THY Mobil Uygulaması ile Uçuruyor!
Mobil

THY Mobil Uygulaması ile Uçuruyor!

İnternet paralelinde hızla büyüyen mobil uygulama dünyasının en gelişmiş örneklerinden birini Türk  Hava Yolları önceki gün hizmete sundu. THY Mobil uygulaması ile mobil cihaz üzerinden rezervasyon, mobil bilet alımı, check-in ve biniş kartı işlemlerini yapabilen uygulama mobil uygulamaların hayatımızı ne derece kolaylaştırabileceğinin bir göstergesi aslında.

Uygulamayı SMS ile telefonunuza istediğinizde 3G bağlantısıyla kolayca kurup (ben kurdum) hemen işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Mobil uygulamalarda tecrübeli olan Pozitron tarafından geliştirilen uygulama ile işlemleri seri şekilde yapabilmek mümkün olsa da, cihazlara yönelik tasarım farklılıkları daha fazla dikkate alınabilir.

thy mobil

Türkiye'de kendi sektöründe ilk olarak hizmete sunulan uygulama, daha önce yapabildiğimiz online check-in gibi sanal çözümlerin de oldukça ilerisine geçiyor. Mesela geçiş kartlarını ortadan kaldırmasının temelinde yatan mobil kupon uygulaması gelecek için önemli bir mobil pazarlama altyapısı olarak görülüyor.

İnternet üzerindeki tüm sistemleri kullanabildiğiniz mobil uygulama için amaca yönelik gelişmiş bir mobil site arayüzü demek de yanlış olmaz. Henüz bazı noktalarda eksikleri olduğunu gördüğüm uygulama, kullanımı arttıkça kesinlikle gelişecek ve hızlanacaktır. Şimdilik sadece yurtiçi uçuşlarda çalışacak olan sistemin yurtdışı uçuşları da kapsaması hem kullanıcılar hem de mobil sektör adına sevindirici olacaktır.

Umarım bu gelişme dahilinde mobil uygulama ve pazarlamanın çözüm odaklılığını görerek bu konuya daha özel yatırım yaparız.

Yorumlar (8)
 1. Madem mobil uygulama konusuna el atmışlar iphone application yapmak zor mu gelmiş?

 2. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv'in son açıkladığı rakamlara göre Turkcell'de 200,000 bin iphone kullanıcısı var, bu kullanıcıların da %5 ila %10'u uygulamaları yoğun şekilde kullanıyor. Buradan yola çıktığımız zaman 10,000 - 20,000 kullanıcı için uygulama geliştirmek ne kadar mantıklı sizce?

  1. iPhone kullanıldığından daha fazla konuşulan bir marka olduğu için uygulama yaptığın zaman bir haber değeri taşıyor. Bunun dışında firmanın gelişen teknolojileri takip ettiği sonucuna da varılabiliyor. Sayı olarak mantıksız gibi gözüksede 10-20bin kişinin alım gücünün yüksek olduğunu tahmin ediyoruz, haliyle potansiyel hava yolu müşterisi olarakda değerlendirebiliriz. Sizin uzmanlık alanınız gerçi bu konular ama direk hedef olan kitleye ulaşabilmek doğru bir yaklaşım diye düşünüyorum.

 3. Fırat Demirel Fırat Demirel

  Hakan;

  Sanırım iPhone'a özel bir uygulama da yapacak THY ama iPhone niş bir pazar ve Turkiye'de mobil cihaz üstünlüğü halen Nokia'da. Sadece iPhone düşünülemez.

  Cem;

  Eğer o 10-20bin kişi iyi müşteri olacaksa neden yapılmasın ki. Gelir-Gider analizine göre karlı olursa kişiye özel bile yapılabilir. :) Kar odaklı düşünülmese bile müşteri memnuniyeti çerçevesinde sunulması gayet doğal. Zaten mobil taraf, alternatif olarak zorunlu durumlarda tercih edileceğinden büyük bir iş yükü çıkarmayacaktır.

  1. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

   10-20bin kullanıcının en iyi ihtimalle %2-3 aralığında dönüşüm sağladığını (satış yarattığını) düşünsek bile çok az sayıda insana denk geliyor.

   Aynı kaynağın web sitesini iyileştirmeye - geliştirmeye aktarılması çok daha etkili sonuçlar yaratabilir

   1. Mehmet Akar Mehmet Akar

    Cem Bey, bu yorumu yazalı 3 sene olmuş, ve artık siz de biliyorsunuz ki, 10-20 bin değil, milyonlar artık pc'yi bıraktı, akıllı telefon ve tabletlerinden tüm işlerini görüyor... SEM şirketinin de artık PC Web için Seo ve Sem'e ek olarak Mobile Web için, Google Mobile Search ve Admob üzerine çalışıp mobil search ve advertising konularına eğilmesinin artık zamanı geldi de geçiyor... Geçen seneki iş görüşmemizde(Mülakat), beni 3 defa çağırdıktan sonra reddetmeseydiniz, bu konuda emin olun benim size çok katkım olurdu. Neyse, hiç bir şey için geç değil, Mobil pazara acilen eğilmeniz gerekiyor, bunu unutmayın...

 4. Cenk Sananae Cenk Sananae

  gunumuzde iPhone'un trend ama kullanicilarinin azinlikta kaldigini dusundugumuzde, mobil bir cihazla thy.com adresine girdigimizde mobil siteye yonledirmenin olmamasi, iPhone uygulamasi yapip yapmamaktan cok daha onemli,

  bu kadar onemli bir eksik varken, uygulama yapmak, "bizim de uygulamamiz olsun" dusuncesinin THY'de hakim oldugunu gosteriyor bence.

 5. Benim anlamadığım şey, neden bu uygulamayı indirmek için ilgili operatöre mesaj atayım ki? neden indirme linki koymamışlar ilgili sayfaya?

  ha mesaj atayım ki numaramı öğrensinler de zırt pırt reklam atsınlar değil mi?