Porttakal yayınları artık Sinerji'nin
Genel

Porttakal yayınları artık Sinerji'nin

Bir zamanların önemli reklam kampanyaları ile yayına girmiş sitelerinden Porttakal'ı bilenler bilir. Porttakal.com'un da içinde olduğu network dahilinde Sehriye.com, Direksiyon.com, Nektarin.com, Sporttakal.com, Paratoner.com, SinemaSaati.com gibi siteler bulunuyor.

İşte söz konusu grup sitelerinin tamamı geçtiğimiz günlerde, Nokta'nın Aralık 2006'da satın aldığı İzlesene.com'un kurucularından Şenel Şahin tarafından satın alındı. Daha doğrusu kurucusu olduğu Sinerji İnteraktif tarafından diyelim.

Bu satın alma haberini alınca Şenel Şahin'i aradım ve konunun detaylarını sordum. Satın almayı doğruladı ve tüm siteler için bir yenileme çalışmasının başlayacağını belirtti. Satın alma detayları ile ilgili fazla konuşmak istemedi ancak benim satın alma haberini aldığım kişilerden edindiğim bilgiler yenilemelerle birlikte en az $100.000 seviyesinde bir yatırımın söz konusu olduğu yönünde.

Hali hazırda Sehriye.com dışındaki sitelerin durumlarının pek iyi olmadığını görebiliyoruz, ancak ortada alan adlarından ve içerikten dolayı oluşan bir potansiyel bulunuyor. Yenileme sonunda şu anda sahip olduğu sitelerle birlikte çeşitliliği fazla ve geniş bir network sahibi olacak olan Sinerji İnteraktif'in zamanında yine Webrazzi'de yazdığımız küçük bir Xoyun.com satın almasını da hatırlatmak isterim. Web girişimlerinden geleni yine web girişimlerine yatıran ve gittikçe büyüyeceğini düşündüğüm Sinerji İnteraktif'in şu anda sahip olduğu diğer dikkat çeken siteler de şöyle: FixOyun.com, Xoyun.com, GarantiAsk.com, Hoccam.com, SonSultan.com.

Yorumlar (20)
 1. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

  100 bin $ da bi yanlışlık olmasın :)

 2. Banu Soysal Banu Soysal

  sehriye.com'un da hali pek içaçıcı değil aslında. site firefox'ta dökülüyor. içerik olarak ta hiç bişey yok. sitenin her yeri reklamlarla çevrili. Ayrıca yukarıda adı geçen tüm siteleri, 17 yaşında "webci" bir oğlan bile yapabilir.

 3. Hayırlı olsun şenel abi işini bilir :)

 4. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Selamlar Arda Bey, bir yanlışlığı düzeltmek istiyorum. Hoccam.Com Sinerji interaktif bünyesinde değildir. Böyle bir izlenimin oluşmasına neden olan durum ise, Hoccam.Com'un 2 kurucusu ve sahibinden birinin Sinerji İnteraktif bünyesinde çalışmasıdır.

  Okuduğumda aklıma gelen şey ''acaba aldılar mı?'' sorusu oldu lakin 2 ortağından biri olan arkadaşımı aradım ve sordum. Durum bundan ibaretmiş. Ayrıca gerçekten düzenli olarak takip ettiğim ve başarılı bulduğum bir insansınız. Webrazzi oluşumu umarım uzun yıllar devam eder ve webdeki gözümüz olmaya devam eder. (Reklam sloganı gibi oldu bu da :) )

 5. Sitelerin hali perişan durumda. En az 1-2 yıl bakım yapılmamış gibi duruyor. 3-5 ay sonraki durumu merak ediyorum.

 6. Mafiamax Mafiamax

  İşin ilginç tarafı şimdiye kadar pek popüler olduklarını duymadım bu sitelerin. Acaba yaşımmı elvermiyor :) Her ne kadar bu konuda ahkam kesecek bilgiye sahip olmasam da içimden bir ses bana yanlış yatırım yapılmış diyor.

  Arda Bey'in internetteki son gelişmelerde gözümüz kulağımız olmasından dolayı şanslıyız. Vallahi ajan gibi çalışıyorsunuz :)

  İyi çalışmalar.

  (Acaba yorum takibi niye devre dışı? Bu aralar bir çok WP tabanlı blogda bunu görüyorum. Eylem mi var?)

 7. Sitelerin ziyaretçi/üye sayısı yüksek ise tasarımlarını düzeltmek sorun olmaz. Porttakal dışınkilerin Alexa rankleri pek parlak değil ama.

  Umarım güzel bir çeki düzen verip atağa kaldırırlar siteleri. Güzel türkçe içerik sitelerine ihtiyacımız var.

 8. Haluk Akın Haluk Akın

  Yukarıdaki sitelerin hiçbirinin durumu iyi değil.

  Sehriye.com'un "pek iyi durumda olmayanlar" arasında olmadığı yazıldığı için merak edip ayrıca ziyaret ettim. Anasayfası bozuktu maalesef.

  Belli ki firmanın yazılımcı ya da CTO kadrosunda bir değişiklik zaruri. Aksi takdirde istenildiği kadar yatırım yapılsın boşa gidecektir.

 9. Murat Turan Murat Turan

  Bence Webarrazi'de gördüğüm en başarısız girişimler(network'ün diğer siteleri dahil).

 10. Cumhur Onat Cumhur Onat

  Öncelikle belirmek isterim ki, yapılan yatırım sitelerin mevcut yazılım ve tasarımları için değil, marka değerleri ve alan adları için yapılmış olup sitelerin tamamı yazılım ve tasarım bakımından tamamen yenilenecektir.

  Hoccam konusuna gelince, ortağı olduğum "tek" şirket, Sinerji İnteraktif olduğundan Arda beyin yazmış olduğu yazıda herhangi bir hata bulunmamaktadır.

  Eleştirilerinizin bir çoğuna hak vermekle birlikte tekrar belirtmek isterim ki, bahsi geçen site networkü önümüzdeki aylarda kapsamlı bir revizyon geçirecektir.

 11. Bence ölü yatırım :S

 12. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Hoccam.Com konusunda sevgili Cumhur Onat gereken açıklamayı yapmış lakin ben, bana söyleneni söylemiştim. Hoccam.Com kurucularından biri olan Cumhur Onat eğer böyle diyorsa doğrudur diyor, diğer arkadaşımın sözünü de (haliyle benim burada aktardığım sözler) düzeltme gereği duyuyorum. Sonuç olarak bildiğimi değil, ilk 2 ağızdan birinden duyduğumu aktarmıştım.

  Yatırımın boş veya dolu olması üzerine yapılan yorumlara ise şöyle cevap vermek istiyorum. Bu sitelerin zaten halihazırdaki hallerinin ''berbat'' olduğu aşikar. Yani yatırımın sitelere değil de alan adlarına ve bu sitelerin kullanıcı portföyüne yapıldığı da kesin. Eğer birazcık bu işlerden anlayan biriyseniz, zaten siteleri görünce bunun böyle olduğu hemen anlaşılıyor.Burada ahkam kesmek de yanlış oluyor kanımca.

  Sevgiler.

 13. Kesinlikle mantikli bir yatırım olmuş sağlam bir tasarım ve yazılım yenilemesiyle iyi yerlere gelicek siteler bunlar.. çünkü eski site olmaları google (seo) acısından büyük fayda sağlıycaktır.

 14. Yorumlara şaşırmamak elde değil. Yapılan satış tabiki marka değerlerine verilmiştir. Milyon dolarlık bir satış olmadığına göre gayet mantıklı bir yatırım. Özellikle Porttakal Türkiye'nin ilk internet markalarından biridir. Başarılar...

 15. Banu Soysal Banu Soysal

  google'da yazım hatası yapıp, aynı karakteri üstüste iki defa basınca tesadüf eseri ulaşılan sitenin "marka değeri" olur mu?

 16. porttakal.com yayınlarını uzun yıllar önce takip ediyordum şimdi gördüm ki çok bakımsız kalmış fakat domainler güzel. domainlere uygun uygulama ve tasarım geliştirmesi ve güzel bir reklam çalışmasıyla güzel yerlere gelebilirler fakat bahsedilen yatırım miktarını hakediyorlar mı bilmiyorum..

 17. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Bu siteler eskiden TEB İletişim'indi yanılmıyorsam. Başında da şimdi Nintendo Türkiye'nin sahibi Can Hasan Çolakoğlu vardı. Eskiden baya güzel ve iddialı siteydi porttakal.com. Ben kapandığını düşünmüştüm. Portal işi çok zor bir iş bence. Zira medya gün geçtikçe tematikleşiyor. Ama ciddi bir revizyondan sonra bu yatırım çok mantıklı olabilir. İyi şeyler kazandırabilir. Yeni sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

 18. Oya Sarıer Oya Sarıer

  merhaba

  bence önemli olan site satın alımlarının ve birleşmelerinin Türkiye internet pazarında gerçekleşiyor olmasıdır. Konuya bu açından baktığımızda, satın alınan sitelere yapılacak yatırımım mevcut pazarda hareketlenmeye sebep olacağı göz ardı edilmemelidir. Özellikle türkçe içeriğin zenginleşmesinin ve mevcut sitelerin tanıtımı için olası reklam harcamalarının dikkate alması gerektiği düşüncesindeyim.

  Bu haberlerin devamlılığı yeni girişmcileri motive etmeye de devam edecektir,

  saygılarımla

  Oya Sarıer

  www.sendesor.com

 19. Sezercan Keles Sezercan Keles

  Yazık eğer dediğiniz miktarda bir meblaysa yazık oğlu yazık ben satın almayı bırak ustune para verseler almıyacağım türden webler burdan bu adamların izlesene iyidi diğerlerini beğenmiyorum bide xoyun var

 20. Volkan Çelik Volkan Çelik

  Ben oldukça mantıklı bir yatırım. Porttakal.com uzun yıllar önce TV reklamı dahi yapılmış, eski internet kullanıcıları tarafından bilinen bir portaldır. Şuan içeriğinin tasarımının kötü olması önemli değil, gerekli revize işlemlerinden sonra nasıl olacağı önemlidir.

  Oya hanımın dediği gibi Türkiye bu tür alım-satımların olması da artı bir değerdir.

  Başarılar dilerim...