WPPlugins: Wordpress Eklentileri için App Store!
Blog

WPPlugins: Wordpress Eklentileri için App Store!

İnternet üzerinde en çok kullanılan blog platformu olan Wordpress için geliştirilen binlerce eklenti var. Wordpress topluluğu içinde eklentilerin genellikle ücretsiz olması alışılmış bir durum, ancak bu eklentiler zaman zaman her ihtiyacı karşılamıyor ve ücretli de olsa gereken eklentiyi bulabileceğimiz bir yere ihtiyaç duyulabiliyor.

İşte WPPlugins sitesi tam da bu iş için geliştirilmiş. Kısa süre önce yayın hayatına başlayan site Apple'ın App Store'uyla neredeyse birebir aynı şekilde işliyor. Eklenti geliştiriciler uygulamaları WPPlugins üzerinden belirlekleri fiyattan satışa çıkartıyor, satılan her eklentiden WPPlugins kendi payı olan %10'u kestikten sonra geri kalan parayı geliştiriciye ödüyor. Eklenti geliştirenler için iyi bir haber olduğu kadar aslında gelişmiş eklenti arayanlar için de çok değerli bir market alanı olacağını düşünüyoırum.

wpplugins-1

Wordpress bir blog altyapısı olarak çıkmış olsa da aynı zamanda çok başarılı bir CMS uygulaması olduğu için daha önce çok farklı amaçlarla kullanıldığını görmüştük. Ancak bu özel düzenlemelerde günlerce sürecek yazılım süreçlerine ihtiyaç duyabiliyor. Örnek verecek olursak Wordpress, bir video sitesi yapmak ve yönetmek için kullanılabilir, ancak bunun için temadaki özel düzenlemelerin dışında yönetim panellerinde özel ayarlara ve sayfalara ihtiyaç duyulacaktır. Her seferinde aynı işi tekrar tekrar yapmaktansa bu işi daha önce birkaç defa yapmış bir yazılımcı daha önce yaptığı çalışmaları bir wordpress eklentisi haline getirerek WPPlugins üzerinden satışa çıkartarak işin çok daha hızlı halledilmesine imkan sağlayabilir. Bu şekilde iki tarafta istediğine hızlıca ulaşmış olacaktır.

Wordpress'in artık limitlerine ulaştığı ve gelişiminin yavaşladığı yönündeki düşünceyi internet ortamında sıkça duyuyoruz. Ben ise bunun tersini düşünüyorum. Artık Wordpress'i bilen çok sayıda insan var ve bu kişiler Wordpress'i kullanarak çok farklı internet projelerini Wordpress gibi sağlam bir altyapıyla hayata geçirebilirler. Tabi ki her ihtiyaçlarını kendileri karşılamak yerine ihtiyaçları olan eklentiyi belli bir ücretle dahi olsa satın almak isteyebileceklerini düşünüyorum. Bu anlamda WPPlugins benim de uzun zamandır olması gerektiğine inandığım ve yapmak istediğim bir projeydi.

Ülkemizde de pek çok Wordress eklentisinin yazıldığını biliyoruz. Tabi ki detaylı ve sağlam bir eklenti üretmek için uzun saatler harcamak gerekiyor ve harcanan saatlerin hiçbir karşılığının olmaması sebebiyle bir iş olarak eklenti geliştirmek cazip bir seçenek olamıyor. Belki halen kitlelerin sarılabileceği bir iş olmayacak ama en azından harcanan emeğin karşılığında az da olsa bir geri dönüş sağlamak mümkün olacak. WPPlugins'i deneyip eklentisini satışa çıkartanlar varsa veya olursa yorumlardan ilgili bağlantıyı paylaşabilirler.

Yorumlar (4)
 1. Serhan Büy&uuml Serhan Büy&uuml

  Merhaba,

  İlgili yazının benzeri Techcrunch'ta çıkınca wpplugins'e üye oldum ve bir pluginimi siteye yükledim. İlgili site IncSub tarafından kurulmuş, kendileri Amerika'da sağlam ve büyük wordpress(mu) projeleri yürüten bir firma.

  Plugini yükleyeli 1 hafta oldu ve 9,99$'luk pluginden iki tane sattım :) Akmasa da damlıyor yani.

  Tek şikayetim plugine yaptığım güncellemenin çok geç onaylanması.

  1. bahsedilen sayfaya üye oldukta yazılım yapmamızı sağlayacak bir panel göremedm. mümkün mü yardım etmeniz?

 2. "İnternet üzerinde en çok kullanılan blog platformu olan Wordpress" denmiş ama başka yerlerdede Blogger'ın en fazla kullanılan blog platformu olduğu söyleniyor hangisi doğru acaba :))

 3. Rana Gül Rana Gül

  "Wordpress’in artık limitlerine ulaştığı ve gelişiminin yavaşladığı yönündeki düşünceyi internet ortamında sıkça duyuyoruz. Ben ise bunun tersini düşünüyorum. Artık Wordpress’i bilen çok sayıda insan var ve bu kişiler Wordpress’i kullanarak çok farklı internet projelerini Wordpress gibi sağlam bir altyapıyla hayata geçirebilirler."

  EVET kesinlikle katılıyorum. Genelde wp ye joomla rakip olarka görülür ama joomla bana göre çok sorunlu bir sistem.4 ever wordpress.