Siz Sorun Dünya Oy Versin: Pompick.com

Sosyal medyada kullanıcılar giderek her konuda daha fazla söz hakkına sahip oluyorlar. Geçtiğimiz günlerde size dünya trendlerini belirlemeyi hedefleyen Trend.ly'den bahsetmiştik. Bugün de farklılıklar içermekle beraber, yine iki farklı konuyu kullanıcıların oylarına sunan yeni bir girişimden bahsedeceğiz: Pompick.com.

Pompick.com tamamen İngilizce olarak hazırlanmış ve iki farklı konuyu, görselleri ve karşılaştırma sorusu ile birlikte kullanıcıların oylarına sunuyor. Kullanıcıların kendi sorularını yaratabildikleri sistem ayrıca Pompick'lere yorum yapma imkanı da tanıyor. Pompick.com'da bizim dikkatimizi çeken karşılaştırmalar arasında teknolojiden spora, modadan sinemaya kadar pek çok başlık var. Örneğin Intel vs AMD, Al Panico vs Robert De Niro,  Alex vs Hagi, Steve Jobs vs Steve Ballmer, Lahmacun vs Pizza

Pompick.com'u daha yakından tanımak için, siteyi hazırlayan Fusee Ajans'tan Sinan Dinç ile konuştuk.

Ümit Öncel: Öncelikle hayırlı olsun. Bize biraz Pompick.com'dan bahseder misiniz?

Sinan Dinç: Pompick.com insanların ürünlerden, kişilere, özel hayatlarındaki olaylardan,  ertesi gün giyecekleri kıyafetlere kadar akla gelebilecek her şeyi oylamaya sunabilecekleri bir paylaşım platformu. "Pick your side" sloganından yola çıkarak proje için Pompick.com alan adında karar kıldık ve sitedeki her bir başlığa pompick adını verdik. Site ziyaretçileri üye olmasalar da site içeriğini gezip, tüm pompick'leri oylayabiliyor, sosyal ağlarda paylaşabiliyorlar. Site üyeleri ise bunlara ek olarak sitede yeni pompick'ler oluşturabiliyor, açılan pompick'lere yorum yazabiliyor, pompick'leri takip etmek için favorilerine ekleyebiliyorlar. Pompick.com ayrıca kullanıcıların birbirlerini takip edip, mesajlaşmasına da imkan tanıyor.

Ü.Ö.: Projeyi geliştiren ekipte kimler var? Bize ekibi biraz tanıtabilir misiniz?

S.D.: Projenin yazılım altyapısı teknoloji sorumlumuz Mehmet Alpsoy'un liderliğinde hazırlandı.Creative Director'ümüz Mustafa Kural belirlediğimiz strateji doğrultusunda kusursuz bir tasarım yaratmak yerine, böyle bir sosyal platform için en uygun tasarımı oluşturmaya çalıştı. Bu nedenle tasarımın belli yerlerinde bilinçli olarak görsel yapıyı bozacak öğeler kullanmaktan çekinmedi.

Fusee olarak tüm ekibimiz projeye bir şekilde dahil oldu diyebilirim. Fusee, dijital ve prodüksiyon alanında hizmet veren, uzun yıllara dayanan sektörel deneyime sahip bir ekip tarafından kurulmuş genç bir ajans. Verdiğimiz hizmetlerin yanı sıra yaratıcı ve gelecek vadeden internet fikirlerini de ajans bünyesinde hayata geçirmeyi hedefleyen bir ekibiz. Tüm bu fikirleri tuttuğumuz bir defterimiz var ve şimdiden pek çok sayfasını doldurduk. Pompick.com bu defterdeki fikirlerden en kolay hayata geçirilebilecek olanıydı ve bu alanda yapacağımız girişimler için güzel bir başlangıç oldu.

Ü.Ö.: Fikir nasıl ortaya çıktı?

S.D.: Fikir bundan 2 ay kadar önce, bir pazartesi sabahı ekipten iki kişinin bir pencerenin açık mı, kapalı mı duracağı konusunda tartışmasıyla ortaya çıktı. "Acaba bu durumu insanlara sorsak kimi haklı seçerlerdi?" sorusu Pompick.com'un temellerini attı.

Ü.Ö.: Henüz Beta sürümündesiniz ama şimdiye kadar kullanıcıların ilk eğilimlerini değerlendirme imkanınız oldu mu? Genellikle ne tip karşılaştırmalar ilgili görüyor?

S.D.: Şu an için ünlüler ile ilgili pompickler daha çok ilgi görüyor ama bir genelleme yapmak için henüz çok erken. İnsanlar evlilik hayatlarından  alacakları arabaya, öğretmenlerinden tatil planlarına kadar pek çok konuyu oylamaya sunmaya başladılar. Aslında kullanıcılar siteyi sadece bir şeyleri karşılaştırmak için değil, herhangi bir konuda insanların fikrini almak için de kullanıyor.

Ü.Ö.: Sistem tamamen İngilizce, ziyaretçiler arasında Türk kullanıcılar mı yoksa yabancı kullanıcılar mı ağırlıkta?

S.D.: Sitenin ilk kullanıcıları yurt dışından ziyaretçiler oldu ve şu an üyelerimizin büyük çoğunluğu yabancı. Türk kullanıcıların sayısı da hızla artıyor. Tabi bizim asıl hedefimiz global bir platform haline gelebilmek.

Ü.Ö.: Pompick.com'a eklemeyi planladığınız yenilikler var mı?

S.D.: Yakında mobil uygulamalardan sosyal ağlara, pek çok platformda Pompick.com'u görebileceksiniz. Tabi şimdilik eklenecek tüm bu yenilikleri sürpriz olarak saklamak durumundayız.

Ü.Ö.: Projenin gelir modeli reklam üzerine mi kurulu yoksa daha farklı planlarınız var mı?

S.D.: Temel çıkış modelimiz söylediğiniz gibi reklam gelirleri.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.