12 saniyelik videolar: 12seconds.tv
Genel

12 saniyelik videolar: 12seconds.tv

Son zamanlarda fikir olarak hoşuma giden servislerden birisiydi 12seconds.tv. Aslında daha önce yazmak istediğim ancak bugüne kalan 12seconds.tv ile ister web kameranızdan ister cep telefonunuzdan çektiğiniz 12 saniyelik videolarınızı arkadaşlarınıza gönderebiliyor ve site üzerinden de yayınlayabiliyorsunuz.

"Herşeyin mikrosu" çılgınlığının video ile buluşması olarak da nitelendirebileceğim 12seconds.tv'nin bu kadar ilgimi çekmesi ise basit ve inovatif olmasından kaynaklanıyor. Diğer tüm mikro uygulamalar gibi...

Henüz sadece davetiye ile üye kabul eden servisin herkese açıldığı zaman ne olacağını bilemiyorum. Sonuçta Seesmic gibi aynı kulvardan sayabileceğimiz önemli ve arkası güçlü bir girişimle aynı pazarda. 12 saniye konusu değer yaratır mı? Olabilir.

Girişimcilerin basit düşünmesi ve ihtiyacı karşılayarak değer yaratması adına dikkat edilmesi gereken bir ürün olarak gördüğüm 12seconds.tv'nin ve benzer mantıkta hayata geçirilmiş diğer ürünlerin özel ilgiyle takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Eğer sizlerin de bu yönde çalışmalarınız ya da dikkatinizi çeken mikro servisler varsa yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Yorumlar (5)
 1. Barış Barış

  içeriği, tarzı ne olursa olsun böyle yeni uygulamaları her gördüğümde aklıma çoklu dil desteğinin gerekli olup olmadığı geliyor. yeni birşey ortaya çıkartırken uygulamanın mimarisini buna göre hazırlamak pek de zor sayılmaz. Demek ki tercih edilen birşey değil, yada hep es mi geçiliyor? benzer uygulamalar çoklu dil desteğiyle daha iyi bir çıkış yakalayamaz mı, ne düşünüyorsunuz? veya en azından nasıl bir içerik, nasıl bir hedef kitle karşısında bu yaklaşım, başarı şansını arttır?

 2. Burak Dönertaş Burak Dönertaş

  http://www.hictu.com/ boyle bir sey daha var sanirim.

 3. Mikroservis adina favorim, blippr.com. Blippr, twitter mantigiyla film, kitap ve CD yorumlama servisi. Kisiler, izledikleri filmleri vb. favorilerine ekleyebiliyorlar, kisa yorumlar yapabiliyorlar, amazon.com yorumlari otesinde eksisozluk tadinda kisa yorumlari okuyabiliyorlar.

  12seconds.tv (video twitter) cok kullanisli bulmuyorum. Cunku video izlemek icin tum dikkati gerektiriyor. Katma degeri cok olmayan, eglendirici yonu cok olmayan bir icerigi de ne kadar izleyebilirim diye dusunuyorum.

 4. bu tip girişimlerin dikkat çekmesi çok garibime gidiyor. açıkçası (reklam olacak ama yerli camiaya destek diyelim) uzun süre önce aklıma gelen ancak yaklaşık 1 sene önce hayata geçirebildiğim naylondernek.com'un katma değeri fazla olmasa da çok daha eğlenceli diye düşünüyorum.

 5. gelir getirmesi mümkün olmayan birşey