Dünyanın en büyük arama motoru Cuil yayında
Arama Servisleri

Dünyanın en büyük arama motoru Cuil yayında

Bugün bünyesinde 120 milyardan fazla web sayfasıyla dünyanın en büyük arama motoru olduğunu söyleyen Cuil yayına girdi. Konuyla ilgili eminim birçok kaynaktan haberleri almışsınızdır. TechCrunch'da da bu konu bugün geniş yer buldu.

Benim değinmek istediğim konu Cuil'in Google'ı tahtında edebilecek bir arama motoru olup olmadığı ile ilgili değil. Bize farklı bir sonuç gösterim stili sunan ve gerçekleştirdiğiniz sorguları bir sonraki sefere daha farklı ve başarılı sunduğunu farkettiğim sistemi.

Öncelikle Google'ın tam tersi bir yapıda karşımıza çıktı Cuil. Simsiyah bir giriş sayfası ve 3 kolonlu bloklarla sunulmuş sonuçları ile. Hiçbirimiz Google'a alışkanlığımızdan dolayı Cuil'i ilk bakışta kendimize yakın hissetmemişizdir. Ama bugüne kadar $33 milyon yatırım almış ve yönetim kadrosunda eski Google çalışanlarını (bkz. Anna Patterson, Russel Power) barındıran şirketin birşeyler bildiğini tahmin ediyorum.

Servisi denemek için ilk girdiğimde "webrazzi" anahtar kelimesini yazdım ve hiçbir sonuç bulunamadı. Sonra "arda kutsal"'ı denedim, bu sefer başardı ama LinkedIn'deki profilimi cevap olarak getirdi. Birkaç denemeden sonra tekrar "webrazzi" yazdığımda karşıma bazı sonuçlar geldi. Genelde TechCrunch & Webrazzi MeetUp ile ilgili olan ve tatmin olmadığım sonuçlardı.

Biraz önce her iki terimi de tekrar denediğimde, bu sefer "webrazzi.com"'u barındıran sonuçlar getirdi ama yanlarında gösterdiği resimler anlamsızdı. Mesela "FriendFeed.com/webrazzi" sonucunun yanında GittiGidiyor logosu, "Webrazzi.com" sonucunun yanında YouTube logosu vardı. Anlaşılan Cuil birşeyler yapmaya çalışıyor ama işler biraz karışmış.

Cuil

Google'ın aksine çok daha düşük maliyetli bir model uygulayan Cuil'in yapılan aramalarla yeni indekslemeler başlattığını bu denemelerimden anlayabiliyorum ve bu bana çok mantıklı geliyor. Normal ve daha anlamsal sorgularda ise Google'a kıyasla bazı aramalarda daha başarılı sonuçlar getirdiğini söyleyebilirim. Bunlarla ilgili aklımda kalanları tekrar deneyerek size örneklemeler yapmak istiyordum ancak şu anda Cuil çöktü. :)

İnternette taşlar her daim yerinden oynayabilir. Bugün bir firma Google'a rakip çıkar başaramaz ama dün Google birilerinin karşısına rakip çıkmıştı ve başardı. MySpace, Facebook, Twitter, FriendFeed ve diğerleri ile ilgili birçok hikaye anlatılabilir. Daha inovatif, daha faydalı ve daha çok değer yaratan her türlü girişim internette en büyük olandan pay alabilecek durumdadır.

Kısacası Cuil'i yakından izlemek gerekiyor. Nasıl başladığını, nasıl ilerlediğini ve nereye vardığını takip etmek gerekiyor. Bu tür gelişmeler hep heyecan vericidir, bakarsınız tarih yazar biz de tanıklık etmiş oluruz...

Yorumlar (22)
 1. Umut Kazdal Umut Kazdal

  Cuil, basarili bir PR ile adini dunyanin her yerine duyurdu. Ozellikle basin aciklamasinda Cuil hakkinda belirtilen 4 madde var:

  1. En buyuk arama motoru: 120 milyar sayfa, herhangi bir arama motorundan (yani Google'dan) 3 kat daha buyuk

  2. Dergi sayfasini andiran sutunlu yerlesim

  3. Farkli sonuclar: Populariteye degil, icerige gore siralama

  4. Gizliligin ve ozel alanin daha cok korunmasi.

  Cuil hakkinda blog ve sitelerde yapilan haberlere baktigimizda ise one cikarilan iki olgu var:

  1. "En Buyuk Arama Motoru" - iste size anahtar kelime. Google'dan bile 3 kat buyuk.

  2. "Eski Google calisanlarinin kurdugu arama motoru" - burada cok onemli bir etki var. Herkesin bildigi ve sevdigi Google'dan kim neden ayrilsin? Tabi ki daha iyisini yapmak icin.

  Bu iki madde, Cuil'in lanse edildikten sonraki ilk 24 saatte Del.icio.us'ta 5500'den fazla eklenmesinin en buyuk sebebi sanirim.

  Sonuc olarak Cuil'in basarili PR'i, insanlarin beklentilerini ne kadar arttirdiysa, arama sonuclarindaki zayiflik ta umutlari o kadar bosa cikardi. Cuil ile alakali bir cok makalede "yeni bir balon" seklindeki yorumlari okumak mumkun.

 2. bence arama motoru işinde gelen kullanıcının yaptığı ilk arama çok önemli kullanıcıda paradigma değişimi yaşatması gerekiyor. benim google ile ilk aramamda(2001) ağzım açık kalmıştı. ağzımı kapattım ama google ı o gün bugündür kullanıyorum

 3. Deneme amaçlı kullandığınız kelimeleri çok spesifik buldum. Cuil henüz o kadar global değil. Semantik arama motorları bir nevi öğrenirler. Dolayısıyla sistemin henüz İngilizce konuşan ülkeler için iyi bir alternatif olabileceği söylenebilir. Tasarımın siyah olmasında enerji tasarrufu ayrıntısını göz önünde bulundurdukları çok inandırıcı gelmiyor. Pazarda yer kapma savaşları düşünülünce, farklı olabilmek adına yapıldığı ihtimali ağır basıyor. 3 kolon tasarım sanırım minimum scroll ile maksimum içerik sunabilmek için. Eğer enerji tasarrufu düşünülmüşse belki bu özellik de o amaçla vardır. Ama bunların hepsi boş. Google'ın nasıl başladığını biliyoruz: Sıradan tırnaklı bir karakterle yazılmış renkli Google logosu ve altında arama kutusu... Hâlâ da öyle... Sonuçlar kullanıcıları tatmin ettiği için Google o günlerin vazgeçilmezi AltaVista'yı yok edebildi.

  Bir Amerikalı olduğunuzu düşünerek arama yaparsanız Cuil'in sonuçları doyurucu. Mesela istanbul aradığınızda bir Amerikalının isteyebileceği türden linklerle karşılaşıyorsunuz. Ayrıca sağdaki ve üstteki ekstra arama linkleri işleri kolaylaştırıyor. Bu noktada gösterdiği resimler kabul edilebilinir. Ama mükemmel değil.

  Cuil kısa sürede globalleşebilirse Türkiye gibi ülkelerde şansı olabilir. Ancak şu anda Hakia'nın Türkiye'de tutulma ihtimali Cuil'den fazla. 33 milyon dolar Amerika'da böyle bir girişim için uçuk bir rakam değil. Bu piyasada dönen para milyarlarca dolar... Herhalde bu parayı fazlasıyla geri alacaklardır.

  ... ancak, öncelikle yeterli donanıma sahip olmalılar. 33 milyon ile sanırım bu zor olmaz. Motorları ne kadar güçlü olursa olsun aşağıdaki mesaj ile birkaç kez karşılaşan kullanıcı en azından uzun bir süre servisi kullanmayacaktır:

  No results because of high load...

  Due to excessive load, our servers didn't return results. Please try your search again.

  (Fazla yüklenmeden dolayı sonuç gösterilemedi.)

 4. Mert Canlı Mert Canlı

  Google'a rakip olarak görmektense Cuil'i biraz kendi içinde değerlendirmek en azından şimdilik daha sağlıklı olacaktır. Eren Emre'ye katılıyorum. Şimdilik Türkçe içerik konusunda Cuil'i fazla zorlamamak lazım. Ancak görülen o ki, Cuil'in alacak çok yolu var. Örneğin, Russell Crowe diye arattım.İkinci, üçüncü ve dördüncü sonuçlarda Lolup.com sitesinin içindeki yorumları veya girileri gösteriyor.

  Arama motoru denince akla ilk olarak algoritma gelmeli. Geniş içerik, kullanıcıyı tatmin eden arama sonuçları göstermedikçe çok fazla bir anlam ifade etmiyor. İstediğiniz kadar web sitesini indeksleyin, milyarlarca site içinden benim gerçekten aradığımı bulamadığı sürece site amacına ulaşamayacaktır.

  Yine de Cuil, güzel bir girişim. Birisinin en azından arama motoru teknolojisi adına farklı şeyler düşünebildiğini göstermesi adına sevindirici. Ayrıca sitede sağ taraftaki Explore By Category penceresi de gayet faydalı olmuş.

 5. Ersin Koç Ersin Koç

  Arayüzden öte site sahiplerine alexa.com un yaptığı gibi bir info.txt üzerinden standart bilgileri, logoları aldırsalar güzel olurdu. Google'da arandığı kelimede 1. olan 10 tane sitemi aradığımda sadece 1 tanesini 1. sırada buldum. :) Kalanı sayfada bile yoktu. Türkçe bilmiyor ama rastgele logolar koyarak kafa karıştırıyor. İş sadece indeksleme değil, bunun en doğru aranan bilgi olduğunu farkedip üstte gösterebilmektir. Nasıl google bile artık laçka olmuşsa bu daha başlamadan laçka hali ile kimi hedefleyecektir? Artık ne kadar çok link alırsan o kadar üstlerde çıkarsın mantığı nedeniyle her yerine textlink olduğu, her sitenin google için ayarlandığı sektörde yeni girişimlerin kullanıcıyı mutlu etmesini beklerdim. :) Siyah renk biraz itici durmuş bunu da farketseler artık.

 6. Onder Eren Onder Eren

  siyah ve mavi doğru kullanılırsa birlikte güçlü bir renk kombinasyonu yaratabilir. Ben ilk sayfasını beğendim. En azından enerji dostu :) (google'u siyaha çeviren eklentiler var ve bir takım hesaplamalar var böyle yapılırsa tasarruf edilecek enerji ile ilgili) ama sonuçlar yine beyaz üstünde gelince hayal kırıklığına uğradım. google kırması oldu bir anda. sütun yapısı da hiç fena değil. hatta çözünürlükler düşünülerek 5-6 sütuna kadar destek verilebilir. Ben sevdim genel olarak. Arama sonuçları türkçe için rezalet henüz ama zamanla düzelir diye ummamak için hiçbir sebep yok.

 7. Onur Özdemir Onur Özdemir

  Fakat bağlantımdan mı kaynaklanıyor bilemiyorum (diğer hiçbir sitede yaşamıyorum bu sorunu) ilk arama sonucumda site hep hata veriyor. Daha doğrusu mesela "Webrazzi için herhangi bir sonuç bulamadık" diyor.

  Semantik arama odaklı arama motorları güçlü rakipler olarak piyasaya çıkıyor; fakat ben hala sıkı bir Googlesever olarak Google-semantik-web3.0 ı heyecanla bekliyorum :)

 8. Mafiamax Mafiamax

  Bence arayüze çok takılmamalıyız. Sonuçta Live Search çok güzel bir arayüze (bence en iyisi) sahip olmasına rağmen hali ortada.

  Bazı arkadaşlar enerji tasarrufu yönünü düşünmüşler. Ben de uzun bir süre önce Google'ın siyah bir arka plana sahip olması durumunda yapacağı enerji tasarrufunu okumuştum. Ancak az önce TechCrunch üzerindeki bir yorumda okuduğuma göre LCD panellerdeki çalışma şeklinden dolayı bu tüketim farkı çok aza inmiş. Günümüzde yaygınlaşan LCD kullanımını dikkate alınca enerji tasarrufu konusu devede kulak oluyor. Aramızda LCD panellerden anlayanlar varsa onların da açıklaması yerinde olur.

  Arama sonuçlarında çıkan sekmeler ve "Explore by Category" açılır kutucuğu çok başarılı olmuş, bilhassa ingilizce aramalarda.

  Günümüzde bir çok projenin Google'a endeksli bir şekilde hayata geçirildiği aşikar. Google'u Microsoft durumuna düşürmeyen, yani tekelcilik ile başının dertte olmamasının en büyük nedeni izlediği paylaşımcı politika. Bir çoğumuz onlarca Google araçlarını ücretsiz kullanıyoruz. Web'de Google servislerine bağımlı yaşayan yüzlerce servis var. Üstelik Google araçlarının birbiri ile entegre çalışması da cabası. Sanırım rakip çıkacak arama motoru biraz da bunlarla uğraşmak zorunda. Google'a çok fazla boş alan bıraktılar -ki Google çok severim- ama bu bir gerçek. Bundan sonra devirmek çok daha zori tabi Google çağa ayak uydurabilirse...

 9. Senel Sahin Senel Sahin

  Sonucları henüz net incelemedim, neye göre sonuc veriyor, kriterleri nedir bunlar zaman icinde çözülür.

  Ancak ben sahsen tasarımsal olarak kullanıslı bulmadım garipsedim biraz, yıllarca aynı konseptte arama sonuclarıyla karsilastiğimiz icin

  bize garip gelmişte olabilir genede sanki kullanıslı değil diye düşünüyorum.

 10. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Arda hocam seninde dediğin gibi sonraki aramalarda site ilk aramalara oranla çok daha gelişmiş sonuçlar veriyor. Sanki yapay zekeya sahipmişcesine dicem :) Ancak benim yürüttüğüm fikir şu ki çok fazla siteleyi indexledik demelerine ragmen bence pek fazla site indexlememişler. Ve aramalar yapıldıkça o kelimenin geçtigi siteleri yeni indexliyor gibi. Bunu yaparken de gerçekten çok hızlı sonuç versede ben pek begenmedim. Zamanla gelişeceği ve ciddi rakip olacgı kesin ama.

 11. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Cuil, henüz Türkçe bilmiyor. Ancak bu Türkçe'sizlik dilinin Türkçe olması değil, Türkçe'yi yorumlayamamasından kaynaklı.

  Gerçekten semantic davranan bir arama motoru, özellikle İngilizce sonuçlardan çok memnunum. Umarım Türkçe olarak da bizi mutlu edecek.

 12. Muammer Okumuş Muammer Okumuş

  Cuil ile ilgili bugün çok değişik kaynaklarda haber girildi. Cuil öncelikle Google eski Google çalışanlarının yaratmış olması ile yankı buldu ve acaba mı? sorusunu sordurdu herbirimize. Bende ilk denememi ismim ve blogum üzerinden yaptım Cuil de. Ardında da değişik başlıklarla aramalar yaptırdım ve sonuç maalesef kötüydü. Tasarımının da kullanıcı dostu olmadığı görüşündeyim.

  Tüm bunları "google" kullanıcıları olarak "google" a kıyasla dillendirdiğimiz bir gerçek ancak "google sever" olsamda, arada "acaba mı?" lar çok heyecan verici ve izlenmeye değer oluyor.

  Cuil, izlenmeye değer bir site kesinlikle

 13. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Arama sonuçlarının (Türkiye için) oturmasıyla belki kendine yer edinebilir diye düşünüyorum ama bu tabi ki uzun zaman alacaktır.

 14. Sonuçlar eminim ki iyileşecektir. Ben ondan önce hâlâ arayüze takılmış durumdayım. Acaba gerçekten bir bildikleri mi var yoksa kötü mü?

 15. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  ana sayfası bir arama motoru izlenimi vermiyor. Belki gözlerim google'a çok alıştığı içindir, bilemiyorum. İlk bakışta olumsuz geldi gözüme. Sonuç sayfaları da haber sitelerini andırıyor. Çalışma mekanizması mutlaka iyileştirilecektir. Google bunu yıllardır yapıyor sonuçta. Bu şekilde farklı uygulamaların sayısının artması da sevindirici bence..

 16. Haluk Karahan Haluk Karahan

  http://www.viddler.com/explore/Raferx2/videos/21/ adresindeki röportajda da Cuil'in bilinen "page ranking" sistemiyle çalışmadığı aktarılıyor zaten. Arama sonuçlarında bulunamayan kelimelerle ilgili açıklama da var...

 17. Mehmet Turac Mehmet Turac

  Arda ben arayüz konusunda bir yorum yapacağım. Bildirgecde google'in siyah arkaplanda olarak ne kadar elektrik tasarrufu sağlayacağımız yazıyordu. Sanırım arkadaşlar bu konuda bir öncülük yapmış ve arkaplan renkleri siyah seçmişler. Tabii bu da şu anlama da gelebiliyor ; Hedefimiz çok büyük (google'in elektrik tasarrufu milyonlarca insan girdiğinden dolayıdır en nihayetinde :D)

 18. Arama sonuçlarını çok başarısız bulduğunu söylemeliyim. Bunda; algoritma, indeksleme yapısı vb gibi şüphesiz birçok etken söz konusu,

  Bu sorunu en kısa sürede çözeceklerini temenni ediyorum. Diğer yandan benzer girişimleri ve bu girişimlere yapılan hatırı sayılır yatırımları görmek güzel.

 19. Ali Caner Öner Ali Caner Öner

  google geçende açıklamıştı 1 trilyon (1.000.000.000.000) unique sayfayı (farklı url değil) bildiklerini.

  http://googleblog.blogspot.com/2008/07/we-knew-web-was-big.html

  120 milyar çok da büyük değil aslında.

 20. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

  Arama sonuç sayfası açıkçası beni tatmin etti. Googledan daha gelişmiş bir sonuç listesi sunmaya çalıştığı görülüyor ve inşallah öyle olur diyorum :)

 21. Peki ßiz bu arama motoruna Sitemizi naSıl ekleyebiliriz aCaba ?

 22. Sertac Tac Sertac Tac

  sitemizin arama motorunuzda cıkmasını tabiki isteriz