Son zamanlarda kapatılan e-ticaret siteleri hangileri?
E-Ticaret

Son zamanlarda kapatılan e-ticaret siteleri hangileri?

Son zamanlarda çeşitli e-ticaret sitelerinin kapatıldığı haberlerini alıyoruz ancak malesef hepsini ayrı ayrı yazamıyoruz. Artık söz konusu sitelerin bir listesini çıkartmanın zamanı geldi diye düşünüyoruz ve sizlerden de bizim haberimiz olmayan ya da atladıklarımızı eklemenizi rica ediyoruz. Böylece bu yazı içinden kapatılan sitelerin hangileri olduğuna merkezi şekilde ulaşmamız mümkün olacaktır. Aynı zamanda belki daha sonra bu liste üzerinden bir istatistik oluşturmamız da mümkün olabilir.

Aklımıza ilk gelenlerle hemen başlayalım:

 • estore.com.tr Biraz olaylı bir kapatılma süreci geçirdi, konuyla ilgili Webrazzi'de bir haber yapmıştık. Halen kapatılmanın ve işten çıkartılan personelin problemlerinin yankıları sürüyor.
 • Weblebi.com E-ticaret sitelerinin kapanma furyasının ilklerindendi, Ağustos 2008'de kapanan site ses getirmişti.
 • KoySepete.com Sektördeki birçok e-ticaret sitesine kıyasla popüler sayılabilecek bir konumdaydı. Kapatıldığı haberini bir süre önce aldık.
 • ChiChiQueen.com Firma e-ticaret servisini kapattı ancak öğrendiğimize göre yakında özel toplantı ve etkinlikler ile satışlarını sürdürecekmiş. Değişik bir model olacak, tecrübeyi izlemeye değer.
 • Tio.com.tr Embrio girişimlerinden olan Tio, ciddi lansman ve sağlanmaya başlanan marka bilinirliğinin meyvalarını yemek için bekleyemeden kapatılmıştı. Fiyat kıyaslama ve devamında direkt satış ile hizmet sunan servis kapatılması sonrasında sektörün farklı alanlarına kaliteli insan kaynağını geri kazandırdı diyebiliriz.
 • Yeterkiİste.com İş Bankası'nın iştiraki olan Yeterkiİste.com da 23 Ocak 2009 itibariyle süresiz olarak yayınına ara verdi yani kapatıldı.
 • TekeTek.com Adını oldukça fazla duyduğumuz e-ticaret sitelerindendi, TekeTek.com da bir süre önce kapananlar arasına girdi.
 • Altivi.com (ilgili haber)
 • Homev.com.tr
 • NakitSepet.com
 • TaksitSepeti.com
 • Markom.com.tr
 • Gelsene.com
 • Indragandi.com
 • HerseyKampanya.com
 • JustCorner.com
 • Shobbo.com

Listeye eklemediğimiz şirketleri yorumlarda paylaşırsanız memnun oluruz.

Görsel kaynak: enimal (sxc.hu)

Yorumlar (35)
 1. Altivi.Com'u da eklemeli.

  1. Teşekkürler, eklendi.

   1. Arda bey www.lokum.com (yemeksepeti.com) kurucusu nevzat AYDIN girişimide kapandı. Her dikey tutmuyor demekki.

  2. Bence altivi.com un olayı başarı başarısızlıktan ziyade devlete hiç kdv ödemek istemeyişi ve ihalelere giren kişilere fatura düzenlememesi.bu açıdanda bakmak lazım.

 2. Bir de Homev.com.tr vardı. Böyle taksit taksit oluyor ama, kusura bakmayın Arda Bey, şu an aklıma geldi :)

  1. Teşekkürler, bunu da eklendik.

 3. http://www.NeredenAldin.com dan inceleme yapacak olursak :

  homev.com.tr

  nakitsepet.com

  taksitsepeti.com

  markom.com.tr

  gelsene.com

  aklıam geldikçe yazarım ;)

 4. Her gün tek ürün sitelerini de dahil edersek şayet; en bilinirlerinden:

  - indragandi.com

  - herseykampanya.com

  - justcorner.com

 5. Shobbo.com vardı bir de

 6. Buraya kadar tüm yorumlardaki siteler yazıya eklendi, teşekkürler.

 7. Meşhur Shobbo yu söylemeyi nasıl unutmuşum :)

  http://www.binadet.com/ da eklenmeli.

 8. ben weblebi'den telefon almıstım. aldıktan 2 saat sonra internette kapatıldıgını duyunca sok olmustum. cok sükür telefonum gelmiş ama :)

 9. Efe Şar Efe Şar

  Teketek.com'un kurucusu olarak hayli üzüldüm. Amacımız Türkiye e-ticaret pazarına hepsiburada.com dışında değer kazandırmaktı, şirketi KONT AŞ'ye satarak arkamıza sermaya ve tedarik gücü alsakta, malasef son kullanıcı gözünde güven sorunu yaşadık. Askere gitmemle bir duraklama yaşadılar, dönüşümde de ben ayrıldım. İyi yerlere gelebilirlerdi.Ama anlaşılan işler iyi gitmedi. Ama ana sorunun güven olduğunu düşünüyorum. Güven=Reklam olduğu bir ortamda yaşarken, kar marjlarının rekabet dolasıyla düşük olduğu bir pazarda reklam vermenin ne kadar maliyetli olduğunu söylemeye gerek yok diye düşünüyorum..

  Umarım yeni ödeme metodlarının ortaya çıkması ( mikro ödemeler - paypal ) güven srunu aşılır ve reklamsız da ticaret yapılabilir. Mevcut yapıda kredi kartları ile ödeme yapılmasını beklemek hele bu güvensizlik ortamında hayli zor olduğunu düşüyorum. Şahsen bende bu aralar mikroödeme ile ilgili kafa yoruyorum..

  1. @efe şar ben hatırlayana kadar yazmışsınız. teketek.com dan hiç alışveriş yapmadım. Ancak arada baktığım sitelerdendi. Şahsen kapandığına üzüldüm. Zannediyorum burda en büyük engel internet üzerinden insanların kredi kartı bilgilerini vermek istememesi. Belirttiğiniz gibi farklı ödeme sistemleri (ben özellikle mobil ödemeden çok umutluyum) uygulandıkça zamanla güven oturur diye düşünüyorum.

   1. Efe Şar Efe Şar

    Mobil ödemeden bende çok ümitliyim fakat turkcell'in pazarlamasına izin verdiği www.mikro-odeme.com sitesi bir türlü aktif olamadı bu kadar zor olan ne anlayamadım..Bir kere siteyi görebildim yaklaşık 7 gündür 404 hatası veriyor..

 10. Cem Dalgic Cem Dalgic

  Bu bilgiler´de eklense cok güzel olur:

  1. Siteler neden kapandi

  2. Kurucular kimdi

  3. Devam edilebilmesi icin ne gerekirdi

 11. profiloprotein.com

  uzun zamandır yapım aşamasında. Sanırım kapanmış

 12. Bildiğim kadarı ile, Türkiye'de e-Ticaretin öncülerinden biri olan deppo.com'da zor durumda..

  İnşallah deppo.com'a birşey olmaz..

  Zira burada bir arkadaşım çalışıyor..

 13. Aykutnuri Aykutnuri

  E-ticaret'in öncüleri ya da ilk başlayanları diyelim bu işe. Öncü dediğimizde bu işi layığı ile önde götüren olması gerek ama bu işe ciddi emek sarfeden ilk firmalar hep kapandı ya da el konuldu. BAscuda.com, e-store, weblebi, aslında bu sayılan sitelerin içinde isimlerini birer marka haline getirmiş ala ilk gelen firmalar idi. Bir tek bu işlerden ideefixe iyi kurtardı kendini gibi geliyor bana. Son dönemde elektronik cep telefonu gibi bir çok kategoriden çekilmesi basta bir çok kişiden olumsuz yprum aldırsada şimdi bildiği ii yapmanın verdiği mutluluğu yaşıyorlardır eminim. Yoksa onlarda batıp gidebilirdi bu girdapta.

  Bunca site kapanıp giderken bu sitelerde çalışmış olan arkadaşlarımıza da teşekkür etmek gerekiyor, işin içinden gelen biri olarak ülkemizde o dataların sisteme girişlerinin takibinin güncellemelerin ne denli manuel ve ızdırıap verici olduğunu iyi haırlıyorum. Tm bu gördüpümüz görseller içerikler tek tek hazırlanıyor. Tabi kapanınca firmalar asıl bu arkadaşlarımız zora giriyor.

  Hem çalışanlar hem firmalar için hayırlı günler olması dileği ile...

 14. Yıldıray Ataş Yıldıray Ataş

  daha da listeye eklenecek alışveriş siteleri yolda geliyor.

 15. Ufuk Guven Ufuk Guven

  Kapatılan günde tek ürün satışı yapan siteler var. Ürünlerini aylardır değiştirmemeleri kapandı anlamına gelenleride ekledim.

  kapsana.com

  theindirim.com

  100ytl.com

  Sanırım bu günlük fırsat sitelerinde ayakta kalıp satış yapanlar bendeistiyorum.com ile gundebirurun.com.

  1. Derya Yılmaz Derya Yılmaz

   Herkese merhaba sitemiz satışlarına devam etmektedir. Kapanması gibi bir durum söz konusu değildir.

 16. Merhaba Arkadaşlar,

  Ben de bir e-ticaret sitesi yöneticisiyim. Konu ile ilgili bazı fikirlerimi paylaşmak istedim.

  Türkiye'de e-ticaret sitesinin hayata geçirilmesinin maliyetinden bahsetmeyeceğim. Ancak kısaca tahmin edilenden çok yüksek olduğunu belirtmek isterim. Merdiven altı, öbür gün kaybolacak bir oluşumdan bahsetmiyorsak elbette...

  Ayrıca şunu da açıkça söylemek isterim ki, Türkiye'deki internet kullanıcısının eğilimleri, dünya kullanıcısı ile oldukça farklı. Kısaca özetlemek gerekirse, Türkiye'de internet Google, E-ticaret ise Hepsiburada. Bir çok kullanıcının, adresini bildiği bir siteye girmek için, adresi google'a yazıp, siteye girdiğine rahatlıkla şahit olabilirsiniz.

  Yani ne kadar tekelcilikten şikayet ediyor olsak da aslında biz millet olarak tekeli seviyoruz... Yeni tecrübelere pek de açık değiliz.

  Türkiye'de E-ticaret alanında faliyet göstermek istiyorsanız tek bir rakibiniz var o da hepsiburada.com Çünkü diğer siteler ilerleyen zamanlarda da ilk başladıkları günden daha farklı bir ciroya fazla da ulaşamıyorlar...

  Gelelim tek rakibiniz olan Hepsiburada.com'a. Banka, lojistik ve tedarikçi tarafında sizin, ne yaparsanız yapın sağlayamayacağınız şartlarla çalışan bu firmaya rakip olmanız ne yazık ki pek gerçekçi değil. Bugün Hepsiburada.com herhangi bir tedarikçisine "şu siteye bir daha mal vermeyeceksin" diye çocukça bir uyarı yapması halinde bile, bırakın malı, adamın selamını bile alamazsınız...

  Ve bugün yeni açılan bir e-ticaret sitesinin hepsiburada.com'a karşı sağlayabileceği tek bir avantaj var o da fiyat. Çünkü hepsiburada.com marjı konusunda gayet mantıklı ve rekabete aldırmıyor...

  Siz ise fiyatınızı düşük tutarken, ucuzcu ve haliyle daha talepkar bir müşteri ile karşı karşıya geliyorsunuz. Yani işler iyice zora giriyor.

  Benim işlettiğim e-ticaret sitesinin durumunu sorarsanız, Allaha şükür şu anda işlerimiz fena değil.

  Ama e-ticaret pazarında yer edinmek Türkiye'de hiçbir zaman kolay olmadı ve bundan sonrasında da çok daha zor olacak...

  Herkese iyi günler :)

 17. Bence kapanmalarının en büyük sebebi içerik olarak birbirlerinin klonlanmış siteleri. Fark yaratacak hiç birşey yok. Hepsiburada'da fark ise reklam. Reklam marka bilinirliği ile birlikte güvenide sağlıyor. Eğer ki bir pazarlama-satış sitesi oluşturcaksanız bütçenizin %10 sistem ve organizasyon maliyeti kalan %90 ise doğru kanallara reklam vermekten geçmeli.

  Şimdi şu noktadan sonra hepsiburada'dan farklı olarak yeni fikirlerle donatılmış bir alışveriş sitesi yapmak. Özellikle günümüzde web2.0 sosyal ağları varken bu hiç de zor olmamalı.

  Belki hiç bir şey yapılmasa bile farklı reklma mecraları kullanılabilir. Örneğin blogcuların siteleri reklam için bire bir. Çünkü blog yazarlarının kendilerine ait kominitesi var. Mesela benim blog www.eylos.com (reklama giriyorsa linki silin ltf) 250 ile 500 arası değişen normal tekil trafik harici sadık takipçisi var. Yani ben ne yazsam hımm eylos yazmışsa vardır bir hikmeti diyenleri var. Advertsiment olarak yazılar yayınlanabilir. Bu şekilde alışveriş sitlerinin hem marka bilinirliği hemde güven sorunu aşılmış olur.

  Selamlar.

 18. Aykutnuri Aykutnuri

  Elbette reklam çok önemli. Hepsiburada derken Doğan grubunun tüm reklam desteğini arkasında tutan tüm mecralarında bir çok firmanının reklam bütçelerini defalarca katlayacak reklam çalışmalarına imza atan bir e-ticaret sitesinden bahsediyoruz. Ancak burada reklam derken, internet derken internetin en önemli noktasını kaırmamak gerekiyor bence; ağızdan ağıza pazarlamanın gücü. İnternet dünyasında iyi hizmet ve yaratıcı fikirler her zaman karşılığını alıyor. Bir bakıyorsunuz ki milyon dolarlık firmalara rakip çıkıyorsunuz. Bu nedenle göz korkutmadan hizmet odaklı fayda odaklı ilere yönlenmek gerek e-ticaret sektöründe. Fakat genel sıkıntı şu ki firmalar açılırken bu işe çok para var stok maliyeti yok çalışan maiyeti yok hadi e-ticaret sitesi açalım denilince iş tamamen değişiyor.

  Sevgiler.

 19. www.senkazan.com u da unutmayın bu listede.

 20. ağızdan ağıza pazarlamanın en etkili pazarlama aracı olduğuna inanlardanım ben de. hatta pazarlama aracı olmaktan öte "tüketiciyi direkt olarak satın almaya ikna eden yöntemin adı" olarak görüyorum. ancak internet sözkonusu oldu mu her yöntemin ve her pazarlama aracının önüne koca bir set çekiyor tüketici. Biraz daha değişik davranışlar sergiliyoruz. güven ciddi problem. ve bu güven probleminde womm kaldıraç etkisi gösteriyor.işler iyi gidiyorsa womm kazancınızı katlıyor. işler kötü idiyorsa 1 batacaksanız 10 baıyorsunuz. bakalım şimdi kapatılan e-ticaret sitelerinin womm etkisi diğer siteleri nasıl vuracak. hepsiburada'ya yine bişey olmaz. doğan batmadıkça tabi. ama diğer küçük,sıradan e-ticaret siteleri sallanır gibi geliyor bana. yukarıdaki yorumlardan reklam'ın önemini vurgulayanlara katılıyorum. reklam yapan can simidini takmış olur.

 21. "elektronikticaret.org" vardı. O da kapanmış sanırım.

 22. Nezihkonca Nezihkonca

  yokyokki.com

  bu siteninde gazetelerde boy boy reklamları cıkıyordu bir aralar

 23. Efe Şar Efe Şar

  Tedarik Gücü:

  Aslında bu zincirleme bir reaksiyon, burada suçlanması gereken biri varsa Hepsiburada.com’dur, aslında bilinçli olarak önce sektörü büyüttüler diğer firmalara destek vererek. Yalandan bir dernek kuruldu, göstermelik. Bir çok firma bu derneğe girdi.Devamında bir anda mantar gibi türedi e-ticaret siteleri... Ama bu destek, özünde samimiyet içermiyordu, çünkü rakip olacak kategorilerde örneğin araba&oto parçaları gibi pek çok tedarikçiyi arayıp, bu firmaya mal vermeyeceksin dediklerini biliyorum, bizzat şahitte oldum. Buna ek olarak, hepsiburada.com aldığı malların kendisinden daha ucuza verilmemesini sağladı özellikle stoklu çalıştığı mallarda…Stok yap, sat mantığını güven ve para sahibi olduğu için hepsiburada.com iyi oturttu ve gerçektende iyi fiyatlarda güzel ürünler sattı. Bu onların kısa sürede iyi hacim yapmasını sağladı, stoklu ürünleri hızlı gönderi adı altında satarakta pazarlama adına güzel işler yaptı, ve hız anlamında tüketicide güven oluşturdu..Zaten diğer firmalarda bu alım gücü hiçbir zaman yoktu, onlarda rekabet edebilmek için karlarını düşürdükçe düşürdü fakat sonunda kendi operasyonlarını döndüremez hala geldiler..Bu madde uzar gider, ama sanırım ana hatları ile ne demek istediğim anlaşılmıştır.

  Reklam ve Tüketici Algısı:

  Reklamcılık masterı yapmış biri olarak reklamın özellikle gelişmekte olan ülkelerin tüketicilerim tarafından nasıl algılandığını bir cümle özetlemek isterim. Reklam, gelişmekte olan ülkelerin tüketicileri ne kolay ikna aracıdır, eğer bir ürünün reklamı ne kadar çok dönüyorsa o ürün en iyi ürün demektir ki bu casede üründen ziyade bir firma… Doğan adı altında faaliyet göstermesi ve reklamın gücü sayesinde tüketici de kısa sürede güven kazandı, tabi bu diğer firmaların rekabet edeceği bir ortam oluşturmuyordu. Diğer firmalar ancak hepsiburada’dan alışveriş yapmış fakat memnun kalmayan( geç gitmesi, ayıplı ürün vb nedenler) müşterileri kendine çekerek ciro yapmaya çalıştılar. Bu da tabi kimseye yetmedi.

  Fiyat Arama Motorları:

  Fiyat arama motoları bence bu piyasaya en çok zarar veren etkenlerden biri oldu. Tüm firmalar rekabet edebilmek için bu sitelerde her gün hatta her dakika fiyatlarını aşağı çeken firmalar oldu. Karlar düştükçe ayakta durmakta zorlaştı, dikkat ettiyseniz Hepsiburada.com bu sitelerden olabildiğince uzak durmaya çalıştı, doğru da yaptılar..

  Site Altyapısı ve İçerik:

  Hepsiburada.com belki suçlu ama sektördeki görsel olmasa bile içerik anlamında en iyi siteyi oluşturdu, pek çok ilki kendileri yaptı. Açıkcası Tüm Türkiye için pek çok sektör için bilgi toplama platformu haline geldi. Otomotiv yedek parçasından ,bilgisayara, mobilyadan, tekstile kadar pek çok alan ürün çeşitliliği ve bilgi sağladı, zaman içinde internet asla alışveriş yapmam sadece inceliyorum diyenler bile hepsiburada.com’dan alışveriş yapar oldu. İşte bu taktir edilecek özelliklerinden biriydi. Tüketici yorumlarına önem verdiler, çünkü en iyi ikna araçlarından birinin reviewlar olduğunu çok iyi biliyordı. Video ve resimleri de her ürün için bolca sunmaya çalıştılar. Diğer firmalar, maliyetler yüzünden genelde içerikten kaçtı ve XML denen altyapıları kullanarak çözüm üretmeye çalıştılar fakat sektör de XML veren firmaların azlığı nedeniyle manuel güncellemeler ile uğraşmak zorunda kaldılar, bu da zaman için mümkün kılınamadı ve güncellenemeyen bilgilerden dolayı pek çok site çöplüğe dönüştü.

  Ödeme ve Kargo:

  E-ticaret sitelerinin zorlandığı bir diğer faktörde ödeme ve kargo konusunda oldu. Sanal pos oranlarındaki faizler bilek büktü, hepsibruada.com’a verilen oranlar kimseye verilmedi bu da rekabeti düşürdü. Buna ek olarak kargo firmaları da hacimden dolayı Hepsiburada’ya inanılmaz iyi dealer sağladı. Özetle, bu işteki en büyük masraf kalemleri hepsiburada.com için oldukça uygundu.

  Özetle, sektörün lideri, arkasına doğan’ı alarak iyi oynadı, tekelleşti, dünya’ya açılırsa ki açılmalı artık dünya markası olabilir, tabi Tayyip Erdoğan Doğan’ı bitirmezse….:)

 24. Bu iş sadece hepsiburada.com un tekelinde değildir. Türkiye de veya dünyada hiç bir iş sektörü belli bir şirketin elinde değildir.Aynı sektörde faaaliyat gösteren güçlü firmalar vardır. Banlara ve kargo şirkeytlerine gelince çalıştığınız bankalardan ve kargo firmalarından çok iyi tanııdğınız size yardımcı olacak biirlerimni bulmanız gerekir.

  Türkiye de de şu anda yğksek sermaye ile stoklu çalşan direk ithalat yapan maddi hiç bir problmei olmayan,teknıoloji üreten,bünyesinde bilim adamları ve teknik servisi bulunan hem teknoloji hem de ürettiğini veya ithal ettiğini satan

  e-ticaret sitesi de vardır.

 25. Fatih Ünal Fatih Ünal

  Lütfen bknz : http://www.mavibilgisayar.com

  Artık o ada aramızdan ayrıldı.

  Kaynak : http://www.fazlamesai.net/index.php?a=article&sid=5317

 26. Bu sitelerin kapanmasında ilgilenememe, sermaye azlığı sebebeiyle zarar stoğuna dayanamama gibi nedenler etkin olsa da pek çoğunun kapanma sebebi, birbirlerinin aynısı siteler olmaları..

  Örneğin internette zibilyon tane cep telefonu ve elektronik ürün satan site var, cep telefonu ve bilgisayar dediğin çok düşük kar marjları olan ürünler ve insanlar hala cep telefonu sitesi kuruyorlar batar tabi..

  Sitedeki gelişmelerin yazıldığı dandikten bir blog bile, aramalarda öne geçmelerini sağlayabilir.

 27. Kendin Yap Kendin Yap

  Geçmişte defalarca alışveriş yaptığım bidolu.com un batmasından sonra e-ticaret yapan firmalarda güvenilirlik herşeyden önce gelmeye başladı. Umarız bu listeye çok daha fazla site eklenmez.

 28. Hızlı çıkış ve hızlı batış örneği vimjo.com u da unutmamak lazım. Vimjo.com dan çıkarılacak çok ders olduğunu düşünüyorum.