Microsoft'ın Ücretsiz Antivirüs Yazılımı Betadan Çıktı!
Teknoloji

Microsoft'ın Ücretsiz Antivirüs Yazılımı Betadan Çıktı!

microsoft-security-essentials

Microsoft, Haziran ayında betasını çıkarttığı ücretsiz virüs yazılımı Security Essentials'ı betadan çıkarttı. Microsoft'un ücretsiz olarak sunduğu Security Essentials gerçek zamanlı virüs, trojen ve malvare koruması sağlıyor. Zararlı yazılımların daha çok Windows işletim sistemi için yazıldığı düşünüldüğünde, belki de Microsoft daha önce bu tip bir yazılımı Windows'a entegre edebilirdi veya etmeli miydi? Sanırım bu konuda kullanıcılar ikiye bölünecektir. Antivirüs yazılımıyla tekrar uğraşmak istemeyenler olacağı gibi pek çok kullanıcının da işletim sistemiyle birlikte yüklü gelen bir Microsoft antivirüs yazılımını istemiyeceğini tahmin ediyorum.

Piyasada ki antivirüs şirketlerinin, Security Essentials'ın Windows'la yüklü gelmesinden hoşnut olacağını zannetmiyorum. Sonuçta, bir numaralı müşterileri olan temel bilgisayar kullanıcıları Windows kullanıyor ve kendinden yüklü gelen bir antivirüs yazılımı varken onu silip tekrar başka bir yazılım yüklemeyeceklerdir. Microsoft, programın sayfasında bu konuda bir açıklama yapmamış ancak hatırladığım kadarıyla Windows güncellemeleriyle birlikte bu yazılım arada kendini yüklüyordu (yanlış hatırlıyorsam lütfen beni düzeltin).

Microsoft Security Essentials'ı buradan indirebilirsiniz. Yazılımı kurmak için Windows XP SP2 veya SP3, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcısı olmanız gerekiyor.

Daha kullanıcı memnuniyetini belirleyecek kadar zaman geçmedi ancak siz ne düşünüyorsunuz. Microsoft'un ücretsiz antivirüs yazılımını kullanır mısınız yoksa işi sadece antivirüs yazılımı üretmek olan bir şirketin ücretli yazılımını mı tercih edersiniz?

Yorumlar (4)
 1. BEn hıc bı zaman dıger antıvırus programlarını begenmemıstırım zaten ısede yaramazlar.

  Ama Mıcrosoft Cıkardıysa emınımkı pc ye faydalıdır.

  yınede vırus programları ıse yaramaz dıye dusunuyorum

  eger pc ye vırus gırmesını ıstemııyorsanız

  pornografık sıtelerınden uzak durun yeter download yapmayla vırus gırmez ege vıruslu dosya ındırıyorsanız bıle dandık bı antıvurıs bıle tanır unutmayın prono sıtelerınden uzak durun.

 2. Melih Güvensiz Melih Güvensiz

  Kesinlikle microsoft un çıkardığı antivirüsten bir şey beklemeyin. Aynı windows ların tümüne entegre ettiği işe yaramaz firewall lar gibi bu da tam bir hüsran olacak diye düşünüyorum. Bitdefender internet security 2010 gibi ödüllü bir antivirüs kullanıyorum ve kesinlikle microsoft un çıkardığı bir antivirüse geçmeyi düşünmüyorum...

 3. Veysel Tamyüksel Veysel Tamyüksel

  arkadaslar ben eset smart scurty 4 kullanıyorum tam koruma saglıyo ama su na emin olunkı bit defendir f-secure g-data gibi avr ve ücretsiz yazılım kullanıyosanız size tavsiyem mıcrosoft un ki daha kaliteli.ama eset norton ve kaypersky kullanıyosanız aynen devam edin cünkü bunlar daha iyi.yanlız kaypersky kullanıcıları belki dogru bulmazlar ama kaypersky gercekten cok sistem bellegi kullanıyo ve bilgisayarı yavaslatıyo.anti vürüslerde ilk 3 sıra:norton,eset smart scurty 4(eset anti vürüs 4 degil)ve kaypersky

 4. Selami Berber Selami Berber

  microsoft her alanda tekel olmaya çalışıyor ama bu alanda işi zor. çünkü karşılarında onlarca antivirüs firması var. onların çıkaracağı virüsler bile microsoft a yeterli gelir :) Bence en sağlam antivirüs Bitdefender 2010, eset trojanları bulamıyor ve sistemden de kaldıramıyor. Ayrıca Bitdefender 2010 versiyonları çok hızlı