Porttakal.com yeni haliyle beta olarak yayında
Arama
Yenilikler

Porttakal.com yeni haliyle beta olarak yayında

Porttakal.comBir süre önce Sinerji İnteraktif tarafından satın alınan Porttakal ve bağlı web siteleri ile ilgili yenileme çalışmaları belirli bir aşamaya gelmiş.

Geçtiğimiz günlerde Sinerji İnteraktif‘in kurucusu Şenel Şahin ile görüştüğümde Porttakal.com‘un beta olarak yayına girdiğini bildirdi. Henüz sadece haber içeriğini bünyesinde barındıran Porttakal.com‘a oyun, video gibi farklı servislerin de ekleneceğini söyledi.

Şu anda 74 kaynaktan haber çeken Porttakal.com‘a şirketin satın aldığı diğer sitelerin de yayına girmesi ile farklı içeriklerin de dahil olacağını öğrendim. Mesela daha çok bayanlara dönük içerikler sağlayan Nektarin.com da Porttakal.com ile yaklaşık aynı zamanlarda yayına girmiş. Henüz tasarımı ile ilgili çalışmaları sürüyor olsa da Nektarin.com gibi Sporttakal.com, Direksiyon.com gibi servislerden de çalışmaların tamamlanmasını takiben içerikler Porttakal.com‘a yayılacakmış.

Şenel Şahin’in bilgi verirken eklediği bir konu da MyNet ve eKolay gibi ülkemizin şu anda önde gelen portallarını kesinlikle örnek almadığı oldu. Türk.Net‘i bir portal olarak daha “sade ve şık” bulduğunu söyleyen Şenel Şahin, Google ile bir işbirliğine giderek e-posta servisi sunmayı planladığını da belirtti.

Ayrıca Porttakal.com üzerinden geçtiğimiz günlerde Hürriyet‘in başlattığı Mind isimli serviste olduğu gibi haber takip hizmeti de verilebilirmiş.

Ülkemizde gerçek anlamda başarılı portallar olmadığını düşünen bir insan olarak Sinerji İnteraktif’in portal oluşumuna gitmesini değerli buluyorum. Türk.net‘in satın alınmasını takiben aynı düşünceye yine girmiştim ve servisin bu alandaki ihtiyaca cevap vereceğini hâlâ düşünüyorum.

Umarım Porttakal.com ile de servis kargaşası içinde boğulmadan kullanıcılara kalite sunan ve söz sahibi konuma gelen yeni bir portal girişimi pazarımıza girer.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. kubilayk dedi ki:

  Kösteklemek istemem ama… Ne beta sürümünde ne de vaadedilenler arasında yeni, etkileyici ve yaratıcı hiçbirşey yok.

  Haber, spor, magazin, hava durumu, dolar, burçlar…

  Zaten hepsi aynı haber ajanslarınından geliyor, hangi siteden takip ettiğinizin ne önemi var? Sadece, sade bir sayfa düzenlemesi anlayışı MyNet ve E-kolay’dan ayırt edilecek yenilikler olarak görülüyorsa hata olur.

  Hadi benim için igoogle tüm bunlara bedel de, milyondan fazla mynet ziyaretçisini bu şekilde kendilerine çekmeleri çok zor…

 2. Ersin KOÇ dedi ki:

  Bize de hayırlı olsun demek düşer. Ama Web2.0 olarak göstermeyelim bu siteyi.

 3. Ersin KOÇ dedi ki:

  Şimdi farkettim de Astroloji kısmında kullanılan burç ikonları bizim siteden aşırılmış. Ben onları yuvarlak yuvarlak keseceğim diye uğraşmıştım. 🙂 Koskoca Porttakal buna neden ihtiyaç duymuş?

 4. Y.Emre GÜZER dedi ki:

  Tasarım sade ve şık, ilk bakışta portalların iç karartıcı karmaşıklığından uzak olduğunu söyleyebilirim.

  Üst menü yeterince iyi kullanılamamış gibi bir izlenim uyandırdı bende, farklı servislerde devreye girdiğinde daha verimli kullanılacaktır.

  Farklı servislerin devreye girmesi yapıyı karmaşıklaştırır mı, bunu göreceğiz.

 5. Serkan Bektaş dedi ki:

  Yeni iştiraklar ha deyince istenilen seviyeye gelmiyor, yeni satın alınan bir servisten mynet olmasını beklemek hayalgücüne dahi sığmıyor. Bahsedilen bölümler gelmemiş henüz, bence porttakal adı gibi insanların o portta kalmasını gerektirecek bölümler ve içerikler koymalı ve koyacaktır.

  Sinerji başaracaktır ama zaman lazım.

  Başarılar.

 6. Erhan turmen dedi ki:

  Sinerjinin basarilarinin devamını diliyorum, Sahibi oldukça girişimci ve sağlam adımlarla ilerliyor, Umarım internet ortamına farklı bi imaj katar.

 7. osman dedi ki:

  Ülkemizde en çok girilen sitelerin haber siteleri olduğu düşünülürse yeni yapı daha başarılı olabilir. Bir de BBC’nin yeni sitesine çok benzemiş:

  http://www.bbc.co.uk

 8. Dilaver Şahin dedi ki:

  Site gayet kullanışlı olmuş ama merak ettiğim bir şey var.Bu 74 haber kaynağından izin alındı mı? Bu şekilde başka sitelerden haberleri olduğu gibi çekmek yasal mı?

 9. engin dedi ki:

  bundan sonra günlük burç yorumum için sık kullanılan listeme girdi. Bence üstteki logoyu biraz cilalasınlar, parlatsınlar 🙂 Birde “Porttakal orda kal diye” de slogan öneriyorum kendilerine. başarılar

 10. Caglar dedi ki:

  Diger haber sitelerine degilde porttakal’a girmem icin herhangi bir sebep goremedim. Bu tip isler mevcut olanı taklit etmenin otesine gectigi zaman kaliteli bir web eko sistemimiz olusmaya baslıyacak…

 11. ahmet kadir dedi ki:

  Web 2.0 anlayışında tasarımda sadelik ve kullanışlılık çok önemli yazılanlardan takip ettiğim kadarıyla ama, sade fakat güzel bir tasarım yaratmanın çok zor olduğu kanısındayım. Başarılı olunamadığında ortaya sade değil boş gözüken bir site çıkabiliyor. Porttakal’ı ilk gördüğümde bu hisse kapıldım. (Beta olduğunun farkında olarak tabi :))

 12. Deniz Gür dedi ki:

  iGoogle, My Yahoo!, MyMSN ne işe yarıyorsa onun olduğu bir site. Ancak kullanılırlık açısından iki dakikada sınıfta kaldı. Habere tıklandığında açılan pencere sayfayı aşağı kaydırsak bile beni takip ediyor ve kapatma butonuna ulaşamıyorum bu sebeple…
  Görsellik tamam ama kullanışlılık sıfır…
  Bu konuyu düzeltmeleri gerekir.

 13. Çağatay dedi ki:

  Komik 🙂

  Portal mı? Porttakal mı? Yıllar önce ilk lanse edilince ve ben ilk ziyaret ettiğimde gerçekten çok yaratıcı! bulmuştum isimlerini =)

  Bırakmalı böyle işleri ya.

  Piyasada ne kadar eksik var, onlara yönelmeli. Bir tane daha burç sitesi, haber sitesi. HIH!

  =)

 14. mehmet dedi ki:

  ben katılmıyorum.bu tür kelime oyunları çok demode kaldı artık.

Bir Yorum Yazın