Anket Oluşturmak İçin Kolay ve Sade Seçenek: JetAnket.com
Araçlar

Anket Oluşturmak İçin Kolay ve Sade Seçenek: JetAnket.com

jetanket-logo1Nokta A.Ş. tarafından satın alınan popüler fotoğraf komünitesi FotoKritik.com'un kurucusu Ozan Hazer bugünlerde yeni girişimi için yoğun olarak çalışıyor. Bilkent Üniversitesi'nde birlikte çalıştığı arkadaşı Batur Orkun'la ortak olarak hayata geçirdikleri girişim, şirketler için online anket ve oylama yapmayı kolaylaştıracak bir servis sunuyor. JetAnket.com isimli girişim hakkında detaylı bilgi aldığımız Ozan Hazer, yeni girişimi ile Türkiye'nin PollDaddy'si olmaya hazırlanıyor.

JetAnket-ana

Başlangıçta Türkiye pazarını hedefleyen JetAnket ile gelecekte global olarak da hizmet veriliyor olacak. Ücretsiz olarak belirli limitler dahilinde kullanılabilen servis, ücretli paketlerle daha profesyonel kullanım için yükseltimiş özellikler sunuyor.

jetanket1

Arayüzleri ile sadelik ve kolay kullanım sunan JetAnket, ayrıca gelişmiş anket seçenekleri ile de dikkkatimizi çekti. Anket editöründeki önemli özellikleri ile teknoloji anlamında değerli bir çalışma olduğunu düşündüğüm JetAnket'in, ekibinin kullanılabilirlik, JavaScript ve DHTML kapasitesini gösterdiğini söyleyebilirim. Bilmeyenler için bir küçük not düşmek gerekirse proje ortaklarından Batur Orkun "Web Tasarımcıları İçin JavaScript, DHTML ve CSS" kitabının yazarı ve global olarak çeşitli açık kaynaklı projelerde de görev alan isimlerdendir.

jetanket2

Anket yaratma konusunda detaylı özellikler sunan JetAnket, bir anketi yaratmak kadar dağıtabilmenin ve katılımcı bulabilmenin de önemli olduğunu göz önüne alarak, özellikle paylaşım tarafında alternatif seçenekler de sunuyor.

Kullanıcıların JetAnket üzerinde yarattıkları anket ve oylamaları web sitelerine ekleyebilmeleri ve e-posta listelerine kolaylıkla gönderebilmelerinin yanında, Facebook entegrasyonu da paylaşımı kolaylaştıran bir diğer özellik olarak sisteme dahil edilmiş. İlerleyen dönemlerde girişimin özellikle Facebook'a konsantrasyonunun yüksek olacağı da aldığımız bilgilerden.

Raporlama tarafında da kullanıcılarına üst düzey imkanlar ve bilimsel sonuçlar sunmak isteyen JetAnket, bu konuda SPSS'deki türden gelişmiş istatistiksel araçları da zaman içinde servise eklemeyi planlıyor. Ayrıca anket yaratma sürecinde de bilimsel yaklaşımları destekleyebilmek için kullanıcılarına döküman desteği de önümüzdeki dönemlerde sisteme ekleniyor olacakmış.

Henüz beta aşamasında olan JetAnket'i denemek isterseniz 100 cevap ve 10 soruya kadar anketlerinizi ücretsiz oluşturabilir, daha yüksek seçenekler için aylık ücretli paketleri inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (46)
 1. Arda Kural Arda Kural

  Tasarım olarak çok çalışmaları gerekiyor. Kullandıkları resimler çok amatörce hazırlanmış. Türkiye'de bu site gibi çok anket oluşturma sitesi bulunuyor. Diğerlerinden pek de bir farkları yok.

  1. @Arda: Bahsettiğin anket oluşturma sitelerinin adreslerini paylaşabilir misin?

   1. Arda Kural Arda Kural

    @Ali, bahsettiğim sitelerin bir kısmını aşağıda listeliyorum.

    www.kurumsalanket.com

    www.surveey.com

    www.seninfikrin.com

    www.anket.com.tr

    www.pollemik.com

    www.oyumsana.com

    www.anketix.com

    anket.ekolay.net

    www.anketservisi.com

   2. Arda Kural Arda Kural

    www.seninfikrin.com

   3. Arda Kural Arda Kural

    @Ali Altuğ Koca : "Bahsettiğin anket oluşturma sitelerinin adreslerini paylaşabilir misin?" dedin. Aynı işi yapan 6-7 siteyi paylaştım. Benim yorumumu neden düzenleyip yayınlıyorsun. Madem ki yayınlamayacaksın neden böyle bir soru soruyorsun ? Aşağıda insanlar merak ediyormuş anket hazırlama sitelerini. Zaten benim yazdığım siteleri tek tek yorumlarına yazmaya başladılar.

   4. Arda bahsettiğin yorumun Spam'e düşmüş. Çok sayıda site linkini bir arada verdiğin için Akismet spam olarak algılamış. Teşekkürler siteleri paylaştığın için.

    Arda bu kadar zamandır yorum yazıyorsun. Webrazzi'de yorum editleme gibi bir alışkanlığımızın olmadığını biliyor olduğunu sanıyordum. Şimdiye kadar onlarca yorum yazdın hangisi silindi veye açıklama yapılmadan editlendi.

   5. Arda Kural Arda Kural

    Cevabınız ve yorum editleme alışkanlığınız olmadığı için teşekkürler. Yazdığım sitelerden sadece 1 tanesi yayınlandığı için böyle düşündüm. Asıl konuya gelirsek, Türkiye'de jetanket'e benzer başka sitelerde varmış değil mi ?

   6. Evet Türkiye'de başka anket siteleride var zaten olmadığını kimse söylemedi.

   7. Arda Kural Arda Kural

    Evet, olduğunu da bizler olmasak kimsenin söyleyeceği yok !

   8. Yeni bir girişim yapılmış. O girişim incelenmiş. Yazının hiçbir yerinde Türkiye'de ilk kez anket sitesi yapıldığı da söylenmiyor.

    Her incelediğimiz girişimde aynı işi yapan tüm siteleri yazmak zorunda değiliz. Problem nedir?

 2. Cemil Günel Cemil Günel

  Dedikleri gibi spss gibi programları entegre ederseler fark yaratabilirler. Hatta entegre etmelerinin yanında bir de spss asistan programı ya da online bir yardımcı olursa süper olur. Böylelikle beden eğitimi okuyan ve sosyoloji okuyanları istatistikçilerden kurtarabilirler. Ben de istatistikçiyim yani sosyologlar ve bedencilerin ne çektiklerini biliyorum.

  Saygılar.

 3. Emre Tokmak Emre Tokmak

  Bu ülkede ensesi kalın patron tayfasını daha da zengin etmeden KENDİ girişimini yapan herkes takdiri hak ediyor. Ozan'ı da tebrik ediyorum, yürü be Ozan diyorum! Ota boka laf atanlar patronlarının toplantı saatine istediği işleri tamamlamaya baksın.

 4. Yasemin Sayer Yasemin Sayer

  Yapanların ellerine emeklerine sağlık. Bu tarzda anket sitesi tr de yoktu. Olduğunu bilen varsa yazsın onların da haklarını yemeyelim. Sitenin görünüşü sade kullanımı basit. en az bilgiye sahip kullanıcının bile rahatlıkla kullanabileceği bir anket sitesi olmuş.

 5. Fatoş Ortakuz Fatoş Ortakuz

  arda bey bence siteyi yeteri kadar incelememiş. türkiye de bu ayarda anket sitesi bulamadım. birkac oylama sitesi mevcut onlarda geyikten öteye geçememişler. sadece geyik oylamalar yapabiliyorsunuz. profesyonel anket hazırlayip raporlar alamiyorsunuz

 6. Gökhan Süt Gökhan Süt

  Gayet kolay, kullanışlı bir site. Facebook üzerinde kolay bir şekilde anket hazırladım. Zamanla çok kullanılan bir site olacağına inanıyorum.

 7. yorumlar onaydan geçmiyor mu ? :D

 8. Çok büyük bir kitleyi hedeflenmemiş gibi belirli kişiler için uygun eğer büyük bir kitleyi hedeflemek istiyorlarsa sosyal paylaşım sitelerine anket paylaşımı işine önem vermeliler.Bence ;)

 9. Eser Ç. Eser Ç.

  Evet Arda Kural,anket sitelerini bekliyoruz! Madem Türkiye'de buna benzer bir çok anket sitesi var yazın da bilelim.

  Yok hayır yazamıyorsanız bilin ki bundan sonra okuyucuların gözünde, o meşhur kazanlı fıkrayla ilişkilendirileceksiniz.

  1. Arda Kural Arda Kural

   Yazamıyorsam okuyucuların gözünden düşecek miyim ? Peki yazarsam :) Cevabımı yukarıda bulabilirsin.

   1. Eser Ç. Eser Ç.

    ne zaman insanların gözüne girdinizde düşeceksiniz?

    büyük bir rahatlıkla cevabımı yukarıda bulabilirsin yazmışsınız. İyiki ekolay.net mynet.com vb örneklerini vermediniz zira onlarda da anket bölümleri var.

    biraz insaflı olsanız ilk yazdığınız yorumdan utanır da bahsi geçen site sahibinin gönlünü alırdınız.

    siteleri sevmek zorunda değilsiniz, beğeni eşiğiniz çok yüksek de olabilir ama onca uğraşlardan sonra insanlar ortaya bir çalışma koymuşlar ve siz şartlı küçümseme rekleksiyle yalan yorum yazıyorsunuz..

    gerçekten sinir bozucu. site sahipleri yine efendi insanlar..

   2. Arda Kural Arda Kural

    Benim insanların gözüne girme gibi bir niyetim zaten hiç yoktu sen yorumunda yazdığın için öyle dedim. Sanırım site sahibiyle bir bağınız var. Çünkü en ufak bir eleştiriyi kaldıramıyorsunuz. Bence eleştirilere biraz daha açık olun. Yorumumun yalan olduğunu düşünecek zekaya sahip olduğunuzu düşündüğüm için o konuya cevap bile vermiyorum. Gerçekler ortada arkadaşım....

 10. Anket site olarak pollemik.com var..

 11. Omer Kirk Omer Kirk

  www.surveey.com diye bir site goruyorum son zamanlarda. Orada daha fazla feature var kullandigim kadariyla, tamamen bedava ama arayuzde biraz karisik gibi. Ama spss gibi gelismis featurelari bayadir sunuyorlarmis.

 12. Gökalp Gökalp

  Ben Türkiye'de bu kadar kaliteli bir anket yapma servisi görmedim. Genel olarak sitenin anket oluşturma ve yayma özellikler çok güçlü, kullanımı son derece kolay ve anlaşılır. İleride bu tarz servis satan internet sitelerini daha sık duyacağız, JetAnket'te bunlardan biri olmak için çok güçlü bir aday. Emeği geçenleri tebrik ederim.

 13. Halil Kara Halil Kara

  www.wufoo.com un direk kopyası içinde barındırdığı sistem bakımından. biz bu mantıkla daha cok yerimizde sayarız.

 14. İimize yaramayacaksa kullanmayacağımızdan değerli bir hizmet olabilir. SPSS konusuna katılıyorum ama sosyoloji okuyanların bu işlerle çokta uğraşmak istemediğini de düşünüyorum. Bir tavsiyede API sistemidir bu sistem için. Üniversiteler özellikle öğrencileri için not duyuru kısımlarında anket hazırlarlar. API ile böyle bir spss hizmeti sağlanırsa muazzam olabilir gerçekten.

 15. Merhaba,

  Bizim uzun süredir tamamen kendi şirket bünyemiz içinde geliştirdiğimiz bir anket sitemiz var. Hala geliştirmeye de devam ediyoruz ama bu haliyle bile birçok örneğine göre çok daha fazla fonksiyona sahip : www.surveey.com

  Surveey.com'da hazirladigimiz anketlerden ornekleri Mackolik.com sitemizdeki su sayfadan gorebilirsiniz : http://www102.mackolik.com/Futbol/Anket/PollList.aspx

  Bu anketlerin bazilarina yuzbinlerce kisi katildi. Site tamamen ucretsiz, gozatmanizi tavsiye ederim.

  1. Ahmet Budak Ahmet Budak

   Surveey'in yaptığı işe çok benzer bir iş yapmış jetanket isimli site. Fakat benim üstünde durmak istediğin nokta sitenin ismi ile ilgili. Ben domaini çok iyi bulmadım hatta site sahiplerine bir tavsiyem var. Domain'i "Proton" diye değiştirsinler logoyada "nazar boncuğu" koysunlar. Bence öyle daha çok iş yapar.

   1. @Arda Kural: farklı isimle yorum yapma IP numaran görünüyor.

  2. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

   1. Arda Kural Arda Kural

    Aynı IP'den birden fazla kişinin internete çıkabileceğini bilemeyecek kadar zeki olduğunuzu düşünmeye başladım şimdi.

   2. Bu başlığa yazdığın tüm yorumların IP'si ile aynı IP'den iki kimliği belirsiz profil yarım saat arayla aynı başlığa aynı düşüncede yorum yapıyor.

    Bende senden biraz daha gerçekçi cevap vermeni beklerdim.

 16. Gökalp Gökalp

  @Halil Kara

  Ben bu mantığı anlayamıyorum. Sürükle bırak sistemini ve anket soru tiplerini wufoo.com bulmadıysa işleyişinin benzer olması çok normal. Kaldı ki bu şekilde yerimizde saymak hiçbir şey yapmayıp yerimizde saymaktan daha iyidir. Yapan insanların emeklerinin hakkını vermek gerekir.

  Gmail içinde Hotmail'in kopyası olduğunu mu düşünüyorsun?

 17. herkese merhaba

  ben yıllardır anket işleriyle uğraşıyorum. yukarıda bahsedilen siteleri cok inceledim. birisi disinda tamamen güzin apla boyutunda geyik siteler. profesyonel işler icin uygun degiller. birisi fana degil ama soylendigi gibi arayuzu hic kullanisli degil. jetanket'i çok beğendim ama. eksikleri var ama siteye mail attım. batur bey cevap yazmislar ve daha birinci aşamayi bitirdiklerini daha 2. ve 3. aşamalar planladıklarını yazmis. kendine başarılar diliyorum

 18. Bu tür Türk yapımı ve Türkçe sitelerde ilk başta anlamadığım olay "http://www.jetanket.com/signup/upgrade" gibi adreslerde ingilizce kullanılmasıdır. "http://www.jetanket.com/kayit/yukselt" şeklinde yapılamıyor mu acabağ bu sistemler. 2. olarak da yine aynı adreste http://www.jetanket.com/signup/upgrade yani ücretli üyelikler kısmında fiyatların Euro bazından belirlenmesi. Hedef kitle avrupa ise diyecek bir lafım yok ama Türkiye'ye bunu satmak istiyorsanız fiyatlarıda Türk Lirası cinsinden vermenizi öneririm. Ayrıca fiyatlarıda çok bulduğumu söylemeden geçemiyeceğim. Sanırım http://www.polldaddy.com/signup/ adresinden baz alınmış fiyatlar fakat yerel bir girişim Türkiye'de ilgi görürmü yeterince ve bunun bir getirisi olur mu bilemem ama bence Türkiye şartlarında aylık 20 Tl ve yıllık 200 tl çok abartı rakamlar gibi geldi bana. Bu tür sistemlerle pek işi olmayan bir internet kullanıcısı olarak görüşlerim bunlardır. Umarım değerlendirirsiniz. Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Çağrı Çağrı

   Kodlama yaparken ingilizce yazmak alışkanlık bir nevi.

 19. anket servisi olarak şu da var ; http://www.anketofisi.com/

 20. mert bey

  konu hakkında eksik bilgileriniz yuzunden yorumlarınız pek olmamış. adamlar sizce sadece turkiye yi hedeflemiş olabilir mi bole bir site yapip ta?. ayrıca sitenin daha sonra yurt dışı satis ihtimalini de dusunurseniz herseyin ingilizce olmasi gerekir zaten.

  Odemeyi de paypal dan aliyorlar. Sizce paypal in TRL destegi var mi? Mecburen yaklasik euro degerleri belirlemişler.

  Fiyatlar görecelidir. Türkiye de yazılım ve yazılım hizmetine ne fiyat verseniz pahalı gelecektir. Korsanın bu kadar serbest oldugu bir ülkede bu da cok normal , sizi anliyorum. Ama bir anket yapayim onu yayayım sonucları alayım işleyim grafik yapayım deseniz 1 aydan fazla uğraşırsınız işi gücü bırakıp. Sizin aylığınız 20 tl mi?

 21. Ahmet Erdem Ahmet Erdem

  Bu Arda Kural isimli vatandaşın jetanket'ten bir kuyruk acısı falan var sanırım siteyi kötülemek için bir hayli çırpınıyor. :D

 22. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  JetAnket gözüyle yorumlarınıza kısa cevaplar vermek isterim:

  .

  - Bu konuda çok fazla rakip olduğunun zaten farkındayız ancak bir girişimde bulunacaksanız ya ilk giren olacaksınız ya da fark yaratan özellikleriniz olacak. Biz fark yaratacağımızı düşündüğümüz için giriş yaptık. Türkiye'deki rakiplerden farkı yok demek biraz insafsızlık olmuş :)

  .

  - Wufoo'nun benzeri olmuş yorumuna katılmıyorum, ama polldaddy deseniz anlarım. Ben FotoKritik'te photosig'den esinlenmekten çekinmediğim gibi jetanket'i yaparken de polldaddy'den esinlenmekten çekinmedik. Bence Türkiye'nin dünyayı geçmeden önce yakalaması gerekiyor. O yüzden inovatif bir fikri bekleyip de vakit kaybetmeyin bence, Türkiye'de eksik çok, onlara yönelin. İnovatif bişey çıkarsa arada, ona dönme imkanı her zaman var.

  .

  - İsimlerin ingilizce olması: "Arda" isimli yorumcunun yakaladığı gibi, açıkçası uzun vadede globale açılmak gibi bir hedefimiz var. O nedenle ingilizceyi tercih ettik.

  .

  - JetAnket ismi: anketr, ankoot falan gibi wepiki-sıfır çakması isim ve yanına bir "beta" ibaresiyle imaj yapabilirdik belki evet, ama jetanket anketinizi jet hızıyla hazırladığınızı ifade ettiği için Türkiye'ye daha uygun diye düşündük. Globale açıldığımızda ise zaten farklı bir marka ile lanse edeceğiz.

  .

  - Fiyatlandırma politikası: Fiyatların euro olmasının tek nedeni paypal. Yine arda yakalamış... Zaten şirket üzerinden devam edeceğimiz için detayları hallettiğimizde TL olacak. Aylık ücretlendirme konusundaki eleştirilere hak veriyoruz. Fiyatların pahalı olduğunu düşünmüyorum ama aylık çok mantıklı değil sanki. Fiyatlandırma politikası üzerinde çalışıyoruz şu an.

  .

  - Sosyal ağ tarafı: Evet orada bir ikilem var: firmalara yönelik profesyonel anketler ile daha sosyal olan oylamalar arasında. Sosyal kısmına bir sonraki milestone'da eğilmeyi düşünüyoruz.

  .

  .

  .

  Herkese değerli yorumları ve değerlendirmeleri için teşekkür ediyoruz, Arda Kural'a bile :))

 23. Nermin Karasu Nermin Karasu

  Arkadaşlar hepiniz bişeyler demişssiniz haklı olanız da var haksız olanınız da var da arkadaşımız çok doğru dedi özellikle oyumsana.com bu işi beş senedir yapıyor ve sahip olduğu alt yapıyı kullanarak kurumsal özel bir raporlama ve görüntüleme hizmeti vermektedir. benim diyeceğim hepsi sonradan türeyenlerdir sahip olduğu arşiv ve oylanın kimse yakınından geçemez ayrıca basının yakından takip ettiği tek anket sitesidir. Bir de sanrım bi kaç ay oldu tüm dil desteklerinde mevcut anketler desteklenmeye başlandı ve siteye dil desteği geldi.

 24. vasat malesef ama umut vadediyor.

 25. Metehan Karaca Metehan Karaca

  Peki iş modeli tam nasıl? Üyeler anket doldurkça ücret mi ödenecek, yoksa firmalardan siparişle anket talebi mi alınacak?

  1. Batur Orkun Batur Orkun

   @Metehan Karaca :: Üyelik ücretsiz ve ayrıca üyelere sınırsız anket, her ankette en fazla 10 soru ve en fazla 50 cevap gorebilme sınırıyla bir deneme fırsati veriliyor. Sonrasında dilerse 250 , 500 ya da 1000 cevap limitleri iceren paketlerden satın olarak limitlerini yükselterek daha cok cevaba erişebiliyor. 10 soru sınırı için 4.9 euro luk basit paketi almak yeterli ve bununla beraber 300 cevap limitine sahip oluyorsunuz.

   Bu arada oylama etkinliklerinin tamamı ücretsiz ve sınırsız. (Tek soruluk anket yani)

 26. Kerem Kerem

  sitenize ilk kez ziyaretçi olmaktayım.sizden bir konuda yardım talep edecektim.ben bir halkla ilşkiler ögrencisiyim etkinlik yönetimi diye bie dersim var.bu derste bir proje hazırlayacagım daha verimli olması için size danısmak istedim.konu olarak "2010 genel seçim anketi" ama hangi program vasıtasıyla bunu gercekleştirebilecegimi henüz kestirebilmiş degilim bana yardımcı olursanız cok memnun olur ilginiz için teşekkür eder geri dönüşümünüzü sabırsızlıkla beklerim...

  1. Benim size tavsiyem Ethnos anket programı :

   http://www.soft-concept.com/tr/ethnos-anket-yazılımı.htm çok kullanışlı ve dünyada sayılı yeri var.