.co Uzantılı Alan Adlarının Satışı Başlıyor
Alan Adı

.co Uzantılı Alan Adlarının Satışı Başlıyor

İnternet sektörünün en önemli ekonomilerinden biri olan alan adı pazarında yeni bir parsel açılıyor. Kolombiya hükümetine ait .co uzantılı alan adları uluslararası satışa çıkartılıyor. Üç aşamada satışa çıkacak olan alan adları, ilk aşamada şirket ve markaların satın almaları için 26 Nisan - 10 Haziran tarihleri arasında satışa sunulacak.

.co alan adı satışlarının 21 Haziran - 13 Temmuz arasında yapılacak olan ikinci aşaması açık artırma usulüyle gerçekleştirilecek. Deeğerli alan adlarının açık artırmayla satışının ardından 20 Temmuz'da .co alan adları Godady, register.com, dostster gibi anlaşmalı alan adı sağlayıcılarında genel satışa sunulacak.

.co alan adları İngilizce şirket (company) kelimesinin kısa haliymiş gibi bir izlenim yarattığı için değerli sayılabilir. Diğer taraftan .com yazarken en çok yapılan yazım hatalarından biri .co yazmak olduğu için de özellikle alan adı piyasasının önemli oyuncularının dikkatini çeken bir konumda.

Alan adı pazarını hareketlendirecek .co, özellikle açık artırma aşamasında takip edilmeye değer olacaktır.

Yorumlar (33)
 1. Ali Furkan Ali Furkan

  Acaba tescil ücreti ne kadar olacak?

 2. Western Western

  Türk şirketler .co domain adını alırlar mı? Heralde aş uzantılı bir ad olsaydı Türkiye'de çok daha rağbet görürdü.

 3. Erdem Dağlar Erdem Dağlar

  Türk şirketler pek rabet gösterirmi bilinmez ama global şirketlerin büyük rağbet gösterecekleri bir uzantı olduğunu bende düşünüyorum. Heyecanla açık arttırma aşamasını bekliyorum zevkli bir takip olcak :)

  1. Katılıyorum =)

 4. Ahmet Bostancıoğlu Ahmet Bostancıoğlu

  Peki, günün birinde bizde de -Avrupa'da olduğu gibi- sadece ".tr" uzantılı alan isimleri görebilecek miyiz? Yani, "ahmet.com.tr" yerine sadece "ahmet.tr" uzantılı bir alan adı olacak mı?

  1. Malasef ODTU nün elindeyken sistem zor ama TK ya geçerse olabilir.

   Co uzantısı her yeni alan adı uzantısının çıkışında olduğu gibi standart olarak premium satışı gerçekleştriyor bi çeşit ilgi çekme ve reklam .pro ve .tc de bu şekilde olmuştu. Kıvılcım istanbulluoğlu premium açık arttırmaya katılıcakmı merak ediyorum .pro uzantısının premium domainlerinden almıştı.

   Ama genel olarak bu uzantınında pek tutulacağını zannetmiyorum.Almanların .de uzantısı ülke bazında hala birinci sırada,onlarında de uzantılarının dünya çapında bu kadar tutmasına anlam veremiyorum.

   1. Aziz Yesilyurt Aziz Yesilyurt

    ülkelerini ve dillerini sevmeleri ve korumaya calismalari desek.

  2. çok güzel bi soru

 5. .co alan adları .com a yakın olması sebebiyle ciddi bir rekabette sebep olacağını düşünüyorum , global ortamda minimum değerleri ne olacak bu konuda bilgi varmı ?

  20 Temmuz u herkes iple çekeceğe benziyor. Paylaşım ve haberiniz için çok teşekkür

 6. Erdemir Erdemir

  İlk kapacağım domain cocacola.co

 7. domain squatterler uzuun domain listelerini hazırlayıp kayıtlara başlamak için kollarını sıvayıp bekliyorlardır.

  ayrıca .co seslenirken .com ile karışabileceğinden pek cazip olmayacak gibime geliyor

 8. ".co alan adları İngilizce şirket (company) kelimesinin kısa haliymiş gibi bir izlenim yarattığı için değerli sayılabilir."

  bu herşeyi anlatıyor aslında. Şirketlerin çok rağbet göstereceği bir uzantı olacağını tahmin ediyorum.

 9. :) kalırmı acaba ?

 10. .co ve .com hem yazılış hem söyleniş açısından çok fazla karışıklık yaratıyor. premium domainler yine alınacaktır ama pek tutulacağını sanmam. alanın elinde kalacaktır.

 11. Güzel bir uzantı.Şuanki domain'lerde jenerik sayısı az.Belki bundan bir tane yakalayabiliriz ;)

 12. Bence çok ilgi uyandıracak bu domain uzantısı.

  En azından istediği domainlere ulaşamayıp .ws .bilmem ne almak istemeyenler için iyi bir alternatif olacak.

 13. Koray Gülpınar Koray Gülpınar

  com yazılırken co yazılması şeklindeki hatadan dolayı parking işi yapanların yatırım yapacağı bir uzantı olacaktır.

 14. Domain Usta Domain Usta

  CO uzantısının en büyük avantajı şüphesiz COMPANY'nin kısaltması olarak kullanılması...

  Ancak burada önemli bir nokta var:

  Eğer şirketinizin sitesini site.co yapacaksanız 2 kere düşünmeniz gerekir. Genel internet kullanısının bilmediği bir uzantı ve okuyanlar şunu düşüneceklerdir: yanlışlıkla co yazılmış, herhalde doğrusu com olacaktı...

  Ama yine de önemli bir uzantı olabilir...

 15. Ben tutacağı düşüncesindeyim. Şimdiden 3 tane için ön başvuruyu yaptım. İhalede alan çıkmazssa Temmuz ayında bende kalır :D

 16. Caner Gürçay Caner Gürçay

  Satış fiyatı: 237+8$

  İsim başlı başına bir yatırım olmalıki alınsın bence bizim türkler bu kadar para bağlamaz domaine..

 17. Istanbul Travel Istanbul Travel

  www.istanbulhotels.com bize ait bunun co uzantilisini almak icin ne yapmak gerekiyor

  ayni sekilde sirketime ait olan www.packagetoursturkey.com ve www.bosphoruscruise.com domainlerinin de co uzantılarını almak isterim.

 18. Türkçe Arama Motoru Türkçe Arama Motoru

  Düşünün kartvizite [email protected] yazdınız, maillerin belki de tamamı [email protected] a gidecek, ülkemizde .com uzantısının bu kadar bilinmesine neden olan reklamı hatırlayın "superonline.com"

  Bence .cc , .ws veya .pro nun akibeti ne olduysa .co içinde aynısı olacak.

  1. co uzantıların idn i alınamıyor.

 19. Fiyatlari Sitesi Fiyatlari Sitesi

  isimtescil.net'ten gelen bilgi mailenden sonra 1-2 alan adı sorgulattım ve tek 1 domain yıllık olarak 60TL ye tescil ettiriliyor.. çok fazla... şenerik bir domain olması gerek belki... verilir ama pahalı bir rakam..

 20. Yenilik Iyidir Yenilik Iyidir

  3 domain ve iyi parçalandım :s

 21. arkadaşlarla beraber toplam 20 domaine yakın aldık isimtescil yüzünden çok güzel bir domaini 2 dk ile kaçırdık.

  ödeme kısmında .co uzantısı olduğu için hatalar verdi sonra domainimiz alınmıştı. İsimtescil mi alıyor bilmiyorum ama öyleyse büyük fiyasko var. elimizde çok güzel .co domainler oldu. diğer uzantılara göre daha şanslı olacağını düşünüyorum. en azınadn büyük markalar alacaktır. almak zorunda kalacaktır.

  keşke ön siparis verseydik.

 22. www.privatetoursinistanbul.com domainim var bunun co uzantilis almak mantiklim???

  yada google com dişinda başka uzantilar kabul ediyormu.. lutfen bana bu konuda yardimci olun.. ona gore ratami cizecem..

  herkese kolay gelsin

 23. Ssk Hizmet Sorgulama Ssk Hizmet Sorgulama

  co uzantılarının bile bir çoğu alınmış değerli olarak sorguladığımda tescilliydi ve fiyatıda com adresine göre çok yüksek

 24. Şiir Şiir

  Sürekli yeni domain uzantılarının çıkması artık baymaya başladı. Çünkü hangi birini alacağımızı takip edemez olduk.

 25. Domainom Domainom

  Ve aradan bir seneden fazla vakit geçti: .CO uzantılı domainlerin kayıta açılmasından bir yıl sonra neler olduğu ile ilgili yazılar için:

  1. CO Uzantıda Bir Yıl Doldu! Peki Şimdi Ne Olacak http://www.domainom.com/20110715/co-uzantida-bir-yil-doldu-peki-simdi-ne-olacak)

  2. Google G.CO Domainini Satın Aldı: Zamanlama Mükemmel! http://www.domainom.com/20110720/google-gco-domainini-satin-aldi-zamanlama-mukemmel)

 26. Erhan D.celik Erhan D.celik

  Oncelikle boyle bir hizmet verdiginiz icin tesekkurler. Benim sorum biraz farkli, istanbul uzantili birkac tane web sayfam var mesela www.istanbulassist.com ve www.istanbulairportassist.com

  2012 de uzantisiz domainlerin acik artirma ile satilacagini soylediler, istanbul domainini alan kisinin benim domainlerim uzerinde yaptirimi olur mu?

  Tekrar tesekkurler.

 27. .co uzantılı domainlerin com gibi faydası yok gördügüm kadarı ile fakat bazı konularda ilk sayfalarda oldugunuda görmekteyim. Siz .co uzantıyı önerir misiniz? teşekkür ederim

 28. Borusan Liman Borusan Liman

  Domain satışları direk microsoftan alan şirketler varmı Türkiyede ?