Nokia ViNe ile yolculuklarınızı internette paylaşın
Mobil

Nokia ViNe ile yolculuklarınızı internette paylaşın

Nokia daha çok Nserisi için geliştirdiği ama S60 destekli Nokia telefonlarında da çalışan ViNe uygulamasını Türkiye'deki blogculara tanıtmak için Perşembe günü bir toplantı düzenliyor. Webrazzi olarak mobil ile Web 2.0'ı birleştiren bu uygulamayı toplantıdan önce deneme imkanı bulduk ve 2009'un gözde alanı olacak bu global trendi sizlerle paylaşmak istedik.

ViNe uygulaması GPS üzerinden sizi adım adım takip ediyor ve yolculuğunuz esnasında kaydettiğiniz müzik, çektiğiniz fotoğraflar ve videolar ile birlikte yaptığınız tüm seyahati ViNe sitesi üzerindeki dünya haritasında paylaşmanıza imkan sağlıyor.

Servisin GeoTag (coğrafi etiketleme) desteği sayesinde her türlü içeriği sadece göndermeniz ile bulunduğunuz konuma göre haritaya dahil etmesi elbette sistemin kullanıcılar için yarattığı önemli bir fark ve değer oluyor.

Şu anda Türkiye üzerinde sadece Webrazzi için yaptığımız kısa yürüyüşün paylaşımı bulunuyor, uygulamanın tanıtımından sonra Türkiye haritası üzerinde bir çok yerin dolacağını tahmin ediyorum. Özellikle ülkemizdeki turistik bölgelerden video ve resimler paylaşılacaktır. Nokia bu paylaşılan materyali ViNe diye isimlendirmiş. "Webrazzi Test" isimli ViNe'ımızın içinde yürüyüş sırasında çektiğimiz 4 fotoğraf ve 1 video bulunmakta.

Twitter ve FriendFeed gibi sitelerin bağımlısı olup internet üzerinde mi yaşamaya başladık tartışmaları sürerken Nokia'nın bu yeni uygulamasıyla artık yaptığımız yolculukları da adım adım paylaşarak internetteki yansımamıza bir boyut daha ekleyebileceğiz.

Arda Kutsal'ın notu:

Lokasyon bazlı sosyal ağların 2009 yılında önemli bir popülarite yaratacağı ve fırsat olacağı analizleri yapılırken, mobil internetin GeoTag ile birleşmesi sonucu oluşan bu yeni nesil mobil içerik paylaşım mekanizmalarının neler getireceği ve ne tür açılımlara yön vereceğinin özellikle girişimciler tarafından uzunca düşünülmesi gerekiyor.

Türkiye'de 3G'nin çok kısa bir süre sonra devreye gireceğini göz önüne alırsak, sosyalliğe meraklı Türk internet kullanıcısı için hem Nokia'nın ViNe uygulamasının, hem de henüz adını duymadığımız olası mobil sosyal ağların 2009 yılının hem Türkiye hem de dünyadaki yıldızları olacağını tahmin etmek zor olmuyor.

Küçük bir duyumumuzu da paylaşmak gerekirse, Türkiye'nin önde gelen GSM operatörlerinden birisinin özellikle 2009 yılı için bu alana dönük önemli ölçüde yatırım planları bulunmaktadır. Mobil internet, lokasyon bazlı servisler, mobil içerik, mobil uygulamalar gibi konularda çalışma yapan ya da yapmayı planlayan girişimciler için 2009'un doğru değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamak isterim.

Nokia'ya bize ViNe'ı deneme fırsatı verdiği için teşekkür ederiz. Uygulamanın Türkiye'deki kullanıcılar tarafından yoğun olarak kullanılacağını tahmin ediyorum. Ayrıca pazarlama kapsamında öncelikli olarak blogların lansmana dahil edilmesini de yine bir gelişme olarak görüyor ve bu yaklaşım için de kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.

Yorumlar (5)
 1. Barış Barış

  Ülkemizde çoğu yerde artık ücretsiz wireless noktaları var. Ama sorun şu ki herkesde wireless yok :(

  Ama Telefon Operatörlerinin GPRS i bir şekilde ücretsiz kılmasıyla bu tür programların ücretsiz kullanılabilmesiyle

  Mobile Sosyalitenin gelişeceğine inanıyorum.

  Örneğin:/ Twitter Turkcell vb bir operator şirketiyle gelse anlaşsa

  1 kişi ayda twitter a ne kadar veri girebilir ki . Sanıyorum 25 mb yetecektir.

  25 Mb gprs bağlantısını twitterın symbian programı kullanıcılarına ücretsiz kullandırsa.

  Twitter aktif kullanıcı sayısını arttıracaktır.

 2. 3G nin yaygınlaşması mobil servisleri o kadar öne çıkaracak ki, web 2.0 servislerini tarihe gömecek.. :P

 3. Ertuğrul Ertuğrul

  Bu tür servisler Amerika da ve Avrupa da bir süredir sessiz sedasız bir şekilde hayata geçiriliyor ve aktif olarakda kullanılıyor. Bana kalırsa nokia çok geç bile kaldı böyle bir servisi hayata geçirmekte.

  Bildiğim kadarıyla halen çok az ziyaretçileri olmalarına rağmen bu tür servisler çok ciddi fonlar bulabiliyor. Bu da gösteriyor ki bu pazar gelecekte ciddi kapışmalara sahne olacak.

  Türkiye'deki harita alt yapısı ve iletişim maliyetleri bu tür hizmetlerin kaliteli olarak verilmesindeki en önemli engel diye düşünüyorum.Bu işe girecek firmalar olayın bu boyutunu çok ciddi bir şekilde hesaplamalılar.

  Geçtiğimiz aylarda yaptığı satın almadan hareketle bu GSM şirketi Vodafone olabilir mi acaba ?

 4. Koray Ey Koray Ey

  Vodafone olabilir, şöyle bir servisleri var ve bildiğim kadarıyla yeni duyurulan bir meret: http://www.pocketlife.com

  Piyasa sadece Nokia ve Vodafone'dan ibaret de değil, birkaç tane daha sağlam girişim bulunmakta.

  İşin garip tarafı son birkaç aydır aynı fikirleri düşünüyor olmam ve son birkaç gündür de fikirlerimin %90'ının zaten gerçekleştirilmiş olduğunu görmem. Demek ki neymiş; 1)Önce var olan ne var ne yok araştırılacakmış. 2)Senin düşünebildiğin şeyi başkalarının hayli hayli düşünebileceği hesaba katılacakmış.(bu n. kez başıma geliyor:S)

 5. bence çok güzel bir uygulama olarak görünüyor. eğlenceli olacağından hiç şüphem yok.