Nokta'nın artık bir de Virgül'ü var
Fırsatlar

Nokta'nın artık bir de Virgül'ü var

Haziran 2007'de yazdığım bir yazıda kısaca bahsettiğim Nokta'nın reklam servisi Virgül bugün itibari ile devreye girdi. Henüz Beta aşamasında olan servis Nokta A.Ş.'nin sahibi olduğu tüm web sitelerine reklam verilebilecek bir platform olarak konumlandırılmış.

Web sitesi sahiplerinin de yayın ağına katılabilmesine olanak tanıyan Virgül'ün şeffaf reklam ücretlendirmesi ise dikkat çekiyor.

Yayın ağında yer alan tüm Nokta A.Ş. sitelerinin reklam ücretlerine detaylı olarak yer veren servisin, söz konusu sitelerin istatistiklerini de paylaşıyor olması bence ayrı bir önem teşkil ediyor.

Virgül üzerinden izlesene.com, blogcu.com, sinemalar.com, fotokritik.com gibi servislerin tüm sayfa gösterim değerlerinin ve reklam ücretlendirmesinin yanında, üyelerinin yaş, cinsiyet ve coğrafi dağılımına göre de istatistiki bilgilerine ulaşılması mümkün.

Ülkemizde büyümekte olan online reklam pazarında Nokta'nın kendi reklam servisi ile yer alacak olmasını ve yayın ağına dışarıdan da katılıma imkan vermesini önemli bir gelişme olarak görüyorum. Elbette bu gelişme yayıncılar için de bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Nokta'nın Virgül'de dışarıdan katılan yayıncılar ile uygulayacağı gelir paylaşım modelini ve servisin gelecek özelliklerini detaylı olarak öğrendiğimde paylaşıyor olacağım.

Virgül'ü incelemek ve Nokta A.Ş. sahibi olduğu web siteleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için servisi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Şaban Kömüroğlu Şaban Kömüroğlu

  Muhteşem,anlaşılabilinir,berrak siteleriniz var.Ülkemizde güvenirliği olan,emek ürünü,böylesine bir İNTERNET SİTESİNE ve eklerine sahip olduğumuz için gurur duyuyorum.Ben 50 yaşın üzerinde biri olarak sizin sitelerinize güvenle ve zevkle giriyorum.Ayni hız ve heyecanla başarılarınızın devamını diliyorum.Ben şuna inanıyorum,Dünya devam ettikçe İnternette devam edecektir.İyi çalışmalar. Ş.K.

 2. Neasneap Neasneap

  emeklerinin karşılıklarını alırlar diye umut ediyorum...

 3. Başarılı bir çalışma, umarım hayırlı kazançlara vesile olur.

 4. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Gösterim veya tık başı reklam yerine belli yerlere günlük rakamlar vermişler.Zaten böyle çalışıyor Türkiye'deki diğer şirketler de.Reklamveren de sabit görmek istiyor reklamını.Bu da İnternet reklamcılığı konusunda hala gidilecek çok yolumuz var demek oluyor.

  Tüm alanları doldursa bile 1000 ytl anca kazanıyor zaten.Bu sitelere 3-5 milyon yatırdığına göre bu rakamlarla 10 senede çıkarır.

  cember.net'e verilen parayı da düşünüyorum da, tamam Türkiye'de bu pazar büyüyecek de birdenbire 10 katına mı çıkacak? Harcanan rakamlar nasıl geri dönecek anlamıyorum.Türkiye'de İnternet büyüyor derken bir de bu balon patlarsa ne olacak?

 5. Nokta A.Ş, yavaş ve emin adımlar ile ilerlemeye devam etmektedir. Türk internet sektörünü kucaklama açısından mantıklı ve yerinde bir proje olarak çalışmalarına nokta koymadığını ortaya koymuştur.

  Türk internet kullanıcıları, tercihlerinde yabancı servisler yerine Nokta A.Ş gibi Türk servislerini kullanırlarsa sektörde rekabet de olur, kazanım da olur, canlılık da olur.

  Tebrikler Nokta A.Ş.

 6. John Titor John Titor

  Türkiyede, interneti hala reklam için bir medya olarak kabullenememiş ve potansiyelinin farkına varamamış büyük firmalar nasıl biglgilendiricek ve eğitilecek ? adsense tekelini yıkmak mümkün müdür ? internet reklamı için çalışan sınırlı medya planlama şirketleri artacak mı ?

  Elindeki bir sürü siteyi hala reklma açısından yeterince değerlendiremediğini düşündüğüm Nokta aş bunu yapmak için bence geç bile kaldı. Basarilar diliyorum rekabet olsun kazanım olsun sektor canlansın

 7. Yasin Işik Yasin Işik

  Nokta gerçekten güzel işler çıkarıyor. bu proje de gayet güzel bir çalışma. türkiyede yavaş yavaş gelişen reklam pazarı bu sayede bir adım daha ileriye gitmiş oldu. nokta.com ile virgül.com olayı da güzel. belki yakında soruisareti.com diye bilgi yarışması sitesi felan da gelir noktadan :)

 8. Aslinda amaclanan degil, kacinilmaz sonuc. Ortada yeterli sayida guclu reklam sirketi olmadigi icin, belli bir yayin agina sahip sirketler zoraki olarak bu yola basvuruyor. Yayincilar mecburen reklamciliga da basliyor.

  Kendileri icin yapmisken, dogal olarak kucuk yayincilari da yanlarina cekmeye calisiyorlar. Tipki adnet, adklik de oldugu gibi. Benzeri ornekleri daha da gorecegiz.

  Basarilar.

 9. Noktanın bu kadar çok site almasının arkasında bu tarz bir olay olduğunu düşünüyordum bende. Hayırlısı olsun ne diyelim...

 10. Umut Akyol Umut Akyol

  Hah ha, ben de bunu demiştim Arda, Geçen yıl nisanda hem de http://www.gaxxi.com/buzz/yazi/nokta-ne-yapacak-bu-kadar-siteyi)...

  Bu hizmet gerçekten de çok olumlu bir gelişme, nokta Blogcu'yu saymazsak gerçekten güzel işler, tasarımlar yapıyor. Umarım ki yayın ağı genişler ve hep böyle açık, şeffaf kalırlar. Bence Türkiye'de sitelerin istatistiklerinin Alexa gibi sitelere bağlı olmadan öğrenilebilmesi çok önemli. Tabi orada da alt yapıların açık olacağını varsayıyorum. Hayırlı, uğurlu olsun bu servis. Rekabet iyidir.

 11. Nokta.com'dan sonra Virgul.com çok güzel olmuş. Çok sevimli duruyor.

  Nokta.com internet için heyecanı devam ettirmeyi güzel başarıyor. Yatırımları devam etmeli ve Web masterları düşünecek google/adsense mantığında çalışmalara girmeli. Sadece google ile olmaz sanırım.

 12. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  Dilaver Bey haklı olduğunuz taraflar var ama Türkiye'de işini bilen adı sanı duyulmamış şirketler bile internet reklamcılığından astronomik kazançlar elde edebiliyor.Bence beyan edilenden çok açıklanmayan gerçeklerde gizli ayrıntılar.