Twitter'ın Yeni URL Kısaltma Servisi T.co İle Bir Taşla Üç Kuş

Twitter'ın Yeni URL Kısaltma Servisi T.co İle Bir Taşla Üç Kuş

140 karakter içerisinde derdini anlatmak zorken bir de işin içine web sitesi bağlantıları girince, pek çok kullanıcı URL kısaltma servisleri ile sinekten yağ çıkartmak zorunda kaldı. Her ne kadar URL kısaltma servisleri son derece faydalı olsa da, art niyetli kullanıcılara da gün doğdu.

Phishing saldırıları, spam mesajların artması Twitter'ı bu konuda adım atmaya yönlendirdi. Twitter'ın duyurduğu T.co alan dı bundan sonra platformun resmi URL kısaltma servisi olacak.

Birinci amaç güvenlik ama tahmin edebileceğiniz gibi Twitter'ın T.co ile ilgili başka planları da var

T.co bundan sonra Twitter'ın resmi URL kısaltma servisi olacak ve siz TweetDeck gibi farklı bir platform veya Bit.ly gibi farklı bir servis bile kullanıyor olsanız, tüm web adresleri artık t.co ile kısaltılacak. Bu Bit.ly gibi servislerin sonu anlamına gelmiyor. Hala favori URL kısaltma servisinizi kullanarak istatistiklerinizi tutabileceksiniz.

Fakat Twitter, t.co ile kısaltmadan önce tüm bağlantıları kendisi kontrol edecek ve bir phishing saldırısının parçası olduğundan şüphelenirse kullanıcıyı bilgilendirecek. Ayrıca kullanıcılar Twitter içerisinden orijinal bağlantı adresinin tamamını veya bir kısmını görebilecekler.

T.co tam olarak 20 karakter olarak kabul edilecek ve tweet içerisindeki her bağlantı, 140 karakter içerisinden 20 karakter kullanacak. Yani bir tweet içerisinde tek bağlantı kullanacaksanız size asıl metin için 120 karakter kalacak.

Fakat bu Twitter'ın t.co ile ilgili planlarının sadece ilk bölümü. T.co Twitter'ın reklam platformu için de büyük önem taşıyacak. Twitter ilgili reklamlar gösterebilmek için t.co üzerinden paylaşılan ve tıklanan tüm URL'leri analiz ederek, doğru reklamların doğru tweet'ler ile birlikte gösterilmesini sağlayacak.

Üçüncü olarak Twitter topladığı bu bilgileri sayesinde Twitter'ın ticari hesap servisini kullanan şirketlere detaylı analizler sunabilecek.

Yani t.co Twitter için bir taşla üç kuş anlamına geliyor. Ne zaman hayata geçeceği ise şu an için çok net değil. Şu an için t.co URL kısaltma servisini sadece 3 Twitter hesabı kullanabiliyor; @TwitterAPI, @raffi ve @rsarver. Geri kalanlar içinse t.co yaz ayları içerisinde hayata geçecek. Bu konuyla ilgili son gelişmeleri Twitter Develepment Talk grubundan takip etmek de mümkün.

T.co ile ilgili ufak bir not da alan adı uzantısı ile ilgili. Sizlere daha önce detaylarını aktardığımız .Co alan adı uzantısı ve .Co Founder Programı'nın bizim gördüğümüz ilk dünya çapında kullanımı Twitter'ın kısaltma servisiyle olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.