DailyMotion.com engellendi!

Biz YouTube açılacak diye beklerken bugün popüler video sitesi DailyMotion‘nın engellediğini öğrendim. Hayırlı olsun!

Bunun üzerine söylenecek aslında çok söz var ama şimdilik kendime saklıyorum.

Darısı Vimeo‘nun başına diyorum ve Google engellenmeden bu işlerin bitmeyeceğine dair olan inancımı tekrarlıyorum.

Yorumlar (40)

 1. sesimize kulak tıkadıkları sürece, bu böyle devam eder.

  kendimizi DNS sunucularına zincirlesek de fayda etmeyecek gibi.

  Cevapla
 2. moral bozucu gelişmeler… bunlarla mücadele etmesi gereken bazı bilişim derneklerinin koltuk sevdasına tüm geleceğimizi satmasını bir türlü sindiremiyorum…

  Cevapla
 3. Kısa zaman önce gördüğüm bir resmi paylaşmak istiyorum.Artık resmin gerçek olduğuna kesinlikle inandım.

  hxxp://img146.imageshack.us/my.php?image=128770584sbn0.jpg

  Cevapla
 4. bugün bir engelleme darbesi daha oldu sanırım. DailyMotion harici bazı video klip siteleride kapatıldı gördügüm kadarıyla..

  Cevapla
 5. Çok seviniyorum böyle haberlere… Kinaye değil, gerçekten. Bırakın kapatılsın. Google’da kapatılsın. Yoksa, “IT” camiası “it” camiasına dönecek. Hiç değilse bu tür gelişmeler (pardon kepazelikler) biraz ateşliyor ve bu ülkede bilişim sektörüne hayatını adamış insanların biraraya gelmesi, sesini duyurması için bir vesile oluyor. Bırakın Türk Telekomun ve kokuşmuş devlet erkanının başını çektiği “İnternet Kepazelikleri Dizisi” sürsün. Milli takım gibi gol yemeden ateşlenip toparlanamıyoruz, hatalarımızdan ders alamıyoruz, sesimizi çıkaramıyoruz yoksa…

  Cevapla
 6. Bu olanların en tehlikelisi, bizim, buna benzer gelişmelere alışmamız sebebiyle gereken tepkileri gösteremiyor olmamız. Artık bizim için internet sitelerinin sansürlenmesi olağan hale geldi, dolayısıyla kimse bu tip haberlere tepki gösterme gereği duymuyor.

  Bu şartlar altında nasıl yeni girişimler oluşturacağız? Eğer bundan aylar önce YouTube servislerini kullanan ve milyon dolarlar akıttığım bir girişimim olsaydı, bütün emeklerim, internet hakkında fikir sahibi olmayan yöneticilerimiz tarafından bir gecede heba mı olacaktı? Yarın ya da ertesi gün Google’ın hükümet karşıtı ya da genel anlamda “zararlı” içeriğe ulaşmak için kullanılabilmesi sebebiyle kapatılmayacağının garantisi var mı? Yıllar önce Çin’de yaşanan ve hepimizin şaşkınlıkla güldüğü gelişmeler artık burada oluyor, ve artık kimse şaşırmıyor.

  Ayrıca bizi yöneten insanların, bu tür yasaklamaların, deve kuşlarının kafalarını kuma gömmesinden farklı bir olay olmadığını anlamaları için ne yapılması gerekiyor? Bunu anlamak için ne kadar yüksek bir IQ seviyesine sahip olmak gerekebilir ki?

  Cevapla
 7. Bunların engellenmesine kim neden karar vermiş hiç değilse engellendi sayfasında yazsada bilsek. Şu nedendenmiş diyebilsek. Ama ne mümkün.

  Çekin fişi olsun bitsin.

  Söyleyin ne tip bir kalıba girmesini istiyosunuz insanların? Girelimde istediğiniz şekle artık kurtulalım. Birer şırınga bişeyler vurun hiç değilse acı çekmeyelim, aptallaşalım, kör, sağır falan olalım. Ne istiyosunuz söyleyin verelim.

  Benim güzel ama yalnız ülkem, sen böyle yaparsan güzelliğin kalır mı ?

  Cevapla
 8. Garip, ama ben girebiliyorum siteye? DNS ayarım falan da yok.

  Cevapla
 9. Bu konuyu sabah bilgisayarımın başına oturduğum ilk dakika öğrendim. Yaşadığım kaygı çok fazlaydı. Kapatma kararlarının neden ve sonuçları bile neredeyse paylaşılmıyor.

  Yönetici (devlet ve özel sektör) kademesinin interneti kullanmaması veya bilmemesi ve hukuksal altyapının eksiklerini sorun olarak görüyorken şimdilerde bunun zararlı bir süreci doğuracağı kaygısını yaşıyorum. Dailymotion dan haberdar olmaları, vimeo yu bilmeleri rasyonel sonuçlar vermeyecek ve zaten vermiyor.

  Çok daha ilgi çekici olan ise internet kapatma kararlarının ne kadar çok kişiyi etkilediği konusunda sanırım hukuk bir yorum yapmıyor. Zira AKP nin kapatılma kararını açıklarken Anayasa Mahkemesi başkanı, davanın toplumu ne kadar çok ilgilendirdiğinin farkında olarak karar vermeye çalıştıklarını dile getirmişti. Demek ki “kapatmalarda” dava sonucundan etkilenecek kitlenin yoğunluğu önem arz edebiliyor. Açıkcası internetin ve internet kullananların farkında olmadan “önü” kesilmiş olunuyor. Blog yazarları ve internet kullanıcıları dolaylı (bence direk) bundan etkileniyor.

  Yoğun ve derin kaygılar sonrası suratımda sadece hüzünlü bir gülümseme kalıyor.

  Cevapla
 10. dediğiniz gibi google kapanmadan bizim milletin uyanacağı yok. google ı şikayet edip kapattırsak mı ne ?. ana haber bültenlerine çıkmadıktan sonra bu iş böyle sürüp gidicek

  Cevapla
 11. Ben bu video sitelerinin kapatanların Türk video siteleri olduğuna inanıyorum. Kapatmaya neden olan videoları da kendileri ekleyip sonra şikayet ettiklerini düşünüyorum.
  Önümüzdeki en büyük engel Türk video siteleri..

  Cevapla
 12. Keşke kapatılmaktan son anda kurtulan iktidar partimiz, sadece parti kapatan maddeleri değil, site kapatan, futbolda saha kapatan, dış dünyayla bağlarımızı kapatan, ticareti rekabete kapatan tüm yasaları da iyileştirse de… gerçek bir liberal demokrasiye kavuşsak.

  Kendi kapanmadığı sürece sessiz kalan her kurum, site veya kişinin bu olaylarda sorumluluğu vardır.

  Cevapla
 13. Bu kapatma davalarında Türk Telekomun parmağının olduğundan adım gibi eminim. TT yurtdışına ödediği yüksek bandwith giderlerini azaltmak için bu yollara başvurduğu kanaatindeyim. Sonuçta youtube ve dailymotion gibi siteleri kapatarak maliyetini yarı yarıya azaltmaktadır. Takip ettiğim http://www.freemp3depot.com adlı online mp3 yayını yapan sitede kapatılmış. Kapatılmaların kesinlikle korsan yayın yada atatürke hakaretle ilgisi olduğuna inanmıyorum. Ortada yüksek rakamların dönmesi ve internet sektöründeki yasal düzenlemelerin yetersiz olması nedeniyle Türk Telekom istediği şekilde atını koşturabilmektedir. Bu kapatmaları engellemenin tek çaresi gerekli yasal düzenlemelerle birlikte kontrol mekanizmalarının (hem sivil hem devlet) kurulmasıdır. İnsanları bu ülkede yaşamaktan nefret ettirmeye hiç hakları yok koyun sürüsü gibi gütmeye çalışıyorlar. Artık devir değişti ağalar örümcek kafalılıkla Türkiye hiç bir yere gidemez. İnterneti tv ve gazete gibi kontrol etmeye çalışıyorlar. Ama nafile er yada geç herşey özgür olacak. Yeterki başımızdakiler koltuklarını bıraksınlar yerlerine en azından hayatlarının bir kısmı internette geçmiş teknolojiden haber insanlar gelsin. Çıldırmamak elde değil.

  Cevapla
 14. @ceoyavuz bugün pikniktube’un ortağı ile görüştüm. Yıllardır tanıdığım bir insan. Kesinlikle youtube ve dailymotion’in kapatilmasi taraftari değil aksine bu şekilde bir yere gelinemeyeceğinin farkında. Kendiside işin içinde biri olarak tek sorumlu Türk Telekom diyor. Sonuçta yurt içinde yayın yapan video sitelerinin telekoma maliyeti neredeyse sıfır. Eğer atatürke hakaretten kapatılacak siteler varsa bunların başında facebook’ın gelmesi gerekiyor (bir çok grup var atatürk alehtarı). Fakat şu anda ff’in tt’ye maliyeti çok fazla değil. Ne de olsa ff’in video servisi çok fazla kullanılmamakta. Ayrıca facebook’u kapatırsa halkın vereceği tepki çok büyük olabilir bunu göze alamıyorlar.

  Cevapla
 15. Bunu daha önce de yazdım ama (yukarıda bir başka arkadaşın yazdığı gibi)…

  …Yahu bizim sivil toplum örgütlerimiz nerede?

  …Bilişim derneği nerede?

  …Gazeteler nerede?

  Yani bu kadar normal birşey mi bu da bir tek bir grup anormal olarak biz tepki gösteriyoruz?

  Cevapla
 16. İlkel bir devlet olma yolunda hızla ilerliyoruz. Siteyi kapatan ve kapattıranlara tebrikler!

  Cevapla
 17. Webmasterlar tüm hitini ve gelirini Google sayesinde kazanıyor.

  Yakında google engellenirse ne yaparız?

  Cevapla
 18. Serkan Bektaş |

  Neden kapatıldığını bilmeden, sonucu konuşmak beyhude.

  “Önümüzdeki en büyük engel Türk video siteleri..”
  Ben video sitelerinin bu kadar küçük vizyona sahip olduklarını düşünmüyorum. Çünkü bu durum onların da başlarına gelebilir.

  Cevapla
 19. @ceoyavuz,

  dediginiz gibi olsaydi, rakip turk video siteleri de birbirlerini kapattirirlardi.

  Cevapla
 20. Severek dinlediğimiz, dinledikçe sevdiğimiz online müzik radyomuz deezer da engellendi. 🙁

  Cevapla
 21. ceoyavuz haklı olabilir ama elimizde delil yok bu konuda sanıyorum. bu yüzden kimseyi zan altında bırakmak istemeyiz. ben olsam bunu yapacağıma Türk halkına yönelik özellikler bulup eklemeye çalışırdım ama diğer yöntem çok daha kolay olduğu için oldukça cezbedici duruyor olmalı. kolay para…

  Cevapla
 22. peki ben neden girebiliyorum? bilen biri aciklayabilir mi?

  Cevapla
 23. Hüseyin Çelik |

  TTnet dns’ini kullanmıyorsun büyük ihtimal,şuan opendns ile çok rahat girilebiliyor siteye…

  Cevapla
 24. Bunlar ne yapmaya çalışıyorlar yahu :S

  Google’ı kapatmadan önce bizi yavaş yavaş alıştırıyorlar belki de 🙂

  Cevapla
 25. Ya bu adamların ne yapmaya çalıştığını bir türlü anlayamadım? kliptube.com ‘da kapatılmış.. sırada hangi site var acaba :S

  Cevapla
 26. Evet maalesef bende 2 3 gün önce farkettim bunu ve hemen yazmıştım bloguma,
  http://www.theblognote.com/dailymotionda-kapandi.html

  Nasıl bir işse bu anlamadım valla, daha hani siteler kapanacak heyecanla bekliyoruz…

  Cevapla
 27. Zaman’da diyor ki

  “YouTube, ‘tr’ uzantısıyla kontrol altına alınacak”
  ayrintili burdan:
  http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=721025&title=youtube-tr-uzantisiyla-kontrol-altina-alinacak

  Cevapla
 28. Hüseyin Çelik |

  Bakın bu iş artık çığırından çıktı,bugun video servisleri yarın,içerik nedeniyle flickr,ertesinde wordpress,ardından bu kapatmalara eleştiri yapan bloglar..! Mahkemeler terör örgütü sitelerini neden kapatmıyorlar,engelledikleri terör sitesi 10 tanede 6 tane,ya diğerleri?Liste yapıp illa teşirmi etmemiz lazım.Böyle bürokrasi olmaz olsun..!

  Cevapla
 29. Yazıklar olsun… Ne güzel Türkiye’ye önem vererek Dil seçeneğini bile yapmışlardı. Kapatın kapatın bütün siteleri kapatın… Ondan sonra ülkede internet kullanımı neden düşük seviyede? Millet internete girip ne yapacak %96,4 video izliyor…

  Durum kötü gidişat kötü. Yazacak söz bulamıyorum. Gene rezil olduk. Sansür sansür nereye kadar???

  Cevapla
 30. Bu gidişle sıra bloglara da gelir…

  Cevapla
 31. Inanilmaz birsey. Ne yapilmak istendigine biz de anlam veremiyoruz ama hadi hayirlisi. Bu tür sorunlar Almanyada pek yasanilmiyor. Blogumda bu konuyu ele alacagim. Bu arada herkese sevenload.com.tr yi tavsiye ederim.
  Selamlar

  Cevapla
 32. Kapanan sitelerin kapatma gerekçelerini yazan bir adres yokmu. Merak ediyorum acaba neden kapanıyor.

  Cevapla
 33. senel sahin |

  Koca ergenekon davasının dosyaları ortalarda geziyor.

  Bu video sitelerine davaları kim acmıs neden acmıs hangi video icin acmıs bunları savcılık halkla paylassa fena olmaz.

  En azından bizde bi görelim duyalim

  Cevapla
 34. En kötüsü de hangi sitelerin kapatıldığı veya niye kapatıldığıyla ilgili herhangi bir bilgimizin olmaması.

  Bir süre önce bunu dert edinip bir işe giriştim; bir blog aracılığıyla kapatılan sitelerin güncel listesini tutmaya başladım. Bu şekilde en azından durumun vehametini unutmamak için hem bir belleğimiz olur hem de istatistiki amaçlı kullanılabilecek bir veritabanımız.

  Listeye bakıp, eksikler görürseniz iletirseniz sevinirim.

  Cevapla
 35. anlamıyorum youtube kapattılar şimdi’de bu yakında google’da kapatırlar o zmn napıcaz

  Cevapla
 36. Hayırlı olsun dailymotion tünel ile açıktır uzun işlere gerek yok linke tıklamanız yeter üyelik ve aile filtresi çalışmaktadır.

  http://dailymotion.virgilio.it/tr

  herşey eskisi gibi:))

  Cevapla

Bir Cevap Yazın