OrtaKantin.com Youth Republic Tarafından Satın Alındı
Genel

OrtaKantin.com Youth Republic Tarafından Satın Alındı

Gençleri hedefleyen stratejiler oluşturan ve Unilever, Ülker, Vodafone, Coca-Cola gibi önemli şirketlerle çalışan pazarlama ajansı Youth Republic, üniversite öğrencilerine yönelik bir sosyal ağ olan OrtaKantin.com'un çoğunluk haklarını satın alarak bünyesine kattı.

OrtaKantin.com Vadi Efe ve Volkan Biçer tarafından 2005 yılında kurulmuştu. Hali hazırda 100 bine yakın (tam olarak sayı vermek gerekirse 91.541) üyesi bulunan servis üniversite öğrencileri tarafından kullanılıyor ve Youth Republic hedef kitlesini bünyesinde barındırıyordu.

Satın alma rakamı ile ilgili olarak kesin bilgimiz bulunmuyor. Ancak OrtaKantin.com'un bundan sonra Youth Republic bünyesinde çalışmalarına devam edeceğini söyleyebiliriz. Hatta aldığımız bir duyum da operasyonun başında Vadi Efe'nin olabileceği yönünde.

Bir kaynağımız sayesinde konuyla ilgili önümüzdeki günlerde basına gönderilecek olan bültenin taslak haline ulaştığımız için Youth Republic Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Serhat Gürcü'nün de görüşlerini sizlerle paylaşabiliyoruz. Serhat Gürcü OrtaKantin.com satın alması ile ilgili şunları söylemiş:

"Youth Republic offline dünyada çeşitli kanallar ile markaları gençliğe bağlıyordu ancak online dünyaya da giriş yapmamız gerekiyordu. Hazırda kendi kampanyalarımızın web sitelerini yaparak müşteriye özel çözümler sunuyorduk ancak çok önemli bir gençlik sitesini alarak dijital dünyaya çok etkin bir giriş yapmış olduk. Biz bu satın almadan müthiş bir sinerji bekliyoruz.

Ortakantin.com mevcut durumda 100.000 üniversite öğrencisini barındırıyor ve önemli bir reklam gelirine sahip ancak biz yapacağımız yatırımla 2 sene içerisinde 500.000 üniversite öğrencisine ulaşmayı planlıyoruz. Online dünyada sadece öğrencilere ulaşmayı çok önemsiyoruz.

Ortakantin.com hem var olan kanallarımızı interaktif hale getirecek hem de ileriki projelerimiz için gerekli altyapıyı sağlayacak. Bu açıdan bakıldığında Youth Republic yine kendi pazarını oluşturmaya ve genişletmeye yönelik bir adım atmış oluyor."

Youth Republic hali hazırda 90 farklı üniversitede 140 Kampüs Marka Yöneticisi ile çalışıyor. Bu sayede üniversitelerde etkin ve aktif olarak yer aldıklarını söylemek yanlış olmaz. OrtaKantin.com ile Youth Republic'in birlikte önemli bir sinerji yaratacaklarına şahsen ben de inanıyorum.

Satış rakamı ile ilgili yazımın başında da belirttiğim gibi kesin bir bilgimiz yok. Bu konuda Vadi Efe ve Volkan Biçer'den detay öğrenmeye çalışmama rağmen malesef laf alamadım. O yüzden sadece kendi tahminlerimle ilerlemek durumundayım.

Kişisel fikrimi ve tahminlerimi soracak olursanız, geçmişte OrtaKantin.com ile ilgili kaynaklarımızdan sahip olduğumuz bilgileri çıkartıp incelediğimizde 2008 yılında aylık ortalama 8.000 TL - 12.000 TL arası reklam geliri olduğunu hatırlıyoruz. Bugün itibariyle ise servisin reklam gelirinin aylık 20.000 TL - 24.000 TL seviyesine geldiğini de önemli bir kaynağımızdan öğrendik.

Bu durumda OrtaKantin.com'un değerlemesinin servisin tamamı için ortalama 700.000 TL - 800.000 seviyesine gelmiş olabileceğini düşünebiliriz. Youth Republic büyük olasılıkla ortakların bir bölüm haklarını nakit olarak alırken, aldığı hisse oranına göre şirkete de belirli bir oranda yatırım sağlamıştır.

GÜNCELLEME: Youth Republic Genel Müdürü Serhat Gürcü ile görüştüm ve satın alma rakamını stratejik olarak paylaşmalarının mümkün olmadığını söyledi ancak OrtaKantin.com'a 2 yıl içinde toplam 1 milyon dolar (yaklaşık 1.500.000 TL) yatırım yapacaklarını belirtti.

Konuyla ilgili kesin bilgilere ulaşırsak elbette paylaşıyor olacağız ama şu an için pazarda bir hareketin başladığının ve bundan sonra da devam edeceğinin göstergesi olarak bu satın alma ya da birleşme haberine memnun olduğumuzu belirtmek isterim.

Bu aşamadan sonra dilerseniz OrtaKantin.com ile ilgili geçmişte Webrazzi'de yaptığımız haberlere göz atabilirsiniz.

Yorumlar (47)
 1. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Mutluluk verici bir haber. Bu tür adımlar sayesinde, ülkemiz internet dünyasının tek eksiği olduğuna inandığım "cesaret" sorunu yavaş yavaş çözülecek umarım.

  Tebrikler Vadi ve Volkan.

 2. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Tebrik ediyorum Vadi ve Volkan'ı. Ortakantin gibi kaliteli bir platformunun büyümesinden dolayı da ayrıca mutlu oldum.

 3. Onur Değerli Onur Değerli

  yaklaşık 3 yıldır kantine üyeyim.

  benzer bazı platformların gerisinde kalmıştı açıkçası

  bir şeylerin yapılması gerekiyordu artık.

  bence ilk olarak sitenin genelini etkileyen teknik konulara el atılmalı.

  site çok yavaş ve bazen anlamsız hatalar veriyor.

  bazen girilmiyor bile.

  bunları kötüleyici bir eleştiriden ziyade yapıcı eleştirile ve hatta bir dostun tavsiyesi olarak alırsalar iyi olur.

  çünkü bu kantin sayesinde bir çok arkadaş edindim :) eski günlerine dönmesini de isterim

 4. Seo Teknikleri Seo Teknikleri

  Yerinde bir satın alma olmuş vadi ve volkanı tebrik ederim yeni ortaklarına başarılar.

 5. Önder Eren Önder Eren

  Çok güzel bir haber. Bu boyutta bir kitle için de gayet akılcı bir yatırım olmuş Youth Republic için. Vadi'ye de yeni görevinde şimdiden başarılar diliyorum.

 6. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Bu sitenin günlük ziyaretçisi taş çatlasa 10bin. Bu kadar az trafikle eğer ayda 20bin ytl kazanabiliyorlarsa bu ülkede İnternet reklamcılığını sorgulamak gerekir.. Çok daha başarılı siteler zor ayakta duruyor. Paralar böyle çöpe atılıyor demek. Ahbap çavuş ilişkisi ile yürüyor demek ki hala herşey. Reklamverenler fena halde kandırılıyor, dolayısı ile yeterli geri dönüşü alamadıkları için de İnternet reklamına gerekli önemi vermiyorlar. Hepimiz kaybediyoruz. Yazık.

  1. Doğru yerden yakalayıp bence de doğru yere ulaşmışsınız.

  2. taş çatlasa 10 bin?

   1. Doğrudur Taş çatlasa 10 bin ziyaretçisi oluyor. Ama seviyeli 10 bin ziyaretçi. Bunların hepsi üniversite öğrencisi ve hepside maddi olarak çok kötü durumda değillerdir diye düşünüyorum(internete takılcak zamanları varsa..) Bu yüzden 100 bin tekil ziyaretçisi olan ve kimin gelip gittiği belli olmayan bir site yerine akıllı 10 bin kişiye ulaşmak reklam veren için çok daha önemli

  3. Berkay Sözbilir Berkay Sözbilir

   bence sizin gibi reklamverenler yüzünden bu tür kaliteli projeler zorluk çekiyor. hadi biraz düşünelim.

   ziyaretçilerini farklı türde insanların, farklı alanlarda çalışanların, farklı hobileri ve farklı kültürleri olanların oluşturduğu bir porno sitesi var. günlük 100 bin tekil hite sahip.

   öte yandan, ortakantin gibi günlük ziyaretçi sayısı 10 bin olan -tamamen bu yoruma dayalı bir veri bu- ama tamamını öğrencilerin oluşturduğu bir oluşum var.

   sizce işbankası harçlarla ilgili kredi reklamını 100 bin hitli sitede mi yayınlatır, ortakantin'de mi? biraz bunları düşünmek lazım. hitap ettiği kesim belirli bir bölüm olduğu için 20 bin lira kazanması oldukça normal ki reklamverenler için de 100 bin hitli sitelerden daha karlıdır.

   bu kadardı. bitti.

 7. İsmail Dinçer İsmail Dinçer

  Birleşme ve devralmalar sektöre hareket getirdiği gibi yaratacağı sinerjide hafife alınamaz.

  Ortakantin' in yola başarıyla devam etmesini ve ortaklığın hayırlı olmasını dilerim.

 8. Süper haber.

 9. Kişisel düşüncem bu değerlemenin 700-800 binden çok daha yüksek olduğu / olması gerektiği yönünde..

  Her iki tarafa da hayırlı olsun.

 10. Organik Futbol Organik Futbol

  Ertan intenet satın almalarında ortalama aylık net gelirin 60 katı geçerli oluyor. Tabi bu her zaman geçerli değildir. Her iki tarafa da hayırlı olur umarım.

  1. Ertuğrul Ertuğrul

   60 kat nereden çıktı, o genelde 10 bilemedin 12 katı olur.

 11. Mümkün değil bence aylik 24 bin TL gelir, %30 ajans komisyonu olsa 35 40 bin TL total reklam satması gerekir ki ortakantin ile kesinlikle imkansız, bu sitenin günlük ziyaretçici 10 k bile olmayacagı gibi aylik bu sitenin imp'si bile 10 milyon'u aşmaz. 91 bin üyesi olsa bile bu üyelerin %50 sinden fazlası pasiftir, aktif olsalar pw'ye yansırdı cünkü.

  700 800 rakamları bu site icin bence hayal ötesi, ama aylik 10 bin kazanacagını düsünürsek 250 350 arası gibi rakamlar olabilir.

  1. Entrepreneurbug Entrepreneurbug

   bu site 300 eder. yanılıyorsam söyleyin.

 12. Erol Aktas Erol Aktas

  Arda sen ya rakamları şişiriyorsun yada bu işten kesinlikle anlamıyorsun. :)

 13. Vadi Efe Vadi Efe

  Tebrikler & destekler için çok teşekkürler.

  Bu ortaklıkta internet üzerinden iş geliştiren herkes için ilham verici olacağını düşündüğüm ayrıntı, dijital iş yapmayan bir şirketin bir internet şirketini satın almasıdır.

  İnternet her geçen gün hayatımızda daha fazla öneme sahip oluyor ve klasik iş yapış şekillerini daha fazla etkiliyor. Artık klasik mecralar ile internet her zamankindan daha iç içe.

  Site çevrimiçi olarak güçlendirilip elden geçirileceği gibi YouthRep'in güçlü operasyonel yapısı ve kampüslerdeki aktifliği ile üniversitelilerin buluşma noktası konumunu daha da geliştirecek ve gençlere yönelik marka mecralardan birisi haline gelecektir, diye düşünüyorum. Saygılar.

  1. Kaan Egezir Kaan Egezir

   Sosyal medya ve yeni ekonomi uzmanı, bir internet düşünürü, filosofu, işin uzmanı, netin gurusu olarak takılıyorsunuz da, 2009 senesinde "dijital iş yapmayan bir şirketin bir internet şirketini satın alması"nı ilham verici mi buluyorsunuz?

   Neden? Gurusunuz ama Cem Yılmaz'ın dediği gibi; "Guru gürültü" :)

   Bayılıyorum sizin gibi insanlara.

   Ne yapmamız gerektiğini değilde, ne yapmamamız gerektiğini çok güzel gösteriyorsunuz :)

   Youth Republic'e gelecek olursak, "Türkiye'nin gençlik ajansıyız, delü ultra süper hiper başarılıyız" diye her ortamda bağırıp çığırmaktan inanılmaz zevk alan bu ekip, ülkemizde (Türkiye) aile gelenek ve göreneklerimize göre, şimdiye süre gelen yaşam tarzımıza göre "ahlaksızlık" olarak nitelendirebileceğimiz bir çok şeyi "pazarlama" diye hayata geçiriyorlar. Arkadaşlar markaları "pazarlamıyor", gençliğimizi "dejenere" ediyor, bir de üstüne para kazanıyorlar. "Dejenerasyon" pahalı bir etkinlik olduğu için haliyle çok para kazanıyor ve yine "biz manyak gibi başarılıyız" çığırtmalarına devam ediyorlar.

   Bunlara da hastayım, yakında ölecem :)

   Son olarak da Arda'nın hesaplamalarına hastayım, bizim mahallede bakkal olsa, ona da hasta olur, cinnet geçirir, boğazlar, kodese düşerdim :) Adam devamlı fiyat yükseltiyor.

 14. Halit Kara Halit Kara

  Vadi Efe buraya aciklama yapmisken keske yukaridaki karisikliga da bir son verseydin. Yuvarlak cümleleri bu devirde herkes kuruyor. Önemli olan bir sitenin 4 yil icinde nekadar degerlenebilecegini internet girisimcilerine kanitlamaktir. Sizden de bunu bekleriz. Ücreti sir gibi saklama nedeninizi anlayamiyorum.

 15. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  Facebook varken bana biraz havalarını alırlar gibi geliyor.Facebook, sürekli olarak yeni hizmetler üreterek, açık kaynak kodlu olmanın da verdiği avantajla her alana yayılmış durumda. İş ilişkileri için, eğitim faaliyetleri için, eğlence için..Artık herşey için facebook ön plana çıktı. Böyle bir ortamda facebook tekelini geçip de başarı sağlamak çok zor gözüküyor. En azından Vadi Efe gibi kişilerin işi değil. Ortakantin'in en büyük avantajı facebook tsunamisi henüz ülkemizde bu kadar yayılmadan kurulmuş olmasıydı.

  Böyle bir site nasıl ayda 20,000 lira gelir elde eder ve nasıl 800,000 liraya satılır; bunu da anlamakta büyük zorluk çekiyorum. Bence bu haberde eksik bazı şeyler var. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. İnternette fırsatlar, teknoloji geliştikçe ve kompleks bir hal aldıkça azalıyor sıradan kişiler için. Bu artık buz gibi bir gerçek. Büyük firmaların oyun sahasına dönecek yakında internet.

 16. Vedat Erol Vedat Erol

  Çok güzel bir haber. Öyle veya böyle satılmış başarılı bir çıkış olmuş, fiyat olarak çok güzel, satmakla çok iyi bir iş yapılmış.. Tebrikler

 17. Eğer reklam geliri ayda 20,000 lira ise büyük başarı bu. Satışındaki gerçek fiyat buysa ki sanmıyorum yine tebrik etmek gerekir. Ortakantin öğrencilerden çok kızlarla iletişime geçmek isteyen yağız türk delikanlılarına hitap ediyor gibi. Sistemde bir çok bot üye mevcut. Bu üyeler size sürekli özel mesaj atarak mailinize gelen bildirilerle sizi siteye çekmeye çalışmakta.

  http://img17.imageshack.us/img17/4435/bolumunleilgilibirkacso.jpg

  linktende görüleceği gibi. Üyelerin en çok nereden siteye giriş yaptığını tahmin etmek çokta zor değil. Eminim siteyi ziyaret edenlerin çoğu maillerine gönderilmiş yazılımsal üyelerin attığı spam mesajlar sayesinde geri dönüş yapmaktadır. Bu yöntem çok basit bir stratejidir. Yaratıcılıktan uzaktır. Üyeleri kuzu sanmaktır.

  Üyeleri aptal yerine koyan bir sisteme üye olup aktif kalan üyelerinse reklamverenlere nasıl katkı sağlayacaklarını merak ediyorum.

  1. bildirimler veya spamlar herneyse..iptal edilemiyor mu? http://img200.imageshack.us/img200/9730/asatks.jpg

  2. oyuna girmeden kaybetmeyi kabullenmek bu.

 18. Hasan Cagrici Hasan Cagrici

  Gecen sene rastlamistim ortakantin.com'a. Vadi Efe'yi tebrik ediyorum site iyi bir noktaya gelmis o zamandan bu yana.

  Satisa gelecek olursam: Bence bu sitenin bu kadar para edebilmesinin imkanı yok. tabiki bu rakama satilmissa buyuk basari site sahiplerini tebrik etmek gerekir. Sitenin istatistiklerinden cikardigim sonuc bu sitenin aylik ziyaretci rakami (bence gunluk 25-30 bin) ile, bu yazida belirtilen reklam gelirine ulasabilmesinin mumkun olamayacagi yonunde. Aylik reklam geliri Turkiye sartlarinda 20K olamaz. Site ingilizce olsa belki. Turkiyede reklam islerinin nasil yurudugunu bilen biri olarak reklam geliri bilgisinin yanlis oldugunu rahatlikla soyleyebilirim. Zaten o kadar geliri olsa, site, 16 siteyle ayni sunucuda degil dedicated bir sunucuda olabilirdi.

  Ben bu siteyi satin alacak olsam, istiyor.us ve diger siteleri de dahil 150.000 lira deger bicerdim. Sonra bir kere daha dusunur ve vazgecerdim.

  Bu yazdiklarim site sahiplerine haksizlik gibi anlasilmasin lutfen. Yaptiklari işi basarili buluorum. Ancak Youth Republic için pahali bir satin alma olmus.

 19. Ahmet Sezgin Ahmet Sezgin

  Facebook'u övenler çok abartıyorlar. Facebook bitiyor ve Türkiye'de bitecek. Hatta Türkiye'den kovulacak.

  1. Hakan Çelik Hakan Çelik

   Ahmet bey bu ne hırs?

   ortakantinemi kalalım yani. şimdi sen google'uda kovup bilgi.com'u kullanalım dersin.

 20. Alper R Alper R

  alexa 50k sitenin nasıl aylık 20k geliri oluyomuş. Tribalfusion ve VCM da bile bu parayı kazanamaz, Yok 1m dolar yatırım yapacaklarmıs... Techcrunch formatına uydurmak için yalan yanlış haber yapmayın lütfen.

  Not: Tribalfusion ve Valueclickmedia dünyanın en çok kazandıran reklam networkleridir.

  1. Berkay Sözbilir Berkay Sözbilir

   friendfeed'in alexası ilk 1000'de. 600 küsür olsa gerek. reklam geliri 0. -yazıyla sıfır-

 21. Spartacus Spartacus

  OrtaKantin 700 milyara değil 7 milyara satıldıysa yatsın kalksın dua etsin iyi elden çıkarmış. Üniversite yıllarında ev arkadaşın karı kız tavlamak için üyeydi. Tasarımını görür görmez gülmüştüm bu ne antika ziyaretçi defterleri gibi diye. Rakam gayet tutarsız. O reklam gelirini adult siteler elde etse neyse diyeceğim ama ortakantin çok bekler.

  Hadi diyelim satıldı o rakama. O zaman sosyomat heralde bir kaç milyar dolar eder :)

 22. Hocam.com gibi rakipler olduğu sürece ortakantin düşmeye mahkum nitekim eskiden alexada 700 küsür iken şu an 906. Mantıksız bir yatırım olmuş bence.

  @alper r, bencede o kadar etmez inandırıcı gelmedi açıkçası.

  1. Mustafa Mustafa

   turan tam üstüne bastın ayağını çek, hocam.com aldı yükünü gidiyor, adamlar gerçekten fark yaratıyor ve ortam yaratıyor.. Unutmayın biyerde tekil değil kaliteli tekil ziyaretçi daha önemlidir.! örneğin ilkin arkadaşımızın geliştirdiği lifety.com arkadaşlık sitesi gibi siteler internetin nadidelerinden dir..

   ;)

 23. Entrepreneurbug Entrepreneurbug

  bu arada sosyomat da gitti gidiyor görünüyor alexa da bu facebook bitirdi hepimizi ne olacak bu gidişat. sosyal network projelerine bence güle güle diyelim biz total.

 24. Rakamlar çok astronomik olmuş abartmayalım arkadaşlar sonuçta buraya yazılanları takip edenler bu tür alım satımlardan az buçuk bilgisi-haberi olan kişiler. Neredeyse friendfeed.com fiyatında :d ahah gülerim buna yaw. tahmini satış rakamı: spartacusun da söyledigi gibi 7 bini geçemez.

 25. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Yazıda bahsi geçen rakamlara sadece gülüyorum.. Mübarek Ramazan ayında hepimiz din kardeşiyiz yahu :)

 26. Gazi Keskin Gazi Keskin

  www.turkstudent.net bir baska ögrenci sitesi ve toplam 400.000 üyesi var. Alexa.com da ortakantin den daha ileride. Sanirim bu sitede yakinda iyi bir fiyata satilir..

 27. Cahit Cahit

  Bu sitenin aylık reklam geliri 3.000TL-4000TL civarı ve satıldığı fiyatta 100 bin tl dir.İçeriden biri olarak bilgi vermekte yarar var.

  1. Alabora Alabora

   Satılması Guzel haber Ama Gelırler Gıderler Farklı Olur Bıraz...

 28. Formates Formates

  Mutluluk verici bir haber.Güzel Olmuş Bencede.Hayırlısı Diyelim

 29. Tamam Sakinim Tamam Sakinim

  Gerçekten iyi haberler bunlar. Yenilikler ve gençlere yönelik çalışmalar bizi sevindirir..

 30. Seo Efendisi Seo Efendisi

  hayırlı olsun, başarılar.

 31. Maurers Hapı Maurers Hapı

  Cok Guzel Bır Konuya Degınmısınız.Satılması Mutluluk Verıcı Bır Haber.Bu tur adımlar sayesınde ınternetımız dahada gelısmektedır

 32. Windows Download Windows Download

  Gerçekten anlamlı bir satın alma, volkan ve ortaklara başarılar.

  1. Trend Bras Trend Bras

   Güzel haber üyeydim bi ara sonra kullanıcı adımı unuttum. Bizden niye başarılı projeler çıkmıyor demiyoruz artık son yıllarda güzel işler olmaya başladı.

 33. Nasıl Yapılır? Nasıl Yapılır?

  Eski konular, buralar önce hep dutlukmuş :) Tüm yazıları Arda Kutsal yazmış