Turk.Net'ten video ve ücretsiz e-posta
E-Posta

Turk.Net'ten video ve ücretsiz e-posta

Türkiye'nin önde gelen ve en eski portallarından olan Turk.Net'in satın alınma haberini yaklaşık 1 yıl önce vermiştik. Satın alma sonrasında TNN olan marka tekrar özüne yani Turk.Net'e dönüştürülmüştü.

Satın almayı takip eden süreçte Turk.Net'in önce tasarımının değiştiğine şahit olmuştuk, sonrasında ise portalın gelişiminin devam ettiği yönünde haberleri almaktaydık.

Bugün yine ilk kez Webrazzi'de yayınlanmak üzere aldığımız bilgiye göre Turk.Net yakında video bölümünü resmen yayına alacakmış.

Şu anda test aşamasında bulunan ve site üzerinden herhangi bir linkleme olmayan bölüme video.turk.net üzerinden bağlanabilirsiniz ve herkesten önce siz inceleyebilirsiniz.

İncelediğinizde farkedeceksiniz ki Turk.Net'in video bölümünün benzerlerinden farkı Anadolu Ajansı tarafından sadece televizyon kanalları ile paylaşılan videolara yer veriliyor olması. Konuyla ilgili Turk.Net tarafından aldığımız bilgiye göre bu içeriğin direkt olarak paylaşıldığı başka web sitesi bulunmuyormuş.

Turk.Net'in video bölümünde şirketin vizyonu ve hedef kitlesine uygun olarak gerçekleştirdiği bu seçimle, ağırlıklı olarak eğlenceye odaklı video sitelerine bir alternatif oluşturup, sitenin hali hazırdaki kullanıcı tabanına uygun içerik sunmak planlanmaktaymış.

Belirttiğim gibi şu anda test amacıyla açık olan video bölümünün basın bildirimlerini Turk.Net önümüzdeki hafta içinde gerçekleştirecekmiş.

Turk.Net'in henüz paylaşmadığı bir diğer yenilik de Turk.Net e-posta hesapları. Aldığımız bilgiye göre şirket yakında @turk.net şeklinde e-posta adreslerini ücretsiz olarak dağıtmaya başlayacakmış. Şu an için sadece şirketin internet servisi sağladığı kullanıcılara sunulan bu hizmet yapılacak genişletmeyle herkese açık hale getirilecekmiş. Ücretsiz e-posta servisine ek kota, ya da POP3 erişimi isteyen kullanıcılara sunulacak olan ücretli seçenekler de lansman ile birlikte hizmete alınacakmış.

Türkiye'de portal alanında önemli boşluk olduğunu son zamanlarda yaptığımız analizlerde görüyoruz. Turk.Net'in bu atağı umarız ki pazarımıza portallar anlamında biraz olsun renk katar.

Yorumlar (4)
 1. Video Haber Video Haber

  15 sene önce internetten video gibi bir şey olamazdı ki. Türkiye'deki ilk kamu olmayan internet bağlantısı ancak 13-14 sene önce, 1995-96'da kurulmuştu.

  Evet maalesef 2003-2007 senelerde Turk.Net'te pek yeni bir şey yoktu. Ama artık yenilik başladı.

  Sürekli gelişim konusunda ise, katılıyorum. Ama bu sadece internet piyasasında değil, tüm iş alanlarda gerek. Ancak, internet piyasasında "ilk yapmak süper, sonradan yapmak sıfır" gibi bir kavram var, ve bence yalnış. 2000-2001 internet krizin sebeplerinden bu mantık vardı. Kalite, ve değer katmak, her zaman modadır, modası yoktur. Sonradan yapılınca bir işin değer sıfır ise, demek ki ilk yapıldığında da değeri sıfır idi, sadece moda idi. Moda ve değer karıştırmamak lazım. Maalesef web 2.0 ile yine değer ve moda karıştırılıyor bence.

  Modayı yakalayanlar bir müddet gözde olur, ama sonra yok olurlar (ya da şanslılar ise google tarafından satın alınırlar :). Önemli olan şey moda olan işleri yapmak değil, gerçek değer katmak. Değer katmak da zor bir şey, zaman, sabır, strateji, ve kaynak ister.

 2. Murat Murat

  Yaptiginiz analizlerde Turkiye'de portal alaninda bosluk goruyorsaniz analiz yonteminizi gozden gecirin derim sadece. Yazida belirtilen anlamda portal mi kaldi dunyada? Geleneksel eposta servisi vermek icin biraz gec degil mi? Hele POP3 veya ekstra kota icin ucret istenecek olmasi komik olmus biraz, doksanlarin ortasinda olsak tutar bu is diyebilirdim ama gunumuzde sadece hayretle seyrediyorum bu sacma islere dokulen paralari

 3. Sinan Ata Sinan Ata

  turk.net bize interneti ilk kullandıranlardan olarak bence şu an farklı bir yerde olmalıydı. 56k zamanını hatırlayın.

 4. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

  Her zaman dediğim gibi sürekli gelişim olmaksızın internet piyasasında ayakta kalmak imkansız. Turk.net geç bir girişimde bulundu. Aslında en büyük sorun bunu 15 yıl geç yapıyor olması :)