"Fuck Off" Bereketli Geldi... Gün Yahoo!'nun Günü!

Yahoo'dan aynı gün içinde birden çok haberin çıkması sık rastladığımız bir durum değil. Yahoo, bugün Nokia ile bir hizmet ortaklığı anlaşması yaptı, Yahoo Personals'ı kapattı onun yerine Match.com ile bir işbirliğine gitti ve bu kadar haber yetmezmiş gibi bir de Endonezya merkezli bir Foursquare klonu olan Koprol'u satın aldı. Aynı gün içinde Techcrunch Disrupt'a katılan Yahoo CEO'su Carol Bartz, söyleşinin sonlarına doğru Michael Arrington'a "fuck off" dedi. Yazının sonunda videoyu paylaşacağız :) Şimdi haberlerin detaylarına geçelim...

Açıkçası uzun süredir Yahoo hakkında bu kadar çok haber almamıştık. Yahoo, Nokia ile bir çeşit ürün değişim anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre gelecek yıldan itibaren Yahoo araması ve e-posta hizmetleri Nokia'da vasayılan olarak seçili gelecek. Bunun karşılığında Yahoo, Maps'te Nokia Ovi'nin haritasını kullanacak. Yahoo zaten bu iş için Navteq isimli bir şirketi kullanıyor ki şirket, 2007'de Nokia tarafından 8.1 milyar dolara satın alınmıştı.

Yahoo, Amerika'da en çok e-posta kullanıcısına sahip olan şirket, Nokia ise Avrupa'daki yüksek pazar payını Amerika'da yakalayamadı. Anlaşma bu açıdan Nokia'nın Amerika'da, Yahoo'nun da Avrupa'da yayılmasını amaçlayan bir kazan-kazan anlaşması olarak kabul edilebilir.

Yahoo'dan gelen ikinci haber, Yahoo'nun arkadaşlık sitesi Personals'ı kapatarak yerine Match.com ile ortaklığa gitmesi. Personals.yahoo.com adresine giren kullanıcılar direkt olarak Match.com on Yahoo sitesine yönlendiriliyor. Match.com, 1995 yılında kurulmuş ve hali hazırda MSN içinde aynen Yahoo'daki gibi bir servis sunuyor. Açıkcası Yahoo içerisinde bir arkadaşlık servisinin olması, Yahoo'ya pek birşey kazandırmayacaktı. Bu açıdan Yahoo'nun Personals'tan bir anlamda kurtulması doğru bir karar olmuş.

Yahoo'ya dair günün üçüncü haberi ise Endonezya merkezli Foursquare klonu Koprol'u satın alması. Koprol, Endonezya'da popüler olan ve cep telefonu web tarayıcısı üzerinden çalışan lokasyon bazlı bir servis. Daha önce Foursquare'i satın alacağı konuşulan Yahoo, amacına ulaşamayınca farklı diyarlarda aynı işi yapan bir girişimi satın aldı. Yahoo'nun Nokia anlaşmasında olduğu gibi Koprol satın almasında da şirketin global yayılma politikasının olduğunu söyleyebiliriz.

Yahoo ile ilgili son haberimiz ise Carol Bartz'ın Techcrunch Disrupt'ta yaptığı söyleşiydi. Carol Bartz, Michael Arrington ile yaptığı söyleşide Yahoo hakkında pek çok konu hakkında konuşurken, ikilinin birbirleriyle tatlı sert didişmesinin izleyenleri epeyce eğlendirdiğini söyleyebiliriz. Söyleşiye damga vuran olay ise Carol Batz'ın söyleşinin sonlarına doğru Arrington'a "fuck off" demesiydi :) Söyleşinin tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.