Trend.ly Dünyanın Trendlerini Belirlemek İstiyor

Trend.ly Dünyanın Trendlerini Belirlemek İstiyor

Geçtiğimiz günlerde yayına giren Trend.ly, son derece basit ara birimi ile kullanıcıların oylarıyla dünyanın trendleri hakkında söz sahibi olma ve değişen eğilimleri görme imkanı sunuyor.

Trend.ly projesinin arkasında Fizy.com'un kurucusu Ercan Yaris ve internet sektörünün tecrübeli isimlerinden Okyar Özlüpınar yer alıyor. Ercan Yaris'in sahip olduğu CSR ile Okyar Özlüpınar ve Onur Akagündüz'ün sahip olduğu İKİO girişiminin ortaklığı olarak hayata geçen Trend.ly kısa sürede büyük ilgi gördü. Bu yeni projeyi daha yakından tanımak için Ercan Yaris'e Trend.ly'yi sorduk.

Ümit Öncel: Öncelikle tebrikler ve yeni projeniz hayırlı olsun. Bize Trend.ly'yi biraz tanıtır mısınız?

Ercan Yaris: Trend.ly dünyadaki tüm trendleri takip edebileceğiniz, beraberinde trendleri kendi oylarınızla belirleyebileceğiniz bağımsız ve uluslararası bir Türk girişimidir.

ÜÖ: Trend.ly nasıl doğdu? Fikir nereden çıktı?

EY: Evde Playstation oynuyorduk; "Abi Trend.ly diye bi domain var ne yapalım" diye başlayan sohbet bu hale geliverdi, biz de anlamadık :)

ÜÖ: Trend.ly'nin özellikle ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bir hedef kitlesi var mı?

EY: Tüm dünyadaki internet kullanıcıları! Çünkü herkesin görüşüne hitap eden bir başlık zamanla oluşacak.

ÜÖ: Trend.ly çok kısa süre önce yayına başladı. Belki henüz çok erken ama ilk tepkileri değerlendirme imkanınız oldu mu?

EY: Belli başlı sosyal ağ sitelerinde yazdığına göre insanlar üzerinde bir çeşit hastalık yaratıyormuş :) Hep beraber göreceğiz.

ÜÖ: Şu anda Trend.ly'de özellikle öne çıkan karşılaştırmalar dikkatinizi çekti mi? Kullanıcıların özellikle ağırlık verdiği konular var mı?

EY: Gündem dolayısı ile İsrail ile ilgili başlıklar ve Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda oynayan sporcular ile ilgili karşılaştırmalar ilk günlerde dikkat çekti. Bununla beraber dünyada her zaman rekabet açısından ilgi çeken marka, kişi ve kurumlar (ör: Fenerbahçe vs. Galatasaray, Apple vs. Microsoft)  popüler başlıklar arasında ön plana çıkmaktadır.

ÜÖ: Yine değerlendirmek için belki henüz erken olabilir ama kullanıcıların site üzerindeki karşılaştırmalarını Facebook ve Twitter'da paylaşma oranları tahmin ettiğiniz düzeyde mi? Kullanıcılar şu aşamada karşılaştırmaları paylaşma mı yoksa kendilerine saklama eğilimi mi gösteriyorlar?

EY: Öncelikle belirtmek isteriz ki sosyal ağlarda sistemin kullanımını arttıracağını düşündüğümüz Facebok, Twitter, Friendfeed vb uygulamalar henüz yapım aşamasında ve çok kısa bir süre sonra hayata geçecek. Şu an için mevcut olan "paylaş" fonksiyonunun bile oldukça fazla kullanıldığını göz önüne alırsak, bu uygulamalar hayata geçtiğinde sahip olacağımız verinin büyüklüğü ve değeri oldukça fazla olacak.

ÜÖ: Bir süredir özellikle Facebook gibi sosyal ağ sitelerinin gizlilik politikaları çok eleştiriliyor. Bu nedenle genel olarak kullanıcıların gizlilik konusunda özel bir hassasiyeti oluştu. Trend.ly ve gizlilik konusunda neler söylemek istersiniz?

EY: Herhangi bir şekilde sitede oluşan verilerin satılması veya üçüncü parti şirketlere pazarlanması söz konusu dahi değildir. Bu konuda avukatlarımız tarafından hazırlanmakta olan gizlilik metnini kısa bir süre sonra sitede bulabileceksiniz. Bununla beraber sizler de fark etmişsinizdir ki Trend.ly'de oy verme işlemi için üye olmaya gerek bile yoktur. Üye olmak istendiğinde ise isim ve e-posta adresi haricinde hiç bir bilgi istenmemektedir. Bu şartlar altında Facebook'un işlediği iddia edilen kişilik hakları ihlali ile Trend.ly'de oluşan verileri benzetmek biraz ütopik olacaktır.

ÜÖ: Trend.ly'nin şu anki yapısında planladığınız değişiklikler, yenilikler var mı? Varsa bunları nasıl bir takvim içerisinde hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz?

EY: İlerleyen günlerde, Trend.ly'nin kullanımı arttıkça, daha özgür ve daha köklü özellikler ekleyebileceğiz. Bunları zaman takvimimizde çıkarttık ve yol haritamızı çizdik. Ancak bu ek özellikleri şirket gizliliği olarak görüyoruz ve şu aşamada ne yazık ki paylaşamıyoruz.

ÜÖ: Son olarak en çok merak edilen konulardan biri; Trend.ly'nin gelir modeli nasıl olacak?

EY: Trend.ly reklam üzerinden para kazanmayı hedefleyen bir mecra değil, gelecekte ismini çok fazla duyacağınız uluslararası bir araştırma şirketinin ilk adımıdır. Gelir modelimiz elbette var ancak bunu şu aşamada henüz sadece biz biliyoruz, kimseyle paylaşmamaya özen gösteriyoruz. İlerleyen günlerde hep birlikte görebileceksiniz :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.