Pownce kapanıyor...

Web tabanlı paylaşım platformu Pownce, Six Apart tarafından satın alındı. Digg’in kurucusu Kevin Rose, Leah Culver ve Daniel Burka tarafından kurulan Pownce bu karardan sonra 15 Aralık itibariyle servisi kapatacağını açıkladı. Bu kapatmadan sonra, Pownce’un geliştirici ekibi, kurucular Leah Culver ve Daniel Burka ile beraber Six Apart bünyesinde çalışmaya başlayacaklar. Kevin Rose ise Six Apart’ın danışman kadrosuna katılacak.

Bu alım bir servis alımından çok, bir çeşit çalışanları kurtarma ve transfer etme operasyonu. Yaklaşık bir buçuk yıl önce kurulan Pownce özellikle kapalı beta olarak yayın yaptığı dönemde gelişmiş Twitter uyarlaması olarak bir dönem oldukça popüler bir servisti. Aynı dönemde servise en çok trafik sağlayan 10 ülke arasında Türkiye de yer almıştı. Pownce, New York Times tarafından da Silikon Vadisinin en gözde start-upları arasında gösterilmişti.

Fakat Twitter’a göre çok daha gelişmiş bir paylaşım platformu sunmasına rağmen, Pownce genel kullanıma açıldığı günden bugüne kadar geçen 11 aylık zaman diliminde Twitter’in gölgesinde kaldı ve kullanıcı tabanını bir türlü geliştiremedi. Bu süre içerisinde Twitter trafiğini sürekli artırırken, Pownce’un trafiği açılış seviyesinin bile altına düştü.

Bence bu alım Pownce ve Six Apart tarafından gerçekleştirilmiş çok yerinde bir anlaşma. Web 2.0’ın en etkili kadınlarından biri olarak gösterilen Leah Culver’ın ve Pownce ekibinin önümüzdeki dönemde Six Apart bünyesinde çok daha başarılı projelere imza atacağını düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.