Altivi'ye baskın ve gözaltı...
Genel

Altivi'ye baskın ve gözaltı...

Bugün çeşitli gazetelerin internet sitelerinde çıkan habere göre Altivi.com'un merkezine yapılan baskında 35 kişi gözaltına alınmış.

Baskının sebebi olarak şirketin ihale süreçlerinde yolsuzluk yaptığı ve milyonlarca liralık vurgun olayına karıştığı iddia ediliyor.

Vurgun senaryosu ise şöyle oluyor. Altivi'de en yüksek benzersiz teklifi veren katılımcı ürünü satın alma hakkına sahip olduğu için, şirketin kurduğu söylenen şebeke üyeleri kendi tekliflerini benzersiz ve en yüksek olacak şekilde ayarlayarak ihaleyi kendilerine bırakıyorlarmış. Sonucunda da satılacak ürün şirket içinde kalıyor ve ihale bedelleri kâr oluyormuş.

Açıkcası yargı sürecinde olan bu konuda doğrudur ya da yanlıştır şeklinde fikir yürütmek ne bana ne de bize düşmez. Ancak eğer ortada böyle bir vurgun varsa, elbette kabul edilemez ve yazık olur. Diğer taraftan sisteme sürekli yeni özellik eklendiği için kaçırmış olabilirim. Altivi ihaleye katılan ve kazanamayan üyelerine, isterlerse katılım ücretlerine karşılık ürün satın alma hakkı vermiyor muydu? Konuya hakim okuyucularımız sistemdeki detaylara açıklık getirebilirlerse çok memnun olurum.

Bu yazıya yorum yaparken lütfen taraf olarak konuşamayalım. Sadece merak ettiğim süreç ve bugüne kadar Altivi'den hizmet alan kullanıcılarının görüşleri ve yaşadıkları tecrübeler.

Bu tür yorumların dışında gelen taraflı yorumları üzülerek yayınlamıyor olacağız.

Yorumlar (23)
 1. Umut Akyol Umut Akyol

  İhaleye fesat karıştırma suçunun gerçekleşmesi için zannımca ihaleyi kazananlar ve/veya bunların belli derece yakınlarıyla ve ihaleyi düzenleyen ve/veya bunların belli derece yakınları arasında kanunlara uygun olmayan ve kanunların dolanılmadığı bir çıkar ilişkisinin saptanması yeterli olacaktır. Benim fikrime göre, sunucuları göz altına alıp efor sarftmeye gerek yok, böyle bir şey varsa, ortaya kolayca çıkacaktır. Yalnız genelde en tepedeki kişiler bu tür olaylarda zavallı çalışanlarının yüklendiği yükü yüklenmezler, işçi çalıştıranların kusursuz sorumluluğu vs. belki başka şeyler de söz konusu olabilir. Tam "kim bilir, acaba şimdi ne olacak?" sıfır nooktası.

 2. Altivi'ye görüşmeye gittiğimizde bir yazılımcı ekibi kendi içlerinde oluşturmuşlardı. Yaptıkları işin tamamen güvenli olduğuna, hiçbir fesat karışamayacağına garanti veriyorlardı.

  Hatırlarsanız Vatan Gazetesi, Altivi'yi haber yapmış,eleştirmiş, Altivi Vatan gazetesi aleyhine açtığı davayı kazanmıştı.

  Arda'nın söylediği fikre ise katılmıyorum. Altivi sistemi,algoritması ve mantığı bilirkişiler tarafından incelenip, öncelikle bu sistemin kumar oyunu olduğu tespit edilmeli, yazılımdaki varsa fesata imkan veren açıklar belirlenmeli ve Türkiye 'de MPI dışında kumar oynatan herkese verilen ceza verilmelidir.

  Dolandırıcılık boyutu işin soruşturma sonucunda ortaya çıkan kısmı, ama bu işin kumar boyutu da dosyanın içinde yer bulmalıdır. Davanın bu yönde genişletilmesi mümkün değilse ayrı bir soruşturma açılmalıdır.

  Eğer ülkede kumar ve dolandırıcılık yasaksa, ve bu fiiller Altivi A.Ş yöneticileri tarafından işlendiyse, neden MPİ sistemi kendine alıp, bu işi yasal kumar olarak devam ettirsin? Ben bir kumarhane açıp sonrasında da hileli oyunlar oynatsam, aynı şeyi talep edebilir miyim devletten; "Aman benim kumarhanemi lütfen hileleri düzeltip kıbrısa taşıyın" diyemem.

  Altivi'nin, yargılama sonucunda kumar oynattığı ve dolandırıcılık içerdiği belirlenirse; site hemen kapatılmalı, bu işte dahli olanlar gerekli cezaları almalı ve elde edilen haksız kazançlar, varlıklar bulunmuşsa da bunlara da gerekli idari işlemler yapılmalıdır.

 3. Arda Ö. Arda Ö.

  http://www.tribber.com

  Ayrıca birim teklif fiyatları da cent cinsinden,yani altiviyle arasında dağlar kadar fark var...

  Sitenin Şeysel Adaları merkezli olması insanı düşündürtüyor,neden bir U.S. Trademark değil ve oranın gizlilik prosedürlerine göre çalışmıyor diye ...

 4. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Ben başından beri takip ediyordum altivi'yi. Hiç ihaleye filan katılmadım. Alinur Velidedeoğlu'na sorduğumda, ben Altivi'den ayrıldım, o iş modeline inanmıyorum demişti. Açıkçası ne zaman patlıyacağını merak ediyordum. Hasan'ın dediği gibi Türkiye'deki e-ticaret sektörü yara aldı bundan.

 5. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Geçen yaz altiviyi detaylı kullanma fırsatım oldu, hatta test etmek için bir iki ihaleye bile katıldım.

  Öncelikle altivide ihaleyi kazanamazsanız yatırılan teklif bedeli ile alışveriş yapıldığı doğrudur, ancak yatırılan bedelin (yanılmıyorsam) %1'i hesaba puan olarak eklenip alışveriş yapılabiliyor.

  Yorumlarıma gelince;

  Hiçbir devlet kurumunun sisteme müdahalesi olmuyor, tüm ihalelerin noter onayından geçtiği doğrudur, ancak tamamlanan ihalenin logları noter tarafından topluca onaylanıyor. Yani iş işten geçtikten sonra..

  İhaleyi kazanan ekibin altivi çalışanları olması gerekmez zaten, bilgiyi şebekeye ulaştırmaları yeterli. Açıkcası yazın 1 aylık takibimde birçok ihalenin; adını halen hatırladığım 8-10 kullanıcı tarafından kazanılması benimde dikkatimi çekmişti, ek olarak ihalenin kapanmasına 1 dakika kala bu arkadaşların tekliflerini yapmaları ise düşündürücüydü..

  Emniyet Bilişim Suçları Büro Amirliği'nin operasyonu kararlılıkla sonuçlandırıp, şebekeyi tam anlamıyla ortaya çıkaracağına inanıyorum..

 6. Sistemi merak ettiğim için üye olmuştum lakin ihalelerde fesat olabileceğini yüksek ihtimal verdiğim için hiç bir ihaleye katılmadım,siteye üye olan binlerce kişi de benim gibi düşünmüştür.

  Bilişim suçları dairesi , Altivi'nin faaliyetlerini üç ay boyunca izlemiş,teknik olarak takip etmiş; ellerinde somut veriler var ki operasyon yapmışlar...

  Site bence Milli Piyango İdaresi'ne devredilmeli.

  Sistemin sunucu ve yazılım kısmı tamamen onların denetiminde çalıştırılmalı.

  Sadece ve sadece sonuç sayfaları, yeni ihale ekleme, fotoğraf ekleme vs... gibi ekranlar Altivi a.ş yetkilileri tarafından görülebilmeli.

  Bu iş en başından beri devlet güvencesi altında yapılmalıydı.

 7. Yorum yapmak isterdim ama hukuk surecinde yorum yapmak doğru olmaz, kredi yatırıp teklif vermezsen paranı geri iade ederiz diyorlar. ama bildiğim birkac arkadasım 5 aydır parasını iade alamadı :)

  ayrıca bkz: http://www.sikayetvar.com/index.php?loc=sikayet_oku&action=co&subaction=Detial&coNo=7797

 8. Ben altivden ev sinema sistemi sipariş ettim 35 gün göndermediler. Siparişi iptal ettim 25 gündürde parayı geri iade etmiyorlar.

 9. Bu durumun toplu talep verebilme fonksiyonundan kaynaklandnığını düşünüyorum. Çeşitli grupların birleşerek ihalenin sonlanmasına yakın verdiği birkaç bin toplu teklif ürünlerin kendilerine kalmasını sağlıyordu. Buda küçük talep sahiplerini kaçıyordu doğal olarak, İhalelerin aynı kişilere kalıyor olmasının en büyük nedenlerinden biriside budur diye düşünüyorum.

 10. bende lcd tv aldim piyasaya kiyasla oldukca ucuza ama ihaleden degi, shop tarafindan. sonra bi external hdd siparisim oldu. 2 haftada gonderilmeyince iptal ettim. iptalden 2.5 hafta sonra kartima iade aldim.

  bi arkadasa foto makinasi almak icin sabaz once fiyatlara bakiyorduk ki, bu haberi patlattiniz.

  naaapsak, siparis vermesek mi acaba? ;)

 11. Alper K. Tunç Alper K. Tunç

  Merhaba,

  Olaya teknik açıdan bakalım isterseniz. Bir web uygulamamız var ve en yüksek benzersiz teklifler topluyoruz. Bu uygulamayı yazan işin sahibi olmadığına göre (olmadıklarını biliyoruz, basından takip ettiğimiz kadarıyla altivi projesinin sahiplerinin web'de uygulama geliştirmeyle yakından uzaktan ilgileri yok) bir web developer arkadaşımız yazıyor. Büyük olasılıkla bir veritabanı uzmanımız var. Bu sistemi monitor eden sistemci arkadaşlarımız var. Bi de bu arkadaşların maaşını ödeyen iş sahibi kişiler var. Bu kişilerin hepsinin verilen tekliflere anlık olarak erişme şansı var. İşi monitor eden hiçbir resmi ya da özel kuruluş yok. Örneğin veritabanı Earnst & Young tarafından audit edilmiyor. Yine örneğin kodu yazan arkadaş içine bir alert eklese, ihale kapanmadan 15 saniye önce bana bir SMS yolla, vermem gereken teklifi söyle dese, sonra da o teklifi dayısının adına verse olay bitti gitti.

  Şimdi bu şartlar altında hangi akla hizmet sevgili vatandaşlarımız bu sistemde oyun oynuyorlar derseniz, cevabı da çok basit: Welcome to Türkiye! Falcıya dedeye gidip şifa için adamın bi tarafını öpen vatandaş da yine bizim vatandaşımız olduğu için demek ki çok yadırgamamak lazım.

  Benim burda takdir ettiğim bir kişi var o da bu baskının yapılmasını sağlayan kişidir. Adam üşenmemiş uğraşmış. Helal olsun diyorum başka da da bir şey demiyorum.

  Son olarak baskını yapan emniyet güçleri bu vurgunu nasıl çözecekler onu merak ediyorum. Emniyet güçlerimiz teknoloji konusunda kendilerini çok geliştirdiler diye duyuyorum hep. Kodları inceleyecek bir arkadaş ve iyi bir veritabanı uzmanına ihtiyaçları olacak. Ayrıca şöyle de bir gerçek var, bu işi çok çabuk yapmaları lazım. Baskında 35 kişiyi göz altına almışlar da sunucuları göz altına alamamışlar malesef, hala altivi.com yazıldığında siteye girilebiliyor. Henüz aksi ispatlanmadığı için site sahiplerinin suçlu olup olmadıklarını bilmiyoruz. Diyelim ki gerçekten suçlularmış. Bu işlerin başındaki IT sorumlusu olsam ararım en yakın arkadaşımı, "abi bizim sunucuya login ol ve sakıncalı kodları sil hemen lütfen, hatta gerekirse tüm siteyi sil, başım belaya girmesin, bu işten yırtınca backup'tan döneriz biz" derim.

  altivi.com Türkiye'de güzel bir boşluyakalamış ve iyi para kazanmıştır. Bahis oranları hakkında bilgi veren sitelerin bile kumar oynatmak yasaktır diye yasaklandığı yurdumda göz göre göre dibine vura vura kumar oynatan bu site nasıl kapanmamıştır o da enteresan. Bu kumar değildir diyenin alnını karışlarım.

 12. Murat Turan Murat Turan

  ihale olayına hiç girmedim altivishopdan piyasaya göre 500 ytl daha ucuz bir LCD televizyon aldım ve sorunsuz gönderdiler.

 13. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Ben de 10 tane 100 kontör almıştım ama kendimi kaptırdığım bir ara para kaybettiğim oldu :)

 14. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Alper K. Tunç'un dediklerine tamamen katılıyorum. Bu site kullanıcılara kumar oynatıyordu ve gereken geçte olsa yapıldı. Bu kadar denetimden uzak bir sistemde ucuza birşeyler kapatmak isteyenlerin başı yandı o nedenle çok ta üzülmüyorum. Tek üzüldüğüm nokta Türk internet sektörünün özellikle e-ticaret sektörünün yara almasıdır. Tüm medyada bu haber yayınlanacaktır. Zaten internette alışveriş yapmaya daha yeni başlamış olan yurdum insanı bunun gibi haberlerle internette para harcamaktan dahada soğuyacaktır.

  Bir diğer noktada tüm çalışanların göz altına alınmasıdır. Bence doğru bir karardır eğer yapılan vurgun doğru ise yazılımcıların haberi olmadan yada mudahalesi olmadan böyle büyük bir vurgunun gerçekleşmesi imkansızdır

 15. Altınay Gulkaya Altınay Gulkaya

  acikcasi simdi olan benim ve benim gibi alışveriş cılgınlarına oldu. odenen paralar alınamayan urunler ne olacak. biz toplum olarak alısverisi seven bir milletiz. birde biraz ucuz oldugunda bedava sanıyoruz. kaldıramayacagımız yuklerin altına giriyoruz. su ana kadar giden gitti. ama hic degilse ihale yoluyla satın alabildiğimiz ihalesini kazanıp parasını odedigimiz urunler gonderilse. yada paramız iade edilse. bu sirketler kurulurken teminatlari olmuyormu. ne yapmalıyız.?

 16. Merhaba,

  altividen defalarca ürün kazandım sorunsuz gönderdiler. Ama söz konusu vurgun doğru olabilir.

 17. Altivi'nin ilk zamanlarında ben de kontör ihalesine giriyordum, sanırım 4 kez kazandım.. bir ara WD taşınabilir HD ihalelerini denedim ve 150 ytlye 160 GB WD taşınabilir HD aldım. Ancak çok para kaybettim. Zararım giderek büyüdüğü için bıraktım.

  Sistemde şöyle bir şey var; eğer çok paranız varsa çok ihaleye toplu teklif ile girip çok kazanabilirsiniz. ama biraz paranız varsa ihaleye girip kaybedersiniz.

  Ayrıca kendim için, bir ihale adresini girdiğinizde, ~2sn de bir yenilenen ve teklif sayısını alan, teklif sayısı değiştiyse teklif veren kişinin kaç teklif yaptığını kaydeden (şuanki_teklif_say - eski_teklif_say ) bir sistem yapmıştım php ile. Bu şekilde teklifleri sayılarını takip edebiliyordum. Zaten bir ihale için max. verilecek toplu teklif sayısı var onu son 5 sn kala biri vermediyse ben veriyordum ve kazanıyordum. Gerçi bu benim yaptığım kontör ve 150 ytl altı ihalelerde geçerli. Diğer ihalelerde durum ne bilmiyorum.

  Ancak son 1 sn bile toplu teklifi vardı ve genelde onlar kazanıyordu. Bilmiyorum benim sistem gibi bir şey mi yazdılar :) Ama son zamanlarda hiç kazanamadım, o kadar sistem yaptık işe yaramadı :P ve sonuç olarak bıraktım.

  Altivi'nin böyle bir dolandırıcılık yapması mümkün, polis 6 ay takip ettikten sonra bu operasyonu yapmış. Üzülerek söylüyorum ama sanırım haber doğru.

  @Hasan Toprakkaya'ya katılıyorum. İnternetten ticarete korkan insanlar daha da korkacak. Olay medyaya yanısıdı bile..

  Bu arada altivi.com teknik bir nedenden dolayı ihaleleri kapatmış...

 18. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Alper K. Tunç Bey, altivi'nin teknik ekibi olmadigina dem vurmus. İlk etapta uygulamayi gelistirirlerken durum boyle olabilir ancak ben altivi yoneticilerinin gecen yil haril haril .net gelisitiricisi aradiklarini duymustum. Belki sonradan bazi "improvement" lari "kendi bunyelerinde" yapmak istemislerdir, ne dersiniz? ;)

  Ve evet ben de altivi'nin bir kumar sitesi oldugunu dusunuyorum.Hatta yakin cevremde tipki kumar oynar gibi kazanma hirsina burunen insanlar biliyorum...

 19. 'Teknik bir nedenden dolayı' ihaleleri kapatmışlar. İnsanları böyle oynatıyorlar işte... Az önce televizyonda haberlerde de izleme fırsatım oldu, olanların gerçeği yansıtmadığını kesinlikle düşünmüyorum.

 20. Altivi kapandı ?

 21. Hamdi Tetik Hamdi Tetik

  devlete devredilmeli çok komik, devletin cebi en büyük olan.

  ayrıca

  bkz: hepeko

  bkz: senkazan

 22. Ne oldu altivi'ye? Ceza alan oldu mu ? Mağdurlar ne durumda ? Bilgisi olan yok mu ?