Weblebi.com'da sona gelindi...
Genel

Weblebi.com'da sona gelindi...

Bugün aldığım bir haberi hemen paylaşmak için bu kısa yazıyı yazıyorum.

Ülkemizin önemli e-ticaret sitelerinden Weblebi.com bugün itibariyle ticari faliyetlerine son vermiş ve kapanmış.

Şirket yetkililerinin sitenin giriş sayfasında yapmış oldukları açıklama aslında herşeyi anlatıyor ve bana söyleyecek pek söz bırakmıyor.

Türkiye'de internet pazarında en potansiyel gördüğüm alan olan e-ticaret'in böylesine olumsuzluklarla karşılaşması ve kötü sonlarla anılması elbette üzücü ve düşündürücü.

Bu konuda daha uzun bir yazıyı paylaşıyor olacağım ancak bitirmeden şunu belirtmek istiyorum.

Weblebi.com gibi bence en değerli e-ticaret girişimleri arasında yer alan bir şirketin yatırım firmalarının ve yatırımcıların radarına girmesi gerekiyor(du). Bu neden ol(a)madı henüz bilmiyorum ama öğreneceğim.

NOT: Bu haberi cep telefonum üzerinden yazdım. Yılın ilk ve son tatilini gerçekleştirdiğim şu günlerde daha olumlu bir haber için yazı yazıyor olmak isterdim aslında ama o da olur diyelim.

Yorumlar (23)
 1. @Levent charge-back yapın demelerinin sebebi sanal poslarının kapanmasıymış. Bloğumda bende bu konuya değinmiştim, anladığım kadarıyla sanal poslar şubeleri tarafından kapatılmış. Weblebi de müşterilerini charge-back'e yönlendirerek aklınca şubelere bir ders vermek istemiş olmalı. Bilindiği gibi şubeler her charge-back için bir miktar ceza ödüyorlar. Ayrıca kredibiliteleri etkileniyor.

 2. Kubilayk Kubilayk

  Açıkçası tatiliniz bittikten sonra, bu konunun ayrıntılarını bir yazı olarak yazmanızı çok isterdim.

  Bu noktaya gelebilmiş bir e-ticaret sitesine kapatma kararı aldıran nedir?

  Strateji hatası mıdır? Yoksa gerçekten Türkiye'de e-ticaret yapmanın zorlukları mı bu noktaya getirmiştir? Öyleyse bunlar ne gibi zorluklardır? vs. vs...

  İnsanın şevkini kırıyor böyle haberler :)

 3. Weblebi.com un böyle olacağı aylar öncesinden belliydi. http://www.neredenaldin.com/WEBLEBI.html adresine girerseniz göreceksiniz çok fazla şikayet var uzun süredir Kimse olumlu bişey yazmamış. Bir yerden alışveriş yapmadan önce sağa sola bakarım araştırırm .

  Artık şu bir gerçekki stok bulundurmayan firmalar teker teker siliniyor. E-ticaret sitesi sayısı artıyor. Firmaları diğerlerinden öne çıkaracak şey hızdır. Hızlı kargo içinse stok bulundurmak şart...

  Kolay gelsin.

 4. Atakan E. Atakan E.

  Ne yazıkki Weblebi son zamanlarda kendini şişirdi ve kendi balonunun patlama ihtimalini risk olarak elinde tutarak buna devam etti. Belki amaçları satılmaktı belki büyümekti ama balon'un da bir sınırı vardı ve patladı.

  Zincirleme bir etki yapmayacaktır. Olsa olsa benzer bir kaç kapanma daha olabilir bu da sektörün normalleşmesine katkıda bulunacaktır.

 5. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  Weblebinin kapanmasını sadece internetten satış yapmalarına bağlamamak gerektiğini düşünüyorum. SCM (Supply Chain Management) başlı başına bir iştir. Doğru yönetemezseniz bir yerde tıkanması kaçınılmazdır. Weblebi bu işi internettten değil de mağazadan yapıyor olsaydı gene değişen birşey olmazdı. Satışları daha az olacağından belki bu kadar hızlı bir çöküş yaşamazdı belki ama eninde sonunda batması kaçınılmazdı.

 6. Arda bey, sizin cep telin marka neydi ayıptır sorması?

 7. Erman Haskan Erman Haskan

  Weblebi'nin kapanması Türk e-ticaret'i için çok olumlu oldu. Benimle birlikte, SikayetVar.com'daki binlerce mağdur insanı dolandırır gibi kötü duruma düşürüyorlar. Şipariş verdiğiniz ürün kargoya bir türlü verilmiyor. Şirketle iletişim kuramıyorsunuz. Şiparişi iptal ettikten sonra da parayı geri iade etmiyorlar. Ben SikayetVar.com sayesinde paramı geri aldım.

 8. Ersin Koç Ersin Koç

  Bu tür şeyler bazılarını sevindirdiği gibi bazılarımızı hem üzüp hemde şevkimizi kırabilmektedir.

  Ben weblebi.com'un kapanmasına son zamanlarda yapmaya çalıştıkları agresif fiyatlarla satış kampanyalarının neden olduğunu düşünüyorum.

  Malesef weblebi.com'un iflas açıklaması plansız programsız büyümenin sonucudur. Müşteri hizmetleri ve müşteri ilişkileri sıcak olan siteler daima ayakta kalacaktır. Weblebi bu yıl bu aya kadar 30 bin sipariş almışsa eminim bunun yarısından fazlasında sorun çıkarmıştır.

  Eticaret henüz pişmiş bir sektör değildir. Biz halen eticaret sitelerini sadece ucuz diye tercih ettikçe, eticaret siteleri ise sadece ucuz olmayı vurguladıkça bu sektör gelişmez. Biz müşteriler ucuzdan daha önce alınan ürünün temin süresinde teminini bekliyoruz. Olmayınca da tüm şevkimiz kırılıyor.

  Ben evime çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vs gibi eşyaları bile netten almış birisi olarak, daima netten alışverişe güvendim. Eğer bir ürün bana 1 hafta içinde gerekmiyorsa netten almakta sorun yoktur. Ve çevremde ulaşamayacağım ürünler sunuluyorsa o site beni kazanmıştır. Ama bir site üç lira ucuz diye beni kazanamaz.

  Ekonomimizin tamamen krediler üzerine kurulu olduğu, nakit paranın artık görülmediği bir ortamda, internet siteleri sadece uzun taksitler nedeniyle tercih ediliyorsa vay halimize.

  Umarım bu zinjcirleme bir etki yaratmaz. Şu an partneri olduğumuz eticaret yazılımı üreten firma bile % 90 azalan alışveriş sitesi satışlarını ve müşterilerinin sitelerini kapamalarını dile getirince bu beklenti kafamda yanıp duruyor.

  Eticarete atılan veya atılmaya çalışanların da bu işi sadece ürün->sepet->kasa olarak görmemelerini dilerim. Bu iş ciddiyet işidir. Internet üzerinde yapılıyor olması, paranın peşin alınıp ürünün stokta olmama gerekliliğine güvenerek işe atılım yapanlar illa tökezleyecektir.

 9. Ayrıca bu kapanışın ardından siparişleri askıda kalan müşterilerine "paranızı geri istiyorsanız bankanıza söyleyin charge-back yapsınlar" demek ne demek?

  Kendileri neden paraları iade etmiyorlar?

 10. Kubilayk Kubilayk

  Ersin Koç'un yorumlarına katılmakla birlikte, Ek olarak söylemek istediklerim: şu ana kadar en sorunsuz ve rahat alışveriş yaptığım e-ticaret sitelerinden biri hepsiburada.com olmasına rağmen, sanırım müşteri hizmetleri anlayışının Amazon.com'un biraz da olsa yakınlarına gelebilmesi için çoook çoook çok yol katetmesi gerek diye düşünüyorum.

  Benim için sanal alışverişte ucuzluk en önde gelir, zira güvendiğim siteler arasında.. Bilmediğim, güvenmediğim, kaliteli olmayan bir siteyse zaten bedava dahi olsa almam.

  Gelgelelim, Hepsiburada'nın kullanıcı arayüzünü Amazon'dan daha çok beğeniyorum. Ama Amazon Türkiye'de satışa başlasa ve fiyatlar Hepsiburada'dan %5 oranında daha pahalı olsa Amazon'u tercih ederim.

  Hepsiburada'nın müşteri hizmetleri kötü mü? Kesinlikle hayır! Ama ikisi arasındaki fark dağlar kadar. Maalesef Türkiye'de gerek sanal gerek normal ticarette müşteri hizmetleri anlayışı kepçe ve dozerlerle yıkılıp yeniden inşaa edilmeli. Müşteri temsilcileri ve çalışanlar insiyatif ile prensip arasındaki ayrımı yapabilecek yeterlilikte olmalı.

  Yoksa, maalesf daha nice hayal kırıklıkları yaşarız...

  Bayram harçlıklarını biriktirmiş cebi para dolu vitrin seyreden 10 yaşında küçük bir çocukken, dükkan sahibinin kaç paran var? Senin paran yetmez ona hadi meşgul etme dükkanın önünü.. :) dediği günlerden bugüne bu ülkede hizmet anlayışında neler değişti, neler aynı kaldı? Açıkçası bilmiyorum...

 11. Bu kadar kolay mı, ceketini alıp kapıyı çekip çıkmak sonrada hadi biz kapattık demek? Levent Bali çok önemli bir noktaya değinmiş, kredi kartı sahiplerine iade yapmak yerine chargeback yapın diye birde akıl vermişler. Bu sayede hem 30-45 gün parayı ödemeyecekler, hemde itiraz etmeyenlerin parası kendilerinde kalacak.

  Sektördeki bir çalışan olarak bu tür haberler tabiki çok üzücü, tüketicinin e-ticarete olan güvensizliğini pekiştiriyor. Bir kaç ay önce Altivi, şimdide Weblebi hemde binlerce şikayet ile kapandı. Bu tür kapanmalar arttıkça tüketici gözünde e-ticaret siteleri birer potansiyel dolandırıcı olarak gözükmeye başlıyor.

  Weblebi hakkında şikayetleri bu sene içinde yakın çevremden de duymaya başlamıştım, ama zaten 2007 ve 2008 kötü senelerdi ve sonuçta bu kadar müşterisi olan bir sitenin elbet toparlayabileceğini düşünüyordum.

  Beni yanılttılar, sektördeki diğer büyükler hakkında da bir çok dedikodu dolaşıyor, demek ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz demek lazım. Bu kadar çabuk büyüyen bir sektörde kapanmalar olması doğal olarak bu büyümenin bir parçası, bu süreç sırasında dengeli büyüyen ve sabırlı davrananlar kazanacak. Umarım bizim de gücümüz ve sabrımız buna yeter.

 12. ben yukarıda yorumu bulunan Alp arkadaşımıza katılıyorum. weblebi.com un stratejisi ne yöndeydi bilemiyorum ama. bazen belli oranda stok bulundurmak hiç stok bulundurmamaktan karlı olabilir. stok optimizasyonu içinde yine onlarca farklı yöntem geliştirilebilir. özellikle e-ticaret alanında stoksuz çalışmak her zaman bir avantajmış gibi lanse edilmesi firmalarıda bu yöne sürüklüyor. Hiç bir e-ticaret firmasının stoksuz çalışmanın karları üzerine bir çalışma yaptığınıda zannetmiyorum. İş hayatında siz bir karar veriyorsanız bunun somut verilere dayanması gerektiği taraftarıyım. Siz stok tutmazsanız bunun size neye göre karı var? gibi. En ucuz olmak yerine herhangibir e-ticaret sitesi en kısa sürede teslimat stratejisi izleyebilir mesela (tabi karlılığını ölçümleyerek :).

  Ayrıca söylemek istediğim bu iflas hepsiburada.com a yarar. Diğer e-ticaret sitelerinin hacmide azalacaktır diye düşünüyorum. Buna göre onlarda kendilerine çeki düzen vermeli satış stratejilerini ne üzerine kuracaklarına iyi karar vermelidirler.

 13. İhsan Tosyalioğlu İhsan Tosyalioğlu

  Yaklaşık 2 ay önce 2 adet cep telefonu sipariş etmiştim ve 2 hafta boyunca tedarik edemediler. Paramıda 2 aydır iade edemediler. 2 sefer özür maili attılar gecikme için en son noldu iadem diye bakmaya girdim sitenin kapandığını gördüm. İsabetli bir karar almışlar bence telefonları cevap vermiyor, ürünleri tedarik edemiyorlar, bir para iadesini 2 ayda yapamıyorlar. Bidolu ve Altividen sonra Weblebininde kullanıcılarını internetten alışveriş etmemeye yemin ettirecek kadar bezdirip piyasadan çekilmesi Türkiye'de e-ticarete zaten az olan güveni iyice azaltmakla beraber GittiGidiyor ve İdefix gibi bizi e-ticaretle tanıştıran güvenilir internet sitelerinin rağbet görmesinide sağlayabilir.

  Dipnot: Sipariş ettiğim telefonların modeli Nokia 6300 heryerden kolaylıkla temin edilebilen ve piyasada çok fazla rağbet gören bir model. Nokia 6300 bile temin edemiyorsan bir zahmet iflas et...

 14. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Daha önce hiç alışveriş yapmamış olmama karşın saglam bir site gibi geliyordu. En son Teknoloji televizyonunda izlemiştim firma sahibini. Ve cirolarının ne kadar yüksek falan olduğunu söylüyordu. Bu aralar site kapanmaları çok olmaya başladı bakalım hayırlısı.

 15. Bugüne kadar weblebi.com üzerinden bir çok ürün almıştım ve hepside en fazla 3. gün elimde olmuştu. İndirimiyle olsun,teslimatıyla olsun bence en iyi e-ticaret firmasıydı. Ama gerçekten son zamanlarda yağtığı büyük indirimler talep verememesinin tek nedenidir. İflasdan 1 hafta önce sipariş vermeyi düşündüğüm bir ürün vardı ve işlerimin yoğunluğundan hep unutuyordum sipariş vermeyi. Kesin siparişi vermek için siteye giriş yaptığımda ne göreyim. İFLAS . Şanslıymışımki siparişim öyle yada böyle gecikmiş yoksa hala paramın peşinde olurdum.

 16. Serhat Yurdakul Serhat Yurdakul

  Bazı konularda sizlere katılmakla birlikte bazı konuların gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.Çok yakın bir arkadaşım e-ticaret şirketi sahibi ve gerek bankalar olsun gerekse distribütörler olsun ne sıkıntı çektiklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Bankalar E-ticaret firmalarına Valörle çalışır. yani örneğin siz müşteriyseniz ve ürün alıyorsanız 1000 ytl ye ödemeyi yaptığınızda o firma bu paraya minimum 30 gün sonra ulaşır. yani %6 karla çalıştığını düşünsek 940 ytlsini distribütörden alıp size ulaştırmak için bu parayı finanse etmelidir.E müşteri sadece siz olmadığınızıda kabul edersek ciddi bir para hacmini finanse etmekle yükümlüdürler.

  2. Distribütör ile yapılan anlaşma 45 gün vade olur ancak ürün grubuna göre değişir. örneğin bir video kamera ancak peşin alınmak zorunluyken bir anakart'ı 30 gün vade ile distribütörden alabilir.

  3. Kar marjları bu kadar düşükken ve bankalar bu kadar zorluk çıkarırken gerçekten güçlü bir firma olmak zorundasınız.

  4. İnsanlar Istanbul menşeili firma olsunda ne olursa olsun diye bir düşünce ile yola çıkıyorlar alışverişlerinde..Ancak son 4 ayda 8 Istanbul merkezli E-ticaret firması kepenk kapattı.

  5. Torpille şunla bunla Home office çalışan, Fiziksel bir şirketleri bile olmayan vergi mükellefi firmalar var. Alışveriş yapıyorsanız iletişim kısmından kontrol etmelisiniz.

  6. Hiçbir E-ticaret firmasının "Elektronik" ürünlerde stoklu çalışacağını sanmıyorum aklım mantığımda almıyor. Zira bir sitede 7bin ortalama ürün varsa bunun %5 inin stok/bedel karşılığı 50bin ytl civarıdır.

  Saygılarımla.

 17. Şule Özmen Şule Özmen

  İlgilenen arkadaşlara weblebi.com'un satış ve pazarlama müdürüyle geçtiğimiz aylarda yapılan bir röportajın linkini vermek isterim. http://www.bizimmarketdergisi.com sayfasında dergilerini pdf formatında okuyucuya ileten bir perakendecilik dergisi. 61. sayısını e-perakendeciliğe ayıran bu derginin 69-71. sayfaları arasında bu röportaj yer alıyor. Hemen ondan önce sayfa 59-67 arasında benim e-perakendecilik konusunda verdiğim akademik çalışmalara dayalı bir röportaj yer alıyor. İlgilenenler dergide e-perkandecilik konusunda birçok bilgi ve röğortajlar bulacaklardır.

 18. Ceyhun Şahin Ceyhun Şahin

  Bence de weblebi.com'un faaliyetini sonlandırması kötü olmuş. e-ticaret henüz bizde (bana göre dünyada da) tam anlamı ile oturmamış. Sektördeki bir iki şirketin mali düzeninin bozulması tedarikçiler tarafından hemen diğer şirketlere de yansıtılıyor. Tedarikçiler parayı almadan ürünü vermek istemiyorlar. Hatta bir kısmı extradan teminat mektubu istriyor v.s.

  Bence weblebi'nin müşterilerinin daha fazla mağdur olmamaları için charge back için bankalara yönlendirilmeleri son derece normal. Muhtemelen müşterilerden charge edilen paralar, borçların ödenmesinde kullanılmıştır ve şirketin iflas prosedürü çok uzun süreceğinden müşteriler bu şekilde kısa yoldan paralarını iade almış olurlar.

 19. Bilgi için teşekkür ederim Hocam,

 20. WEBLEBİ.com un AÇIKLAMASIDIR !!!

  Weblebi.com yıllardır üyelerine başarıyla hizmet etmiş ve binlerce ürünü sorunsuzca müşterilerine teslim etmiştir. Firmamızın kesinlikle hiçbir müşterimizi mağdur etmek ,dolandırmak gibi bir durumu söz konusu değildir .Firmamız ticari olarak son yasanan ekonomik gelişmelerle birlikte ne yazıkki iflas etmiştir. Müşterilerimizin kart hamili bankalara harcama itirazı dilekçesi göndermeleri durumunda uluslararası visa/mastercard kuralları gereği KANUNEN paralarını geri alabilecekleri kendilerine bildirilmiştir. Bilgilerinize sunarız.

  Weblebi.com