TNN, Netone tarafından satın alındı
Genel

TNN, Netone tarafından satın alındı

TNNTNN (eski Türk Nokta Net) ile ilgili birkaç gün önce bir satış duyumu almıştım. Bugün söz konusu haber henüz taraf şirketler tarafından doğrulanmış olmasa da benim açımda netleşmiş oldu. Türkiye'nin bence en önemli internet markalarından olan TNN, netOne tarafından satın alındı.

Satın alma rakamı ile ilgili bir açıklama olmamasına karşılık TNN'in eski günlerine kıyasla hakettiğinin altında bir bedel ile satın alındığı bilgisini konuya yakın kaynaklardan öğrendim.

Türkiye'de marka değeri olarak önemli olmasının yanında, gücünü kaybettiğini düşündüğüm ve üzüldüğüm birkaç şirket bulunmaktadır. TNN bunlardan birisiydi. Diğerleri hangileri derseniz hepsini paylaşmış olmayayım ama Superonline'ı listemde birinci sıraya yazabilirsiniz. Gerçi Superonline'ın reklam pazarında hala önemli bir payı bulunuyor ama bu başka bir yazı konusu olabilir.

TNN'in sahip olduğu marka gücünün ve içeriğinin netOne tarafından nasıl yönetileceği şirketin stratejilerine kalmıştır. Ancak görüşüm şu ki; TNN'in hem bir ISP hem de portal olarak konumlandırılması doğru yönetim ile büyük değer yaratacaktır.

Tarafları tebrik ediyorum ve Türkiye'de portal kulvarında olması gereken rekabeti kısa sürede görmek istediğimin de bilinmesini istiyorum.

Yorumlar (10)
 1. Belki konu bu değil ama Vepa'nın yazısına istinaden cevap yazmak istedim. Web 2.0 denen yeni internet platformunun bir trend olduğunu düşünüyorum. Belli bir zaman geçtikten sonra balon olduğu ortaya çıkacaktır. Klasik her zaman klasiktir...Eskiden çok güzel siteler varken şimdi okuyup keyif duyacağım siteler kalmadı.

  Herkesin her şeyi yazması, internet çöplüğüne katkıdan başka bir işe yaramıyor. Çorba gibi siteler, herkes site açıp hadi konuşun saçmalamaya başlayın diyor. İçeriğini kendiniz üretmedikten sonra, trend bir web 2.0 platformu yaratırsınız, sonra bir site çıkar insanlar oraya gider yazar. Sadece trend bu, gerisi hikaye.

  Web 2.0 falan sevmiyorum. Ne menü yapılarını, ne tasarımını ne de herkes yazsın kavramını

  Balon siteler

 2. Bencede portallarin fazla trafik çekme kapasitesi kalmadı. İnternet web 2.0 kullanıcının yönettiği içerik haline gelmişken buna geçiş yapmayan portallar var olan trafiğini kaybetmeye mahkum oldu. Bence internet ekonomisi hatta bütün dünya ekonomisi ücretsiz veyada ücretsiz sayılacak kadar ucuz ürünleri bedavaya vererek başarılı olabilirler. Örneğin Gmailin 2 GB mal vermesi ve ardından Yahoo'nun mail kapasitesini sınırsız yapması gibi. Bunun bir başka örneği ise Apple in ve günümüzün PC lerinin unix sistemlerinde görsellik için işlemci gücünün büyük kısmını ayırması ile geliştirilmeye başlaması verilebilir. Yani apple tranzistörlerin ucuzlaması ve sıfıra çok akın değer alacağını öngürerek işlemciyi zorlayacak fakat görsel olarak çok kolaylıklar sunacak, herkesin anlayabileciği bir kullanıcı arayuzu oluşturması ile başladı.

  Bedava ve kullanıcının işine yarayan şeyler sürekli ilgi görmektedir. Örneğin TNN heasp yaparak isteyen herkese interneti belli süreliğine bedava yapabilir ve kullanıma açmak için kendi sayfasından kullanıcıların login olmasını sağlayabilirdi. Gelen trafiğin oluşturduğu reklam gelirini o kullanıcılara harcamış olurdu ve bedava internet sağlamakla en iyi reklamı yapmış olurdu.

 3. Turk Nokta Net markasının TNN'e dönüşmesinin arkasında bir kişinin isim tescili yaparak Turk Nokta Net'e satış yapma girişimi, başaramayınca da dava açması var.

  Türk Telekom'un o zamanki uygulamalarına "yenilikle", "marka kimliğiyle" verilebilecek hiçbir yanıt yoktu. "Sahibinden internet" kampanyalarını hatırlayın, ya da turk.internet.com'da iss kategorisinde rekabet başlıklı yazıları okuyun.

  Herhangi bir ISP portalının "eski günlerine" dönmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum. 90'ların sonlarında bu siteleri cazibe merkezi yapan şey, formal Türkçe içerik konusundaki gerilikti. Şimdi böyle bir durum yok, her konu başlığında bir dereceye kadar uzmanlaşmış içerik bulmak mümkün. "Portal ziyaretçisi" diye adlandırılabilecek bir kitle dışındaki profili sitesine çekebilen bir Mynet olabilir, satın almalar sayesinde farklı kitleleri de kendi kullanıcısı haline getirmiş oluyor. Ben her Cuma Beyazperde'ye girdiğim için Mynet kullanıcısı haline gelmiş durumdayım.

  TNN'i yıllardır oldukça overqualified, bu sektörün en nitelikli ve en eski adamları hazırlayageldi, maddi karşılığını uzun süredir alamıyor olmalarına rağmen ciddi bir özveri var orada. Ama Güneri İçoğlu'nun gözü yaşlı karakteri gibi nostalji yapmanın alemi yok, kaybolan değeri ite kaka kazandırmak mümkün olmuyor.

 4. Haluk Akın Haluk Akın

  Turk Nokta Net, Türk internet alemin gördüğü en güzel markalardan biridir. Eminim halen de kuvvetli bir marka değeri vardır.

  Eski günlerine geri dönmesiyse çok zor. Başarılı günlerinde şirketin başında vizyonlarıyla bütün piyasayının önünde yer alan patronları Pınar Kapralı ve Ahmet Yürekli vardı. O yıllarda koskoca Çukurova grubu Turk Nokta Net'e pazarda pay bırakmamak içinden elinden geleni yapmasına rağmen Turk Nokta Net başarısını uzun süre sürdürdü.

  Keşke piyasa koşulları daha uygun olsaydı. Keşke ADSL Türkiye'ye vakitli gelseydi, keşke ISBN boşa gitmeseydi... Bir sürü keşkem var. Eğer Türk devleti pazar oyuncularına gerekli alanı bırakmış olsaydı bugün Turk Nokta Net halen öncü bir kuruluş olurdu. Oysa maalesef de-facto tekel olan özelleşmiş Türk Telekom bütün piyasayı avucunda tutmakta.

  Amerika'da böyle bir durum söz konusu olsa Türk Telekomu devlet kendi eliyle parçalarlardı ki piyasada rekabet canlansın http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Oil#Monopoly_charges.2C_anti-trust_litigation_and_breakup), halk rekabetten faydalansın, kapitalizmin olumlu yanları yaşansın. Oysa bizde öyle olmuyor, hem kapitalizmin hem sosyalizmin kötü yanlarını uygulamayı daha iyi beceriyoruz. Aslında ülkemde dünyada eşi benzeri olmayan bir komunizm-kapitalizm hibridi mevcut ve bu yapı hepimize zarar verdiği gibi telekomunikasyon sektörüne de zarar veriyor.

  Nerden nereye geldim... Sonuçta İyi ki Turk Nokta Net vardı, iyi ki de halen var, bugün pek çok internet firmasının kilit konumlarında Turk Nokta Net'in çağrı merkezinde kariyerine başlamış gençler varsa bu tamamıyla o dönem firmayı yöneten patronların ve yöneticilerin vizyonu sayesindedir...

  Turk Nokta Net'in başına dilerim yine böyle vizyon sahibi yöneticiler geçer de firma eski ihtişamlı günlerine geri döner.

 5. Türk Nokta Net gibi güzel bir adı varken, anlaşılmaz yanlış bir kararla, Tnn adını almak hataydı.

  Hangi akla hizmet yapıldı? Bu zaten marka değerini bitirmesini sağladı. Sanırım İnternetin CNN'ni olmak istedi:)))Türk Nokta Net olarak tekrar yapılandırması mantıklı olur. Hayırlı olsun. Ucuza alındığı için iyi yatırım diye düşünüyorum

 6. Yabancı şirketlerin satış rakamları çoğunlukla kuruşu kuruşuna duyuruluyor da neden allahın bir yerli firmasının satış rakamlarını duymadım hiç?

 7. TNN'nin marka degeri mi kaldi ki. Zamaninda Sabanci, caga ayak uydurmak icin satin almisti. Magazacilik disinda teknolojiye dair hicbir seyi beceremiyorlar. Ne oncu olabiliyorlar, ne de uyum saglayabiliyorlar.

 8. Neasneap Neasneap

  şu anki internet ortamında gerçekten zor eski günlerine dönmesi en az 1-2 yenilik yapması lazım piyasada olmayan veya yeni bir kaç servis açarak reklamını yapmalı ki tekrardan bilinir bir hale gelsin.

 9. Türk interneti için hayırlı olmasını diliyorum. TNN internet servis sağlayıcılığı yaptığı dönemlerde bayağı iyi konumdaydı fakat adsl çıktı tnn, superonline gibi firmalar kendini geliştiremedi ve geride kaldılar. Türkiye'deki yeni internet kullanıcıları eskinin devi TNN'in adını bile duymamışlardır.. Umarım yeni yönetim TNN'i eski günlerine yaklaştırır..

 10. bakın ben netone çalışlanıyım ama ii bir firma şu an türk telekomun alt yapısını kullanıyo portları telekomdan alıyo netonenin sahibi bir bilgisayar mühendisi