Sektör Canlanıyor! .TK Alan Adları Açık Artırmada!

Sektör Canlanıyor! .TK Alan Adları Açık Artırmada!

Yeni dönemde Facebook'un FriendFeed satın almasında Arda Kutsal'ın sektörün canlanacağı yönündeki yorumları doğru çıkmaya başladı. Facebook'tan sonra Myspace de müzik tabanlı sosyal ağ iLike ile bedeli açıklanmayan bir birlikteliğe gitti. Skype'ın satışı ve yeni yatırımcılarını da en güncel haber olarak aklımızın bir kenarında tutmamızda fayda var.

Globaldeki diğer bazı satış dedikodularının yanısıra önceki günlerde gerçekleşen OrtaKantin.com ve Youth Republic anlaşması da ülkemizde piyasayı ısıtan gelişmelerden oldu. Özellikle son alınan bilgi ile OrtaKantin.com’a 2 yıl içinde toplam 1 milyon dolarlık yatırım planı, bu satın almayı Türk internet tarihine yazacak bir konuma getirdi. Son dönemde Marro.ws ile çıktığımız global internet piyasasında, Türk girişimleri ve satın almaları da giderek kendini geliştiriyor.

Bu gelişmelerin yanında dün farklı bir girişimin daha haberi geldi. Şu anda mevcut 20 farklı .TR alan adının ötesinde farklı bir alternatif sunan Dot.TK, Avrupa’nın ikinci alan adı açık artırmasını Türkiye'de yapacak. Türkiye için ilk olacak bu açık artırmada, ‘www.telefon.tk’ , ‘www.poker.tk’ gibi jenerik alan adları satışa çıkarılacak. Bu etkinlik online gayrimenkul yatırımı olarak adlandırılabilecek jenerik alan adı almak isteyen girişimciler için büyük önem taşıyor. Çünkü alan adı yatırımı en ucuz ve en zahmetsiz yatırım çeşidi olarak görülüyor.

Her ne kadar alan adı bir projenin herşeyi demek olmasa da, artık akılda kalıcı, kısa ve jenerik alan adlarını bulmak mümkün olmuyor. Bu aşamada .TK, hem kısa bir uzantı olması açısından hem de Türk adının kısaltması olarak kabul edildiğinden dikkat çekiyor.

9 Eylül 2009’da Swissotel’de düzenlenecek açık artırma hakkında Dot.TK CEO’su Joost Zuurbier konuyla ilgili olarak;

Web sitelerinin ziyaret yoğunluğunu artırmak isteyen şirket ve şahıslar için, jenerik isimlerden oluşan alan adları oldukça önemli, şirket ismi ya da markadan oluşan alan adlarına göre çok daha değerliler. Çünkü jenerik alan adı tek, ve sadece bir şirket ya da bir kişi adına tescillenir. Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğimiz açık artırmada, jenerik alan adları hem kolayca alınabilecek, hem de yatırım fırsatı müşterilerimizin ayağına gelecek. Tüm girişimcileri açık arttırmamıza bekliyoruz.

açıklamasını yaparken, jenerik alan adlarının arama motorları tarafından indekslenirken fark yaratabiliceği de biliniyor. TK uzantısının ve bu girişimin arkasında ise Tokelau Hükümeti, Tokelau’nun iletişim şirketi Teletok ve özel bir teşebbüs olan BV Dot TK’nin ortaklığı yatıyor.

Alan adı piyasasında bizim için pek anlamı olmayan yabancı kısaltmaların yanında . TK aslında farklı bir seçenek olarak görülebilir ama yine de uluslararası bilinirlik açısından ülkemizde ne kadar talep göreceğini bilemiyorum. Çok yüksek bedeller olmasa da bakalım bu açık artırmada kimler nasıl teklifler verecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.