Gmail postalarınıza bulunduğunuz konumu ekleyin
Araçlar

Gmail postalarınıza bulunduğunuz konumu ekleyin

Gmail'e bugün yeni bir özellik eklendi. Gönderdiğiniz e-posta'larınızın en altına ekleyebildiğiniz imzanıza dilerseniz ek olarak bulunduğunuz konum bilgisini de dahil edebiliyorsunuz.

Gmail Labs'dan ulaşabileceğiniz bu yeni küçük özelliği devreye aldıktan sonra yaratacağınız ya da yarattığınız imzanızın ayarlarından konum bilginizi paylaşmak istediğinizi işaretlemeniz yeterli oluyor. Bu aşamadan sonra artık gönderdiğiniz tüm e-posta'ların en altında imzanızdan sonra bulunduğunuz yer otomatik yazılıyor.

Bu yeni özelliği denediğimde Kalamış'ta olmama rağmen "Gümüşsuyu, İstanbul" olarak bulunduğum konum mesaja eklendi. Servisin henüz çok yeni olduğunu, hatta Google'ın konum bilgisi konusunda Türkiye'yi yeni yeni tanıdığını varsayarak üzerinde pek durmuyorum. Söz konusu küçük özellik son derece keyifli ve bir o kadar da önemli. İşte benim üzerinde durduğum nokta burada devreye giriyor. Bu küçük özellik internetin geleceğine işaret ediyor!

Son günlerdeki gelişmeler bir kez daha gösteriyor ki internetin geleceği büyük ölçüde ve yüksek seviyede konum bilgisi ile entegre olacaktır. E-posta mesajlarımızın nereden gönderildiğine kadar giren konum bilgisi geleceğin nasıl şekilleneceğini anlamak adına inanıyorum ciddi işaretler veriyordur.

Bu sayede bir kez daha interneti Google'ın şekillendirdiğine dair düşüncelerim netleşmeye başladı. Çok genel olarak fazla detaya inmeden düşünelim. İlk kez arama motoru dostu web siteleri kavramı Google ile başlamıştı, bunu takip eden süreçte standart olarak arama motoru dostu link yapılarına sahip blog servisleri devreye alındı, etiketleme ile Google arama indeksleri ve dolayısıyla anlamsal web iyice şekillendi, internet gelir modelleri büyük ölçüde Google ile yönünü buldu, şimdi ise konum bilgisi internet hayatımızın en aktif bölgesine, e-posta trafiğimize dahil oluyor.

Kısacası, Google'ın internet üzerindeki vizyoner etkisini ve internetin gittiği yönü görebiliyor musunuz?

Yorumlar (6)
 1. Recep Hilmi Tufan Recep Hilmi Tufan

  Güzel bir özellik. Bakalım benim yerimi doğru tahmin edebilecek mi?

 2. Ertuğrul Ertuğrul

  Bence siz bir hayli geç görmeye başladınız.En azından buradan öyle görünüyor.

  Dünyada bu tür gelişmeler hızlı bir şekilde devam ederken lokasyon bazlı servislerden daha yeni yeni söz ediyorsunuz.

 3. Murat Hatip Murat Hatip

  Son kısımda bahsettiğiniz Google etkisi ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.Açıkçası Google’ın internet üzerindeki vizyoner etkisi beni tedirgin etmeye başladı. Nedeni şu; bu gidişata bakacak olursak, zaten bir numara olan Google'ın mücadele edilemez yükselişi onun bir tek ele dönüşmesini kaçınılmaz kılacak gibi. Yakın zamanda GDrive projesini gerçekleştireceklerini varsayarsak yakında PC leri de internette sanal olarak kullanıp Allah ne verdiyse Google'a emanet edeceğiz. En tehlikeli yanını ise Google'a duyulan sempati (kendim de dahil)olarak görüyorum. Böylesi inovasyonlarla hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek ama bir süre sonra Google neyi beğenmemi isterse onu beğenmek te istemiyorum. Birileri ortaya konan bu başarıyla mücadele edemezse, tıpkı Youtube örneğinde olduğu gibi Facebook'a,Yahoo'ya, friendfeed'e hatta kim bilir belki Microsoft'a bile satın alma teklifleri verirse hiç şaşırmamamız gerek..

 4. benim kullandıgım gmail teması zaten kullanmadan once benim konumumu istemişti. haliylen yanılmadan başarılı bir şekilde bildi valla :)

 5. Hüseyin Kaya Hüseyin Kaya

  merhaba.gmail'in ing. versiyonunu kullanmama rağmen göremedim ben...hatta labs bile yok benimkinde..nedendir acaba ?

 6. Efe Drin Efe Drin

  Türkiye'nin IP dağılımı ile çok faydalı olmaz. Google Adwords de aynı sorun var. Kayseri'ye reklam veriyorsun Mardinden ordan buradan görüyorlar. Mesela benim imza da Arda'nınki gibi Gümüşsuyu İstanbul. Yurtdışında IP adresinden sokak bilgisine kadar erişilirken Türkiye de şehir bilgisi bile güvenilir değil.