Aklınızdakileri Yönetmek İçin: Mindin.me

Aklınızdakileri Yönetmek İçin: Mindin.me

Eski iş arkadaşım ve sosyal medyada takip ettiğim isimlerin başında gelen Murat Esenli ile geçtiğimiz günlerde Mindin.me adlı servisini kapalı beta kullanıma açtı. Kendisiyle Webrazzi adına röportaj yaptım ve merak edebileceğiniz konuları sordum.

Bir yapılacaklar listesi uygulamasından öte, kullanıcıların her türlü konuda notlarını tutabildikleri Mindin.me'yi denemek isteyenler için yazının sonunda nasıl davetiye alabileceğinizin de bilgisi bulunuyor.

Serkan Ünsal: Murat merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

Murat Esenli: Uzun yıllar, bilgi işlem projelerinde sistem ve iş analistliği görevlerinde bulundum. Bankacılık ve Telco sektörelerinde, Türkiye’deki ilk mobil pazarlama projelerinde çalışan kişilerden biriyim. En son uluslar arası bir şirkette lojistik yöneticliği yaptım ve 4 ay önce ayrıldım. Şu anda mindin.me ve Marka Sizsiniz projelerime ağırlık vermeye çalışıyorum. Girişimciliği, yeni ve yaratıcı fikirler keşfetmeyi, okumayı, araştırmayı severim.

S. Ü.: mindin.me'yi bir iki cümle ile nasıl özetleyebilirsin? Benim aklıma ilk gelen mindmap ile ToDo karışımı bir servis gibi gözüktü. Servis tam olarak nereye oturuyor?

M. E.: Önce düşünüyoruz sonra harekete geçiyoruz. O nedenle düşünce dünyamıza sahip çıkmamız, yönetmemiz önemli. Ofiste, evde, yolda, kitap okurken, alışveriş yaparken, tatilde v.s. her yerde düşündüklerimizi, hatırlamak istediklerimizi, yapılacaklar listemizi kaydetmemiz ve bu kayıtlara çok hızlı ulaşmamız çok önemli.

Mindmap daha çok beyin fırtınası ve çıkarımlar elde etmek için kullanılıyor ve uzun bir süreci var. Mindin.me bu kategoride değil. Ama sadece to do list uygulaması da değil. Düşündüğümüz, hatırladığımız kayda değer her şeyi çok hızlı yazarak, etiketleyerek ve kayıt tipi butonuna basarak kaydedebileceğimiz bir uygulama. Yani bir öğretmen öğrencileri için, bir doktor hastaları ya da akademik bilgileri için, bir öğrenci dersleri için, bir blogger yazıları, araştırmaları için v.s. bu uygulamayı çok rahat kullanabilir. İstediği zaman, istediği eski kayda ulaşabilir ve güncelleyebilir.

Buna benzer bir çok uygulamayı kullandığımızda, ilk önce işlem kategorisi seçilir, sonra tüm detayları isteyen bir ekran çıkar, sonra kaydedilir, tüm kayıtlara ulaşmak için de sayfa sayfa dolaşılır. Doğru değil mi? Fkat Mindin.me uygulamsında düşündüğün, hatırladığın, hatırlamak istediğin herhangi bir şeyi hemen yazabilecek ve kayıt tipi butonuna yazarak kaydadebileceksin. Tüm kayıtlara bakmak ve datay düzenlemeleri yapmak için sayfanın aşağısına inmek yeterli.

S. Ü.: Kimler mindin.me için hedef kitle diyebiliriz? mindin.me en çok kimin işine yarayacak?

M. E.: Şaka gibi zannedilebilir ama hedef kitleyi şu şekilde tanımlamıştım blogta.

  1. Tembeller
  2. Çok yoğun kişiler
  3. Bilgisayarda ve internette uzun süre iş yapmak istemeyenler
  4. Her şeyi not almak isteyenler
  5. Düşündüklerini kayıt altına almak ve bu notlarını özenle düzenleyerek takip etmek isteyenler
  6. İş ve özel yaşamını ayrı ayrı ele almak isteyenler
  7. Kategori ve etiketleme gibi yöntemlerle düşünce dünyalarını daha analitik şekilde yönetmek isteyenler

İş ve özel hayatında çok fazla not tutması ve bunları takip etmesi gereken kişiler için diyebiliriz kısaca. Yöneticiler, akademisyenler, girişimciler, bloggerlar v.s.

S. Ü.: Global ve yerel rakip olarak kimleri görüyorsun?

M. E.: Türkiye’den bu şekilde bir uygulama çıktığını hatırlamıyorum. Şirketler intranetlerinde buna benzer uygulamalar yapıyorlar. Zaten hedefimizde bu uygulamayı şirket intranetine entegre ederek sunmak da var. Dünya çapında bu tip uygulamalar çok fazla ve çok geniş ve paralı üye ağına sahip olanlar da var. Ama burada isim vermeye gerek yok, konuya meraklı olanlar birçoğunu biliyor zaten.

Mindin.me bazı noktalarda diğerleri ile aynı gibi görünse de tüm fonksiyonları bir arada sunması, hızlıca kayıt yapılabilmesi, hızlıca eski kayıtlara ulaşılabilmesi ve düzeltme yapılabilmesi gibi özellikleri ile farkını ortaya koyacak gibi.

Herkes önce düşünce tipinden yola çıkıyor ve kaydetmek için sayfalar gezdiriyor. Ulaşmak için ise daha uzun süreçler var. 2. Fazda paylaşım ve tag sorgulama işlemlerini daha da geliştireceğiz. Bu şekilde kişisel Google gibi bir kişisel dijital kütüphane çıkacak diye düşünüyoruz.

S. Ü.: mindin.me'yi rakiplerinden ayıran en önemli özellik ne olacak ? Rekabette neyi ön plana çıkarmayı düşünüyorsunuz?

M. E.: Bastlik, hız, kullanılabilir tasarım ve bir çok fonksiyonun aynı uygulama üzerinde kullanıcıya hizmet vermesi.

S. Ü.: İş modeli nedir? Site ücretli mi?

M. E.: Genelde bu gibi projelerin iş modeli ücretli üyelik olur bilirsiniz. Biz de ileride bu şekilde ücretlendirmeyi düşünüyoruz. Fakat  gelir modeli açısından güzel fikirlerimiz var ama şimdilik burada birini ileteyim. Önemli, herkesin araştırmakla zor ulaşacağı bazı bilgileri, fikirleri kullanıcıların ücretli olarak paylaşıma açması gibi. Şaşırmayın, bilgi çok değerli. Örneğin bir yazılımcı bazı kodlarını ve teknik bilgilerini ücretli paylaşabilir. Bir danışman bilgi notlarını ücetli paylaşabilir. Neden olmasın?

S. Ü.: Logo dikkatimizi çekti, neyi temsil ediyor?

M. E.: Balık hafıza ironisini yansıtmak istedik. O nedenle balığın beyin kısmında mindin.me olsun istedik. Gerçekten insan çok unutan, atlayan, yapılacak listesini çok iyi yönetemeyen bir varlık. Aynı zamanda balığın esnekliği, hızı ve akışkan olması bize ilham verdi diyebiliriz.

S. Ü.: Çok teşekkürler, bu arada X kullanıcımıza beta davetiye sürprizini de açıklayalım istersen.

M. E.: Evet, Webrazzi başlıklı bir e-postayı info (at) mindin.me adresine yollayan ilk 50 kişiye mindin.me kapalı beta davetiyesi gönderiyoruz.

Beta kaydınızı mindin.me anasayfadan yapabilir ya da info (at) mindin.me adresine e-mail göndererek talep edebilirsiniz

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.