Program İndirme ve Bilgi Paylaşımı İçin: Programlar.com
Bilgi Kaynakları

Program İndirme ve Bilgi Paylaşımı İçin: Programlar.com

Programlar.com, kapsamlı bir program indirme ve bilgi paylaşım sitesi olarak kendini tanımlıyor. Programlar.com bilgisayarlarımızda kullandığımız her türlü programı inceliyor ve kendi sunucularında tuttuğu programları kullanıcılarına sunuyor.

Programlar.com; Komikler.com, Zaplat.com, Fotzilla.com gibi girişimlerin kurucusu Erdem Usul'un da ortağı olduğu PCkolog tarafından hayata geçirilmiş. Konuyla ilgili Sanalika'nın da ortağı olan Erdem Usul'dan çeşitli bilgiler aldık.

Öğrendiğimize göre şirket, Programlar.com ile başlattığı nitelikli içerik oluşturma sitelerine önümüzdeki dönemde 2 farklı projeyle devam edecek. PC, konsol ve mobil oyun dünyasını konu alacak olan Oyunindir.com'un Nisan ortasında hayata geçirilmesi için çalışmalar devam ederken mobil uygulamaları inceleyecek olan Uygulamalar.com'un alan adı da satın alınmış. Şirketin mobil uygulamalara olan inancının altını bu noktada özellikle çizmekte fayda var. Burada oluşturulması planlanan platform da aslında bu inancın bir yansıması.

2008 yılından beri geliştirilmekte olan Programlar.com'daki programlar windows, mac, linux, mobil ve web tabanlı programlar ana kategorilerine ayrılmış. Bunun yanında programların yaptığı işe göre alt kategorileri de bulunuyor. Site çeşitli programları listelemenin  yanında haberler, eğitimler, makaleler, incelemeler, soru-cevap gibi farklı bölümleri de bünyesinde barındırıyor.

Sitede haberler bölümünde yazılım dünyasına dair güncel gelişmeler sunulurken, makale bölümünde yazılımları etkin ve efektif kullanma tüyoları, karşılaştırmalı makaleler ve detaylı incelemeler ile birarada sunuluyor. Soru-cevap bölümünde programların kullanımından alınan hatalara kadar pek çok başlıkta konunun uzmanları sorulara cevap vermeye çalışıyor.

Beta yayınına 15 Ekim 2009'da başlayan site 3200 üyeye ve  5 ay gibi kısa bir süre içinde aylık 306 bin ziyaretçi, 770 bin sayfa görüntülemeye ulaşmış. Burada elbette sahip olunan popüler sitelerde (örnek: zaplat.com) yayınlanan reklamların etkisi büyük.

Türk internet pazarında boş ve fırsat olarak kabul edebileceğimiz bir alanı doldurmaya hazırlanan Programlar.com, uzun soluklu devam eder ve izlediği vizyon çerçevesinde içeriğini zenginleştirmeyi sürdürürse kalıcı ve başarılı bir platform olarak sektörde değer yaratabilir.

Yorumlar (14)
 1. Tarık Tarık

  Domain olarak çok jenerik bir isme sahip. Reklam gücüyle başarılı olabilir.

 2. Muammer Muammer

  download.com a çok benziyor, hatta aynısı diyebilirim

 3. Kartal Kartal

  Tasarım olarak çok görsel ve etkileyici. Kısa zaman içinde cabuk geliştirdiler. Çok başarılı bir proje.

  Tebrikler.

 4. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Sitenin tasarımı oldukça başarılı. Domain zaten işi bitiriyor. Bence tamindir.com'u darma duman eder. En azından site gözü yormuyor, ordan burdan adsense reklamları fırlamıyor. Adam gibi site yapmışlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Helal olsun..

 5. Alper Zorlu Alper Zorlu

  Programlar.com biraz daha geliştirilse vazgeçilmez sitelerden biri haline gelebilir. Özellikle eğitim tarafına daha çok içerik gerekli. Başarılar dilerim.

 6. Iki Yazar Iki Yazar

  Ismi güzelmiş.umarım başarılı bir site.arşive aldım

 7. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  özellikle domaini çok beğendim. marka olunacaksa böyle olunur. başarılar.

 8. Mustafa Mustafa

  domain güzel,görsellik güzel.başarılı olacağından kuşkum yok.

 9. Mustaa Mustaa

  Görsel açıdan içerik açısından ve hız açısından gerçekten başarılı bir program sitesi olmuş. Ama oyunindir.com'u merakla bekliyorum. Erdem usulada sektöre kazandırmış olduğu başarılardan dolayı teşekkür ediyorum.

 10. Tuncay Cafer Tuncay Cafer

  Tasarımı şimdilik idare eder lakin daha güzel

  olabilirdi oda ilerde diyelim daha fazla başarı

  bekliyoruz =)

 11. Ibrahim Ibrahim

  Bu tip siteler şahsen hiç ilgimi çekmiyor, çoğumuz zaten programı gibip orjinal sitesinden indirmeyi yada warez sitelerden indirmeyi tercih ediyor.

 12. Alpaslan Şahin Alpaslan Şahin

  Özellikle programcılar için güzel fırsatlar yaratabileceğine inanmaktayım. Masaüstü veya Mobil programcıların veya uygulama geliştiricilerin bu tür platformlar sayesinde güzel gelirler elde edebilecekleri bir gerçek.

 13. Deliblog Deliblog

  Domainleri pırıl pırıl parlıyor gerçekten :)

 14. Oyun Yukle Oyun Yukle

  domain olarak iyi