Twitter Nerede Tweet'lediğinizin Bilgisini Tutacak!

Twitter Nerede Tweet'lediğinizin Bilgisini Tutacak!

Twitter bugün blogunda yaptığı açıklamayla yakın bir gelecekte kullanıcılarının yer bilgilerini de tutabileceğini açıkladı. Coğrafi etiketleme olarak bildiğimiz teknolojiyi  gerçekleştirmek amacında olan Twitter, bu hizmeti tabi ki opsiyonel olarak yapacak. Varsayılan olarak kapalı gelecek olan özellik kullanıcı isteğine bağlı olarak açılıp kullanılabilecek.

Bir tweet gönderildiğinde enlem ve boylam bilgilerinin de kaydedilmesi şeklinde çalışacak olan özellik, üçüncü parti uygulama geliştiriciler için bulunmaz nimet olacaktır.

Yapılan açıklamaya göre ilk önce Twitter API'sine eklenecek özellik, geliştiricilerin kullanımına sunnulacak. Bir süre sonra da Twitter ana sayfasına ve mobil uygulamalarına eklenecek. Anı etiketlemek üzere kullanılan Twitter'ın yer bilgilerinin de tutulmasıyla birlikte kurgulanabileceği onlarca uygulama akla geliyor. Asıl işin geliştiricilerin üzerine düştüğünün farkında olan Twitter açıklamanın büyük bölümünü geliştiricilere ayırmış.

Twitter yer bilgisini ne şekilde alacağı açıklamada yer almıyor ancak biraz düşünüldüğünde mobil cihazlar için GPS ilk akla gelen olarak kesinlikle kullanılacaktır. Başka çözümler de muhakkak bulunacaktır hatta belki Yahoo'nun FireEagle'ından da faydalanabilirler.

Lokasyon bilgilerinin tutulacak olması tabi ki güvenlik sıkıntılarını da beraberinde getiriyor. Ulusal medyada da zaman zaman yer verilen "Evde olmadığını twitterdan gördü, evini soydu" benzeri paranoyak haberler yeniden gündeme gelecektir. Twitter lokasyon bilgilerinin uzun süreler depolanmayacağını söylesede ne kadar bir süre depolanacağı hakkında bir bilgiye açıklamada yer verilmemiş.

Lokasyon bazlı servislerin 2009 ve 2010'da büyük önem kazanacağına daha önce Webrazzi'de çokca yer vermiştik. Twitter'ın lokasyon bilgisini paylaşacak olması ise olası uygulamaların çok daha kolay hayata geçirilmesine imkan sağlayacak ve geniş kitlelerin kullanımına sunacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.