Nokta'dan girişimcilere destek geliyor!
Genel

Nokta'dan girişimcilere destek geliyor!

Geçtiğimiz günlerde Nokta A.Ş.'nin Genel Müdürü Burçin Didinedin ile gerçekleştirdiğim sohbet esnasında Webrazzi okuyucuları için çok önemli olacağını düşündüğüm bazı bilgilere sahip oldum.

Öğrendiğime göre şirket önümüzdeki dönemlerdeki satın alma stratejilerine bağlı olarak girişimciler ve proje sahipleri için destek çalışmalarını hayata geçiyor olacakmış.

Söz konusu çalışmaları kısaca özetlemem gerekise;

Nokta A.Ş. bugüne kadar gerçekleştirdiği satın almaların ardından, bu senenin ikinci yarısından itibaren içerikten ziyade teknoloji ve know-how yatırımlarına başlayacakmış. Burçin Didinedin bu süreci satın almalardaki 2. faz olarak isimlendiriyor.

Satınalmaların 3. fazında ise şirket girişimcilerle ortak projeler geliştirecekmiş.

Bu çalışma için Nokta A.Ş. sahibi olduğu yaklaşık 5000 Türkçe jenerik alan adını, tüm ürünlerinin API'larını ve sistem altyapılarını proje geliştirmek isteyen girişimcilere açacağını dile getiriyor.

Şirket aynı zamanda bu tür projeler geliştirmek isteyen girişimcileri maddi olarak da destekleyecekmiş.

Kısacası Nokta A.Ş., sahibi olduğu alan adlarına bağlı üretilen fikirlere her türlü teknik desteği verirken, proje sahibini maddi olarak da destekliyor olacak.

Bu yazımda yer vermeyi düşünmediğim ancak genel olarak üzerinden geçmek istediğim bir diğer konu ise şirketin yeni servisi hakkında.

Nokta A.Ş.'nin yakın zamanda bir de reklam ürünü piyasaya süreceğini öğrendim. Söz konusu reklam ürünü sadece şirketin sahibi olduğu servisler için değil, kaliteli içeriğe sahip tüm servislerin kullanımına açılacakmış.

Nokta A.Ş.'nin reklam ürünü hakkında sahip olduğum detaylı bilgileri göz önüne aldığımda, ülkemizdeki girişim sahipleri için çok değerli bir servis olacağını söyleyebilirim.

Son olarak,sürekli dile getirdiğim ve bir kez daha vurgulamak istediğim bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Ülkemizde internet girişimcileri için büyük fırsatların olacağı yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemde sektörü sürekli takip etmek, girişim alanlarını doğru analiz etmek ve zaman kaybetmeden aksiyon almak hem ülkemiz interneti için kaliteli web servislerinin oluşumunu hem de girişimciler için buna bağlı değerli geri dönüşleri ve avantajları beraberinde getirecektir.

Yorumlar (10)
 1. Guzel bir haber. Anlamadigim nokta 5000 alan adini girisimcilere nasil acacaklar, kontrol mekanizmasi nasil olacak? Sanirim biraz erken bu sorular icin.

  Hangi servisleri icin API saglayacaklarini merak ediyorum.

 2. Sanirim reklam gelirinde 50%-50% gibi kar paylasimina dayali bir ortaklik yapisi olacak. Sitelerin Nokta'nin reklam servisini kullanmasi zorunlu olacak herhalde. Gelir denetimi ancak oyle saglarlar. Sozlesme konusu en buyuk handikap. Belli bir seviyeye gelen siteler, cok buyuk ihtimalle baska bir adrese tasinir. Belli bir seviyeye ulasamayan siteler ise, Nokta'yi kisitlamis olacak. Ilk basta mantikli bir karar gibi gozukse de, uzun vadede kullanicilarin coguyla cikar catismasi yasarlar ve Nokta uzerinde olumsuz etkisi olur diye dusunuyorum. Yine de basarilar.

 3. Umut Ersoy Umut Ersoy

  Ne kadar karamsal yorumlar bunlar. Nokta'nın yapmak istediğini ben de yapmak isterdim. Ülkede bir sürü bu işe meraklı ve yetenekli adam var. Ama para kaygısı onların anlamsız rutin işlerde harcanıp gitmesine sebep oluyor. Tabii Nokta çıkarlarını gözetir. Herkes için geçerli bu durum. Buradaki asıl nokta Nokta değil zaten :). Bu diğer ortak için bir şans. Tadını çıkarmak lazım.

 4. Benim böyle böyle bir projem var desem bana nasıl yardımcı olacaklar şimdi ?

 5. Bunu nasıl olsa öğreneceğiz. Ama öncelikle varolan/çalışan projelerden işe yarayabilecekleri seçeceklerdir. İlk planda bunların üzerine gitmeyi tercih ederler sanırım. Ne de olsa hazır çalışan sistemler. Sonrasında "benim projem var param yok" diyenlere destek olacaklardır herhalde.

 6. Kafamda bir proje olduğunu söyledim ve ilgilenir misiniz diye mail attım. Eğer geri dönüşleri olursa projemi toparlayıp göndereceğim :)

 7. Bende bi kaç fikir var ama bütçe yok fikirlerlede ilgilenirler umarım :)

 8. Sabri Demirel Sabri Demirel

  @Barış

  Senin yada benim projemi çalmazlar, o konuda rahat olabilirsin. Nokta dan webrazzi'yi takip edenler de var.

  Somut projelerden ziyade henüz fikir aşamasında yada tasarlanmış, hayata geçmek üzere olan projelere destek verilmesi daha iyi olacak(tı).

  Ne yazık ki sağlam bir iş planı olan, doğru zamanı yakalayan, kısa sürede hem sektöre hemde kendine küçümsenemeyecek derecede katma değer sağlayabilecek bir proje için en önemlisi Nokta Stratejisinin 2.yarısında projemden yeterli düzeyde bahsetme me rağmen herhangi bir geri dönüş, evet görüşebiliriz gel, yok biz sevmedik gibi tek bir mail al(a)madım.

  Şu saatten sonra geri dönüş olsa ne olur? Doğru zamanı kaçırdınız mı artık o projeden birşey bekleyemezsiniz..

  İstediğin zaman virgül, istediğin zaman nokta'yı koyabiliyorsan ancak o zaman cümleyi tamamlayabiliyosun. Bunu tek başına yapmalısın..

 9. Barış Barış

  bir üstte yazdığım mesaja bir Nokta yetkilisi cevap yazsa çok güzel olurdu .

  Arda sanırım webrazziyi Nokta dan okuyan yok malesef :S

 10. Bariş Gürenç Bariş Gürenç

  Konu biraz eski ama ben daha yeni okuyorum. Şu soruyu sormak istedim.

  BUrada noktanın yatırım yapması için onlara bir somut projemi göstermemiz yoksa Somut olmayan projemizin konusunu mu anlatmamız gerekli.

  Somut olmayan bir projenin fikrini noktaya bildirmek fikrimizin nokta tarafından kendilerinin fikri gibi kullanılması da mümkün müdür ?

  Kısaca Ne kadar güven vericidir ?