StudentSN'nin Mikro Ödeme Çözümü ve Sosyal Sorumluluk Projesi

StudentSN'nin Mikro Ödeme Çözümü ve Sosyal Sorumluluk Projesi

StudentSN (Student Social Network) daha önce de bahsettiğimiz gibi öğrenci odaklı bir sosyal ağ sitesi. Geçtiğimiz yıl Almanya'dan 500.000 dolar yatırım alan site, Türkiye'ye verdiği önemi giderek arttırıyor.

SMS gönderme,  mobil içerik (cep telefonuna oyun yükleme, melodi yükleme gibi) ve uzaktan eğitim gibi alternatif ürünleri olan studentSN'in gelir modeli bu ürünleri  Top-Up Kontör kartları ile satmak. Bu kartlar şimdiye kadar daha çok okullardaki kantinlerden temin ediliyordu.

Yeni yapılan bir anlaşmaya göre bu Top-Up kontör kartları yakında 4000 PTT şubesinde satışa sunulacak. Şimdilik sadece studentSN üzerinden alışverişlerde kullanılacak olan Top-Up mikro ödeme kartıyla, üyeler/öğrenciler e-doküman satın alabilecek, SMS gönderebilecek ve cep telefonlarına oyun indirebilecekler. Başlangıç aşamasında sadece studentSN’de kullanılabilecek olan Top-Up mikro ödeme kartı daha sonra diğer sitelerin de kullanımına açılabilecek.

Mikro ödeme e-ticaret için çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle küçük meblağların kredi kartları ya da havale ile ödenmesinde çıkan masrafların satın alınacak ürünün maliyetini ne kadar arttırdığı, hatta çoğu zaman ürünün kendi değerinden daha fazla tuttuğu düşünülecek olursa e-ticaretteki önemi daha iyi anlaşılır. Banka hesabı olmayanlar, kredi kartı olmayanlar veya kredi kartını e-ticarette kullanmaktan çekinenler Top-Up kontör kartlarını rahatlıkla kullanabilirler.

TopUp Card- Klein

Top-Up ön ödeme kartının öncelikle studentSN’de kullanılması ve studentSN’in üyelerinin öğrenciler ve dolayısıyla interneti kullanan genç nüfus olması mikro ödeme kartının ülkemizde kabul görme şansını artırıyor.

Bu anlaşma ile öğrenciler ödevleri ve bitirme tezleri konusunda faydalabilecekleri yüz binlerce kaynağa ulaşabilecek ve küçük meblağlar karşılığında studentSN kütüphanesinden e-doküman olarak indirebilecekler. Ayrıca kendi hazırladıkları ders notları, bitirme tezi gibi kaynak oluşturabilecek dokümanları diğer öğrencilerin faydasına sunarak para da kazanabilecekler. İçlerinde ücretsiz dokümanlar da barındıran studentSN kütüphanesinde 1 TL ile 10 TL arasında satın alınabilecek dokümanlar var.

Türkiye’de en yaygın satış ağına sahip işletme ünvanını taşıyan PTT, mikro ödeme kartını ürün çeşidine katmakla genç bir kitleye hitap etmiş olacak. Bu genç kitlenin sayısı yaklaşık 10 milyon ve bu da Türkiye nüfusunun yaklaşık %14 ü demek.  Bugün PTT şubelerine mikro ödeme kartı almaya giden müşterileri yarının PTT Bank ile çalışacak, kredi kartı çıkaracak, sigorta yaptıracak iş adamları olacaklar.

Türkiye’nin en köklü ve önemli devlet kuruluşlarından biri olan PTT’nin bir internet projesinin mikro ödeme ürününü satışa sunması, internet projelerine inanıyor ve destek veriyor şeklinde yorumlanabilir. Bunun ülkemiz için önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

İlk 1000 kartın satışıyla elde edilecek gelir bir Sosyal Sorumluluk Projesine bağışlanacak. Bu sosyal sorumluluk projesinin hangisi olacağına Webrazzi ve sosyal ağ kullanıcıları karar verecek. Bir Webrazzi okuyucusu olarak siz hangi sosyal sorumluluk projesine bağışlanmasını istersiniz?

Güncelleme: Yapılan ankette Çocuk Esirgeme Kurumu oyların yüzde 33'ünü alarak birinci olmuştur. İlk 1000 kartın tüm geliri "Çocuk Esirgeme Kurumu'na" bağışlanacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.