OrtaKantin.com Youth Republic Tarafından Satın Alındı

OrtaKantin.com Youth Republic Tarafından Satın Alındı

Gençleri hedefleyen stratejiler oluşturan ve Unilever, Ülker, Vodafone, Coca-Cola gibi önemli şirketlerle çalışan pazarlama ajansı Youth Republic, üniversite öğrencilerine yönelik bir sosyal ağ olan OrtaKantin.com'un çoğunluk haklarını satın alarak bünyesine kattı.

OrtaKantin.com Vadi Efe ve Volkan Biçer tarafından 2005 yılında kurulmuştu. Hali hazırda 100 bine yakın (tam olarak sayı vermek gerekirse 91.541) üyesi bulunan servis üniversite öğrencileri tarafından kullanılıyor ve Youth Republic hedef kitlesini bünyesinde barındırıyordu.

Satın alma rakamı ile ilgili olarak kesin bilgimiz bulunmuyor. Ancak OrtaKantin.com'un bundan sonra Youth Republic bünyesinde çalışmalarına devam edeceğini söyleyebiliriz. Hatta aldığımız bir duyum da operasyonun başında Vadi Efe'nin olabileceği yönünde.

Bir kaynağımız sayesinde konuyla ilgili önümüzdeki günlerde basına gönderilecek olan bültenin taslak haline ulaştığımız için Youth Republic Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Serhat Gürcü'nün de görüşlerini sizlerle paylaşabiliyoruz. Serhat Gürcü OrtaKantin.com satın alması ile ilgili şunları söylemiş:

"Youth Republic offline dünyada çeşitli kanallar ile markaları gençliğe bağlıyordu ancak online dünyaya da giriş yapmamız gerekiyordu. Hazırda kendi kampanyalarımızın web sitelerini yaparak müşteriye özel çözümler sunuyorduk ancak çok önemli bir gençlik sitesini alarak dijital dünyaya çok etkin bir giriş yapmış olduk. Biz bu satın almadan müthiş bir sinerji bekliyoruz.

Ortakantin.com mevcut durumda 100.000 üniversite öğrencisini barındırıyor ve önemli bir reklam gelirine sahip ancak biz yapacağımız yatırımla 2 sene içerisinde 500.000 üniversite öğrencisine ulaşmayı planlıyoruz. Online dünyada sadece öğrencilere ulaşmayı çok önemsiyoruz.

Ortakantin.com hem var olan kanallarımızı interaktif hale getirecek hem de ileriki projelerimiz için gerekli altyapıyı sağlayacak. Bu açıdan bakıldığında Youth Republic yine kendi pazarını oluşturmaya ve genişletmeye yönelik bir adım atmış oluyor."

Youth Republic hali hazırda 90 farklı üniversitede 140 Kampüs Marka Yöneticisi ile çalışıyor. Bu sayede üniversitelerde etkin ve aktif olarak yer aldıklarını söylemek yanlış olmaz. OrtaKantin.com ile Youth Republic'in birlikte önemli bir sinerji yaratacaklarına şahsen ben de inanıyorum.

Satış rakamı ile ilgili yazımın başında da belirttiğim gibi kesin bir bilgimiz yok. Bu konuda Vadi Efe ve Volkan Biçer'den detay öğrenmeye çalışmama rağmen malesef laf alamadım. O yüzden sadece kendi tahminlerimle ilerlemek durumundayım.

Kişisel fikrimi ve tahminlerimi soracak olursanız, geçmişte OrtaKantin.com ile ilgili kaynaklarımızdan sahip olduğumuz bilgileri çıkartıp incelediğimizde 2008 yılında aylık ortalama 8.000 TL - 12.000 TL arası reklam geliri olduğunu hatırlıyoruz. Bugün itibariyle ise servisin reklam gelirinin aylık 20.000 TL - 24.000 TL seviyesine geldiğini de önemli bir kaynağımızdan öğrendik.

Bu durumda OrtaKantin.com'un değerlemesinin servisin tamamı için ortalama 700.000 TL - 800.000 seviyesine gelmiş olabileceğini düşünebiliriz. Youth Republic büyük olasılıkla ortakların bir bölüm haklarını nakit olarak alırken, aldığı hisse oranına göre şirkete de belirli bir oranda yatırım sağlamıştır.

GÜNCELLEME: Youth Republic Genel Müdürü Serhat Gürcü ile görüştüm ve satın alma rakamını stratejik olarak paylaşmalarının mümkün olmadığını söyledi ancak OrtaKantin.com'a 2 yıl içinde toplam 1 milyon dolar (yaklaşık 1.500.000 TL) yatırım yapacaklarını belirtti.

Konuyla ilgili kesin bilgilere ulaşırsak elbette paylaşıyor olacağız ama şu an için pazarda bir hareketin başladığının ve bundan sonra da devam edeceğinin göstergesi olarak bu satın alma ya da birleşme haberine memnun olduğumuzu belirtmek isterim.

Bu aşamadan sonra dilerseniz OrtaKantin.com ile ilgili geçmişte Webrazzi'de yaptığımız haberlere göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.