Twitter Doydu, Şimdi Ne Olacak?
Arama
Sosyal Medya

Twitter Doydu, Şimdi Ne Olacak?

Twitter 2009’da dünyanın en çok adı anılan servislerinden biri oldu. İnanılmaz bir çıkışla kendini zirvede bulan servis şimdilerde bir doygunluk yaşıyor.

Son paylaştığımız istatistikler Twitter’ın kendini dışarıdan beslediğini gösteriyordu.  Bir gelir modeli geliştirmekten geri kalarak kendini popüler olmanın cazibesine kaptıran Twitter, Facebook‘a kıyasla kullanıcıları da içerde tutamayan bir yapıya sahip. Bunun nedenini servisin özellik bakımından oldukça basit+kişisel kalmasına ve Twitter Api‘sinin dış kaynaklarda etkin kullanılabilmesine bağlıyorum. Bunlar da kullanıcıların Twitter’ı dışarıdan alternatif servislerle kullanmaya yöneltiyor.

An itibariyle OneForty üzerinde 21 kategoride 2277 Twitter aracı mevcut ve bunlar arasında aklınıza gelen/gelmeyen çok farklı araçlar var. İşte bu uygulamalar Twitter’ın trafik yükünü almakla kalmıyor, onun kazanabileceği tüm gelir kalemlerini de kendi hesaplarına yazıyor. Öyleki adında Tweet geçen servisler hemen üst sıralara çıkıyor.

Bir de Twitter’ın son popüleritesine bakalım:

twitter trends 1

Twitter’in 2009 2.yarı performansı aslında çok parlak değildi. Konu bazı bloglarda tartışılırken, aşırı hızlı büyümenin ardından gelecek bir yavaşlama zaten kaçınılmazdı.

twitter trends 2

Özellikle Amerika’da Twitter’a bir doyumun yaşandığını bu (Google Trends, Quantcast ve Compete ) grafiklerden net şekilde görebiliyoruz.

twitter trends 3

Twitter’ın dünya genelinde gelişmesini ise keşfedilme zamanına göre normal karşılamak gerek. (Bkz:Türkiye) Nielsen’in raporunda %60 Twitter üyesinin ilk ayda Twitter’ı terkettiğini bilmek de Twitter.com’un artık bir durgunluk yaşadığının kanıtı.

Ama tüm bunlar Twitter’dan umudu kesmeye yetmiyor. Çünkü Twitter küresi üzerinde dönen tüm bulutlar ona bağımlı ve dolaylı yoldan onun büyüdüğünü de gösteriyor. 2008-2009 arasında yakaladığı %1000 üzerindeki büyüme ile Facebook’a rakip olan Twitter’a aşinalık kazanıldığı artık bir gerçek.

Diğer taraftan Twitter’ın lokasyon bazlı planlarına yönelik olarak Mixer Labs‘ı $5.2 milyon bedelle satın alması ve bunu takip eden $5.17 milyon değerindeki yatırım da Twitter’ın yeni birşeyler yapacağına işaret ediyor.

Bana göre şişirilmiş bir maddi değeri olan ve bunun sıkıntısını bilen Twitter, 2010’u bunun hakkını vermek için kullanacak. Artık bizim de kullanabildiğimiz FourSquare gibi lokasyon etiketleme mantığında çalışan servislerin bu yıl popüler olacağına şüphe yok. Tabi, biz önce Twitter’ı hazmedeceğiz ama “Küçük Mavi Kuş” doydu, şimdi yediklerini gösterme zamanı…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. Eren Emre Kanal dedi ki:

  Aslinda Twitter gelir modeli gelistirmedi degil. Aksine gecen sene hesaplarina Google ve Bing cephesinden gecmis guzel meblagda paralar da mevcut.

  Twitter’in oncelerde yasadigi inanilmaz -gercekten inanilmaz- buyume hizi buyuk bir govde gosterisiydi, neler yapilabilecegine dair. Eger gecen senenin sonlarina bakarsak gorecegiz ki Twitter eskisi kadar buyumek icin de caba serfetmedi. Dolayisiyla “doydu” demek pek de dogru olmaz. Sadece bilincli olarak yavaslatildigini dusunuyorum.

  Kisisel fikrim, 2010 yilinda Twitter’i gecen sene duydugumuzdan daha cok duyacagiz.

 2. Cemil Günel dedi ki:

  Bu yazıya benzer bir yazıyı ben de blogumda yazmıştım. Burada da böyle bir yazı okumam düşüncelerimde yanılmadığım gösterdi.
  Bence twitterdan insanlar sıkılıyor artık arkadaşlarını davet edecekleri bir yer olarak görmüyor. Twitter bu sene artık daha eğlenceli bir şeyler bulmalı hatta yer bazlı servislerden bile fazla belki de sosyal oyun olayına girmeli.
  Saygılar.

 3. şenol dedi ki:

  Facebook’u anladık kötüde olsa reklamlardan hediye ikonlarından vs. bi gelir modeli oluşturdu,acaba twitter nası bi gelir modeli oluşturucak bu kadar yatırımın karşılığını verebilecek doğrusu merak ediyorum.

 4. Eren Emre Kanal dedi ki:

  Konuyla ilgili olarak, dun Twitter’in en cok kullanildigi gun olmus.

  http://twitter.com/ev/status/7688074923

 5. Cemalettin Kunduracı dedi ki:

  webrazzi’de okumak ve tartışmak üzere “sosyal medya” ve bilhassa “twitter”, “friendfeed” konularına değinmeyen yazılardan bizi mahrum bırakmayın lütfen.

  zira çok sevdiğim halde defalarca dinleyip usanma noktasında geldiğim şarkılar gibi oldu webrazzi içeriği.

 6. Raif dedi ki:

  Twitter gibi saçma sitelere insanlar neden üye olur anlamam. En başından beri gereksizdi öyle olmaya da devam edecektir.

 7. yaşar acar dedi ki:

  bende twitter’ın bir düşüş yaşayacağına katılıyorum, umarım 2010 da yeni bir websitesi patlama yapar ve bu yılda o siteyle oyalanalırız. =)

 8. Raif dedi ki:

  Bu yıl olmazsa gelecek yıl video blog sitelerinin patlama yapmasını bekliyorum.

  Bu konuda yazı var mı webrazzi.wpengine.com’da ?

 9. Enes Kaya dedi ki:

  Çok durağan ve basit bir yapısı var.Bence bir çok uygulamayla geliştirmeleri lazım.

 10. Aytac Zeren dedi ki:

  İlk popülerleştiği günden beridir tweeter’ın bir balon olduğunu savunuyordum ve savunmayada devam edeceğim. Bunu yapan adam da sırtını bir risk sermayecisine dayamış olmasına rağmen ne hikmetse webrazzi dahil her yerde dahi olarak ilan edildi.

  Haa diyeceksiniz ki, “kardeşim sende sitende öven bir yazı yazmışsın”… Elbetteki fayda sunan bir yönü var ama bu kadar reklamı yapılan ne olursa olsun kullanılır.

  Birde her önüne gelenin web girişimcisi olduğu günümüzde artık yeni bir site duymaktan bıkmış durumdayım gerçektende. Resmen içim bunaldı. Üç beş adam bir araya gelip bir site açıyorlar sonrada risk sermayecisi arıyorlar. Bu işler o kadar basitleşti ki, kafası basan basmayan herkes bu işe soyundu.

  Bu trend de bitecek. Zaman herşeyin ilacı.

Bir Yorum Yazın