemen yanında yer verilen menüyle haberi Gmail, Google Buzz, Facebook ve Twitter'da paylaşmak mümkün.

Google News servisi çok fazla direkt ziyaretçi almasa da, Google aramalarında Google News haberlerine yer verilmesi servisin web sitesi sahipleri için değerli olmasına sebep oluyor. İngilizce versiyonunda görebileceğiniz yeniliklerin kısa zaman içinde servisin Türkçe bölümüne de geleceğini tahmin ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.