Sektör Canlanıyor! .TK Alan Adları Açık Artırmada!
Genel

Sektör Canlanıyor! .TK Alan Adları Açık Artırmada!

Yeni dönemde Facebook'un FriendFeed satın almasında Arda Kutsal'ın sektörün canlanacağı yönündeki yorumları doğru çıkmaya başladı. Facebook'tan sonra Myspace de müzik tabanlı sosyal ağ iLike ile bedeli açıklanmayan bir birlikteliğe gitti. Skype'ın satışı ve yeni yatırımcılarını da en güncel haber olarak aklımızın bir kenarında tutmamızda fayda var.

Globaldeki diğer bazı satış dedikodularının yanısıra önceki günlerde gerçekleşen OrtaKantin.com ve Youth Republic anlaşması da ülkemizde piyasayı ısıtan gelişmelerden oldu. Özellikle son alınan bilgi ile OrtaKantin.com’a 2 yıl içinde toplam 1 milyon dolarlık yatırım planı, bu satın almayı Türk internet tarihine yazacak bir konuma getirdi. Son dönemde Marro.ws ile çıktığımız global internet piyasasında, Türk girişimleri ve satın almaları da giderek kendini geliştiriyor.

Bu gelişmelerin yanında dün farklı bir girişimin daha haberi geldi. Şu anda mevcut 20 farklı .TR alan adının ötesinde farklı bir alternatif sunan Dot.TK, Avrupa’nın ikinci alan adı açık artırmasını Türkiye'de yapacak. Türkiye için ilk olacak bu açık artırmada, ‘www.telefon.tk’ , ‘www.poker.tk’ gibi jenerik alan adları satışa çıkarılacak. Bu etkinlik online gayrimenkul yatırımı olarak adlandırılabilecek jenerik alan adı almak isteyen girişimciler için büyük önem taşıyor. Çünkü alan adı yatırımı en ucuz ve en zahmetsiz yatırım çeşidi olarak görülüyor.

Her ne kadar alan adı bir projenin herşeyi demek olmasa da, artık akılda kalıcı, kısa ve jenerik alan adlarını bulmak mümkün olmuyor. Bu aşamada .TK, hem kısa bir uzantı olması açısından hem de Türk adının kısaltması olarak kabul edildiğinden dikkat çekiyor.

9 Eylül 2009’da Swissotel’de düzenlenecek açık artırma hakkında Dot.TK CEO’su Joost Zuurbier konuyla ilgili olarak;

Web sitelerinin ziyaret yoğunluğunu artırmak isteyen şirket ve şahıslar için, jenerik isimlerden oluşan alan adları oldukça önemli, şirket ismi ya da markadan oluşan alan adlarına göre çok daha değerliler. Çünkü jenerik alan adı tek, ve sadece bir şirket ya da bir kişi adına tescillenir. Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğimiz açık artırmada, jenerik alan adları hem kolayca alınabilecek, hem de yatırım fırsatı müşterilerimizin ayağına gelecek. Tüm girişimcileri açık arttırmamıza bekliyoruz.

açıklamasını yaparken, jenerik alan adlarının arama motorları tarafından indekslenirken fark yaratabiliceği de biliniyor. TK uzantısının ve bu girişimin arkasında ise Tokelau Hükümeti, Tokelau’nun iletişim şirketi Teletok ve özel bir teşebbüs olan BV Dot TK’nin ortaklığı yatıyor.

Alan adı piyasasında bizim için pek anlamı olmayan yabancı kısaltmaların yanında . TK aslında farklı bir seçenek olarak görülebilir ama yine de uluslararası bilinirlik açısından ülkemizde ne kadar talep göreceğini bilemiyorum. Çok yüksek bedeller olmasa da bakalım bu açık artırmada kimler nasıl teklifler verecek.

Yorumlar (16)
 1. .Tk alan adları türkiye'de ilgi göreceğini sanmıyorum. Neden türkiye'de bu pazarı kuruyorlar? Ülke'de internet'i kullananların sayısı diğer avrupa ve dünya ülkelerine göre epey yukarılarda olduğu için. Hayal kırıklığına uğrayacaklar, Kimse spor.tk alıp ona yatırım yapmaZ xxxspor.com aaaspor.com v.s isimler tercih edilmektedir.

  Türkiye'de o kadar jenerik alan adı sahibi var, örn: oyun.net bu alan adına 1.000 TL diyebilen kişiler var ise, oyun.tk domainine 10 TL verebilirler. Alıpta yatırım yapan şirket yada kişi domain nedir? domain piyasası,domain appraisals bilgilerine sahip olmayanlardır. Onlara pof poflanmış pahalı, 10$'lık şeyin 10.000$ olması daha hoş gözükür.

  -

  TC uzantısı daha türkiyeyi benimsetiyor. Domain uzantısında da milliyetcilik mi yapacağız?zuurbier swiss'de dibe vurabilir:) Buraya gidip acık arttırmaya katılanların listesi çıkartılırsa meraktan bakarım.

  Odtü'nün x.com.tr sub domainleri satması nedeniyle bizim kendi uzantımız TR'yi kullanmadığımız için herkes www.example.com/net/org/tv uzantılarına yöneldi. Zaten şirket v.s isimleri com.tr alabiliyorlar. Bir futbol.net - futbol.com.tr'den daha iyi ve daha pahalı isim olduğuna göre, futbol.tk futbol.gen.tr'den daha ucuzdur.

  Alana satana hayırlı olsun.

  TV. Tuvalu yinede batmaz, TK. Tokelau batar:)

 2. tk uzantısı kendine bu kadar nasıl güvenebilir kim vermiş bunlara bu güveni? hangi reseller kullanan domain firması? :)

 3. Mustafa Mustafa

  .tk uzantılı domainleri bende biraz pohpohlanmış olarak görüyorum. İnternet piyasasının canlanması domain piyasasını pozitif yönde etkilemez.Çünkü domain piyasası farklıdır.Hele hele global krizin domain piyasasınıda etkilediği şu zamanlarda aklı selim bir kişide gidip .tk uzantılı bir domain almaz. Mesala üç harften oluşan LLL.com domainler dahi değer kaybetmeye başladı. http://sedo.com/main.php3?language=us bakarsak eğer zwm.com 3600 $ dan satılmış.O yüzden internet girişimlerinin artması ve devamlı satın almaların olması domain piyasısana özelliklede .tk uzantılı domainlere değer katacağını düşünmüyorum.

 4. TK, ücretsiz barındırma/alan adı uzantısı gibi geliyor bana :)

 5. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

  .tk domainleri hiç de küçümsemeyin. Şu anda www.dot.tk dan 2 seneden 9 seneye kadar register edilebiliyor. Minimum 2 senelik ve 25 lira ödenen domainlere, www.isimtescil.com 'da senelik en fazla 3-4 lira ödeniyor. DOT.TK nın resellerlık verme durumları da var. Bunun içinse ilk aranan şartlardan birisi Türkiye'de bulunan bir sunucunuz olması.

  Yani adamlar bu kadar yatırım yapıyorlar ama, artık bir çok jenerik isim ya domain avcılarında, ya da kullanamayan insanlarda. Ha kullananlar da var, ama yukarda birisi oyun.net demiş... oyun.net şu anda kullanılacak olsa kafadan "oyun" kelimesine 1. sayfaya oturur az bir seo harcaması ile. Ama oyun net'e verceğinz milyarlara karşın arayın Tuncay Seydioglu'nu, oyun.tk için ne kadar ücret isteyecek öğrenin(+90 535-2340840) .tk dan alacağınız jenerik domainlerle seo masraflarınızı en aza indirgeyerek arama motorlarından maksimum verimlilik alabilirsiniz.

 6. Arda Kural Arda Kural

  Bu haber turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=24856 adresinden copy/paste edilerek webrazzide yayınlanmış ve yazının sonunda kaynak gösterilmemiş. Bence kaynak göstermeden yayınlamak webrazziye yakışmamış.

  1. Bu konuda Fırat Demirel cevap verecektir ama ben de birşey söyleyeyim.

   Joost Zuurbier'in söylediklerini "copy/paste" olarak değerlendiriyorsanız yapacak birşey yok, söylenen bu olduğu için aynı yazılıyor. Onun dışında haber dediğiniz gibi "copy/paste" değildir.

   1. Arda Kural Arda Kural

    Joost Zuurbier'in söylediklerinin dışında yazanların neredeyse aynı olması acaba "copy/paste" değil mi ?

   2. Tekrar etmeme gerek var mı yukarıdaki yorumumu?

    Joost Zuurbier’in söylediklerini “copy/paste” olarak değerlendiriyorsanız yapacak birşey yok, söylenen bu olduğu için aynı yazılıyor. Onun dışında haber dediğiniz gibi “copy/paste” değildir.

    Büyük olasılıkla Fırat ya aynı ajanstan bilgiyi almıştır, ya da aynı basın toplantısında bulunmuştur. Dediğim gibi cevap verecektir.

    Copy/Paste dediğinizde iş çok farklı bir boyuta geçiyor. Eğer söz konusu site bu haberi daha önce verdi deseydiniz, doğru der bunun sebeplerini anlatırdım. Ama copy/paste dediğinizde iş değişiyor.

    Copy/Paste Nedir?

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Arda Kural,

   turk.internet.com da Computerworld'den kopyalamış olabilir mi acaba? http://irt.me/IIr

   Gereken açıklama zaten yapılmış ama eklemek istiyorum;

   Bilgiler ajans yoluyla iletildiğinde herkesin eline aynı içerik geçer. Bunu kimi aynen, kimi de değerlendirerek yayınlar. Benim yaptığım 2.si. Verilmesi gereken bazı bilgiler ise değiştirilemez zaten. Bu yazının açıklama kısmı hariç küçük bir kısmının bültenden alındığını keşke diğer haberlere de bakıp görebilseydiniz.

   Suçlayıcı bir fikri net bir şekilde beyan ederken emin olmalısınız. Webrazzi'de ne basın bülteni aynen yayınlanır ne de başkasının içeriği kopyalanır. Umarım bu hassasiyetinizi Webrazzi içeriğini izinsiz kopyalayan sitelerde de gösteriyorsunuzdur..

 7. Bilmiyorum Bilmiyorum

  Güzel bir gelişme gibi görünse de,

  tk alan adları bedava iken bile rağbet görmüyordu,

  TürKiye diye milliyetçilik dolanlarına bulanıp parayla satılmaya başladıktan sonra bile .tk alan adları sadece "ucuz" diye tek kullanımlık, p0rn0, w4rez veya adwords spamcısı site sahiplerine cazip geldi, zaten hala çoğu firma hosting/server vb. alana 5 10 tk domain bedava veriyor...

  Kaldı ki günde yüzlerce site gezerim hiç .tk uzantılı ve uğraşılmış bir site ile karşılaşmadım.

  Dnforumda da bu konuyu sektörün önde gelenleriyle tartışmış, gülmüştük.

  Jenerikdir öyledir böyledir fakat ortak kanı www.ekmek.tk yerine www.tazeekmek.com her zaman daha değerlidir, akılda kalıcıdır, anlatması kolaydır...

  Bahsi geçen açık arttırmayı, salonu, ziyaretçi ve katılımcıları videoya kaydedip yayınlar paylaşırlarsa zevkle seyreder, yanıldığımı görmek isterim.

 8. Dairebul Dairebul

  .TK alan adları aama motorlarında dahi yükselemezken bunların değeri nereden geliyor anlamış değilim. Türkçe karakterli alan adları nasıl tutulmadıysa .TK alan adlarıda tutulmayacaktır. Her zaman olduğu gibi .com alan adları cazibesini sürdürür.

  98 yılında register edilen Türkçe domainlerin sahiplerine bir sorun bakalım, gerçekten akıllı yatırım yapmışlarmı. Üzerinden 11 yıl geçti ellerindeki portföyün yüzde kaçını istedikleri oranda karlı satabildiler. Yoksa sadece kontrol panellerine girip domainlerini mi izliyorlar. :)

 9. r10dan bir alıntı:

  ""Bir dahaki seneye 2 Yıllık yenileme ücretine 370 tl istiyor. alan adının bitiş süresine 1 yıl var""

  Jenerik alan adı olarak bahsedilen marka isimleri kullanıcılardan geri alma yöntemleri pek hoş değil.

 10. gerçekten de tk alan adları bedava iken bile rağbet görmüyordu, ama artık nedense kullanımı sıklaştı

 11. Gerçekten bedava iken rağbet yoktu. Ama .tk da "turkey" in kısaltması gibi duruyor. Yani eminim birçok yabancı bunu Türkiye'ye ait bir alan adı gibi düşünebilir. Durun bakalım süreci hepimiz merakla izliyoruz neler olacak..

 12. Blogohbe Blogohbe

  Ben 4 aydır tk uzantılı bir domain aldım ama seo uygulamama rağmen bir türlü ön sıraya çıkmıyor.