Arabalar.com'da büyük yenilikler var
E-Ticaret

Arabalar.com'da büyük yenilikler var

Mart ayında açılışını duyurduğumuz Arabalar.com uzun süredir ana sayfasında bir anket yayınlıyor. Ankette sorulan "Size arabalar.com'da ikinci el ilanları da bulunmalı mı?" sorusunun yanıtı şu ana kadar %70'e dolaylarında "Evet" olmuş. Kullanıcısının da yön vermesiyle birlikte Arabalar.com da çok yakında ikinci el ilanları ilanları bulunacak.

Bu gelişmeyle birlikte "Garaj" yaratma gibi bir seçeneğiyle, araç sahiplerine sosyal ağ kurmalarını sağlamış olan site, Otopedi de yarattığı Carfolio.com benzeri geniş araç bilgi veri tabanını öncelikli olarak ikinci el ilanlarıyla buluşturacak.

Bununla birlikte siteye eklenecek olan bir diğer yenilik de ilgili içeriğin basamak basamak farklı gelir modelleriyle nasıl tamamlanabileceğini gösteriyor. Bu diğer yenilik de doğrudan "satıcıyla son kullanıcıyı buluşturma".

Kullanıcının ürettiği içerikle gelişen site İzlesene alt yapısıyla buluşarak, kullanıcının videoları bu kanalla paylaşmasını sağlayacak. Farklılaştırılmış bir c2c ya da b2c köprüsü için çok yerinde web 2.0 dokunuşları olan sitenin araç widget'ları 3 gün içinde 30 web sitesinde yerini almış.

Aynı kategorideki rakipleri olan Araba.com ve Arabam.com ile birlikte önümüzdeki günlerde pazara hareket getireceğe benzeyen Arabalar.com'daki yeniliklerini henüz geliştirme aşamasındayken paylaştılar. Fikirlere ve eleştirilere yani her türlü geri dönüşe açıklar.

Yorumlar (28)
 1. Birde noktanın bütün siteleri için ayrı ayrı üye olmak gerekiyor. Pillihesap gibi nokta hesap diye bir sitem olsa bütün sitelere o hesapla bağlanılsa fena olmaz mı ? dezavantajları mı var acaba?

 2. Mehmet Emin Mehmet Emin

  Herkes tasarımdan bahsetmiş ve tasarımın zayıf olduğundan şikayet etmiş. Benim değinmek istediğim konu ise Nokta'nın sitelerindeki güvenlik açıkları.

  arabalar.com, sinemalar.com, negatif.com, dikkat.com, vs. kritik açıklara sahip. Birçok kez kendilerine durumu anlatan ve açığın ne olduğunu açıklayan mail yazdım ama hala dikkate almadılar. Ve neden kaale almadıklarını da çok merak ediyorum.

 3. Ersin Koç Ersin Koç

  Yorumlara yorum yapmak zorunda değiliz herhalde diyor ve konuya bir yorum yapmak istiyorum.

  Eğer arabalar.com maliyetlerini çıkarmak ve gelir elde etmek için bu anketi düzenliyorsa ve kullanıcı fikrini de alıyorsa helal diyorum. Hiç söylemeden üç gün sonra ilan sitesine benzer hale getirse kimse sesini çıkaramazdı. Aslında arabalar.com a gelir modeli olarak kullanabilecekleri benim araba.gen.tr için sakladığım projeyi çıtlatsam :) yetecektir. Bir yorumum da arabalar.com logosunun ve renklerinin itici gelmesi ile ilgili olsun. Lütfen kullanıcı dostu tercihler yapınız. Gerçekten site nokta.com iştirakinden çok 18 yaşında yeni bu işe girmiş kişilerin yaptığı bir site gibi duruyor. izlesene.com da yapılan görsel değişim ve şöleni burada da görmek isteriz.

 4. Merhaba,

  Bir mail ile çözülebilecek olsaydı bu işler Webrazzi ya da benzeri gibi yapılar olmazdı. O zaman sadece "Sitenizi bize gönderin, biz yayınlayalım" içerikli bir form hazırlanır, sayfanın ortasına konurdu. Burası da site çöplüğüne dönerdi. Sayın Bektaş, sitenize verdiğiniz emeğe saygım sonsuzdur hatta işlevsellik ve kullanılabilirlik açısından gayet de güzel buldum bunu belirtmek isterim fakat burada çaba harcayanların da bir şekilde çalışma biçimleri var. Bu durumu da göz önünde bulundurmak gerek.Erhan Erdoğan'ın belirttiği üzere, mail atıp cevap alamayınca bozulmak yerine, daha farklı yollar deneseydiniz sonuç almış olabilirdiniz. Saygıyla.

 5. @Serkan Bektaş

  Yorumunuzu sadece herkese açık şekilde cevap verebilmek için yayınladım.

  Öncelikle Webrazzi'ye gönderilen maillerin hepsine cevap vermek gibi bir zorunluluğumuz bulunmuyor. Ben şahsım adına elimden geldiğince mailleri cevaplamaya çalışıyorum, ancak "web sitemle ilgili fikirlerinizi beklerim", "düşüncelerinizi beklerim", "tasarım nasıl olmuş?", "sizce ne yapmalıyım", "web sitemden nasıl para kazanırım", "forum sitemi Webrazzi'ye yazar mısınız" şeklinde gelen günlük onlarca mailin her birine de cevap vermek mümkün değil.

  Özellikle belirtmek isterim ki Webrazzi üzerinden gönderilen her maili şahsen okuyorum ama belirttiğim sebeplerden dolayı hepsine cevap veremiyorum.

  Sizin girişiminize gelince, Webrazzi içeriğine uygun görmediğim için haber yapmaya uygun bulmadım. Bununla ilgili de size yazılı cevap vermem gerektiğini düşünmedim, hala da düşünmüyorum. (İlgilenenler Serkan Bektaş'ın mail ile gönderdiği ve benim Webrazzi'de yazmadığım söz konusu siteyi buradan inceleyebilirler: siirkolik.com)

  Bu yorumunuzda asıl "saldırı" konunuz olan sponsor yazısı yazmaya gelince de. Bu Webrazzi üzerinden bana yapılmış bugüne kadar ki herhalde en büyük hakarettir! Webrazzi her ay ortalama 6 sponsorla çalışıyor ve hakkında henüz yazı yazılmamış sponsorlarımız bile bulunuyor. Sponsorlarımızla ilişkimizi her biri çok iyi bilirler ve bu tür taleplerde bulunmazlar bile. Nokta A.Ş.'ye gelince, Türkiye'de Web 2.0 alanındaki en önemli atılım ve destekleri sağlayan şirketin bence Arabalar.com'a 2. el satış özelliği eklemeyi düşünmesi son derece önemli bir haberdir.

  Webrazzi'yi takip etmemeniz ve RSS'lerinizden silmeniz konusuna gelince. Açıkcası beni biraz olsun bağlayan bir durum değil. Tamamen kişisel tercihinizdir. Ben nasıl kişisel tercihlerimle hiçbirşey beklemeden bu işe başladım ve devam ediyorsam, siz de aynısını yapabilirsiniz. Buraların huzurunu kaçırmayın yeter!

 6. Banu Soysal Banu Soysal

  hani büyük gazetelerin web sitelerine girdiğinizde o anda "binlerce insanla aynı anda orda bulunduğunuzu" hissedersiniz ya, işte arabalar.com' da da bunun tam tersi; ne zaman girsem hep yanlız olduğum hissine kapılıyorum. bunun sitenin tasarımıyla ilgisi olabilir, bilemiyorum. ama hissettiğim bu.

  2. el otomobil konusu pek ilgimi çekmemekle birlikte, neden Nokta.com biz scooter kullanıcılarını (özellikle de vespa kullanıcılarını) "rüzgarın kızı", "yolların fatihi" gibi akıllara zarar nickname'lerin kullanıldığı abuk subuk forum sitelerinden kurtaracak bir projeye imza atmaz, bunu da merak ediyorum =)

 7. Yazdıklarım fevri yazılmış yorumdan ibaret, abarttığınız kadar ağır olmasa da o da size yöneltilmiş eleştiridir. Ha suçlama mı bu kişiye göre değişir.

  Dilerdim ki şu yazıyı şov yapmak yerine normal bi şekilde yazabilseydiniz. (bkz: x.com gibi) O da savunma yapışınızın bi göstergesi artık.

  Ben sizin mail yazmamanıza "Ben en azından attığım mail’e dönüş beklerdim ama kayda değer görülmedi" demişim zaten. Yazmak zorunda değilsiniz artık yazmayın da zaten.

  Sizlere kolay gelsin.

 8. Muammer Okumuş Muammer Okumuş

  Nokta A.Ş. oldukça başarılı bir ekip kurgusuyla kararlı bir şekilde yoluna devam ediyor. arabalar.com gibi sinemalar.com u da bu açıdan ciddi bir biçimde takip etmek gerekiyor. Dış seslere açık, fikir dinleyen ve öğrendiğini başarıyla uygulayan bu başarı örneği şirketi özel bir biçimde bende yakında blogumda yazacağım. Bence herkeste yazmalı. Eğer alkışlamazsak, alkışlayacak iş görememeye başlarız çünkü.

  Webrazzi'ye dikkate değer başlıkları için teşekkür ederim.

 9. @banu soysal

  Çok önemli bir konuya değindiniz bence. Arabalar.com'da ben de Sinemalar.com'daki kalabalığı hissetmiyorum doğrusuna bakarsanız. Yeni olmasına bağlıyorum. Arayüzün açık rengi de olabilir tabi bu durumun sebebi.

  "Vespa" ile ilgili olarak da Nokta ile Arabalar.com hakkında bir sohbetimizde motorsiklet tutkunları için bir Web 2.0 oluşumu Türkiye'de araba içeriğinden daha çok tutar demiştim. Yani sizi yakında forumlardan kurtarmaya hazırlanıyor olabilirler. ;)

 10. Banu Soysal Banu Soysal

  Arda Bey, ağlamak istiyorum =)

 11. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Ben tasarıma takıldım.Çok soluk bir havası var.

  Arabalarla ilgili bir site daha canlı olabilirdi.

  Terkedilmiş bir site görünümü var.

  Arama sonuçlarında sayfalama yapılmamış.Mesela arama kutusuna "a" yazıp arama yaparsanız browserınız kitlenebilir.

  Şiir gibi siteler dururken böyle siteleri niye tanıtıyorsunuz :)

 12. Vedat Erol Vedat Erol

  Yazılım ve tasarım yapılarak, içeriği kullanıcıları bırakan çalışmaları pek sevmediğimden, bu tür projelerden tabiki hoşlanmıyorum. Bana gereksiz çöplük siteler hissi uyandırıyor. Web 2.0 çılgınlığı ne zaman patlayacak bekliyorum hala. Zaten patlamasına gerek kalmadan insanlar sıkılıp bırakıyor yeni platforma yöneliyor. 6 ayda bir çılgınlık başlıyor.

  Bir resim sitesinde insanların çektiği fotoğraflar ilginç olabilir fakat garajım bu şekilde, arabama bak jantları süper diyalogları ne kadar ilgi çeker.

  Yazan herkes tasarıma odaklanmış başarısız demiş oysa içerik olarak değerlendirilmemiş çünkü kimse okumamış :) Bu tür siteler pek okunmaz zaten. 50 bin kişi arabasının resmini koysa ve 10 arkadaşına link atsa 500 bin ziyaretçi yapar. Başarı buysa başarılı. Nokta.com daha farklı başarılı işler yapabilmeli

 13. Senel Sahin Senel Sahin

  Arabalar'ın en cok tasarımı elestirilmis, tasarım zevk meselesi birazda, bence yerden yere vurulacak kadar kötü değil diye düşünüyorum.

  Serkan kardesimize gelince zaten kendisi özür mesajı atmıs, genciz hareketliyiz, birşeyler yapmak istiyoruz, cok emek veriyoruz emeklerimizin karsisinda maddi manevi birşeyler bekliyoruz ancak her istediğimiz her zaman olmuyor.

  Aynı çatı altında sayı olarak toplasan belkide 1000 kisi etmediğimiz su ortamlarda saygı sevgi ve anlayısla ilerleyelim.

 14. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Yüce Bey'e kesinlikle katılıyorum. Bugün Webrazzi sayesinde vizyonumuz gün geçtikçe genişliyor. Burayı takip eden yarının başarılı girişimcileri Webrazzi'ye çok şey borçlu olacak.

  Aynı zamanda Nokta'ya da... Webrazzi Meet-up, E-fikrim ve bunlara benzer bir çok etkinlikte çok büyük maddi ve manevi katkısı olmuş bir kurumdan bahsediyoruz. Çok sağlam ve başarılı projeleri zaten övgüye layık. Ama olayın bir de sosyal sorumluluk tarafına bakacak olursak en çok alkışı hakedenlerden biri Nokta. Başarılarının artarak devam edeceğine inanıyorum.

 15. Cem Gencer Cem Gencer

  Selamlar, öncelikle söz konusu arabalar.com isimli sitenin tasarım namına çok derme çatma bir yapısı, site kimliği olmayan, büyük ihtimalle de belirli bir ekonomiyi döndürmek için bir araya getirilen bir site olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar nokta.com bu alanda birçok siteye yatırım yaparak bünyesine katsa da, araba gibi ekonomisi haylice parlak bir sitenin içeriğini sunmada, toplulukla iletişim kurmada başarısız olduğunu düşünüyorum. Bunu, 20 senelik tasarımcı, 10 senelik de online mecralar konusunda aktif çalışmış birisi olarak (vaktim olsa) temellendirerek de anlatabilirim. izlesene'deki gibi artık standart hale gelen bazı otomatik içerik bloklarını bir araya getirmek, ne yazık ki bir community sitesi oluşturmak için yeterli olmuyor; üzülerek nokta.com'un da bu konuda yetersiz kaldığını ve yeterince hassasiyet göstermediğini düşünüyorum. nokta.com zaten her aldığı siteyi bir izlesene kadar popüler yapacak diye de bir zorunluluk yok; community uzmanı da geçinmiyorlar. domain ticareti ve parking gibi yan projeleri de olduğuna eminim. hatta sitenin keyword ranking'de ön plana çıkmak için yapılmış bir site olduğunu dahi düşünebiliriz. ne bu community'ye yönelik özel bir çalışma yapılmış, ne de onların istekleri, davranış biçimleri ve ihtiyaçları gözetilerek projelendirilmiş. hatta biraz daha az uğraşsalar drupal ya da wordpress'in standart temasında bir site olacakmış.

  gelelim yukardaki tartışmanın konusu olan tepkiye; gözlemlediğim kadarıyla arda kutsal, tanıdığım süre içersinde kişisel bir projesini bir markaya dönüştürerek bilinçli bir şekilde odaklı çalışarak bu markayı sağlamlaştırdı; organzie ettiği etkinlikler de bunu destekleyecek organizasyonlar. elbette bunlarda aksayan taraflar da olabilir, sonuçta kişisel bir blog'dan ortaya çıkarak web2.0 camiasında yerli bir marka oluşturabilen az kişiden biri. bu sübjektif yaklaşım bile, onun hiçbir tanıtıma zorunlu olmadığını, izleyicilerinin ilgi alanına uygun düşecek içerikleri kendi tercihiyle yaptığının göstergesi. haliyle bu konuda kimse de ona yetki vermedi, kimse de ona "arda, sen bundan sonra isim yapacak siteleri seç, bu konunun duayeni takıl" demedi. ama kendisi bu noktaya gerçekten kararlılıkla ve çalışarak geldi. yazı yazmak için de yaptığı tercihler tamamen kendisini ve izleyicilerini ilgilendirir. bu konudan rahatsızlık duyan varsa, buyursun, arda kadar azimle günde bazen 3-5 nitelikli yazı yazmaya çalışsın; bu çalışmanın nasıl bir çalışma olduğunu, ne demek istediğimi anlar. hatta umuyorum ki arda gibi, farklı görüşlerde olabilen 2-3 kişi daha türesin bu ortamda; farklı bakış açılarını görelim, bunlar ışığında kendi değerlendirmemizi kendimiz yapalım.

  web'e katılan her proje, takip eden topluluğun gelişiminie bir katkıdır; ama insanları bir şeye zorlamak, talepkar olmak, beklentide bulunmak, projenizin PR'ı için olumlu olmayan yaklaşımlardır. agresyon, her zaman eş güçte bir tepki yaratır ve farkında olmadan sitenizi takip eden bazı insanları tavrınızla kaçırabildiğinizi hayli geç fark edersiniz, bu da üzücü bir sonuç olur çabalarınız için.

 16. Bi' mail yazmıştım yenilediğim siteyle ilgili. Sanıyordum ki gerçekten ilgileniyorsunuz bu tür şeylerle. Baştan sona yenilediğim bi sitenin sizin tarafınızdan yorumlanmasını rica etmiştim. Ben en azından attığım mail'e dönüş beklerdim ama kayda değer görülmedi fakat sponsorunuz olan sitenin açtığı bir anketi hemen buraya yazabiliyorsunuz. Olup olmayacağı ankete bağlı olan bir gelişmeyi yeni ürünmüş gibi sunuyorsunuz. E tabi tamamiyle duygusal... Çok önemli bi' gelişmeymiş gibi. Teşekkürler ilginize. Feed'imde gereksiz yer kaplamasın.

 17. Barış Barış

  2MB'lık anasayfası ve web standartları testine göre 1791 hatası ile arabam.com'un adını pek anamsak keşke. böylece belki kendilerine çeki düzen verme ihtiyacı hissederler.

 18. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Serkan Bektaş: Yazarı benim yazının, Nokta'nın Webrazzi'nin sponsoru olması dışında çok önemli başka özellikleri de var bunları biliyor musun? Hayır. Nasıl bir çalışma ortamları olduğunu biliyor musun? Hayır. Benim kişiliğim hakkında en ufak fikrin var mı? Hayır. Başka BÜYÜK İŞLER olmadığı sürece ben bir sonraki yazımı da Nokta'nın bir diğer işi Sinemalar hakkında belki de İzlesene hakkında yazacağım. Bunu biliyor musun? Hayır. Benim kıstasım Türk kullanıcısı ve halka inmiş her işin yanındayım. Lütfen önce kendimizde arayalım hataları, sonra "oturduğumuz yerden" konuşalım. Bu yazı o aşamaya gelene kadar http://friendfeed.com/e/73dc605e-706a-4d9b-a695-5a7e0ff4022d/Ankara/ mailleşmelerle vs.lerle olmadı, sponsorlukla, x'le y ile olmadı; insan ilişkileriyle oldu, ofislerini dostça açtılar; profesyonel bir şekilde soru yanıtla oldu. Buyur gel kendi PR'ını kendin yap, imkanımız olduğunda yüzyüze görüşelim, bir çok imkanın var, siteni işini promote etmek için. Lütfen saygıyı elden bırakmayalım, lütfen arkadaşlar. Herkese bu lafım! Herkes biraz düşünsün. Ben her yazıda düşünüyorum, yeterince baskı altındayım zaten. Yeter artık buna da bir şey diyen olur mu diye. Size de kolay gelsin. İnan Serkan, bir gram keyfimi kaçırmadın. Bu tarz yorumlar artık kırmıyor beni. Yine diyorum sadece... Şaşırtın beni diyorum.

 19. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Arda Kutsal zaten gereken desteği sağlamış siteye. İncelememiz için linkini vermiş, buyur etmiş. Gerekli popülerliği sağladığını düşünüyorum sitenin. Ayrıca benim salaklığımdan olsa gerek, ben bahsi geçen sitenin yazılmaması ile arabalar.com'un yazılması arasında hiçbir ortak nokta bulamadım. Bu arada şiir gibi siteymiş hakikaten, nasıl yazılmaz Webrazzi'de aklım almıyor! Hey Allahım!

  Bu arada dış kapının mandalı olarak yaptığım yorum umarım kimsenin canını sıkmaz. Bu arada Erhan, şaşırtmadın beni :) Az önce friendfeed'de de belirttim. Webrazzi olmasaydı, Türk interneti şu an hangi aşamada olurdu düşünmek bile istemiyorum.

 20. Turgay Kaya Turgay Kaya

  Ben yaklaşık 1 yıldır Webrazzi'ye her gün düzenli olarak giriyorum ve internet dünyasında neler olmuş öğreniyorum. 1 yıl boyunca ilk defa yorum yazmak istedim. "Serkan Bektaş" isimli arkadaşın daha öncede Webrazzi'de yorumlarını okumuştum. Sitesinin tanıtılma isteğini gayet doğal karşılıyorum çünkü "o sizin okuyucunuz" bende tanıtılmaya değer bir site yapmak istediğimde size mail atardım. Ben Serkan Bektaş ismini sadece burda duydum ve tanımıyorum sizlerin (Erhan bey ve Arda bey) "Sponsorlarınıza torpil yapıyorsunuz" sözüne bozulduğunuzu anlıyoruz haklısınız, Serkan bey'de kendi açısından baktığı zaman haklı ama benim Webrazzi yönetimi ve Serkan bey'den ricam bu konunun çok fazla uzamamasıdır. Serkan bey'in bu kadar tepki alacağı belki aklına gelmemiş ve böyle bir yorum yazdığı için pişman olmuş olabilir. Neden böyle bir yorum yazma gereksinimi duydum bilmiyorum belkide Webrazzi'yi çok sevdiğimdendir :)

 21. bence arabalar.com ikinci el ilanlar yayınlamalı ama şimdiki sosyal yönüde arka planda kalmamalı. dengeyi iyi kurmak lazım. (ortam gerilmiş konuyu değiştiriym dedim:)

 22. Yuce Zerey Yuce Zerey

  Web dünyası ile İş dünyasının kesişimini gayet objektif bir şekilde, tamamen kendinden ekstra ödünler vererek sağlayan bir kişi hakkında eleştiri yapmak çok anlamsız geliyor.

  Ülke karakteristiğimizden kaynaklanan nedenlerden dolayı "eleştiri" yapabilme eğilimimiz çok yüksek. Çünkü eleştiri nin ne olduğu, hangi zamanlarda, hangi nitelikte hangi donanımda insanlar tarafından yapılabileceği tanımlı değil.

  Üretmek, üretene destek vermek, sinerji oluşturmak, deveye hendek atlatmaktan zor oluyor.

  Arda Kutsal denilen kişi, Webrazzi diye bir site kurmuş, sanal alemin iş dünyası ile kesişiminde, ne oluyor ne bitiyor, yenilikler neler, dinamikler neler bunların hepsi hakkında bizleri bilgilendiriyor. Bu bilgilendirmeyi yaparken insanlardan bilgi alabilmek için ciddi zaman harcıyor. Web 2.0 ı Türkiye de takip eden çok küçük bir kitle olmasına rağmen, hiç bir markanın katma değer sağlamak için öncü olmadığı bu kitleye cebinden ekstra da koyarak Conrad Otelde yabancı yatırımcıları, konuşmacıları da getirerek sahip çıkıyor üstelik ücrette almıyor.

  Bu adamı eleştirirken, ürettikleri, üretebilmek için gerekli olan zaman planlaması, yönetebilmek için zaman planlamasını, ilişki planlamasını göz önünde bulundurmak lazım diye düşünüyorum.

 23. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @Serkan Bektaş: kendi açınızdan haklısınız. Peki biraz empati yapsanız nasıl olur?

  Ben de o etkinlikteydim. Ankara'ya döndükten sonra 50'den fazla e-mail ve telefon aldım, 60'dan fazla Linkedin bağlantısı isteği geldi ve hala da gelmeye devam ediyor.

  Ben Arda Kutsal olmadığım halde bu biriken yığına yetişemedim, sırayla yanıtlamaya çalışıyorum.

  Kaldı ki ben Arda değilim... O etkinliğin merkezinde bulunan Arda'nın mesaj kutusunda sizinkine benzer belki de yüzlerce mesaj olduğunu düşünürseniz alınmanıza gerek olmadığını da anlayabilirsiniz.

  Okuyamamıştır, henüz vakti olmamıştır veya mail serverındaki problem yüzünden attığı mail size ulaşmamıştır! Nazikçe tekrar kısa bir mail atıp kendinizi hatırlatırsınız, halini hatırını sorar iletişim kurarsınız...

  Arda çok iyi niyetle güzel bir iş yapan, farklı ve yetenekli bir adam. Hepimiz ona destek olmalıyız. Onun da, Erhan'ın da hataları da olabilir. Ama bu kadar keskin yorumlara gerek yok, değil mi?

  Webrazzi'de yazılan yazı dışında yorumlar yazarak konuyu saptırma alıikanlığına hep beraber bir son vermenin yolunu bulalım istiyorum.

  Bugüne kadar Webrazzi'de ne zaman bir girişimle ilgili yeni bir yazı yayımlandıysa, mutlaka alakasız yorumlarla tartışma manipüle edildi.

  Webrazzi hepimizin, en iyi yere getirip, en güzel şekilde kullanalım!

 24. Fatmanur Erdogan Fatmanur Erdogan

  arabalar.com iyi bir girişim olmuş. Benim ufak birkaç kritiğim aşağıdaki gibi:

  - tarihçe ve modeller bölümünde arayüz itici duruyor.

  arama sonuçları bölümünde Kullanılan font type ve size değiştirilebilir, paragraf araları daraltılabilir.

  -Otopedi kısmında araştırma sonuçlarının altta çıkıyor olması bana kalırsa user-friendly bir yaklaşım değil. Sebebi de göz doğal olarak araştırma yaptığı karede arama sonuçlarını arıyor. Tasarımsal olarak boşa harcanan çok fazla alan olduğu görüşündeyim. Göz genelde bilgiyi daha kompakt halde arıyor...

 25. 2 Temmuz günü yazdığım mail aynen aşağıdaki gibidir. Buyrun:

  Selamlar,

  Öncelikle kendimi tanıtayım:

  Serkan Bektaş, Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Uzun yıllardır kişisel girişimler yapıyorum. Webrazzi & TechCrunch konferansında da bulundum, bunun için sizi ayrıca tebrik etmek isterim, çok güzel bir iş çıkardınız. Konferansın bize birçok şey kazandırdığını söyleyebilirim.

  Yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştığım, şiir paylaşım platformumu size sunmak istiyorum. Çok fazla web 2.0 teknikleri uygulamasam da Türkiye'de kullanıcı odaklı kültür sanat ve şiir paylaşım platformu oluşturdum var olan siteyi revizyondan sonra iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Düşüncelerini almak isterim eğer senin için de uygun ise haber yapmandan mutluluk duyarım sen de takdir edersin ki kültür konularında çok fazla paylaşım platformları yok. Bu eksikliği gidermek adına önümüzdeki günlerde bahsettiğim sitemi yayına sokacağım. Düşüncelerini ve paylaşımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  Ben sitemin webrazzi'nin konseptine uyup uymadığını yazar mantığıyla bilemem. Okuyucusuyum; yaklaşık 1 yıldır takip ediyorum webrazzi'yi. Ve arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum, hatta konferansa katılırken de arkadaşlarımı da teşvik ettim gelip bir şeyler öğrenebilmesi için.

  1 senedir üzerinde çalıştığım sitemin işi bilenler tarafınca da yorumlanmasını istediğimden böyle bir mail attım. İyi kötü bir cevap yazılabilirdi. Kimsenin başarısına, bilgisine söz ettiğim yok. 2 kez mail attım. Ufak bir cevabınız yetebilirdi ama onu yazmadığınız için kırıldığım için herkesin düşünebilip söylemeyeceği tarzda bir "serzenişte" bulundum. Gereksiz bir tartışmanın üstünde yorumlar yapmak istemiyorum. Haddimi aşıp kırıcı olduysam özür dilerim.

  İyi çalışmalar.

 26. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  @banu soysal

  arkadaşımızın yaşadığı durumu bende yaşadım sanki arabalar.com'u sadece ben ziyaret ediyordum bunu düşünerek hemen gittim alexa grafiğini kontrol ettim baktığımda sürekli yükselişte olduğunu gördüm ki öylede olması da gerekiyor her nekadar bende beni kimse ziyaret etmiyo hisse versede..

  bu bir an ben bu hisse neden düşdüm ve çıkan sonuçlar bana göre bunlar oldu

  1.renk tonlarının silik olmasıydı ve renk tercihi çok yanlışdı bu rengi farklı bir renk aramakdan ulaştıklarını tahmin ediyorum tavsiyem mavi tonlarına yakınlaşmalar ör:nokta.com renklerine yakın renklerle tasarlayabilirler

  2.üst bölümün çok boş durduğunu düşünüyorum ( menü üsttü) buda sıkıcı oluyo tavsiyem burayı üye girişi ve arama bölümü olarak kullanmak olacakdır

  3.logo !!! bence logo bir tekstil firmasının logosuna benziyorum logo'ya baktığımda bir araba sitesinin logosu olduğu izlenimi neden vermiyor... nokta'yı yakından takip ediyorum çok güzel çalışmalara devam ediyorlar hepsini tebrik ediyorum ...bize bu yorum fırsatını veren webrazzi'ye teşekkürler

 27. Cem Gencer Cem Gencer

  Senel, tasarımın zevk meselesi olduğuna katılmıyorum; tasarım, öncelikle verilerin analiz edilerek sonucun belirli evrelerden geçtiği bir süreçtir. bu sürece etki eden en önemli unsur da malzemenin kendisidir. kişisel zevklerden ziyade bilimsele yakın ölçekte kıstaslar, veriler ve doğru sonuca götürecek aşamalardan geçer. özellikle internet ortamında en önemli malzememiz ve alıcımız topluluğun kendisidir. bu topluluğun taleplerine uygun, projenin yapısına da yönelik tasarım, başarılı olur. hem topluluğu, hem de projenin içeriğini kenara atarak bir tasarım yapılamaz, yapılsa da bilinçsiz yapılmıştır. toplanmış bilgilerin ışığında -ki bu bilgiler, sayısal verilerden yola çıkılarak derlenen doğrulardır- tesadüfleri barındıramaz, deneyselliği de belirli ölçüde taşır. doğru ve bilinçli bir tasarım yapmak, grafik programlarını kullanma becerisi olan kişilerden çalışmalar yapmak değildir. Bugün dünyaya yönelik bir platformda var olmak için, dünyanın bilimsel olarak ele aldığı, akademik olarak incelediği kalitede arabirim, grafik tasarım ve medyamız olan web teknolojilerine hakimiyet gereklidir. doğru tasarım deneyerek değil, bilerek oluşturulabilir. bu da tasarımı yürüten kişinin vizyonu ve eğitimi ile ilgilidir. bi hastaneye gittiğinizde size kişisel merak ve amatör ilgiyle yaklaşan ve kendine doktor sıfatını yakıştıran birine tedavi olmak istemeyeceğiniz gibi, burada 'pazarlanan' ürün olan site ilgisinin (ki site ziyaretçisinin reklam izlemesinden oluşur) başarıya ulaşmasında bilinçli hareket ederek başarılı olabilecek kaliteli bir şekilde sunulması tek doğrudur. ha, amaç, yukarda da yazdığım gibi, organik aramalardan gelen trafiği toplayarak reklamların döndürülmesi ve bu şekilde domainin değer kazanması ise topluluğun önemi yoktur; çünkü topluluğa birşeyler vermek adına oluşturulmamıştır.

  amacım kesinlikle projeleri yermek ya da ukalalık taslamak değil; topluluğun ihtiyaç duyduğu kaliteli projelerin artmasına yorumlarımla katkıda bulunmak. düşünce ve önerilerim, bu yazılanları okuyanlara daha iyiye ulaşmak adına birşeyler katabiliyorsa ne ala...

 28. Yalçın Yalçın

  Yeni bir değişiklik yapılıyor herhalde. Anasayfa bomboş...